Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Zajtra — štvrtok, 18. január

18:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Diskusia o knihe Mateja Cíbika Liberáli a tí druhí

Pozývame vás na prezentáciu knihy politického filozofa Mateja Cíbika Liberáli a tí druhí. O liberalizme sa hovorí veľa a rôzne. Matej Cibik vo svojej knihe zrozumiteľným spôsobom uvádza postoje a hodnoty, z ktorých liberalizmus vychádza. Okrem predstavenia východísk a stručnej histórie liberalizmu v nej predstavuje liberálny pohľad na témy, ktoré rozdeľujú slovenskú spoločnosť - otázku pomoci utečencom, manželstiev párov rovnakého pohlavia, prerozdeľovania bohatstva, rómskej menšiny, liberálneho nacionalizmu, či rodovej rovnosti.

Knihu uvedie Martin Dubéci a Zuzana Sekeráková Búriková. Príďtes autorom diskutovať o tom, čo to znamená byť liberálom!


piatok, 19. január

16:00 – 17:00 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

Detská čitáreň: Emil z hôr

Literárna bašta vás v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica pozýva na prvú detskú čitáreň v roku 2018!

Naša kamarátka a herečka Bábkového divadla na rázcestí Ivka Kováčová bude čítať z novej detskej knihy Juraja Raýmana Emil z hôr, ktorá vyšla nedávno vo Vydavateľstvo filmotras.

Príďte si vypočuť kúsok príbehu o Emilovi, ktorého vychovala divočina, no teraz musí čeliť mnohým význam, keďže mu neznesiteľne začalo chýbať čosi, čo dovtedy nepoznal – láska.

Tešíme sa na všetkých malých čitateľov a čitateľky. Všetci rodičia si budú môcť zatiaľ vychutnať dobrú kávu alebo čokoľvek iné u našich susedov v Záhrade.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Organizátor: Literárna bašta (www.literarnabasta.sk)


pondelok, 22. január

19:00 – 20:00 klub Wave , Prešov

Beseda so Štefanom Hríbom

Začínal s výskumom supravodivosti, neskôr pracoval v Lidových novinách, Rádiu Slobodná Európa a Domino Fóre. V roku 2004 založil časopis .týždeň a aj reláciu Pod lampou. Novinár, moderátor a šéfredaktor Štefan Hríb príde do Prešova hovoriť o svojej knihe rozhovorov Kde sa stratil Boh, ale aj o mnohých iných témach. Bude to výnimočný večer s výnimočným hosťom. Príďte – tešíme sa na vás!

Akciu moderuje Tomáš Fedorko, kníhkupec Artforum Prešov


utorok, 23. január

18:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Ferdinand Leffler: Žijte ve své zahradě

Srdečne pozývame na stretnutie s českým záhradným architektom Ferdinandom Lefflerom a prezentáciu jeho knihy Žijte ve své zahradě. Leffler je autorom mnohých ocenených projektov a realizácií v Čechách aj v zahraničí, je tvárou televízneho programu Ferdinandovy zahrady a majiteľom ateliéru Flera.

Veľkorysá a výpravná kniha z vydavateľstva Host Brno prináša svieži a súčasný pohľad na záhradu ako na priateľské miesto, kde sa vám bude dobre žiť a kde budete tráviť príjemné chvíle s blízkymi. Kniha vás prevedie celým procesom založenia záhrady - od prvých úvah a plánovania cez ukážky realizovaných záhrad až k praktickým radám a tipom.


streda, 24. január

18:00 – 21:00 Goethe-Institut , Bratislava

Posledné veci Stefana Zweiga

Srdečne pozývame na literárno-filmový večer so Stefanom Zweigom (1881 – 1942). Ten patrí k najúspešnejším nemecky píšucim autorom všetkých čias. Vášnivý zástanca zjednotenej Európy prežil mimoriadne dramatický život. Preslávili ho životopisné knihy, ktoré nacisti spálili. Roku 1938 emigroval do Spojeného kráľovstva a neskôr do Brazílie, kde spolu s manželkou spáchal samovraždu.

V slovenčine nedávno vyšiel veľký román z pozostalosti Opojenie z premeny aj nové vydanie memoárov Svet včerajška. V Rakúsku o ňom nakrútili oceňovaný hraný film Pred svitaním. V réžii Marie Schraderovej (Aimée a Jaguár) sa predstavia kultoví herci Josef Hader a Barbara Sukowa. Premietame prvýkrát na Slovensku v origináli s anglickými titulkami. Autora na úvod predstaví germanista Adam Bžoch. Vstup voľný.


štvrtok, 25. január

17:00 – 19:00 Artforum Nové Zámky, Nové Zámky

Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi v Nových Zámkoch

Srdečne vás pozývame na debatu s novinárom a spisovateľom Martinom M. Šimečkom o jeho novej knihe Medzi Slovákmi - stručné dejiny ľahostajnosti od Dubčeka k Ficovi alebo Ako som sa stal ...

Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Už dvakrát sa stal „nepriateľom štátu“, prvý raz to bolo za komunizmu, druhý v období mečiarizmu, a táto skúsenosť mu umožňuje nazerať na Slovensko z unikátnej perspektívy. Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? A čo vlastne určuje váš vzťah k spoločnosti? Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti. A z toho plynie nádej.


štvrtok, 25. január

18:00 – 19:30 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

Literárne disko: Hillbilly Elegy

Literárna bašta pozýva na prvý diel diskusného žúru o súčasnej literatúre. O súčasných domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.

V januári Literárne disko predstaví knihu, ktorá sa minulý rok na domácom americkom trhu stala bestsellerom a dočkala sa početných prekladových verzií. Hillbilly Elegy je podmanivá sonda do problémov bielej robotníckej triedy v Amerike z pera bývalého vojaka a absolventa jednej z najlepších právnických fakúlt na svete, ktorý vyrástol v živoriacom mestečku v Hrdzavom páse. Hillbilly Elegy prináša výnimočný pohľad na kultúru v kríze očami človeka, ktorý na vlastnej koži zažil a prekonal chudobu a útrapy bielej robotníckej triedy v Spojených štátoch.

Prečo táto "kronika kultúry a rodiny v kríze" uchvátila Ameriku a v čom sú jej skutočné kvality? Moderátor Rado Sloboda sa o Hillbilly Elegy bude rozprávať s jej prekladateľom Martinom Djovčošom. Ukážky z knihy prečíta herec Juraj Smutný.

Vstup na podujatie je voľný.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Organizátor: Literárna bašta (www.literarnabasta.sk)


pondelok, 29. január

19:00 – 21:00 Nová Cvernovka, Bratislava

4. Klub pomalých čitateľov - Prebúdzanie levov

Ktokoľvek môže prísť medzi "pomalých čitateľov" - diskutovať o románe mladej izraelskej prozaičky Ajelet Gundar-Gošen Prebúdzanie levov, ktorý vyšiel v preklade Petra Ambrosa a grafickej úprave Márie Rojko vo vydavateľstve Artforum.

O knihe sa viac dozviete v rozhovore Mirka Tódu s autorkou.. V Kabinete pomalosti v Novej Cvernovke ste srdečne vítaní.


pondelok, 29. január

19:00 – 21:00 klub .pod lampou, Bratislava

LQ#15 Rankov / Vilikovský

o je dobrá literatúra? Záleží na čitateľovi? A prečo vôbec hovoriť o knihách? Tentokrát bude reč o knihách Miesta, čo nie sú na mape Pavla Rankova a Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa Pavla Vilikovského. Dvaja z najprekladanejších slovenských spisovateľov sa vo svojich nových knihách zaoberajú otázkami tvorby, autorstva, fikcie a identity. Debatovať budú Marta Součková, Miroslava Vallová a Vladimír Barborík. Moderuje Peter Darovec.

Literárny kvocient, séria debát o súčasnej slovenskej literatúre, ponúka odpovede i nové otázky. Štyria etablovaní literárni kritici uvažujú každý mesiac o dvoch knihách, ktorým nič nedarujú a vy, za predpokladu, že ste knihy čítali, môžete s nimi súhlasiť alebo polemizovať.


utorok, 30. január

20:00 – 22:00 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

Literakvíz 01/2018

Pozývame Vás na prvý kvíz pre všetkých milovníkov a milovníčky dobrej literatúry a kultúrnych fenoménov vôbec. Priestor, kde si môžete overiť svoj prehľad o knihách, hudbe a umení, poďte (sa) hrať spolu s nami!

Prihlásiť sa môžu 2-6-členné tímy na e-mailovej adrese info@literarnabasta.sk. Do správy nezabudnite napísať počet členov/členiek a názov Vášho tímu. Registrácia tímov prebieha do vyčerpania kapacity.


Tri tímy, ktoré získajú najvyšší počet bodov budú odmenené. Podujatie je verejné, štartovné je 1 euro / osoba.

Kvíz pripravujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Organizátor: Literárna bašta (www.literarnabasta.sk)


utorok, 6. február

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Ľuba Lesná: Tisícročná žena

​Vydavateľstvo Artforum a Ľuba Lesná srdečne pozývajú na krst knihy Tisícročná žena. Knihu pokrstí Iveta Radičová, moderovať bude Marián Balázs, úryvok prečíta Ivana Kuxová.

Tisícročná žena predstavuje štyri príbehy silných žien - antickej kráľovnej Klytaimnéstry, Báthoryčky, dcéry bratislavského antikvariátnika Lýdie Piovarcsyovej - Steinerovej a netere Gustava Mahlera Almy Rosé.