Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


streda, 5. september

18:00 – 29. november 18:00 TOTO! je galéria,
Moskovská 29, Bratislava

Výstava ilustrácií Vincenta Hložníka: Sila línie

Vôbec to nie sú jednoduché ilustrácie. Aj mnohí dospelí sa pozrú a povedia: „toto predsa nie je pre deti“. Postavy v príbehoch Vincenta Hložníka sú hranaté, prísne, často v opare akéhosi smútku, farby sú nezriedka „špinkavé“, línie pevné, ostré. A predsa to nie je tak. Dieťa a ilustrátor si rozumejú.

Pretože táto ilustrácia nie je iba obrázok, iba doplnenie textu, jeho apendix: je to pocit z čítania. Emócia slov, vynesená do čiar. Ilustrátor ich ohýba, deštruuje, dáva ich do pohybu – až tak, že čitateľ cíti, kedy sa hrdinom napínajú svaly pred behom, kedy im ochabnú od smútku, aj kedy sa trasú od strachu alebo od smiechu.

Čo sa hýbe, je živé.

Každý (naozaj, doslova „každý“) z nás má niekde v knižnici knihu s ilustráciami Vincenta Hložníka. Monumentálne dielo viac než 300 kníh (toľko niektorí ľudia neprečítajú ani za celý život) siaha od šlabikára, cez Dobšinského Prostonárodné slovenské povesti, cez Andersenove rozprávky, Bambi F. Saltena, Nevedkove dobrodružstvá N. Nosova, Robinsona Crusoe D. Defoea, po Čarodejníkovho učeňa J. W. Goetheho až po Homérovu Odysseu.

Rozprávky, príbehy, básne... ilustroval všetko.

Jeho ilustrácie sú predovšetkým kresby perom a akvarely. Sú ľahko rozpoznateľné čiernou líniou, rámujúcou, v striedaní jej pevnosti od hutných silných čiar až po tie tenučké, takmer neviditeľné, postavy aj situácie – všetko na obrázku, čo má meno. Často vytváral zvláštnu perspektívu, na príbeh nazeral zhora, točil ho vo víre, nakláňal ho do rôznych uhlov.

Stojí za to prísť sa pozrieť zblízka.


Výstavu Vincenta Hložníka Silná línia si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na

Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 6. 9. do 29. 11. 2018.


Vincent Hložník (1919 – 1997) bol nielen ilustrátorom. Rovnako intenzívne sa zaoberal maľbou, grafikou, či objektami vo verejných priestoroch. Ak ho vôbec máme zaradiť, potom ku generácii silnej, povojnovej avantgardy. Kresliť začal na reálnom gymnáziu v Žiline u prof. Zděnka Balaša. V r. 1937 nastúpil na Uměleckoprůmyslovú školu v Prahe. V r. 1945 sa stal jedným zo zakladajúcich členov Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta. Bol vynikajúcim kresliarom, ilustroval vyše tristo kníh, od tých „detských“ – šlabikára, Gulliverových ciest Jonathana Swifta, Dobšinského Prostonárodných povesti, Jasietku Márie Ďuríčkovej či Olivera Twista od Charlesa Dickensa, až po tie „dospelé“: básne Laca Novomeského Vila Tereza, Ave Eva Jána Kostru, či Národu Janka Jesenského. V r. 1952 sa stal pedagógom Vysokej školy výtvarných umení, v r. 1960 – 64 dokonca jej rektorom.


Dnes — sobota, 17. november

11:00 – 12:30 Artforum Žilina,
Marianske námestie 11, Žilina

Tomáš Gális a Grigorij Mesežnikov diskusia o knihe Rok protestov

Pozývame Vás na stretnutie s autormi knihy Rok protestov -Tomášom Gálisom a Grigorijom Mesežnikovom.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odštartovala sériu udalostí, ktoré viedli k dovtedy nemysliteľnému výsledku: k pádu premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tomáš Gális sa s politológom Grigorijom Mesežnikovom rozpráva o masových protestoch a politickom pozadí týchto udalostí, o zahraničnopolitických dôsledkoch únosu vietnamského občana i o tom, či sa rok 2018 zaradil k iným prelomovým osmičkovým rokom.


Dnes — sobota, 17. november

20:00 – 22:00 Bábkové divadlo na Rázcestí,
Skuteckého 14, Banská Bystrica

Stredoeurópske fórum 2018 — Banská Bystrica

Banskobystrická časť jesennej svetrovej konferencie.

Stredoeurópske fórum prichádza opäť s výborným programom. V polovici novembra budú v bratislavskom Divadle Astorka a Starej tržnici diskutovať Svetlana Alexijevič, Timothy Snyder, Bernhard Schlink a mnohí ďalší.


Ako už býva zvykom, fórum vyráža aj za hranice Bratislavy a po dvoch rokoch sa vracia aj do Banskej Bystrice, konkrétne do krásnej vily Bábkového divadla na Rázcestí, kde budú na výročie Nežnej revolúcie diskutovať podnetní hostia.

Hosťom banskobystrickej diskusie bude známy európsky antropológ a publicista Thomas Hylland Eriksen, ktorý je jedným z najväčších kritikov nórskeho nacionalizmu. Vydal knihu Overheating, v ktorej prichádza s teóriou, že svet sa prehrieva na osobnej aj globálnej úrovni, všetko je rýchlejšie, väčšie a je tu stále teplejšie. Niekoľko jeho kníh vyšlo aj v českom preklade.

Domácu scénu zastúpia sociológ Gregorij Mesežnikov a novinár Tomáš Gális, ktorí sa v novej knihe Rok protestov vracajú k jarným protestom. O tom, čo priniesli najväčšie občianske zhromaždenia od roku 1989 do slovenskej spoločnosti, a či emócia námestí môže ešte pomôcť zmene budeme hovoriť presne na výročie Nežnej revolúcie.

17. novembra o 20:00 vás pozývame "schladiť sa" na Stredoeurópske fórum v Bábkovom divadle na Rázcestí. Vstup je voľný!


Zajtra — nedeľa, 18. november

21:00 – 23:00 A4 - priestor súčasnej kultúry,
Karpatská 2 (YMCA), Bratislava

Michal Tallo: Δ (krst knihy)

Srdečne pozývame na bratislavský krst novej básnickej knihy Michala Talla ∆, ktorý je súčasťou programu XIII. multižánrového festivalu časopisu Vlna - Vlna naživo 2018. Moderuje Mária Ferenčuhová. Afterparty: Nada El

V básnickej novele Michala Talla ∆ sa celý svet stáva metaforou turbulentných ľúbostných vzťahov: počnúc evolúciou živočíšnych druhov až po zánik živých jazykov. Po kontrolovaných, chladne komentovaných emóciách z prvej knihy Tallo prichádza s rezignáciou na odstup. Jeho jazyk už nie je tlmivým roztokom, ale materiálom, z ktorého svety povstávajú a následne sa pod jeho váhou rúcajú.

Knižná edícia časopisu Vlna | Farebná kolekcia zväzok XXVIII: modrá


pondelok, 19. november

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

My sme tí, na ktorých sme čakali

Už najbližší pondelok 19. novembra uvedieme knihu My sme tí, na ktorých sme čakali. Zborník príhovorov z jarných zhromaždení občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko obsahuje viac ako šesťdesiat textov, ktoré zazneli na námestiach, fotografie, text o tom, "kto to celé platil", vysvetlenie bratislavských organizátorov k zrušenému protestu aj doslovy politologičky Oľgy Gyárfášovej a sociológa Michala Vašečku.

Vo vydavateľstve Artforum sme sa spolu s organizátormi zo Za slušné Slovensko rozhodli zachytiť našu spoločnú skúsenosť a dať ju na papier. Aby sa okrem pocitu zachovali aj slová a aby nás - čierne na bielom - zaväzovali pre budúcnosť.


Pozývame vás spolu s nami privítať novovydanú knihu v Artfore na Kozej. Večer bude moderovať Michal Hvorecký, hosťami budú Zora Bútorová (Inštitút verejných otázok, sociologička), Martina Strmeňová (ZSS Banská Bystrica a spoluzakladateľka iniciatívy Nie v našom meste), Táňa Sedláková (ZSS Bratislava, editorka knihy) a Boris Meluš (design ZSS aj knihy).
Bratislavský večer je súčasťou podujatí venovaných tejto knihe po celom Slovensku. Uskutočnia sa v Prievidzi (16.11.), Banskej Bystrici (17.11.), Rožňave, Námestove, Košiciach (19.11.) a v ďalších mestách.

Viac o knihe: https://www.artforum.sk/katalog/117008/my-sme-ti-na-ktorych-sme-cakali


pondelok, 19. november

19:00 – 21:00 Artforum Košice,
Mlynská 4, Košice

My sme tí, na ktorých sme čakali v Košiciach

Pozývame vás na uvedenie knihy My sme tí, na ktorých sme čakali v pondelok 19. novembra od 19:00 v košickom Artfore na Mlynskej ulici. Knihu uvedieme za účasti košických organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

Tento zborník obsahuje 63 autentických prejavov prednesených na zhromaždeniach a pochodoch Za slušné Slovensko, ktoré sa od 2. marca do 22. júna 2018 konali v desiatkach miest na Slovensku a v zahraničí. Ide o výber rečí z Bratislavy, Žiliny, Košíc, Ružomberka, Prievidze, Banskej Bystrice, Prahy, Levíc a ďalších miest.

Po násilnej smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Slovensko žilo solidaritou a súdržnosťou. Práve to sme chceli vštepiť aj do tejto knihy a pripomenúť ich dôležitosť a silu. V zborníku nájdete nádej aj nespokojnosť a hnev. Nespravodlivosť aj túžbu po zmene. Záleží nám na tom, aby sa z pamätnej atmosféy okrem pocitu zachovali aj slová. Ale najmä, aby nás to – čierne na bielom – zaväzovalo pre budúcnosť.

Na knihe spolupracovali ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko, vydavateľstvo Artforum a kreatívci z Novej Cvernovky. Nájdete v nej okrem príhovorov aj výber fotografií, zoznamy zhromaždení, pochodov a miest, kde všade sa konali, zoznam ľudí, ktorí prispeli na trasparentný účet. Obsahuje aj vysvetlenie bratislavského tímu k zrušenému protestu a doslovy Michala Vašečku a Oľgy Gyárfášovej.

Košický večer je súčasťou podujatí venovaných tejto knihe po celom Slovensku. Uskutočnia sa v Prievidzi (16.11.), Banskej Bystrici (17.11.), Rožňave, Námestove, Bratislave (19.11.) a v ďalších mestách.


streda, 21. november

17:00 – 22:00 Vila Dominika Skuteckého,
Horná 55, Banská Bystrica

Nech žije bašta: Spev tebe — Ján Púček — Vanda Rozenbergová

Na jesennom vydaní podujatia Nech žije bašta predstavíme spisovateľku Vandu Rozenbergovú, ktorej pred nedávnom vyšla nová kniha Tri smrtky sa plavia, pokrstíme novú knihu Jána Púčeka Med pamäti a v premiére uvedieme koncertné prevedenie albumu Spev tebe z autorskej dielne Pospiš/Sillay/Nikitin, ktorých tentoraz inšpirovala poézia Walta Whitmana.

➡ 17:00 ❌ Vila Dominika Skuteckého, Horná 55
VANDA ROZENBERGOVÁ — TRI SMRTKY SA PLAVIA

Pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici, je trojnásobnou finalistkou Poviedky a jej posledné dve knihy sa ocitli vo finále Anasoft Litera. Vanda Rozenbergová píše o rodine a vzťahoch, jej príbehom však nechýba poézia, nadhľad a neobyčajná intenzita, čo platí aj o jej aktuálnej novinke Tri smrtky sa plavia, ktorú príde osobne uviesť medzi obrazmi vo vile maliara Dominika Skuteckého.

➡ 18:30 ❌ Artforum Banská Bystrica, Horná Strieborná 10
JÁN PÚČEK — MED PAMÄTI

Pre rodáka z Liptova je téma pamäti a nehmotného historického dedičstva kľúčová. Svoju novú knihu venoval osudom, ktoré (ne)stihol poznačiť masaker s názvom 20. storočie. Cez príbehy nenarodených a hmlisté rodinné spomienky oživuje traumatizujúce udalosti dejín starého kontinentu, pričom v intímnom monológu formuluje otázky, na ktoré môže byť už zajtra neskoro. Knihu Jána Púček Med pamäti vydáva 13. novembra Literárna bašta.

➡ 20:00 ❌ Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16
POSPIŠ / SILLAY / NIKITIN — SPEV TEBE

Nový projekt ambicióznej generácie domácich hudobníkov otvára vďaka poézii Walta Whitmana bránu do iného hudobného sveta. Ústredná trojica sa vybrala do newyorského The Samurai Hotel Recording Studio, aby tam spolu s miestnymi hudobníkmi a rodáčkou Hankou Gregušovou nahrali album na texty velikána americkej poézie v preklade Martina Solotruka. V Banskej Bystrici vystúpia v 6-člennej domácej zostave: Robert Pospiš - spev / Martin Sillay - gitara / Nikolaj Nikitin - saxofón / Juraj Griglák - basgitara / Ľuboš Šrámek - piano / Peter Raitl - bicie, perkusie.

???? Vstup na literárny program je voľný. Predpredaj vstupeniek na koncert spustíme čoskoro.

Partneri podujatia: Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Stredoslovenská galéria / Central Slovakian Gallery, Artforum Banská Bystrica

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jej hlavným partnerom.


streda, 21. november

19:00 – 23:00 Nová Cvernovka,
Račianska 78, Bratislava

Čierne diery: Krst knihy ~ 100 podpisov ~ 40 pív ~ grafiky

???? Čierne diery vydali svoju prvú veľkú knihu o priemyselných pamiatkach zabudnutých miest Slovenska. Sto podpísaných kníh prinesú na oficiálny krst v stredu 21. novembra v Novej Cvernovke. Kniha má 400 strán (alebo aj nie), je v nej zhruba 100 lokalít (alebo aj nie), je plná fotografií, reportáží, textov o pamiatkach, má ilustrácie Daniely Olejníkovej a grafický dizajn Michala Tornyaia.

Knihu si už teraz môžete kúpiť online na https://eshop.ciernediery.sk. Čierne diery si ju vydali sami a nateraz ju pre veľký záujem nestihnú dať do kníhkupectiev. Do Novej Cvernovky prinesú okrem 100 podpísaných kníh aj novú grafiku pivovaru Stein od Daniely Olejníkovej a ďalšie prekvapenia. Ak si knihu kúpite na krste, budete ju mať skôr ako doručenú poštou z e-shopu.

Špeciálne na krst uvaril pre Čierne diery remeselné pivo Trenčiansky pivovar Lanius. Hudobným sprievodcom večera bude Matej Gyárfáš z projektu Phragments, jeden z priekopníkov temného ambientu a industrialu na Slovensku.

Kniha vznikala 1 rok, i keď materiál pre ňu Čierne diery zbierali 4 roky. Obsahovo je veľkou cestou naprieč Slovenskom, za jeho zabudnutou históriou, od západu ku hraniciam s Ukrajinou a naspäť. Nie je to encyklopédia, ale zbierka nadšenia pre záchranu chátrajúcich pamiatok.

Je to žiarivá kniha, v ktorej zablúdite. Čierne diery zrušili čísla strán, obsah aj register. Vyznať sa v nej môžete len podľa náznakovej mapy trasy. Celá kniha je vytlačená zo 4 Pantone farieb a ich kombinácie – modrej, žltej, ružovej a tyrkysovej. Pripomína tak grafiky Čiernych dier z tlačiarne Risomat a zároveň má vďaka tomu hypnotický nádych.

Grafický dizajnér Michal Tornyai vysádzal knihu veľmi netradične. A spolu s Čiernymi dierami do nej ukryli rôzne odkazy. Hostia v knihe nie sú odfotení, ale ich príbeh ilustrovala ako vždy skvelá Daniela Olejnikova Illustration.


štvrtok, 22. november

18:00 – 25. november 22:00 Malý Berlín,
Štefánikova 4, Trnava

Ypsalon 2018 / festival spisovateľov

Štvrtý ročník festivalu spisovateľov sa bude konať v termíne od 22. – 25. novembra v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín. Opäť prinesie program plný besied s ocenenými aj začínajúcimi spisovateľmi. Návštevníci si v sprievodnom programe nájdu napr. výstavu tematicky súvisiacu s literatúrou. Nedeľný program bude patriť rodinám a malým čitateľom.

❧ VSTUPENKY

vstupenky na 22. – 24. november
– jednodňové: 3 €
– permanentka: 6 €
predpredaj na MaxiTicket.sk (čoskoro)

Informácie o vstupnom na programy rodinnej nedele a sprievodného programu sú uvedené pri jednotlivých programoch.

❧ PROGRAM

ŠTVRTOK, 22. NOVEMBER
18:00 – Ondrej Štefánik
19:00 – Beseda s vydavateľom K.K. Bagalom
20:00 – Ján Štrasser
21:00 – Andrej Bán

PIATOK - 23. NOVEMBER
18:00 – Atlas zabúdania Petra Krištúfka s Dadom Nagyom
19:00 – Pavol Rankov
20:00 – Lucia Molnár Satinská
21:00 – Mariana Čengel Solčanská
22:00 – Koncert: Panáčik

SOBOTA - 24. NOVEMBER
18:00 – Pokušenia Dominika Tatarku s Petrom Zajacom a Antonom Vydrom
19:00 – Mária Modrovich & Dušan Vicen
20:00 – Arpád Soltész
21:00 – Daniel Majling

RODINNÁ NEDEĽA - 25. NOVEMBER
13:30 – 18:00 – Predajná výstava najkrajších detských kníh
13:30 – Cukrové topánky: čítanie a workshop ilustrátorky Adely Režnej (vstupné 1 €)
15:30 – Ako maliari vidia svet: workshop s knihou o slovenských maliaroch (vstupné 1 €)
17:00 – Divadelné centrum Martin: Bold Rabbit (vstupné 2 €)

SPRIEVODNÝ PROGRAM:
5. 11. – 30. 11. – Poeziomat – jukebox na poéziu na Nádvorí, Štefánikova 4
13. 11. – 13. 1. 2019 Cukrové topánky – výstava Adely Režnej v Kníhkupectve AF, Štefánikova 6 (vernisáž: 13. 11. o 19:00)
22. 11. – 25. 11. – festivalové kníhkupectvo
23. 11. – 22:00 – Koncert: Panáčik (3 € v predpredaji / 5 € na mieste / zdarma s permanentkou)

=========

ORGANIZÁTOR: OZ Publikum.sk, Malý Berlín
PARTNER: Kníhkupectvo AF Trnava


štvrtok, 22. november

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Literární kronika první republiky

Autori knihy Pavel Janáček a Petr Šámal v debate s moderátorom Petrom Darovcom predstavia svoju novú knihu Literární kronika první republiky. V októbri vychádzajúca obrazovo-výkladová publikácia odkrýva v 21 oddieloch sústredených vždy k jednému roku z obdobia 1918–1938 Československú republiku ako mnohonárodnostný štát, v ktorom literatúra vznikala a bola čítaná nielen v češtine, ale aj slovenčine, nemčine, ruštine, ukrajinčine, maďarčine či poľštine, kde sa na literárnom dianí podieľali nielen spisovatelia, ale aj prekladatelia, vydavatelia a čitatelia, kde spoločensky nerezonovali len umelecké výboje či politické provokácie avantgardistov, ale aj medzinárodné bestsellery a produkty lokálnej populárnej kultúry.

Obrazovo-výkladová publikácia určená širšej verejnosti, ktorá v celkovo 21 kapitolách sústredených vždy k jednémuroku z intervalu rokov1918-1938 priblíži formou kalendária, tematického výkladu o vybraných javoch (napr. Knižný trh,pražská nemecká literatúra, literárne ceny, cenzúra, spisovateľská združenia, import a export literatúry atď.) ainterpretáciou vybraných diel kľúčové udalosti prvorepublikovej literárnej kultúry.


utorok, 27. november

19:00 – 20:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Peter Getting: Polámané nohy baletiek

Srdečne pozývame do kaviarne Artforum na prezentáciu novej knihy Petra Gettinga Polámané nohy baletiek. Moderuje Pavol Rankov.

Príbeh sa odohráva v imaginárnom Meste. Autor sa vracia do sveta svojich kníh a predkladá zámerne pokrivený obraz sveta s narušenými vzťahmi a rozpormi modernej doby. V absurdných situáciách hľadá odpoveď na večné otázky o zmysle existencie: odkiaľ a kam ideme, a prečo?

Prozaik Peter Getting (1975) je autorom viacerých zbierok poviedok (Klietky, Errata), románu Mrchovisko aj novely zo stredoveku Bludné kamene. Pôsobí ako publicista, podieľal sa aj na viacerých nezávislých kampaniach umeleckého a spoločenského charakteru.


utorok, 27. november

20:00 – 22:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Literakvíz 11/2018 so Slavom Hlásnym

Pozývame Vás na špeciálne novembrové vydanie kvízu pre všetkých milovníkov a milovníčky dobrej literatúry s hosťujúcim kvízmajstrom.

NOVEMBROVÝ KVÍZ BUDE VIESŤ HOSŤUJÚCI KVÍZMAJSTER SLAVO HLÁSNY, ZNÁMY AKO REKORDMAN Z PROGRAMU DUEL.


Prihlásiť sa môžu 2-6-členné tímy na e-mailovej adrese info@literarnabasta.sk. Do správy nezabudnite napísať počet členov/členiek a názov Vášho tímu. Registrácia tímov prebieha do vyčerpania kapacity.

Tri tímy, ktoré získajú najvyšší počet bodov budú odmenené. Podujatie je verejné, upozorňujeme vás na zvýšené štartovné: 2 euro / osoba.

Registrácia na kvíz je záväzná. V prípade, že sa nemôžete zúčastniť, informujte nás na uvedenej adrese, uvoľníte tak priestor tímom na čakacom zozname.

Kvíz pripravujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


štvrtok, 29. november

18:00 – 19:00 Artforum Žilina,
Marianske námestie 11, Žilina

Čítačka Šimečka + Šimečka / Světelná znamení

Pozývame vás na autorské čítanie a diskusiu medzi otcom a synom – tentoraz o jednu generáciu ďalej.Světelná znamení prvý raz vyšli v samizdate, v bratislavskom vydavateľstve Fragment, roku 1984. Toto tretie vydanie vychádza v nádhernej grafickej úprave Márie Rojko a svetelné znamenia vysiela nielen textom, ale aj unikátnym fosforovým prebalom. Hostia: Martin M. Šimečka, Michal Šimečka

V dobách diktatúr zvykne kvitnúť jeden veľmi zvláštny, a pritom strhujúci žáner: listy z väzenia. V týchto časoch sedí v base množstvo ľudí, ktorých remeslom je meniť život na literatúru. Šimečkove listy z väzenia sú zo všetkých jeho textov tými najsilnejšími. Jeho skutočnosť je v nich ožiarená poznaním, aké ľuďom vedia dopriať situácie strádania, vytrhnutia z bežného života.

A teraz si predstavte, že o dva roky po tom, čo sa pisateľ listov z väzenia vráti, si vezme listy do parády jeho syn - Milan Martin Simecka, aby z nich urobil výber, best of. Ale nevydrží to, a otcove nádherne plynúce posolstvá zo vzdialeného vesmíru prekladá svojimi krátkymi úryvkami z pozemskej prózy, detailmi, úsečnými komentármi, scénami z rodinného života. Výsledkom je kniha Světelná znamení.


pondelok, 3. december

10:00 – 11:00 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika,
Šrobárova 2, Košice

Ian Johnson – Zrod novej veľmoci (KE)

Nadácia Tatra banky v rámci programu Osobnosti osobne v spolupráci s Nadáciou Petit Academy a Univerzitou P. J. Šafárika prináša prednášku nositeľa Pullitzerovej ceny, Iana Johnsona. Ian je spisovateľom, ktorý sa zameriava na spoločnosť, náboženstvo a dejiny. Takmer 20 rokov strávil v Číne ako študent a neskôr ako korešpondent pre noviny Baltimore Sun a Wall Street Journal. Venoval sa makroekonomike, vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie a sociálnym otázkam.

Ian vám počas svojej prednášky Zrod novej veľmoci odpovie na tieto a mnoho ďalších otázok:

Aká bola Čína, keď do nej v roku 1984 prišiel?
Ako sa zmenila, keď sa v roku 1994 vrátil a ako sa vyvíjala počas nasledujúcich siedmich rokoch, keď v krajine žil?
Ako sa zmenila, keď sa vrátil po sedemročnej neprítomnosti, aby v roku 2008 písal o Olympiáde?
Je Čína iba „továrňou sveta“ alebo dokáže ponúknuť viac? Aké hodnoty zjednocujú jej spoločnosť? Prečo ľudia cítili duchovnú krízu a to, že spoločnosť musí ponúknuť aj viac než len ekonomiku?

Prednáška sa uskutoční 3. 12. 2018 o 10.00 v Košiciach - Historická aula Univerzity P. J. Šafárika, Šrobárova 2.

Vstup je voľný. Nezabudnite sa zaregistrovať na: bit.ly/nadaciatatrabanky-pulitzer2018

Tešíme sa na vás.