Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Zajtra — štvrtok, 16. august

10:00 – 19. august 23:00 Hviezdne noci,
Bytča

Festival Hviezdne noci

Pozývame vás na 4. ročník multižánrového festivalu, ktorý rozozvučí ulice Bytče koncertami a rozžiari projekciami filmov. Nebudú chýbať ani diskusie o literatúre a stretnutia so spisovateľmi a spisovateľkami. Tie nájdete v programe Diogénovho sudu, diskusného fóra, ktoré Hviezdne noci realizujú v spolupráci s kníhkupectvom Artforum.

Kompletný program festivalu nájdete TU.

Program diskusného fóra nájdete TU.


Zajtra — štvrtok, 16. august

15:00 – 18. august 12:00 Art cafe,
Akademická 327/2, Banská Štiavnica

Cap à l’Est

Pozývame Vás na 16. ročník festivalu Cap à l’Est. Spojením „tradície“ a toho naj súčasnejšieho je festival otvorený pre všetkých, všetkým jazykom, kultúram, vierovyznaniam a všetkým formám prejavu… Festival je miesto, kde Európania objavujú Slovensko a Slovensko objavuje celý svet. … pretože rešpektovanie odlišnosti je tmelom morálky budúcnosti…

ŠTVRTOK 16. 8. 2018
15.00 Libresso
Babylon jazykov
Ako každý rok v túto hodinu sa stretnete so všetkými jazykmi prítomnými na festivale (tento rok to budú francúzština a slovenčina), započúvate sa do ich zvučnosti a tajomnosti.
Účinkujú: Rút Lichnerová, Anton Hykisch, Ján Gavura, Agda Bavi Pain, Peter Šulej, Mária Ferenčuhová, Michal Habaj, Dana Podracká, Silvia Majerská, Veronika Dianišková, Eva Tomkuliaková, francúzska poetka Linda Maria Baros a francúzsky básnik Guillaume Métayer

17.00 Libresso
Vzdialený nárek za blízkosťou / autorské čítanie
Eva Tomkuliaková, Agda Bavi Pain
Agda Bavi Pain sa zjavuje v širokom kultúrnom priestore – od hudby, cez scenáristku, réžiu, filmovú kritiku až po poéziu a prózu – pod viacerými identitami. Aj v najnovšej básnickej zbierke Pästiarsky list zostáva rebelom s jasným morálnym postojom.
Eva Tomkuliaková v pripravovanej druhej knihe Cudzie slová, ktorá vyjde na jeseň 2018, experimentuje s viacerými hlasmi – napríklad s hypnotickým hlasom ovplyvňujúcim vedomie aj nevedomie či s neurotickým hlasom vyskladaným z banálnych konverzácií, ktoré v jednoliatom prúde pôsobia dojmom absolútneho zneistenia a pochybností o povahe skutočnosti.


19.30 Rytierska sála Starého zámku
Zlaté časy / koncert
účinkujú: Robin Troman, Thierry Meunier
Koncert v rámci turné Cap v regióne pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, sme pomenovali podľa názvu jednej zo skladieb, ktorú hráme z dielne Sieura Gaultiera z Marseille. Program je zostavený z diel Renesancie a Baroka, kde ruka v ruke tancujú originálne keltské piesne s ľúbostnými piesňami Stredomoria a nemeckými sonátami.

------------------------------------------

PIATOK 17. 8.
10.00 Grand hotel Matej
Prekladateľský seminár
Zameraný na tvorbu slovenských básnikov, ktorých antológia vyjde pri príležitosti slovenskej účasti na knižnom veľtrhu Livre Paris 2019, kde bude upriamená pozornosť na slovenskú literatúru formátom Bratislava – pozvané mesto. Osobné stretnutia autorov a ich prekladateľov vytvárajú spoločný jazyk.

15.00 Gavalier
Eros z mušle / autorské čítanie
Silvia Majerská, Dana Podracká, Veronika Dianišková
Citovosť, krehkosť, senzuálnosť spojená s imagináciou sa stretáva s kultúrnym a intelektuálnym rozhľadom. Vedomie s podvedomím vo vzájomnej komunikácii s presahmi do mytológie a metafyziky. To všetko ponúkajú básne troch poetiek.

17.00 Art café
Pálenie včiel / autorské čítanie
Linda Baros, Ján Gavura, Guillaume Métayer
Linda Baros – poetka, prekladateľka a vydavateľka, šéfredaktorka medzinárodnej básnickej revue, laureátka a hlavná tajomníčka Apollinairovej ceny – vydala šesť básnických zbierok, jej básne sú preložené do 35 jazykov, preložila 38 kníh.
Guillaume Métayer – básnik, esejista a prekladateľ z maďarčiny a nemčiny, nás svojimi básňami zo zbierky Fúgy/Fugues zavedie do Paríža.
Ján Gavura – básnik, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg sa inšpiruje vo svojej poézii mytológiou, legendami či biblickými textami, príznačné sú preňho motívy silných a súčasne plachých dravcov (kaňa, vlk), ktoré vzbudzujú prirodzený rešpekt, no udržiavajú si odstup a napriek tomu nestrácajú prehľad.

19.30 Rytierska sála Starého zámku
Na polceste tvrdosti / poetické predstavenie
Réžia Michel de Maulne, účinkujú: Magda Vášáryová, Lucia Letková, Peter Šulej, Mária Ferenčuhová, Agda Bavi Pain, Michal Habaj, violoncello Ján Bogdan
V textoch ôsmich básnikov, ktorí vstupovali do poézie v druhej polovici deväťdesiatych rokov, sa strieda nadšenie z nových technológií, cez romanticko-nostalgické ohliadnutia až po záujem o najvšednejšie veci. Každý z ôsmich básnikov (Michal Habaj Katarína Kucbelová, Peter Macsovszky, Agda Bavi Pain, Nóra Ružičková, Martin Solotruk, Peter Šulej), ktorí nachádzajú spoločnú platformu v časopise Vlna a vo vydavateľstve Drewo a srd, je svojskou individualitou s osobitnou poetikou. Antológia z ich tvorby by mala vyjsť vo francúzskom preklade Silvie Majerskej vo vydavateľstve Castor Astral. Niektorí z poetiek a básnikov sa na scéne stretnú s herečkami Magdou Vášáryovou, Luciou Letkovou a hercom Michelom de Maulne.

---------------------------------

SOBOTA 18. 8.
10.30 Art café / autorské čítanie
Predstavia sa štiavnickí autori Rút Lichnerová, Anton Hykisch.
Bohatá história slávneho mesta ponúka inšpirácie prozaikom vo viacerých žánroch.
Francúzske texty číta Anne Marie Bélime a Nicolas Guy


Zajtra — štvrtok, 16. august

18:00 – 20:00 Zichyho palác,
Ventúrska 9, Bratislava

Daniel Majling / uvedenie knihy Zóna

Bratislavské uvedenie nového komiksu Zóna (vyd. BRaK) Daniela Majlinga, autora kultového komiksu Rudo a mimoriadne obľúbenej zbierky poviedok Ruzká Klazika. Autorova novinka pokračuje v prehlbovaní jeho zmyslu pre suchý humor a absurdno, ktoré sa tentokrát púšťajú do nešetrnej hry s detektívnym žánrom.

Autor: Daniel Majling
Moderuje: Rudi Rus

Podujatie organizuje literarnyklub.sk


pondelok, 20. august

15:00 – 18:00 Karloveská knižnica,
Jurigovo námestie (Pod električkovým nadchodom ), Bratislava

Letný festival čítania deťom #2

Tak ako minulý rok, prinášame Vám sériu čítačiek pre najmenších. S pomocou našich dobrovoľníkov budeme v krátkych slotoch celé pobedie čítať deťom. Zadarmo.

Príďte!


pondelok, 20. august

23:00 – 21. august 2:00 Bukowski Bar,
Nám. SNP 24, Bratislava

Poézia slam, poézia tam: 1968

vadsiaty august 2018, presne 50 rokov po tej noci, čo na územie Československa vtrhli cudzie tanky. Túto smutnú udalosť si pripomenieme aj v Bukowski bare v rámci pravidelnej série Poézia slam, poézia tam. Ale tentokrát inak! Akcia začína až o 23:00, teda v čase keď hranice Československa prekročili prvé tanky.

Vlado Janček, Tono S., Lyrik, Bene v našom átriu. Štyria šraci porozprávajú, zaslamujú, zarapujú, prečítajú čo-to o slobode, lebo ako repuje Lyrik, sloboda je luxus, to nie je žiadna sranda.

Poetry slam obvykle prebieha v 2 kolách, kde účinkujúci iba za pomoci svojho hlasu a svojich žvástov sa snažia získať na svoju stranu obecenstvo. V Bukowski bare sme si jemne upravili pravidlá. Kolá budú 3. Dve kolá vlastných žvástov a tretie kolo bude plné veršov československých autorov.

Prídite na túto nevšednú akciu spolu s nami osláviť slobodu.


nedeľa, 26. august

8:30 – 12:00 Pro Solutions ,
Hroznová 3/A, Bratislava

Ako a prečo vymeniť tablet za knihu?

Ako učiť deti zdolávať životné prekážky a kriticky myslieť? Prečo detské knihy motivujú mozog myslieť a televízia nie? Ak chceme ovplyvniť osobnosť detí, naučme ich žiť s knihami. Povzbudia a vysvetlia, ukážu správnu cestu aj správne hodnoty na celý život. Pozrime sa zblízka na odborné fakty zo sveta kníh, o ktorých ste možno ani netušili. Seminár, z ktorého si odnesiete množstvo praktických informácií o tom, ako správne čítať deťom a počas ktorého sa dozviete výsledky zaujímavých výskumov v oblasti aktivity mozgu pri čítaní.

Počas seminára odpovie skúsená lektorka, PhDr. Ľudmila Hrdináková, PhD., na tieto otázky:

- Čo hovorí na čítanie ľudský mozog? Aké zmeny v ňom čítanie spôsobuje? (čítanie a dyslexia)

- Ako a s akou knihou pracovať s nečitateľmi predškolského veku?

- Ako vplýva na aktivitu mozgu televízia a digitálne technológie?

- Ako vyzerá správny hrdina detského čitateľa a ktorý je ten správny? Klasické versus moderné rozprávky.

- Nie je čítanie ako čítanie alebo ako správne čítať deťom? Praktická ukážka čítania deťom.

Prednášajúca: PhDr. Ľudmila Hrdináková, PhD., z Univerzity Komenského v Bratislave, Katedra knižničnej a informačnej vedy

Počet miest je limitovaný!

Na seminár je potrebné sa online registrovať na: http://prosolutions.sk/vzdelavanie-pedagogov/seminare/


štvrtok, 6. september

19:00 – 21:00 Kabinet pomalosti,
Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

71. Klub pomalých čitateľov: Putnova Stredná Európa

​Ktokoľvek môže prísť medzi nás - pomalých čitateľov - diskutovať o esejách českého literárneho historika Martina C. Putnu Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy (Vyšehrad, Praha 2018).

https://www.artforum.sk/katalog/111106/obrazy-z-kulturnich-dejin-stredni-evropy

Náš book club má 12-ročnú históriu a diskutovali sme na ňom už o viac ako 70 knižkách.

Kniha Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy nadväzuje na úspešnú dvojicu Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity (2015) a Obrazy z kulturních dějin americké religiozity (2010).


sobota, 29. september

17:00 – 21:00 park,
Fedákova, Bratislava

Spomienka na Deža

Na Fedákovej pribudne dielo pripomínajúce knihu. Pamätník Listovanie, ktorý bude venovaný slovenskému hudobníkovi, dramaturgovi, umelcovi a aj Dúbravčanovi, Dežovi Ursínymu. Odhalenie bude sprevádzať koncert, naplánovaný je na podvečer 29. septembra v posledný víkend nedožitej Dežovej 70-tky. Hostia Ivan Štrpka, Jakub Ursíny, sochárka Mira Podmanická a hudobníci. Účasť prisľúbili viacerí umelci aj herci, ktorí budú čítať z textov Ivana Štrpku a Deža Ursínyho.

Myšlienka osadiť a pripomenúť slovenského hudobníka Deža Ursínyho vznikla spontánne v kruhu Dúbravčanov. S iniciatívou prišiel Dúbravčan Juraj Steklac, člen kultúrnej komisie v Dúbravke, ktorý ideu predstavil komisii.
Komisia sa návrhom zaoberala niekoľkokrát, návrh podporili aj Dúbravské noviny. Autorského návrhu diela sa zhostila sochárka a odborná asistentka Vysokej školy výtvarných umení Mgr. art. Mira Podmanická, ArtD.

Program a sprievodné podujatie takzvaných Bratislavských dežových dní budeme postupne zverejňovať.
Aj po lete sa tak bude na čo tešiť ...