Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — streda, 12. december

18:00 – 19:00 Café Berlinka v SNG,
Nám.Ľudovíta Štúra 4, Bratislava

Štefan Žáry - Bratislavská bohéma

Pozývame Vás na krst knihy Štefana Žáryho Bratislavská bohéma, ktorá vychádza k 100. výročiu autorovho narodenia.

Krstným otcom bude bude Tomáš Janovic.


Dnes — streda, 12. december

19:00 – 20:00 Artforum Košice,
Mlynská 4, Košice

Šimečka & Šimečka v košickom Artfore

Pozývame vás na autorský večer čítania z knihy Světelná znamení. Čítať a rozprávať budú otec a syn Milan Martin Simecka a Michal Šimečka • Progresívne Slovensko v stredu 12. decembra od 19:00 v košickom kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici.

V dobách diktatúr zvykne kvitnúť jeden veľmi zvláštny, a pritom strhujúci žáner: listy z väzenia. V tých časoch sedí v base množstvo ľudí, ktorých remeslom je meniť život na literatúru. Šimečkove listy z väzenia sú zo všetkých jeho textov tými najsilnejšími. Jeho skutočnosť je v nich ožiarená poznaním, aké ľuďom vedia dopriať situácie strádania, vytrhnutia z bežného života.

A teraz si predstavte, že o dva roky po tom, čo sa pisateľ listov z väzenia vráti, si vezme listy do parády jeho syn - Martin M. Šimečka, aby z nich urobil výber, best of. Ale nevydrží to, a otcove nádherne plynúce posolstvá zo vzdialeného vesmíru prekladá svojimi krátkymi úryvkami z pozemskej prózy, detailmi, úsečnými komentármi, scénami z rodinného života. Výsledkom je kniha Světelná znamení. Pozývame vás na autorské čítanie a diskusiu medzi otcom a synom – tentoraz o jednu generáciu ďalej.


Zajtra — štvrtok, 13. december

17:00 – 18:00 Stredoeurópsky dom fotografie ,
Prepoštská 4, Bratislava

Schôdzky s umením: Egon Gál:

Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, Juraj Mojžiš a Peter Zajac si Vás dovoľujú pozvať na stretnutie s filozofom EGONOM GÁLOM a debatu na tému PAMÄŤ A IDENTITA

Okrem autorovho uvedenia organizátori predpokladajú aj zaujímavý rozhovor – veríme, že všetkých zúčastnených – o úskaliach fenoménu, ktorý vnímame ako “budovanie pamäti”.


Zajtra — štvrtok, 13. december

18:00 – 19:00 Diera do sveta,
Námestie osloboditeľov 1, Liptovsky Mikulas

Med pamäti / uvedenie knihy Jána Púčeka

Pozývame vás na uvedenie novej knihy Jána Púčeka do jeho rodného Liptovského Mikuláša.

Čo nám napovedá minulosť, ktorú už nezmeníme? Pre Jána Púčeka je téma pamäti a historického dedičstva kľúčová. Svoju novú knihu s názvom Med pamäti venoval osudom, ktoré (ne)stihol poznačiť masaker s názvom 20. storočie. Cez príbehy nenarodených a hmlisté rodinné spomienky oživuje traumatizujúce udalosti dejín starého kontinentu, pričom v intímnom monológu formuluje otázky, na ktoré môže byť už zajtra neskoro.


Diskusiu s Jánom Púčekom moderuje Dušan Šuster.

Kniha Med pamäti vyšla vo vydavateľstve Literárna bašta.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia .


Zajtra — štvrtok, 13. december

19:00 – 20:00 Artforum Košice,
Mlynská 4, Košice

Michal Havran v košickom Artfore

Otec bol v strane je druhou sólovou prózou Michala Havrana, nominovaného v roku 2017 na prestížnu literárnu cenu Anasoft Litera za román Analfabet. Jej uvedenie prinášame vo štvrtok 13. decembra od 19:00 do priestorov kníhkupectva Artforum na Mlynskej ulici v Košiciach.

Umierajúci muž v umierajúcej dobe tu rekapituluje svoj život, ktorý sa premenil na ideológiu. Román je pokusom o generačné vyrovnanie sa so súkromnými dilemami spoluvytvorenými pôsobením ideológie na vzťahy, ale aj snahou preskúmať hĺbku vnútorného rozrušenia a pôsobenia ideológie na správanie protagonistov na rozhraní spoločenského a súkromného života.

Michal Havran (1973), študoval klasickú literatúru a jazyky v Bratislave a protestantskú teológiu vo Francúzsku. Založil portál jetotak.sk, je spoluautorom divácky úspešného filmu Kandidát, v RTVS vedie talshow Večera s Havranom. Označuje sa za salónneho teológa. Je autorom románov Kandidát (spolu s M. Hečkom) a Analfabet. Vydal zbierky kritických komentárov a článkov z denníka SME pod názvom Besnota a Obesíme ťa.

Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk, z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia a partner, LITA autorská spoločnosť.


streda, 19. december

18:00 – 19:00 Poľský inštitút v Bratislave,
Nám. SNP 27, Bratislava

Paulina Wilk: Poznávacie znamenia / uvedenie knihy

Pozývame vás na uvedenie novej knihy poľskej publicistky Pauliny Wilk, ktorá vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta.

Známa poľská publicistka Paulina Wilk nás cez obrazy každodennosti sprevádza politickou a spoločenskou transformáciou Poľska. Vraciame sa s ňou do detstva pred pádom režimom, do spomienok, ktoré konfrontuje s prítomnosťou. Bez zbytočného sentimentu a nostalgie ukazuje, ako jej generácia vymenila systém za systém a zabudla na solidaritu a hodnoty, s ktorými vyrastala. Kritizuje bezbrehý individualizmu a apeluje na to, aby sme sa opäť viac zblížili, pričom veľmi presne píše o problémoch, ktoré trápia nielen Poľsko, ale celú strednú Európu.

Srdečne vás pozývame na uvedenie knihy a diskusiu s prekladateľkou Kristínou Karabovou. Moderuje Slavo Sochor. Urývky z knihy prečíta herečka Lucia Hurajová.

Kniha Poznávacie znamenia vychádza vo vydavateľstve Literárna bašta. Môžete si ju kúpiť v predpredaji na webe Artfora: bit.ly/2KK9Nr1

Preklad a vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


štvrtok, 20. december

20:00 – 22:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Vianočný Literakvíz 12/2018

Pozývame Vás na špeciálne vianočné vydanie kvízu pre všetkých milovníkov a milovníčky dobrej literatúry a kultúrnych fenoménov vôbec.

V špeciálnom (pred)vianočnom kvíze sa bude súťažiť o výnimočné ceny. Tri tímy, ktoré získajú najvyšší počet bodov, budú odmenené. Štartovné je výnimočne 5 euro / osoba. Každý účastník/čka má celý večer k dispozícii domáci punč.


Prehľad špeciálnych predvianočných cien:

1. miesto — výber 15 best of kníh z roku 2018 podľa kníhkupectva Artforum Banská Bystrica + šampanské
2. miesto — výber 8 best of kníh z roku 2018 podľa kníhkupectva Artforum Banská Bystrica + taška Artforum
3. miesto — výber 4 best of kníh z roku 2018 podľa kníhkupectva Artforum Banská Bystrica + vstupenky do Záhrady.

Prihlásiť sa môžu 2-6-členné tímy na e-mailovej adrese info@literarnabasta.sk. Do správy nezabudnite napísať počet členov/členiek a názov Vášho tímu. Registrácia tímov prebieha do vyčerpania kapacity.

Registrácia na kvíz je záväzná. V prípade, že sa nemôžete zúčastniť, informujte nás na uvedenej adrese, uvoľníte tak priestor tímom na čakacom zozname.

Kvíz pripravujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


piatok, 21. december

9:00 – 20:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Daruj knihu deťom 2018

Komunitná nadácia Zdravé mesto v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica pripravila 13. ročník predvianočného charitatívneho projektu.

V spolupráci s organizáciami Nádej deťom, Návrat, OZ Nožička, Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Banská Bystrica a Klub Pathfinder Prieskumník, sme zozbierali informácie o deťoch, ktoré sú častokrát v neľahkej životnej situácií, túžia po knižke pod stromček, ale z rôznych dôvodov im ju nemá kto kúpiť. Predovšetkým ide o deti zo sociálne slabších, mnohopočetných rodín a rodín v zložitej situácii.


Ľudia, ktorí prídu do kníhkupectva Artforum Banská Bystrica od 5. do 21. decembra 2018 nakupovať, majú príležitosť kúpou označenej knihy urobiť radosť konkrétnemu dieťaťu. Označenú knihu pre dieťa, ktoré chcú obdarovať si vyberú samotní kupujúci. Pri pokladni knižku zaplatia a nechajú ju v kníhkupectve.

Projekt pomáhajú realizovať dobrovoľníčky, študentky sociálnej práce na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Aj vďaka nim získal "nový vietor do plachiet" :)

Pomocou tohto projektu sa od roku 2004 podarilo v Banskej Bystrici splniť viac ako 900 knižných prianí! Tento rok bude označených 130 kníh.

Za všetky obdarované deti vám vopred ĎAKUJEME!

Viac informácií nájdete: http://knzm.sk/blog