Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Dnes — utorok, 19. september

19:00 – 20:00 Rádio_Devín, Slovensko

Vyhlásenie Anasoft litera 2017

Kto napísal najlepšiu prozaickú knihu uplynulého roka? A ktorá sa páčila najviac vám, čitateľom? Počúvajte Rádio Devín v utorok 19. 9. od 19.00! Meno dvanásteho víťaza alebo víťazky, ktorý/á napísal/a najlepšiu prozaickú knihu uplynulého roka sa dozviete v priamom prenose ceremoniálu v Rádiu Devín v utorok 19. 9. 2017 od 19.00.

Zaznie aj meno autora/autorky knihy, ktorej ste vy, praví čitatelia slovenskej literatúry, dali svoj hlas. Hlasovanie je stále otvorené na http://www.hlasovanie.anasoftlitera.sk/.

Vstup na ceremoniál do Mestského divadla P. O. Hviezdoslava je len pre pozvaných hostí. Buďte tam s nami, naladení na Rádio Devín.


štvrtok, 21. september

19:00 – 21:00 Artforum, Bratislava, Bratislava

Fedor Gál: Ešte raz a naposledy v Bratislave

Srdečne vás pozývame na stretnutie s Fedorom Gálom a Karolom Sudorom, ktorých spoločné rozhovory vychádzajú knižne ako prvá publikácia Edície Denníka N. Kniha je podľa Fedora Gála jeho testamentom. Na takmer tristo stranách podrobne reflektuje celý svoj život, nevyhýba sa ani boľavým miestam, vlastným zlyhaniam a témam dneška. Knihu uvedie Lukáš Fila.

V novembri 1989 sa stal popredným revolucionárom a neskôr aj šéfom Verejnosti proti násiliu, pred násilím verejnosti sa však potom odsťahoval do Prahy, kde žije dodnes. V Česku podnikal, bol pri zakladaní televízie Nova, vďaka čomu sa stal milionárom, postupne však o peniaze prišiel. Nikdy pritom neprestal písať, viesť dialóg a vyjadrovať sa k aktuálnym témam, pridal k tomu aj angažovanie sa v prospech spravodlivosti a nakrúcanie dokumentárnych filmov na citlivé témy. Kniha rozhovorov, ktorú pripravil reportér Denníka N a niekoľkonásobný víťaz Novinárskej ceny Karol Sudor, je podľa Fedora Gála jeho testamentom.


piatok, 22. september

19:00 – 21:00 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

Fedor Gál: Ešte raz a naposledy v Banskej Bystrici

Autorské uvedenie novej knihy rozhovorov reportéra Karola Sudora so sociológom a výraznou tvárou Nežnej revolúcie - Fedorom Gálom.

Fedor Gál patrí k najznámejším intelektuálom na Slovensku a v Česku, ktorý sa už desaťročia razantne vyjadruje k veciam verejným. Teraz vychádza takmer tristostranová kniha rozhovorov s množstvom archívnych fotografií o celom jeho živote s názvom Ešte raz a naposledy a podtitulom Koniec príbehu. On sám ju označil ako svoj testament s tým, že je čas posunúť štafetu iným.

Fedora spovedal novinár, víťaz štyroch Novinárskych cien v kategórii Najlepší rozhovor, Karol Sudor. Výsledkom je materiál, v ktorom sa Fedor, okrem iného, prvýkrát v živote vyjadruje aj k veciam, o ktorých vždy mlčal – k súkromiu, vlastným trápeniam, pochybnostiam a zlyhaniam, ale aj k svojim trinástym komnatám.

Na uvedenie knihy a diskusiu v kníhkupectve Artforum Banská Bystrica vás pozývajú Fedor Gál a Karol Sudor.

Podujatie vám prináša vydavateľstvo N Press, kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica a projekt Literárna bašta.

Vstup je voľný!


sobota, 7. október

20:00 – 22:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

Dežo Ursiny: Príbeh 70 (koncert + krst Spevníka)

Na začiatku októbra si v Banskej Bystrici pripomenieme nedožité 70. narodeniny Deža Ursinyho. Počas večera zaznejú Ursinyho piesne v interpretácii skupiny Definitívum. Publikum v kultúrnom centre Záhrade bude môcť počuť piesne od obdobia The Beatman, cez tvorbu z platní, ktoré vznikali v spolupráci s básnikom Ivanom Štrpkom, až po neskoršie piesne, ktoré Dežo Ursiny písal celkom sám.

Skupina Definitívum bude hrať v zložení: Ondřej Daniš (spev, klávesy), Martin Novák (gitara), Jiří Machala (bicie), Michaela Turcerová (alt saxofón), Juraj Havlík (gitara, basová gitara, spev) a Marcel Daniš (basová gitara, spev), ktorý patril k prvým členom Dežovej skupiny Provisorium v 70. rokoch. Na Ursinyho budú spomínať aj špeciálni hostia - jeho dlhoroční kolegovia a priatelia - básnik Ivan Štrpka a zakladateľ skupiny Burčiak Pavel Daněk.

V rámci koncertu bude pokrstený aj Spevník Deža Ursinyho, ktorý predstavuje skvelú pomôcku pre hudobníkov, ale poteší aj vyznávačov poézie Ivana Štrpku a pekných kníh.

Predpredaj vstupeniek: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/12287

Organizátor: Literárna bašta

Podujatie z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia

Partneri: Artforum Banská Bystrica / Záhrada - Centrum nezávislej kultúry / Férová nadácia O2

Mediálni partneri: RTVS - Rozhlas a televízia Slovenska / Rádio Devín / Radio_FM / Zoznam.sk / Hudba.sk / Nový Populár


streda, 11. október

19:00 – 21:00 Artforum Banská Bystrica, Banská Bystrica

Únos. Čierna diera demokracie / beseda s Ľubou Lesnou

Pozývame vás na besedu s novinárkou Ľubou Lesnou, ktorá vo svojej najnovšej publikácii zhromaždila menej známe fakty, výsledky svojej investigatívnej práce a svedectvá ku kauze únosu Michala Kováča ml.

Pozývame vás na besedu s novinárkou Ľubou Lesnou, ktorá vo svojej najnovšej publikácii zhromaždila menej známe fakty, výsledky svojej investigatívnej práce a svedectvá ku kauze únosu Michala Kováča ml.

Ľuba Lesná v knihe pracuje s overenými faktami aj s osobnými svedectvami viacerých aktérov vtedajších udalostí. Jej uvažovanie o motívoch jednotlivých aktérov únosu Michala Kováča ml. a súvisiacich udalostí svedčí o hlbokej znalosti mechanizmov rozhodovania vtedajších štátnych orgánov i o jej jasnej predstave o pomere síl medzi zástancami a odporcami slobody, demokracie a prozápadnej orientácie Slovenska v polovici 90. rokov. Kniha Únos. Čierna diera demokracie je nenahraditeľným zdrojom informácií pre tých, ktorí chcú udržiavať historickú pamäť a povinným čítaním pre tých, ktorí sa o vtedajšie udalosti zaujímajú profesionálne.

Moderuje Jaro Stančík.
Vstup je voľný!

Ukážka z knihy: https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/unos-cierna-diera-demokracie--/

Partneri podujatia: Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Férová nadácia O2