Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


Zajtra — pondelok, 18. február

18:00 – 20:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Literárne disko: Harabin vs. Kotleba?

Literárna bašta pozýva na diskusný žúr venovaný súčasnej literatúre. O domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.

V novej knihe Harabin novinárka Veronika Prušová podrobne mapuje život a kariéru dvojnásobného šéfa Najvyššieho súdu, ministra spravodlivosti a súčasného prezidentského kandidáta. Text sprevádzajú komentáre publicistu Mariána Leška. Čitatelia a čitateľky vďaka novej knihe môžu pochopiť, čo Harabin znamenal pre slovenskú justíciu, ale aj to, čo možno čakať od jeho budúceho pôsobenia v politike.

Necelý mesiac pred prezidentskými voľbami, v ktorých bude Štefan Harabin súperiť o voličské hlasy (aj) s Mariánom Kotlebom, vás pozývame na diskusiu s autorkou knihy Veronikou Prušovou a reportérom Danielom Vraždom, ktorý je autorom knihy o Mariánovi Kotlebovi. Diskusiu moderuje Lukáš Fila z vydavateľstva Denníka N.

Vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom.


Zajtra — pondelok, 18. február

19:00 – 22:00 Radnica café & wine.,
Pezinok

Literatúra v radnici: Hra je literatúra, inscenácia a divadlo

Silvester Lavrík hosťom Veroniky Šikulovej.

Silvester Lavrík - dramatik, prozaik, publicista, divadelný a rozhlasový režisér, kultúrny a spoločenský komentátor.

Cíti sa rovnako komfortne pri písaní divadelnej hry, poviedky aj románu. Jeho široký tvorivý záber neobchádza ani detského čitateľa. Pod pseudonymom Hana Naglik napísal a ilustroval zatiaľ tri knižky, o ktorých sme besedovali nedávno v Malokarpatskej knižnici v Pezinku.

Narodil sa v Spišskom Štiavniku, po absolvovaní Pedagogickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Prešove pôsobil ako učiteľ slovenčiny a výtvarnej výchovy. Záujem o divadlo prejavil už počas učiteľovania založením amatérskeho divadelného združenia BáPoDi, v ktorom pôsobil ako režisér.
Neskôr vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU, a ako režisér pracoval v Slovenskom rozhlase, aj v divadlách v Brne, Prahe, Českých Budějoviciach, Trnave či v Martine. Ako umelecký šéf pôsobil v Mestskom divadle Zlín. Po odchode zo Zlína bol šéfredaktorom Rádia Devín, alebo projektovým manažérom ďalších okruhov Slovenského rozhlasu - Rádia Litera a Rádia Klasika.
Napísal desať divadelných hier, jeho hra Katarína získala prvé miesto počas udeľovania Cien Alfreda Radoka v roku 1996. Cenu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Za tvorivý čin roka dostal za hru Zátišie s matkou (1996). Tohto istého ocenenia sa spolu Karolom Horváthom dočkal aj v roku 1999 za úpravu textu Hájnikova žena. Prvé miesto s divadelnou hrou Uschni láska moja obsadil v súťaži Dráma 2000. Medzi ďalšie divadelné hry patria napríklad: Svety za dedinou (1999), Sota (2001), Valašské remazúry (2001), Žltá, žltá ľalia (2003).
Ako prozaik debutoval zbierkou poviedok Allegro barbaro z roku 2002. Po nej nasledovali Villa Lola. Zlodeji a o rok neskôr zbierka fragmentárnych prozaických textov pod názvom Perokresba.
Prvý román mu vyšiel v roku 2011 pod nevšedným názvom Zu, neskôr vyšiel román Naivné modlitby a s románom Nedeľné šachy sa opäť dostal do finálovej desiatky Anasoft Litery. V roku 2018 dostal Cenu Jána Johanidesa.

Silvester Lavrík bude hosťom Veroniky Šikulovej v Radnica café & wine.

Vstup je voľný.
Moderuje Veronika Šikulová


utorok, 19. február

18:00 – 21:00 Goethe-Institut ,
Panenská 33, Bratislava

Prezentácia knihy: Georg Simmel: O Rembrandtovi

Simmelova esej o Rembrandtovi po prvý raz v slovenčine.

Georg Simmel (1858 – 1918) patrí medzi zakladateľské osobnosti modernej sociológie a zvlášť sociológie kultúry. Vo svojej knihe si kladie zásadné otázky, ktoré sú však dnes už len v pozadí sociologických analýz, ak sa vôbec kladú. Napríklad: Čo skutočne vidíme v umeleckom diele? Čo nám hovorí Rembrandtovo dielo o ľudskej prirodzenosti alebo podstate? V čom spočíva jedinečnosť autorovho prínosu? Jeho brilantná interpretačná štúdia patrí k majstrovským textom filozofie a sociológie umenia.


utorok, 19. február

20:00 – 22:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Literakvíz 02/2019

Februárové vydanie kvízu pre všetkých milovníkov a milovníčky dobrej literatúry a kultúrnych fenoménov vôbec.

Priestor, kde si môžete overiť svoj prehľad o knihách, hudbe a umení, poďte (sa) hrať spolu s nami!

Prihlásiť sa môžu 2-6-členné tímy na e-mailovej adrese info@literarnabasta.sk. Do správy nezabudnite napísať počet členov/členiek a názov Vášho tímu. Registrácia tímov prebieha do vyčerpania kapacity.

Tri tímy, ktoré získajú najvyšší počet bodov budú odmenené. Podujatie je verejné, upozorňujeme vás na zvýšené štartovné: 2 euro / osoba.

Registrácia na kvíz je záväzná. V prípade, že sa nemôžete zúčastniť, informujte nás na uvedenej adrese, uvoľníte tak priestor tímom na čakacom zozname.

Kvíz pripravujeme v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Banská Bystrica. Dramaturgičkou a moderátorkou kvízu je Zuzana Bariaková.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


streda, 20. február

17:00 – 22:00 Kníhkupectvo LIC,
Námestie SNP, Bratislava

Básne SK/CZ - Autorské čítania

Na prvom čítaní sa môžete tešiť na básne Jana Škroba a Barbary Vojtašákovej.

Aj tento rok sa finalisti medzinárodnej literárnej súťaže Básne SK/CZ predstavia na sérii autorských čítaní, ktoré budú prebiehať v priestoroch kníhkupectva Literárneho informačného centra na Námestí SNP v Bratislave vždy v stredu o 17:00.

Vstup je voľný.


sobota, 23. február

18:30 – 22:00 DOT. Contemporary Art Gallery,
Lazaretská 13, Bratislava

Píšem vol.6 / zmysel

Večer autorskej poézie s hudobným doprovodom.

Originálni básnici, neustále nové básne, rozmanité témy a hudobné motívy. Súzvuk hlasov, slov a hudobného nástroja vytvoria jedinečnú atmosféru.

Staňte sa súčasťou programu.
Prihláste sa a získajte viac informácií na: pisembasne@gmail.com

Vstupné: 4 eurá


utorok, 26. február

17:00 – 22:00 Malokarpatská knižnica,
Holubyho ulica, Pezinok

Skvelá veda: Zimy v čase globálneho otepľovania

Spisovateľ Márius Kopcsay a klimatológ Pavel Faško o klimatických zmenách.

Aké budú zimy v ére globálneho otepľovania? O klimatickej zmene aj o zimách, ktoré sú miernejšie, no ešte vždy môžu prekvapiť, bude v čitárni Malokarpatskej knižnici v Pezinku diskutovať klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Podujatie v rámci cyklu Skvelá veda sa koná v utorok 26. 2. 2019 o 17.00 hod. Moderuje spisovateľ a novinár Márius Kopcsay.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


utorok, 26. február

18:00 – 22:00 Goethe-Institut ,
Panenská 33, Bratislava

Søren Kierkegaard: Choroba na smrť

​Kierkegaardova kniha o zúfalstve s prekladateľom Petrom Šajdom a germanistom Milanom Žitným.

Kierkegaardova kniha o zúfalstve chce čitateľovi zasiahnuť do života. Chce sa ho dotknúť na citlivom mieste, vyrušiť a vyprovokovať ho. Filozof pred­stavuje zúfalstvo ako chorobu ducha a tvrdí, že je oveľa rozšírenejšie, než si myslíme. Zúfalstvo je stav vnútornej nerovnováhy a nezmyselnos­ti, stav, v ktorom človek nie je sám sebou. Kierkegaard predstavuje široké spek­trum podôb zúfalstva: ukazuje, ako človek nechce byť sám sebou alebo ako chce byť sám sebou nezmyselným spôsobom. Priznať si vlastné zúfalstvo je prvým krokom k tomu, aby sme sa mu vzopreli a pre­konali ho. Kniha bola preložená do mnohých jazykov a zaz­namenala svetový ohlas.

Hostia: prekladateľ Peter Šajda a germanista Milan Žitný. Organizujeme v spolupráci s vydavateľstvom Premedia.


štvrtok, 28. február

18:00 – 20:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Literárne disko: Vrátiť folklór ľuďom

Literárna bašta pozýva na diskusný žúr venovaný súčasnej literatúre. O domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.

Literárna bašta pozýva na diskusný žúr venovaný súčasnej literatúre. O domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.


Americký filozof a antropológ Joseph Grim Feinberg, ktorý pôsobí v Sociologickom ústave SAV, vo svojej novej knihe skúma procesy, prostredníctvom ktorých sa autentický folklór identifikuje, stvárňuje, rekonštruuje a oživuje. Kombinuje etnografickú analýzu, filozofické premietanie a rozprávanie príbehu vlastnej skúsenosti v slovenskom folklórnom súbore, aby interpretoval ašpirácie a ťažkosti mladých nadšencov ľudového tanca a ľudovej hudby, ktorí si postupne všímali, že je ľahšie ceniť si autentickosť než ju plne dosiahnuť.

O autenticite a folklóre budú diskutovať autor knihy Vrátiť folklór ľuďom Joseph Grim Feinberg a jej recenzentka, etnomuzikologička Jana Ambrózová. Diskusiu moderuje Rado Sloboda. Vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý zároveň jeho hlavným partnerom.


štvrtok, 28. február

18:00 – 22:00 Rakúske kultúrne fórum,
Hodžovo nám. 1/A, Bratislava

Prezentácia knihy Als die Kirche den Fluss überquerte

Michal Hvorecký moderuje podujatie k novej knihe od Didi Drobnej.

Didi Drobna sa narodila v roku 1988 v Bratislave a od roku 1991 žije vo Viedni. Vyštudovala germanistiku a komunikačnú vedu na Univerzite Viedeň. Jej literárne dielo bolo ocenené viacerými štipendiami a literárnymi cenami. V hlavnom povolaní už niekoľko rokov pracuje v sektore IT a v súčasnosti vedie oddelenie komunikácie a médií v IT výskumnom centre.

Podujatie sa koná v nemeckom jazyku.