Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


štvrtok, 24. január

18:00 – 20:00 Artforum Banská Bystrica,
Horná Strieborná 10, Banská Bystrica

Literárne disko: Alexander Mach — Radikál z povolania

Literárna bašta pozýva na diskusný žúr venovaný súčasnej literatúre. O domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.

Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého slovenského štátu v dejinách, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov. Dá sa vôbec na Alexandra Macha, bývalého ministra vnútra, podpredsedu vlády, hlavného veliteľa Hlinkovej gardy a šéfa Úradu propagandy ľudáckeho režimu, pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, alebo je pre súčasnú slovenskú spoločnosť výlučne pozitívnou alebo výlučne negatívnou metaforou ako donekonečna diskutovaný Jozef Tiso?

Prvé novoročné disko prinesie stretnutie s historikom Antonom Hruboňom, ktorému vo vydavateľstve premedia.sk nedávno vyšiel prvý komplexný Machov životopis. Po dlhoročnom výskume v slovenských, českých a nemeckých archívoch, sa pokúša predstaviť hlavného protagonistu knihy v celej šírke jeho dynamicky sa vyvíjajúcej osobnosti. Machov príbeh v piatich kapitolách zachytáva spletité osudy človeka a politika, ktoré akoby v kocke zhŕňali príbeh celej slovenskej spoločnosti v 20. storočí. Spolu s ním príde diskutovať aj recenzent knihy, historik Marek Syrný.

Vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý zároveň jeho hlavným partnerom.