Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


pondelok, 28. január

19:00 – 20:00 klub .pod lampou,
Partizánska 2, Bratislava

LQ#23 Je mŕtvy/Matky a kamionisti

Literárny kvocient je späť! Pri prózach výrazných slovenských prozaikov Ivany Dobrakovovej a Ballu opäť nezapochybujeme o ich životnom a autorskom nastavení: nebude dobre, ani lepšie, čo je plodné východisko aj pre ich nové provokujúce poviedky a ešte kratšie texty. V prvom tohtoročnom LQ - Literárnom Kvociente sa na popredné prozaické novinky novinky pozrú literárni vedci Peter Darovec, Viliam Nádaskay, Peter Zajac & Marta Součková.

BALLA: JE MŔTVY

Postavy bizarných príbehov navonok azda pôsobia ako kruté, nenávistné indivíduá, ich konanie však v konečnom dôsledku prezrádza túžbu intenzívne, poctivo žiť a odolávať banalite každodenného sveta.
Jedna z postáv Ballovej knižky hovorí: „Dobrý aforizmus je viac ako zlý román“. Možno preto autor po úspešnej odbočke k relatívne dlhším prózam (V mene otca, Veľká láska) znovu prichádza s textami krátkymi a ešte kratšími. Hoci to nie sú aforizmy, vypointovanosťou hádam každej vety od nich ďaleko nemajú. Vo zvláštnych, neraz šokujúcich príbehoch či skôr antipríbehoch tu v pôsobivo lapidárnej skratke zaznievajú autentické i cielene zremixované hlasy bežných našincov, ich filozofia aj pseudofilozofia. Provokatívny názov knihy síce naznačuje opak, ale Balla rozhodne nie je mŕtvy – počúva nás totiž až príliš pozorne.

IVANA DOBRAKOVOVÁ: MATKY A KAMIONISTI
Príbehy piatich žien, troch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, päť rozdielnych životných osudov odohrávajúcich sa v Bratislave a Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete, v jazdeckom oddiele, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách. Vzťahy s matkami, otcami, vzťahy s kamionistami, virtuálne, príliš reálne, alebo aj žiadne.