Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


štvrtok, 29. november

18:00 – 19:00 Artforum Žilina,
Marianske námestie 11, Žilina

Čítačka Šimečka + Šimečka / Světelná znamení

Pozývame vás na autorské čítanie a diskusiu medzi otcom a synom. Světelná znamení prvý raz vyšli v samizdate, v bratislavskom vydavateľstve Fragment, roku 1984. Toto tretie vydanie vychádza v nádhernej grafickej úprave Márie Rojko a svetelné znamenia vysiela nielen textom, ale aj unikátnym fosforovým prebalom. Hostia: Martin M. Šimečka, Michal Šimečka.

V dobách diktatúr zvykne kvitnúť jeden veľmi zvláštny, a pritom strhujúci žáner: listy z väzenia. V týchto časoch sedí v base množstvo ľudí, ktorých remeslom je meniť život na literatúru. Šimečkove listy z väzenia sú zo všetkých jeho textov tými najsilnejšími. Jeho skutočnosť je v nich ožiarená poznaním, aké ľuďom vedia dopriať situácie strádania, vytrhnutia z bežného života.

A teraz si predstavte, že o dva roky po tom, čo sa pisateľ listov z väzenia vráti, si vezme listy do parády jeho syn - Milan Martin Šimecka, aby z nich urobil výber, best of. Ale nevydrží to, a otcove nádherne plynúce posolstvá zo vzdialeného vesmíru prekladá svojimi krátkymi úryvkami z pozemskej prózy, detailmi, úsečnými komentármi, scénami z rodinného života. Výsledkom je kniha Světelná znamení.