Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


streda, 21. november

17:00 – 22:00 Vila Dominika Skuteckého,
Horná 55, Banská Bystrica

Nech žije bašta: Spev tebe — Ján Púček — Vanda Rozenbergová

Na jesennom vydaní podujatia Nech žije bašta predstavíme spisovateľku Vandu Rozenbergovú, ktorej pred nedávnom vyšla nová kniha Tri smrtky sa plavia, pokrstíme novú knihu Jána Púčeka Med pamäti a v premiére uvedieme koncertné prevedenie albumu Spev tebe z autorskej dielne Pospiš/Sillay/Nikitin, ktorých tentoraz inšpirovala poézia Walta Whitmana.

➡ 17:00 ❌ Vila Dominika Skuteckého, Horná 55
VANDA ROZENBERGOVÁ — TRI SMRTKY SA PLAVIA

Pracuje ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici, je trojnásobnou finalistkou Poviedky a jej posledné dve knihy sa ocitli vo finále Anasoft Litera. Vanda Rozenbergová píše o rodine a vzťahoch, jej príbehom však nechýba poézia, nadhľad a neobyčajná intenzita, čo platí aj o jej aktuálnej novinke Tri smrtky sa plavia, ktorú príde osobne uviesť medzi obrazmi vo vile maliara Dominika Skuteckého.

➡ 18:30 ❌ Artforum Banská Bystrica, Horná Strieborná 10
JÁN PÚČEK — MED PAMÄTI

Pre rodáka z Liptova je téma pamäti a nehmotného historického dedičstva kľúčová. Svoju novú knihu venoval osudom, ktoré (ne)stihol poznačiť masaker s názvom 20. storočie. Cez príbehy nenarodených a hmlisté rodinné spomienky oživuje traumatizujúce udalosti dejín starého kontinentu, pričom v intímnom monológu formuluje otázky, na ktoré môže byť už zajtra neskoro. Knihu Jána Púček Med pamäti vydáva 13. novembra Literárna bašta.

➡ 20:00 ❌ Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16
POSPIŠ / SILLAY / NIKITIN — SPEV TEBE

Nový projekt ambicióznej generácie domácich hudobníkov otvára vďaka poézii Walta Whitmana bránu do iného hudobného sveta. Ústredná trojica sa vybrala do newyorského The Samurai Hotel Recording Studio, aby tam spolu s miestnymi hudobníkmi a rodáčkou Hankou Gregušovou nahrali album na texty velikána americkej poézie v preklade Martina Solotruka. V Banskej Bystrici vystúpia v 6-člennej domácej zostave: Robert Pospiš - spev / Martin Sillay - gitara / Nikolaj Nikitin - saxofón / Juraj Griglák - basgitara / Ľuboš Šrámek - piano / Peter Raitl - bicie, perkusie.

???? Vstup na literárny program je voľný. Predpredaj vstupeniek na koncert spustíme čoskoro.

Partneri podujatia: Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Stredoslovenská galéria / Central Slovakian Gallery, Artforum Banská Bystrica

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jej hlavným partnerom.