Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


sobota, 17. november

20:00 – 22:00 Bábkové divadlo na Rázcestí,
Skuteckého 14, Banská Bystrica

Stredoeurópske fórum 2018 — Banská Bystrica

Banskobystrická časť jesennej svetrovej konferencie.

Stredoeurópske fórum prichádza opäť s výborným programom. V polovici novembra budú v bratislavskom Divadle Astorka a Starej tržnici diskutovať Svetlana Alexijevič, Timothy Snyder, Bernhard Schlink a mnohí ďalší.


Ako už býva zvykom, fórum vyráža aj za hranice Bratislavy a po dvoch rokoch sa vracia aj do Banskej Bystrice, konkrétne do krásnej vily Bábkového divadla na Rázcestí, kde budú na výročie Nežnej revolúcie diskutovať podnetní hostia.

Hosťom banskobystrickej diskusie bude známy európsky antropológ a publicista Thomas Hylland Eriksen, ktorý je jedným z najväčších kritikov nórskeho nacionalizmu. Vydal knihu Overheating, v ktorej prichádza s teóriou, že svet sa prehrieva na osobnej aj globálnej úrovni, všetko je rýchlejšie, väčšie a je tu stále teplejšie. Niekoľko jeho kníh vyšlo aj v českom preklade.

Domácu scénu zastúpia sociológ Gregorij Mesežnikov a novinár Tomáš Gális, ktorí sa v novej knihe Rok protestov vracajú k jarným protestom. O tom, čo priniesli najväčšie občianske zhromaždenia od roku 1989 do slovenskej spoločnosti, a či emócia námestí môže ešte pomôcť zmene budeme hovoriť presne na výročie Nežnej revolúcie.

17. novembra o 20:00 vás pozývame "schladiť sa" na Stredoeurópske fórum v Bábkovom divadle na Rázcestí. Vstup je voľný!