Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


pondelok, 15. október

16:30 – 18:00 Aula Univerzity Komenského ,
Šafárikovo námestie, Bratislava

Diskusia s prof. Timothym Snyderom: Cena slobody

Srdečne pozývame na diskusiu Milana M. Šimečku s americkým historikom Timothy Snyderom v aule Univerzity Komenského v Bratislave.

Autogramiáda Timothy Snydera sa uskutoční v kníhkupectve Artforum v pondelok 15.10. o 12:30


Krajná pravica povstala z popola dejín, šíri po svete nenávisť a sľubmi o uzavretí hraníc, obmedzení spolupráce a pohybu osôb od Slovenska až po USA, získava pozície vo voľbách. Trump, Le Pen, Salvini, Okamura, Orbán, ale aj Kotleba prekresľujú politickú mapu a vyostrujú konflikty v spoločnosti. Odkiaľ sa berie táto podpora, prečo je dnes tento typ politiky taký úspešný? A do akej miery hrajú v nástupe krajnej pravice rolu dezinformačné médiá, hybridná vojna a Rusko? Existujú historické paralely so súčasným stavom? Odpovede na tieto otázky príde zdieľať Timothy Snyder, jeden z najrenomovanejších súčasných historikov, svetoznámy spisovateľ a pedagóg, špecialista na dejiny strednej a východnej Európy.

Timothy Snyder je americký historik, profesor na Yalovej univerzite, špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy a holokaust. Je autorom množstva publikácií, za knihy Krvavé územie, O tyranii, Čierna zem získal mnoho ocenení vrátane Ceny Ralpha Walda Emersona za najdôležitejšie a najoriginálnejšie dielo v oblasti literatúry faktu a Ceny Hannah Arendt za prínos k politickému mysleniu. Okrem písania kníh a esejí a prednášania na univerzite sa veľmi aktívne venuje komentovaniu súčasného politického diania. Často poukazuje na možné problémy v budúcnosti, ako vo svojej najnovšej knihe O tyranii – Dvadsať ponaučení z 20. storočia. V súčasnosti pracuje na knihe o Ukrajine, ktorá sa bude venovať histórii tejto krajiny i súčasnej kríze. Na festivale Jeden svet bude Timothy Snyder diskutovať o aktuálnej politickej situácii vo východnej Európe a analyzovať jednotlivé kroky krajín V4, ktoré ohrozujú úroveň demokracie v našom regióne.

Podujatie sa koná v anglickom jazyku, bude simultánne tlmočené do slovenčiny a naživo streamované na Facebooku Denníka N.

Vstup voľný.