Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


piatok, 12. október

19:00 – 21:00 Artforum, Bratislava,
Kozia 20, Bratislava

Jeden svet: Andrej Bán a Slon na Zemplíne

Filmový festival Jeden svet sa spojil s vydavateľstvom Absynt - reportážna literatúra a spolu vám prinášajú besedu s reportérom Andrejom Bánom o jeho knihe Slon na Zemplíne.

Besedu v priestoroch kníhkupectva Artforum bude moderovať Rudolf Rus.

Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“, to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne.

Reportér a fotograf Andrej Bán brázdi Slovensko a jeho prašné i asfaltové cesty už tridsať rokov, a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača.

Knihu Slon na Zemplíne vydalo vydavateľstvo Absynt - reportážna literatúra. Je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Andrej Bán je fotograf a reportér Denníka N. Vyštudoval ekonómiu a žurnalistiku v Bratislave. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života.

---
Ak vás zaujímajú ďalšie diskusie a premietania v rámci festivalu Jeden svet, navštívte webstránku festivalu: www.jedensvet.sk alebo Filmový festival Jeden svet.