Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


piatok, 19. október

12:00 – 20. október 23:00 Tabačka Kulturfabrik,
Gorkého 2, Košice

LiKE Festival Košice 2018

V Košiciach sa už po tretíkrát chystá sviatok literatúry! Rok 2018 je rokom výročí a LiKE sa preto zameriava na 100 rokov Československa. Domácimi preto nebudú len slovenskí, ale aj českí umelci, chýbať však nebudú ani zahraniční hostia.

Pozvanie prijala Katarzyna Surmiak - Domańska z Poľska, ktorá porozpráva o svojej knihe Ku-klux-klan. Tady bydlí láska, spomedzi domácich autorov sa možno tešiť na Daniela Majlinga, finalistu tohtoročnej Anasoft Litery, či Tomáša Uleja, ktorý predstaví svoju ostatnú knihu aforizmov Žuvot.

O hudobný program v piatkový večer sa postará legendárna česká skupina WWW, ktorá v Košiciach zároveň pokrstí svoj najnovší album. Medzi hudobných hostí patrí aj duo Pjoni a Burgr, ktoré zahrá zo svojho albumu Výletné lode.

Tradičná multižánrovosť festivalu sa prejaví aj v pripravených divadelných predstaveniach: najmenší návštevníci si prídu na svoje v inscenácii Útek v réžii R. Mankoveckého a v Tabačke uvidíme aj predstavenie Koniec Koniec v réžii Petry Fornay.

Festivalové dni ponúknu mnoho priestoru pre priaznivcov modernej poézie - okrem obľúbeného formátu slam poetry budú návštevníci festivalu priamo pri vyhlásení víťazov súťaže Básne SK/CZ 2018.

V rámci filmového programu v Kine Úsmev bude možné vidieť nielen výber z "trezorovej" tvorby P. Juráčka (ktorému bude venovaná aj diskusia), ale aj dokumentárny film Spýtaj sa vašich či profily účastníkov Mesiaca autorského čítania.

Vizuálne umenie bude zastúpené výstavou Pohyb v nehybnosti zachytávajúcou literárny život Československa 60. a 70. rokov a svoj krst bude mať aj kniha Status krajinára vytvorená na pôde FU TUKE.

LiKE - festival súčasnej literatúry v Košiciach sa uskutoční 19. a 20. októbra v Tabačke Kulturfabrik, Kine Úsmev, Kotolni a na FF UPJŠ v Košiciach.

Podrobný program LIKE 218:

Legenda:

Veľká sála Tabačky (VS)
Tabačka Black box (BB)
Stará Tabačka (ST)
Kino Tabačka (KT)
Kino Úsmev (KÚ)

Piatok

18:00 (VS) - Slávnostné otvorenie festivalu LiKE
100 rokov Československa. Máme čo sme chceli?

Rozdelenie malo priniesť spravodlivé riešenie a naplnenie predstáv o modernom štáte. Čím bola republika, v čom bola silná, v čom zlyhala a čo znamenala pre Slovákov a Čechov?

Moderuje: Michal Havran
Diskutujú: Iveta Radičová, Jan Urban (CZ), Stanislav Rakús, František Čuňas Stárek (CZ)

18:00 (KÚ) - Film
Postava k podpíraní

Strednometrážny hraný film jeho autor charakterizoval ako kafkovské zobrazenie absurdných situácií súvisiacich s obdobím kultu, ktorého zvrhlosť sme si nedokázali uvedomovať. Slávne podobenstvo o požičovni mačiek je satirickou úvahou na vtedy aktuálnu spoločenskú tému. Na malej ploche s minimom dialógov bola na okamih akoby poodhrnutá opona, aby sa na chvíľu odhalil stav zhypnotizovanej spoločnosti.

19:30 (KÚ) - Film
Mesiac autorského čítania: výber mikroprofilov gruzínskych spisovateľov

MAČ stojí rozkročený medzi literatúrou a ďalšími druhmi umenia, ktorá spája a mieša, a je hlavným producentom filmových esejí o spisovateľoch a spisovateľkách, ktorí a ktoré na festival zavítajú.Vznikajú tak unikátne audiovizuálne antológie literatúr vzdialených aj blízkych krajín pohľadom popredných českých, slovenských a poľských dokumentaristov. Nie sú to Nedeľné chvíľky poézie, ale autorské pohľady na témy, krajiny, literatúru, kultúru. Niekedy je v hlavnej roli politika, inokedy lyrika. Príďte zažiť chuť Gruzínska prostredníctvom filmového plátna.

19:30 (BB) - Suvenír : performance s interdisciplinárnym presahom viacerých disciplín (tanec, hudba, literatúra, vizuálne umenie, architektúra...)

SUVENÍR je novou formou štúdie, rešeršu a prezentácie interdisciplinárneho diela, ktorá sa nechce brať príliš vážne. Suvenír je čosi, čo si človek odniekiaľ prinesie alebo od niekoho dostane. Vybraní umelci zastupujúci rôzne formy umenia (výtvarné umenie, literatúra, architektúra, tanec, sound art, multimédia) sa stretli, pracovali a zbierali svoje suveníry na rôznych miestach na Slovensku.

Účinkujú:
za architektúru Eva Andrášová,
za kresbu Mária Čorejová,
za tanec a choreografiu Tomáš Danielis,
za umelecký aranžment Zuzana Novotová Godálová,
za literatúru Zuzana Husárová,
za hudbu Ľubomír Panák,
za multimédiá Jakub Pišek.

21:00 (VS) - Koncert
WWW Neurobeat / krst albumu Neutopíš se dvakrát v téže řece

Pionieri českého rapu a priekopníci jeho experimentálnej vetvy, WWW Neurobeat vydávajú po piatich rokoch nový album Neutopíš se dvakrát v téže řece. Album vychádza opäť na labele Bigg Boss. Dnes, po 12 rokoch existencie labelu sa sluší pripomenúť, že kultový album Neurobeat, ktorý vyšiel v roku 2006, bol prvým počinom tohto vydavateľstva.

Koncert je na vstupné 7€, prepredaj: tootoot.fm

Sobota

10:00 (stretnutie pri Tabačke) - prehliadka mesta
Časový prierez mestom od r. 1918 po 2018

12:00 (BB) - detské divadlo
Útek

Rovnomenná divadelná adaptácia knižky Mareka Vadasa Útek je veselým príbehom putovania malého dievčatka po svete, spoznávanie nových, častokrát bizarných, až absurdných situácií.

13:00 (ST) - workshop pre deti
Miloš Mačinga - Kolotoč dúhového draka

Ako si jednoduchým optickým kúzlom skinetizovať etudu farieb.

14:00 (ST) - krst knihy
Status krajinára

Mechanické rozmnožovanie písaného textu poznali už Číňania. V Európe objavil kníhtlač (vraj) Gutenberg v 15. storočí, čo spôsobilo informačnú explóziu. V roku 2004 vznikol faceboook. V roku 2017 sa Slováci stali obeťou Prieskumníka. Na východnom Slovensku je 4G internet.

Status krajinára je knižným výstupom "postinternetových" plenérov študentov FU TUKE v končinách východného Slovenska. Túžbou je byť čo najviac v krajine a zároveň byť čo najviac online.

14:45 (ST) - komiks
Mikuláš Podprocký - Divočina

Košický rodák pracuje v civile ako výtvarník v spoločnosti na vývoj hier. Vytváral koncepty pre charaktery hier ako Mafia II. alebo Top Spin 4. Na jeho debut Divočina, ktorý vznikal 2 a pol roka, získal podporu veľmi úspešnou crowdfundingovou kampaňou. Momentálne je už vonku druhý diel Divočiny.

15:00 (KT) - uvedenie knihy
Marcel Lacko - Autobiografia

Marcel Lacko patrí medzi popredných košických spisovateľov. Niekoľkonásobný finalista súťaže Básne. Krátke životopisy sú, podobne ako dlhé texty o dejinách, priliš upravené na to, aby boli niečim iným, než usporiadaným skreslením pravdy. Autobiografia je postmoderným románom presne v tomto duchu.

15:00 (KÚ) - diskusia k filmom
Prípad Pavel Juráček

Pavel Hájek v diskusii uvedie tvorbu Pavla Juráčka, významného predstaviteľa filmovej českej novej vlny 60. rokov, ktorého najlepšia časť tvorby skončila v normalizačných trezoroch.

15:30 (ST) - autorské čítanie a vyhodnotenie súťaže
Básne SK/CZ

Autorské čítanie porotcov a porotkýň aktuálneho ročníka literárnej súťaže Básne SK/CZ: Jitka N. Srbová (CZ), Eva Tomkuliaková, Mila Haugová, Adam Borzič (CZ) a koordinátora súťaže Michala Talla.

Následné vyhlásenie výsledkov najprestížnejšej básnickej súťaže Básne SK/CZ 2018.

16:00 (KT) - diskusia
Marek Šindelka (CZ)

Patrí medzi súčasných českých najoceňovanejších autorov (Cena Jiřího Ortena, 2x Magnesia Litera za prózu). Román Únava materiálu Mareka Šindelku reaguje na aktuálnu tému – migračnú vlnu. Opisuje cestu dvoch bratov z nemenovanej zeme sužovanej vojnou do Európy a komiks Svatá Barbora (scenár) je z prostredia tzn. “kurimskej kauzy”. Moderuje Rudi Rus.

16:00 (KÚ) - film
Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera

Svedectvom takmer štvrťstoročia života Pavla Juráčka je jeho denník. Začal si ho písať sústavne od r. 1951 a odvtedy tvorí nepretržitý sled 33 zošitov, doteraz posledný známy je z r. 1974. Najmä záverečná tretina celku je dramatickým i tragickým obrazom vzostupu a pádu, vzdoru aj sebadeštrukcie talentovaného umelca v konflikte s dobovými umeleckými a spoločenskými okolnosťami. Pavej Juráček zanechal dielo zvrchovanej literárnej úrovne, Martin Šulík ho previedol na hypnotický dokument o výšinách aj besoch umeleckej tvorby.

16:00 (VS) - divadlo
Koniec Koniec

Herecký koncert Petry Fornayovej a Vladimíra Zboroňa. Divadelné predstavenie na motívy románu Petra Macsovszkého Tantalópolis.
...zánik, postupný, vlastne akoby nenásilný, bude spočiatku možno nepríjemný. Ale potom príde úľava. Ja tuším. Ja viem. Ja cítim. Len neviem, čo väčšmi. Či väčšmi tuším alebo viem…

17:00 (ST) - dramatizované čítanie
Čau o piatej - Václav Pankovčín

Predčasne zosnulý autor Václav Pankovčín patril už počas života medzi najtalentovanejších autorov. V cykle dramatizovaných čítaní Čau o piatej prečíta úryvok z knihy Marakéš. Číta herec Matej Lacko. Uvádza Koloman Kertész Bagala.

17:00 (KT) - uvedenie komiksu
Daniel Majling

Košické uvedenie nového komiksu Zóna (vyd. BRaK) Daniela Majlinga, autora kultového komiksu Rudo a mimoriadne obľúbenej zbierky poviedok Ruzká klazika. Autorova novinka pokračuje v prehlbovaní jeho zmyslu pre suchý humor a absurdno, ktoré sa tentokrát púšťajú do nešetrnej hry s detektívnym žánrom.
Moderuje Rudi Rus.

18:00 (ST) - Literárny cirkus KK Bagalu

V cirkuse, kde je literatúra v hlavnom bode programu, sa žongluje slovami, postavami a príbehmi. Slovenský popredný aforista Tomáš Ulej uvedie tretiu knihu aforizmov s názvom Žuvot, z debutovej knihy prečíta Radovan Potočár a hudobník, skladateľ, textár, herec a režisér Ľ. Burgr, textár pre skupiny Ali ibn Rachid, Dogma, Midi Lidi a divadlo Stoka, uvedie knihu textov Za naším blokom. Uvádza literárny principál Koloman Kertész Bagala.

18:00 (VS) - diskusia
Jan Urban (CZ) - Všem sráčům navzdory

Český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Od roku 1987 prispieval do samizdatových Lidových novin. V období 1989–1990 sa angažoval v Občanském fóru. Pôsobil ako jeho hovorca a líder pre prvé slobodné parlamentné voľby v roku 1990. Počas vojny v Bosne a Hercegovine pôsobil ako reportér na mieste konfliktu. Kniha Všem sráčům navzdory (1. vydanie GplusG, 1997, 2. vydanie Absynt, 2016) je mimoriadne silným svedectvom z tejto vojny.

18:00 (KÚ) - film
Případ pro začínajícího kata

Prípad pre začínajúceho kata je originálnou zmesou absurdity, čierneho humoru, symbolov, satiry, irónie a grotesknosti. Lamuel Gulliver sa dostane do tajomnej krajiny Balnibarbi, ktorého hlavné mesto Laputa sa oddávna vznáša vo vzduchu bez toho, aby to Balnibarbania vedeli. Gulliver sa do Laputy dostane dlhým komínom a vracia sa do Balnibarbi zvestovať všetkým pravdu. Jeho odhalenie však berie ľuďom ideály. Nechcú pravdu poznať; neznesú pomyslenie, že žijú v trápnom klame, v úbohej lži, v poddanstve falošeného mýtu, v žalostnej nevedomosti a temnote, v nešťastnej a zabudnutej končine sveta. Tento posledný film vynikajúceho predčasne zosnulého filmára narazil po svojom uvedení na nepochopenie normalizátorov a skončil v trezore.

19:00 (ST) - diskusia
Advojka (CZ) + Kapitál

Kapitál, angažovaný kultúrno-spoločenský mesačník oslávi 1. rok svojej existencie. Pri tejto príležitosti uvedú na LiKE spoločné československé dvojčíslo, ktoré vydávajú spolu s českou Advojkou. Diskusie sa zúčastní šéfredaktor A2 Karel Kouba a zástupca šéfredaktora Lukáš Rychetský. Moderuje Martin Makara.

19:30 (ST) - Slam poetry SK/CZ

Slam Poetry je formou pravidlami nezviazaného umeleckého prejavu, ktorý vznikol v Amerike v druhej polovici 80-tych rokov. Ide v ňom predovšetkým o dynamiku, naliehavosť, pohotovosť, zmysel pre humor a improvizáciu. Všetky z týchto aspektov Slam Poetry zažijete v rôznych pomeroch a zakaždým v špičkovej forme vďaka popredným predstaviteľom československej slamovej scény.

Moderuje: Anatol Svahilec (CZ)
Účinkujú: Dr. Filipitch (CZ), Ondřej Hrabal (CZ), Samčo Brat Dážďoviek (SK), Tomáš Straka (SK)

19:30 (VS) - diskusia
Katarzyna Surmiak - Domańska (PL) - Ku-klux-klan v 21. storočí?

“Keď sa do bielej polevy dostane čoilen jedna kvapka inej farby, už nikdy nebude snehobiela. S ľuďmi je to takisto.” - Takto učí kráľovna KKK malé deti, ako správne pripraviť Vianočnú tortu, píše vo svojej knihe reportáží Katarzyna Surmiak-Domańska, ktorá sa zúčastnila priamo zjazdu Ku-klux-klanu v Arcansase, kde pred 150 rokmi táto “biela organizácia” vznikla.

21:00 (KÚ) - koncert
Pjoni/Burgr hrajú (aj) Ali Ibn Rachid

Dve hudobné generácie - herec, skladateľ, spoluzakladateľ kultovej prešovskej kapely Ali Ibn Rachid a Divadla SkRAT Ľubomír Burgr a progresívny elektronický producent Jonatán Pastirčák. Duo Burgr / Pjoni začalo ako formácia hrajúca pesničky Ali Ibn Rachid. Vzájomné hudobné porozumenie a nové nápady nakoniec vyústili do repertoáru na debutový album.

22:00 (KÚ) - Afterparty!


Hlavný organizátor: literarnyklub.sk

Spoluorganizátori: Tabačka Kulturfabrik, Európsky dom poézie Košice, Kotolňa, Kino Úsmev

Festival z verejných zdrojov podporil hlavný partner: Fond na podporu umenia

Partneri: Literárne informačné centrum, LITA, autorská spoločnosť, Nespi-Spiš, Kníhkupectvo Artforum Košice, východné pobrežie, Copyvait

Mediálni partneri: RTVS, Rádio DEVÍN, Radio_FM, Fraktál, Kapitál, A2 kulturní čtrnáctideník, Alarm, Knižná revue, Čo čítať?, KE-mafia kreative energetics, Medzi knihami, Zajtrajšie noviny - Váš bezplatný sprievodca kultúrou, Vertigo - časopis o poézii a básnikoch, Knihy na dosah, Rengl