Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


sobota, 15. september

18:00 – 23:00 Literárna bašta,
Lazovná ul. 19 (budova bývalého PKO), Banská Bystrica

Versus 2018 / festival poézie v Literárnej bašte

Poetická udalosť roka opäť v Literárnej bašte.

Festivalové dianie v Literárnej bašte síce potrvá iba jeden deň, no hlas poézie znie Banskou Bystricou už nejakú chvíľu. V kultúrnom centre Záhrada je až do festivalu umiestnený Poeziomat, automat na české a slovenské básne a na rezidenčnom pobyte pod záštitou Literárnej bašty tu aktuálne prebýva mladý slovenský básnik Michal Tallo. Práve Tallo, ktorému čoskoro vychádza druhá básnická zbierka, vystúpi aj vo festivalovom programe. Okrem neho do Banskej Bystrice príde s novou tvorbou aj autorka Mirka Ábelová, dobre známa tiež z relácie Rádia_FM Nedeľná chvíľka poézie a mladšiu generáciu slovenských básnikov zastúpi aj Ladislav Lipcsei.

Pozvanie organizátorov prijala aj jedna z najvýraznejších domácich poetiek Mila Haugová a tiež básnik Ján Gavura so svojou aktuálnou zbierkou Kráľ hlad.

Dôležitou postavou večera bude poľský básnik Szczepan Kopyt, ktorý s prekladateľkou Kristínou Karabovou uvedie slovenské vydanie jeho zbierky Čítanka pre pracujúce triedy z vydavateľstva Literárna bašta.

Nemenej zaujímavý bude hudobný program. Svoj unplugged koncert v Literárnej bašte odohrá košická skupina Kolowrat a svoj set na záver programu uvedie aj experimentálny projekt HRB/BOL z Bratislavy, ku ktorému sa pripojí aj Szczepan Kopyt.


Program:

17:30 — otvorenie priestorov bašty

18:30 — I. blok:
Michal Tallo
Ladislav Lipcsei
Mirka Ábelová

20:00 — II. blok:
Ján Gavura
Mila Haugová

20:45 — uvedenie knihy
Čítanka pre pracujúce triedy
Szczepan Kopyt (autor)
& Kristína Karabová (prekladateľka)

21:30 — koncert
Kolowrat

22:30 — performance
HRB/BOL + Szczepan Kopyt

Súčasťou festivalu je Poeziomat v Banskej Bystrici (do 15.9.2018), ktorý je situovaný v Záhrada - Centrum nezávislej kultúry.

Vstup je voľný! / Zmena programu vyhradená.

Hlavným partnerom Literárnej bašty je Fond na podporu umenia.
Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín