Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


piatok, 15. jún

17:30 – 22:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry,
Námestie SNP 16, Banská Bystrica

Odkrývanie 2018 / Brežná — Šimečka — Tornádo Lue

Šiesty ročník podujatia venovaného odkazu Jána Langoša, ktorý patrí k zásadným osobnostiam novodovej histórie Slovensku. Aktívny člen scény československého disentu a zakladateľ Ústavu pamäti národa v roku 2006 tragicky zahynul pri dopravnej autonehode. V roku 2013 mu bol v bystrickej Záhrade odhalený pomník Odkrývanie od Mateja a Karola Rosmányovcov. Program šiesteho Odkrývania bude predovšetkým literárny a svoje miesto konania rozšíri o priestory Literárnej bašty na Lazovnej ulici. S novým súborom svojich reportáží Postrehy emigrantky príde do Banskej Bystrice spisovateľka Irena Brežná a ďalšiu svoju novinku uvedie aj Langošov blízky priateľ, publicista Martin M. Šimečka.

Aktívny člen scény československého disentu a zakladateľ Ústavu pamäti národa v roku 2006 tragicky zahynul pri dopravnej autonehode. V roku 2013 mu bol v bystrickej Záhrade odhalený pomník Odkrývanie od Mateja a Karola Rosmányovcov.

Program šiesteho Odkrývania bude predovšetkým literárny a svoje miesto konania rozšíri o priestory Literárnej bašty na Lazovnej ulici.

17:30 — Literárna bašta, Lazovná ul. 19
Literárne disko: IRENA BREŽNÁ
Známa spisovateľka, ktorá už od roku 1968 žije vo Švajčiarsku príde do Banskej Bystrice predstaviť nový súbor svojich reportáží Postrehy emigrantky, ktorý vyšiel vo vydavateľstve ASPEKT. Ukážku z knihy prečíta herečka Dominika Kňažková.

18:45 — Literárna bašta, Lazovná ul. 19
Literárne disko: MARTIN M. ŠIMEČKA
Blízky priateľ Jána Langoša, publicista a spisovateľ, po niekoľkých rokoch prináša nové vydanie knihy Světelná znamění, v ktorej sa vracia k listom svojho otca Milana Šimečku, ktoré písal svojej rodine a priateľom z ruzyňského väzenia. Diskusiu moderuje Rado Sloboda.

20:00 — Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16
Koncert: TORNÁDO LUE
Na tradičnom večernom koncerte v Záhrade záhrá skupina Tornado Lue, ktorá sa na bratislavskej scéne objavila už v 80. rokoch. Vďaka mrazivému hlasu speváčky Jany Tóthovej, českým textom a charakteristickému zvuku, patrí táto skupina k domácim legendám, ktoré si len tak ľahko nepomýlite.

Vstup na literárny program je voľný. Vstupenky na koncert si bude možné zakúpiť 30 minút pred koncertom. Vstupné: 5 eur.

Podujatia organizuje Záhrada - Centrum nezávislej kultúry a Literárna bašta, ktorych hlavných partnerom je Fond na podporu umenia.