Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


streda, 16. máj

18:00 – 22:00 Artforum Košice,
Mlynská 4, Košice

Noc literatúry 2018 / Košice

Streda 16. mája, všetky čítania začínajú o 18:00 Číta sa šesťkrát za sebou každú polhodinu, teda ešte 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 a 20:30. Na každom čítaní môžete dostať pečiatku na program. Každý, kto nazbiera minimálne 5 pečiatok a príde s programom do 21:00 do Artfora na Mlynskej ul. bude zaradený do okamžitého žrebovania o štyri knižné ceny, knihy z edície MM vydavateľstva, tri od Ľudmili Ulickej a jednu Meira Shaleva s podpisom autorky a autora. Vstup na čítania je bezplatný. Všetky knihy, z ktorých sa na Noci literatúry číta si môžete v ten deň kúpiť v kníhkupectve Artforum so zľavou 20%. Otvorené bude až do 21:30. Vitajte na Noci literatúry 2018 v Košiciach.

1. Číta Ján Kovalčin

Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena
XYZ, 2017
Humoristický román holandského autora, ktorý sa ukrýva pod pseudonymom zhodným s menom hlavnej postavy svojej knihy. Tou je vyše 83-ročný starček žijúci v domove dôchodcov, ktorý nemá rád starých ľudí a nechce čakať na smrť popri pestovaní muškátov a pití slabého čaju…

Hlavná 87, Františkánska 1 je pôvodne renesančná stavba s klasicistickou úpravou. Na poschodí je tanečná sála. V dome kedysi bývali baletky, ktoré tvrdili, že v ňom straší. Momentálne prebieha rekonštrukcia. Dom bude po jej skončení slúžiť ako kultúrne centrum s galériou, koncertnou sálou, kníhkupectvom a kaviarňami.

2. Čítajú Markéta a Marian Andričíkovci
Amos Oz: Judáš
Slovart, 2017
Judáš je príbehom o túžbe, zrade a osamotení a zároveň je obrazom nepokojného Izraela na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia. Román získal nomináciu na prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu 2017 a je považovaný za jedno z najpôsobivejších diel autora.

Šrobárova 2, pôvodne slúžila budova Rektorátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika ako budova Kráľovskej súdnej tabule, čo bol v podstate odvolací súd. V neorenesančnom slohu ju v roku 1903 dokončil staviteľ Júlis Répászký na návrh architekta Júliusa Wagnera. Čítať sa bude v novorekonštruovanej historickej aule univerzity.

3. Číta Dora Kendera
Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech
Plus, 2017
Knižný debut mladého českého autora, ktorý od pätnástich rokov žije v Amerike. Výborné recenzie v svetovej tlači chvália nápaditý príbeh s dávkou Švejkovho humoru, v ktorom odvážny Čech Jakub Procházka cestuje až na samotný Mars, aby v prázdnote vesmíru zistil, čo je v jeho živote dôležité.
Hlavná 20. V intraviláne mestského paláca prístupného z Hlavnej aj Bočnej ulice nájdete malebný dvor obrastený brečtanom, kde sídli obľúbený punkový bar Pokhoi. Čítať sa bude galérii VUNU /Veľké Úspechy Nášho Umenia/, na poschodí pavlače.

4. Číta Svetlana Fialová
Paolo Cognetti: Osem hôr
Ikar, 2017
Román je podľa slov autora o dvoch priateľoch a jednej hore... Najskôr sú to chlapci, neskôr dospelí a navyše celkom odlišní muži. Príbeh opisuje dlhý časový oblúk ich priateľstva ako dobrodružnú cestu zloženú z útekov a pokusov o návrat k ustavičnému hľadaniu cesty k sebapoznaniu.

Hlavná 40, známejšia po menom Vitézov dvor je neogotický palác, ktorý v roku 1849 dostaval pre statkára Vitéza košický architekt Jozef Fischer. Inšpiráciou mu boli stavby v Benátkach. Čítanie prebieha v galérii súčasného vizuálneho umenia Šopa Gallery.

5. Čítjú Hana Rodová-Kolbašská a Peter Béreš
Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov
F.R. & G., 2018
Denník autentických zážitkov Poliaka z čias občianskej vojny v Rusku. Cestou cez tajgu, hory a púšte sa Ossendowski dostal na miesta, kam ešte nikdy nevstúpila noha bieleho človeka. Kniha bola preložená do sedemnástich jazykov. Autor bol vášnivý cestovateľ a reportér, žil v rokoch 1876 až 1945.

Moyzesova 7, budova Slovenského rozhlasu bola dokončená v roku 1930. Je to stavba venovaná pre účely rozhlasového vysielania. Čítanie samotné bude prebiehať vo veľkom nahrávacom štúdiu.

6. Číta Marka Staviarska
Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu
Zelený kocúr, 2018
Meštiacki mladomanželia na svadobnej ceste v Taliansku? Tu by mohla hroziť ružová romantika a klišé. Ale nie u tohto autora: Szerb prichádza s príbehom aj romantickým, no zároveň poriadne zahusteným podivnou osudovou nostalgiou, hnaný vpred paradoxne najmä minulosťou, a nie akčnými udalosťami v medzivojnovom Taliansku, kde sa príbeh väčšinou odohráva...

Hlavná 16, decentná fasáda skrýva jeden z najstarších meštianskych domov v Košiciach. Štyridsať rokov dom chátral a podliehal devastácii, aby ho napokon v polovici deväťdesiatych rokov nový majiteľ dal komlpletne zrekonštruovať do dnešnej podoby štvorhviezdičkového hotela. Štefan Pacák, autor rekonštrukcie, pre projekt kreatívnych pobytov Invisible Hotel zrealizoval izbu venovanú košickému zlatému pokladu, v ktorej bude prebiehať čítanie.