Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


piatok, 27. apríl

18:00 – 20:00 Bukowski Bar,
Nám. SNP 24, Bratislava

Wojciech Górecki na Planéte Kaukaz

Poľský historik, novinár a reportér Wojciech Górecki sa na festivale [fjúžn] predstaví v spolupráci s vydavateľstvom Absynt - reportážna literatúra. Diskusiu bude moderovať Samo Marec.

Wojciech Górecki (*1970) vyštudoval žurnalistiku na Varšavskej univerzite a v roku 1986 debutoval ako reportér v novinách Sztandarda młodych. Neskôr spolupracoval prevažne s denníkmi Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita a týždenníkom Tygodnik Powszechny. V rokoch 2002-2007 pracoval ako poradca na poľskom veľvyslanectve v Baku a v roku 2008 bol vyslaný ako expert Európskej únie do Gruzínska, kde vyšetroval okolnosti vojny s Južným Osetskom.

Ako reportér sa Wojciech Górecki venuje takmer výlučne regiónom Kaukazu. Tak je to v knihe Planéta Kaukaz (poľský originál vyšiel prvý raz v roku 2002 vo vydavateľstve Czarne), ale aj v ďalších jeho knižných publikáciách. V roku 2010 vydal knihu Toast za prodków [Toast za predkov] a v roku 2013 knihu Abchazja [Abcházsko], v ktorých naďalej rozvíja svoju vášeň pre kaukazské krajiny a ich obyvateľov. Jeho knihu Planéta Kaukaz vydalo vydavateľstvo Absynt v edícii Prekliati reportéri.

V roku 2011 bol nominovaný na Cenu Ryszarda Kapuścińského i prestížnu poľskú literárnu cenu NIKE.

13. ročník festivalu [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku. Festival finančne podporil Fond na podporu umenia.