Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


streda, 21. marec

18:00 – 23:00 Nová synagóga Žilina,
J.M. Hurbana 11, Žilina

Reportéri v prvej línii! Katarzyna Surmiak-Domańska v Žiline

Oslávte tretie narodeniny Absyntu s Reportérmi v prvej línii! „Když se do bílé polevy dostane byť jen jedna kapička jiné barvy, už nikdy nebude sněhobílá. S lidmi je to stejné.“ Napríklad takto učí kráľovná Ku-klux-klanu malé deti správne pripraviť vianočnú tortu. A ako sa správne pečie tá absynt-narodeninová? Opýtame sa to priamo Katarzyny Surmiak-Domańskej na diskusii o jej knihe knihe Ku-klux-klan. Tady bydlí láska.

Poľská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska sa dostala do centra Ku-klux-klanu, kde sa pokúsila túto stále existujúcu organizáciu prebádať. Čo je vlastne Ku-klux-klan? A ako je vôbec možné, že myšlienky, ktoré by nemali v 21. storočí vôbec existovať, sú stále nažive a v rozkvete? Desivé obrazy horiacich pochodní a bielych plášťov s kapucňami totiž nepochádzajú zo stredoveku, sú posolstvom dneška.

Odpoveď na tieto otázky hľadá priamo na zjazde Ku-klux-klanu v štáte Arkansas. Pretože práve tu sa táto „biela organizácia“ pred stopäťdesiatimi rokmi zrodila, tu sa pripravovali pohľadnice pripomínajúce lynče Afroameričanov a dnes tu v lesoch stále môžete stretnúť postavy zahalené do bielych kukiel s pochodňami v rukách.

Diskusiu s Katarzynou Surmiak-Domańskou bude moderovať Ján Púček.