Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


štvrtok, 15. február

19:00 – 21:00 Kníhkupectvo Artforum,
Mlynská 4, Košice

Ondrej Zajac v košickom Artfore

Počas dvoch rokov aktívneho pôsobenia sa gitarista Ondrej Zajac zaradil medzi najvýraznejšie postavy našej alternatívnej hudobnej scény

Plodný autor vydal hudbu sám i v kolaboráciách na Slovensku, Česku, v Anglicku, Mexiku a pravidelne spolupracuje s vizuálnymi umelcami a nezávislými filmármi. Je oceňovaný významnými svetovými médiami a jeho debut Monolith sa ocitol v longliste Radio_Head Awards v kategórii experimentálna hudba a umiestnil sa aj vo viacerých rebríčkoch najlepších albumov roka. Túžbu objaviť nové svety dokázal aj nasledovným EP ICU, kedy v snahe o úprimnosť výpovede zanechal všetko čo sa s ním spájalo. Žánrovo neuchopiteľný autor svojmu menu nerobí hanbu ani na povestných improvizovaných koncertoch kde divák nikdy nevie čo očakávať. Avantgarda v najlepšom zmysle slova, keď spája nespojiteľné a gitara často znie ako všetko možné len nie ako gitara, mu vyniesla ocenenie za najzaujímavejší nový hudobný akt na pražskom Alternativa festivale.

Pozývame vás na jeho košický koncert do kníhkupectva Artforum na Mlynskej ulici vo štvrtok 15. febrára od 19:00.

"Prebudíš sa a svet je hebký. Nočné svetlá sa odrážajú od kovových povrchov a presklení. Snažíš sa spomenúť si kde si a niečo ti stlačí rameno. Je to tlakomer, ktorý si si doteraz ani nevšimol. Si napojený na hromadu káblov a rúrok, prstami nahmatávaš stále ďalšie. Okolie sa hemží, všetko sa prelína a ty nevieš čo je statické a čo nie. Vnímaš kvapkanie roztokov v infúziách. V hlave ti pulzujú zvuky prístrojov, hučanie ventilácie, tiché ale rýchle kroky sestier na chodbe jednotky intenzívnej starostlivosti."

"Nevieš kedy bdieš a kedy si v mrákotách, v spánku si už videl všetky sny sveta, v ústach cítiš čudnú pachuť. Vidíš tváre, siluety, ľudia sa obmieňajú. Niekto sa s tebou rozpráva zatiaľ čo zaspávaš. Ôsma operácia. Pomaly si tento stav začínaš užívať vediac že je omnoho lepším než nadchádzajúci, kedy sa hlava vyčistí a začneš si uvedomovať bolesť. Nikdy si nepožil drogu, ale o rôznych stavoch vieš veľa vďaka životu a jeho snahe obrať ťa o život."