Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


štvrtok, 7. december

17:00 – 19:00 TOTO! je galéria,
Moskovská 29, Bratislava

Fenomén edície STOPY v TOTO! je galéria

Po takmer troch rokoch pátrania po ilustráciách z legendárnej edície STOPY galéria TOTO! otvára výstavu, kde si môžete spomenúť na ten pocit, keď ste boli malí a čítali belavé knižky s nápisom STOPY. Na ten pocit dobrodružstva, na to keď ste príbehom verili, že sa naozaj stali. A príďte aj so svojimi deťmi. Alebo s vnúčatami.

Tak jednoduchý dizajn – hore čierno biela ilustrácia, dole štyri krát nápis STOPY, v strede farebný pruh s názvom knižky a autorom. A predsa! Nedali sa prehliadnuť ani v knižniciach, ani v kníhkupectvách. Za 27 rokov ich vyšlo 130, prvá v r. 1964, posledná v r. 1990, v tisícových nákladoch.

Kovbojky, indiánky, historické príbehy, detektívky, sci-fi... low brow, žiadne veľké umenie. Ale čítali sa.

Možno tie ilustrácie samotné neboli až taká špica, rovnako ani tie príbehy – navyše ich ničila lacná tlač a slabý papier. Ale mali v sebe niečo. Akýsi náboj, silu, energiu. Ťahali pozornosť. „Na každej dvadsiatej strane bola ilustrácia. Nevedel som sa dočkať, až sa k nej dočítam...“ A nielen vtedy, ostávali v pamäti dlho, niektoré sa preniesli cez generácie. Odrážali sa v dobe, v ktorej vznikli, ako v zrkadle.

Skúsili sme tie ilustrácie nájsť. Nie vždy sa podarilo. Papier je krehké médium, pokrčí sa, obleje sa, zatuchne. Veľa z originálov sa zničilo, stratilo. Nie sú v zbierkach, nebolo od koho ich požičať na výstavu, mnohí autori užSkúsili sme tie ilustrácie nájsť. Nie vždy sa podarilo. Papier je krehké médium, pokrčí sa, obleje sa, zatuchne. Veľa z originálov sa zničilo, stratilo. Nie sú v zbierkach, nebolo od koho ich požičať na výstavu, mnohí autori už nie sú. Niektoré STOPY tak doslova zmizli. Pátrali sme skoro tri roky, než sa na stenách TOTO! je galérie zišla viac než stovka diel. Každé z nich má svoj príbeh – ten vydavateľský, ten technický, ten výtvarný.

Srdečne pozývame na výstavu ilustrácií Petra Augustoviča, Zdeňka Brázdila, Jozefa Cesnaka, Petra Cpina, Juraja Deáka, Jána Dresslera, Ľubomíra Kellenbergera, Martina Kellenbergera, Petra Kľúčika, Františka Kudláča, Jána Lebiša, Jána Lengyela, Vladimíra Machaja, Mariána Mudrocha, Mariána Oravca, Dušana Pacúcha, Dušana Polakoviča, Teodora Schnitzera, Františka Šestáka, Jána Trojana, Alexeja Vojtáška.