Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete


piatok, 17. november

19:00 – 23:00 Literárna bašta,
Lazovná ul. 19 (budova bývalého PKO), Banská Bystrica

Sami proti noci

Banská Bystrica si pripomenie 28. výročie Nežnej revolúcie spolu s hrdinami, ktorí aj v tej najväčšej tme vedeli nájsť svetlo a v myšlienkach kráčali sami proti noci.

Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Literárna bašta, Klub 77 a Artforum Banská Bystrica vás pozývajú na program venovaný všetkým, čo nezabúdajú.

19:00 / Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Nám. SNP 16
NEŽNÁ & BYSTRICKÁ
Nežná revolúcia navždy zmenila smerovanie našej krajiny. Demokracia, ktorú sme si v nej vybojovali, je síce stále krehká a mnohokrát musíme čeliť jej nepriateľom, no zostáva zriadením, v ktorom má jednotlivec najväčší priestor podieľať sa na veciach verejných. Aj preto by sme si udalosti novembra 1989 mali naďalej pripomínať a snažiť sa z nich poučiť pre dnešok. Niekedy sa však zdá, že revolucionári a revolucionárky boli iba v Prahe a Bratislave, pritom na nohách bolo vtedy celé Československo. Čo a ako sa dialo v Banskej Bystrici po 17. 11. 1989? Diskutujú: Ivan Bača, Pavol Katreniak, Igor Pohle a moderátor Rado Sloboda.

20:30 / Literárna bašta, Lazovná ul. 19
DOMINIK TATARKA: SÁM PROTI NOCI
Čítanie zo zásadnej knihy spisovateľa Dominika Tatarku, v ktorom sa odráža normalizačná atmosféra 70. rokov, predovšetkým však jeho vlastné sny, spomienky, úvahy. O matke, ženách, láske a o moci, čo zabudla na zodpovednosť a slušnosť, o priateľoch a kolegoch, tvorbe, spoločenstve. Z nového vydania, ktoré pripravilo Artforum na výročie Nežnej revolúcie, číta herec Michal Ďuriš.

21:30 / Klub 77, Horná ul. 54
SPOMIENKA NA MARIÁNA VARGU
Spomienkový program venovaný fantastickému muzikantovi a skladateľovi. Pri tejto príležitosti pribudne na symbolickom rockovom cintoríne aj pamätná tabuľka venovaná Mariánovi Vargovi. V programe účinkujú zoskupenia a sólisti: Collegium Šavel, KVET Z Alokatu, Martin Novák a žiaci HTŠ Zvolen, Robo Schranz, Peter Markovski.


Partnermi podujatia sú Artforum Banská Bystrica a Férová nadácia.