Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Zomrel Lajos Grendel, literárny majster irónie aj absurdít, dôverný znalec New Hontu či Absurdistanu

V utorok 18.12.2018 zomrel vo veku 70 rokov významný predstaviteľ maďarskej literatúry na Slovensku Lajos Grendel. O jeho živote a tvorbe píše Alexander Balogh v článku Denníka N.

Bolo to v jeden októbrový deň roku 2002, o jednej popoludní práve vyhlásili laureáta Nobelovej ceny za literatúru, ktorým sa stal maďarský autor Imré Kertész. O pár minút som vstúpil do vtedy veľmi vyhľadávanej bratislavskej Café Gallery a v kúte som zazrel spisovateľa Lajosa Grendela. Bolo mi jasné, že túto literárnu novinu ešte nemôže vedieť, a tak som mu slávnostne oznámil: „Nobelovku dostal Kertész.“ Tvár sa mu rozžiarila: „Kali Bagala?“ Vzápätí sa pobavene usmial a naznačil ťuknutie si do čela. „Aha, Imre, jasné, to je skvelé.“ A potom dodal so šibalským úsmevom, že aj Bagala by si ju zaslúžil.

Toto bola prvá vec, ktorá mi zišla na um pri správe, že Lajos Grendel práve zomrel, a hneď potom, samozrejme, rad jeho výborných knižiek. Písal ich po maďarsky, no všetky sa stali pevnou súčasťou slovenskej literatúry, a mnohí čitatelia ani nevnímali, že jeho diela sú do slovenčiny „len“ prekladané.

Tým prvým boli v polovici osemdesiatych rokov Odtienené oblomky, súbor troch románov, v ktorých sa zamýšľa nad miestom človeka na území strednej Európy pri Dunaji so zmiešaným slovenským a maďarským obyvateľstvom od čias tureckého polmesiaca až po dnešok. Problémy Slovákov a Maďarov na Slovensku sú témou aj ďalšej knihy publicistických textov s príznačným názvom Moja vlasť, Absurdistan.

Grendel mal blízko k poetike magického realizmu, zásahu iracionálnych síl do riešenia (či neriešenia) osudov svojich hrdinov, kde sa skutočné mení v neskutočné a naopak. Reprezentantom tejto spisovateľovej línie je hlavne kniha Cudná správa z vrcholu sna.

Fiktívne mesto New Hont v oblasti Tekova a Hontu, ktoré tento levický rodák dôverne poznal, je dejiskom diel plných humoru, absurdít a irónie U nás doma, v New Honte, Hromadný hrob pri New Honte a Kráľ Matej v New Honte, ktoré súborne vyšli ako Newhontská trilógia.

Aj Výskumný ústav anabazický, vyskytujúci sa v jeho knihe Einsteinove zvony, plne zapadá do Grendelovej poetiky. Táto svojrázna inštitúcia nakoniec osvieti trochu naivného autorovho protagonistu, ktorý hľadá v čase socializmu svoje rodinné i profesijné šťastie. Román je Grendelovým vyrovnávaním sa s obdobím normalizácie, ukončenej udalosťami Novembra 1989, a dielo získalo aj prémiu Slovenského centra PEN klubu.

Grendel sám bol v čase pádu komunizmu politicky aktívny, bol spoluzakladateľom Maďarskej nezávislej iniciatívy a krátky čas bol aj poslancom Slovenskej národnej rady, no po prvých slobodných voľbách sa vrátil k literatúre nielen ako autor, ale aj ako funkcionár. Patril k zakladateľom i k šéfom vydavateľstva Kalligram a bol aj šéfredaktorom rovnomenného časopisu vychádzajúceho v maďarčine.

Stál na čele Slovenského centra PEN klubu i Spolku maďarských spisovateľov v Československu a koncom deväťdesiatych rokov viedol Asociáciu organizácií spisovateľov Slovenska.

Popri tom pôsobil ako vysokoškolský profesor, na Katedre maďarského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyučoval dejiny modernej maďarskej literatúry a dejiny moderného románu. Pôsobil tiež v Seminári stredoeurópskych štúdií Ústavu slavistických a východoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Lajos Grendel bol za svoju literárnu tvorbu vyznamenaný množstvom najdôležitejších maďarských cien pomenovaných podľa velikánov ako Kossuth, Márai, Ady či Madách, na Slovensku získal Pribinov kríž I. triedy za literatúru i Krištáľové krídlo.

„Život je len množina spomienok. Možno najviac tak štyri týždne. Ostatné hodiny a minúty možno zahodiť do smetí,“ zaznie v jeho románe Život dlhý takmer štyri týždne. Nuž, ako románový bonmot je to pôsobivé, ale určite to neplatí pre život a tvorbu Lajosa Grendela.


Alexander Balogh

článok sme prebrali z Denníka N

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.