Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Vianočné odporúčania Štefana Cipára

Štefan Cipár je právnik a šermiar, ale verejnosť ho pozná najmä z jeho sociálnych sietí. Na profile Beautiful Bratislava na Facebooku aj Instagrame dokumentuje zaujímavé zákutia hlavného mesta a často k nim pridá aj málo známy fakt, ktorý poteší všetkých nadšencov architektúry i Bratislavy samotnej. Medzi jeho obľúbené časti patrí oblasť Palisád, takže sme veľmi radi, že ho v Artfore vidíme (aj s rodinou) často s dobrou knihou.

Slon na Zemplíne - Andrej Bán
Kníh, ako je táto, potrebujeme viac. A málokto dokáže robiť reportáž tak, ako Andrej Bán.

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne.Neobývateľná Zem - David Wallace Wells

Absolútne aktuálna téma, ktorá sa dotýka nás všetkých, či chceme, či nie. Toto mala byť povinná literatúra konca minulého storočia. Dnes je to smutný príbeh súčasnosti a blízkej budúcnosti.

Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými. Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života. Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Znamená to, že ak sme planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej vyhli, má tiež len jedna generácia. Všetci ju poznáme. Je to naša generácia.

Architektúra starostlivosti - Martin Zaiček, Andrea Kalinová

Krásna kniha o povojnovej kúpeľnej architektúre na Slovensku. Hodnotné texty dopĺňajú úžasné fotografie. Kniha patrí do knižnice každého milovníka architektúry a fotografie.

Čo je to starostlivá architektúra? A staráme sa my o ňu dostatočne? Slovensko má bohaté zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Napriek nie pozitívnemu historickému kontextu, najviac pozornosti bolo tejto oblasti venovanej počas socialistického režimu. Štát investoval veľké prostriedky, vznikali špecializované inštitúcie prepájajúce lekárstvo a architektúru a na základe toho sa realizovali stavby svojbytných foriem s prepracovaným priestorovým usporiadaním s ohľadom na potreby návštevníkov kúpeľov. Aký je však obraz slovenských kúpeľov dnes?

Zulejka otvára oči - Guzel Yakhina

Pútavý príbeh krutých 30. rokov minulého storočia Sovietskeho zväzu. Dej pohltí každého - aj tých, čo majú načítaného Šalamova a Solženycina a rovnako aj tých, ktorým je téma stalinských represií a jej dôsledkov menej známa.

Mladá tatárska spisovateľka Guzeľ Jachina sa vo svojom debute vracia do jedného z najťažších období Sovietskeho zväzu – do tridsiatych rokov minulého storočia, kedy boľševická moc kruto postihovala všetkých, ktorí sa nezmierili s jej diktatúrou. Román Zulejka otvára oči rozvíja príbeh ženy, ktorú drsne vytrhli z prirodzeného prostredia, nespravodlivo poslali do pracovného tábora na Sibíri, no ona si tam spontánne uchovala svoju prirodzenú ľudskosť.

Expedícia - Bea Uusma

V Absynte ešte nevydali zlú knihu. Táto je však úplne iná, ako tie, na ktoré sme u nich zvyknutí. Nádherná kniha, v ktorej čitateľ prežíva smutný, vyše 100 rokov starý osud polárnikov - amatérov spolu s nimi. Nezvyčajný formát, množstvo fotografií, faktov a takmer až neuveriteľný príbeh.

V červenci 1897 vzhlíželo Švédsko a s ním celý svět k severnímu obzoru. Kdesi nad Špicberky se do vzduchu vznesl balon, který měl dopravit tříčlennou pionýrskou expedici inženýra Andréeho na místo, kam dosud lidská noha nevkročila.


Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Vianočné odporúčania Kataríny Farkašovej

Správy

Vianočné odporúčania Kataríny Farkašovej

Katarína Farkašová je naša kolegyňa v Artfore. Nie je vôbec prehnané tvrdiť, že cez ňu prejdú všetky tituly, ktoré ponúkame v kníhkupectve aj v internetovom obchode, jej prácou je (okrem iného) uvedenie všetkých knižiek do systému a prehľad jej teda nechýba. Čitateľkou detských knižiek sa opäť stala vďaka svojim dcéram Betke (8 rokov) a Grétke (5 rokov).

Vianočné odporúčania Vojtěcha Matochu

Správy

Vianočné odporúčania Vojtěcha Matochu

Vojtěch Matocha vyštudoval matematiku, dnes vyvíja softvér pre mobilné telefóny. Tvorivému písania sa venuje od gymnázia. Úspešne sa zúčastnil niekoľkých literárnych súťaží, píše recenzie pre iLiteraturu.cz. Jeho debut Prašina sa stal bestsellerom. V slovenčine je dostupné aj jeho druhá časť, ktorá vyšla pod názvom Čierny Merkurit.

Vianočné odporúčania z vydavateľstva Artforum

Správy

Vianočné odporúčania z vydavateľstva Artforum

Knihy z vydavateľstva Artforum spája jeden cieľ: dobrodružstvo myslenia. V našich knihách ho nájdu ako dospelí, tak aj mládež a deti. Nájdu ho u nás čitateľky aj čitatelia, náročnejší aj tí, čo hľadajú “iba” pekný príbeh. Toto sú naše vydavateľské tipy pod tohtoročný vianočný stromček. Vyberiete si? Veríme, že áno. Výber pre vás zostavili členky vydavateľskej rady Jana Michalová, Veronika Michalová, Zuzana Mojžišová a Alžbeta Vrzgulová.