Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Utlmujúca Samanta Schweblin v novele Mimo dosah

Samanta Schweblin abstraktne vytvára ilúziu pohyblivej hladiny, aby pod ňou našla večný pokoj vody v exotickej novele s moderným, hypnotickým jazykom.

"Vstane a jde pryč. Zapomene si žabky, nechala je válet pár metrů odtud, na schodech bazénu, ale neřeknu jí to."

Autorka Samanta Schweblin vo vetách zanecháva miznúce detaily času. Postavy sa za nimi obracajú v núdzi zúfalstva, a tak si vytvárajú súvislý obraz pamäti.Tá utlmuje pomalosť odchodu pri doznievajúcom vedomí. Rekonštrukciou zdanlivo bezvýznamných udalostí sa v ťažkostiach postáv mení na čosi skutočné, čo bývalo hmatateľné a prítomné. Fungovalo vlastným poriadkom a vzťahom k okoliu. Práve vzťahy pôsobia bezvýznamne a chladne, pretože podstatné sú len ich fragmenty v zvyšnom čase.

Samanta Schweblin kreatívne ohýba vizuálne podobenstvá a necháva dostatočný priestor na čitateľskú interpretáciu. Nachádza v osude momenty s ktorými sa nedá hýbať a postavy musia apaticky vyčkať koniec. V jej postmodernom románe nie je priestor pre tragické náreky. Psychológia protagonistov sa nachádza na mŕtvom bode, akoby ich autorka dopovala silnými dávkami sedatív a nie sú schopné významnejšie konať.

Vo svojich zlomových situáciách rezignujú na oporné body. Sú obkolesení nadbytočným štandardom. Ten stráca svoje účinky, pretože sa mení na tragikomickú kulisu vo fádnosti smutného dňa. Vnáša do deja podoby argentínskeho vidieka bohatého na honosnejšie sídla, kde sú na záhradách bazény, exotické zvieratá, za ktoré majitelia flegmaticky utrácajú tisícky peso.

Napriek esteticky príjemnej podobe života sa na pôdoryse tejto krajiny vytvára hybridný obraz väzenia. Jeho múry sú prepojené asfaltovými cestami, dá sa v ňom slobodne hýbať a komunikovať, ale všetko spomínané sa s potrebami ľudí míňa. Svoje úlohy si začínajú uvedomovať až vo vrcholných fázach ohrozenia.

preklad: Dita Aguilera, Kosmas 2019

Recenznú knihu poskytlo nakladatelství Kosmas.

Zobraziť diskusiu (0)

Mimo dosah

Mimo dosah

Samanta Schweblin

Schweblin napsala postmoderní vícehlasou hypnotickou novelu, která se čte jedním dechem. Těžko určit, jestli je to sen, realita, horor či noční můra.

Kúpiť za 8,37 €

Podobný obsah

Laurus

Recenzie

Laurus

Jevgenij Vodolazkin je literárny vedec pôvodom z Kyjeva. Pôsobí na Oddelení staršej ruskej literatúry Inštitútu ruskej literatúry (Puškinovho domu) Ruskej akadémie vied. Zaoberá sa hlavne kultúrou Starej Rusi. Okrem vedeckých publikácií z danej problematiky však veľmi dobre zvláda aj umeleckú tvorbu. Je autorom niekoľkých próz, ktoré stihli pozbierať i zopár zaujímavých ocenení. Jeho zrejme najznámejším opusom je román Laurus inšpirovaný práve ruským stredovekom.

Tyll

Recenzie

Tyll

Daniel Kehlmann ma doteraz míňal. Tento nemecký autor však už pred časom dokázal zdarne preraziť s románom Vyměřování světa, ktorý sa mi teda k mojej vlastnej škode veľmi úspešne vyhol. Jedno dobre mienené našepnutie ma však nedávno upozornilo, že autor má vonku čerstvú novinku, takže tentoraz som nezaváhal a dobre som urobil. Kehlmannov nový kus má názov Tyll a vyšiel v českom Argu v preklade Michaela Půčka. Na rovinu priznávam, že sa jedná o vskutku pozoruhodné dielko.

Ako čítať D. H. Lawrenca dnes?

Recenzie

Ako čítať D. H. Lawrenca dnes?

D. H. Lawrence robil vždy problémy. Najprv ako neduživé, večne chorľavé dieťaz nie najšťastnejšej rodiny anglického baníka a učiteľky. Neskôr, keď striedal zamestnania a štúdia, literárne provokoval, mal zákazy publikovania, obviňovali ho z protivlasteneckého, pacifistického cítenia a z mileneckých eskapád s manželkami kamarátov a kolegov.