Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

To najlepšie z histórie

Historik Jakub Drábik je autorom monografie Mýtus o znovuzrození: Britská unie fašistů a její propaganda a knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho a pre medziknihami.sk urobil výber tých najzaujímavejších kníh o histórii, ktoré vyšli koncom tohoto roka. Od Alexandra veľkého, cez životopis Alexandra Macha, po všeobecnejšiu Epochu objavov. Tu nájdete overené knihy pre tých, ktorí radi hľadajú súvislosti a objavujú minulosť.

Michal Habaj – František Hříbal: Alexander Veľký. Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku


Život a výboje najväčšieho vojvodcu staroveku fascinujú profesionálnych historikov i laickú verejnosť už doslova stovky rokov. Čitateľsky i vizuálne veľmi príjemný text najnovšej knihy na túto tému vás však neprevedie len výbojnými cestami Alexandra Veľkého – predstavuje ho komplexne a v kontexte doby. Okrem toho, aké mal Alexander zvyky, vášne, lásky či čo mu robilo radosť, sa v knihe dozviete aj o jeho mieste v umení, historiografii i európskom myslení, o osudoch Grécka ako takého a dokonca i o tom, akým spôsobom sa veľký vojvodca dostal do slovenskej kultúry a dejín. (Perfekt, 2018)


Ian Goldin – Chris Kutarna: Epocha objavov


Žijeme v období nových objavov, ktoré zásadne menia náš svet i naše nazeranie na veci okolo nás. Jen to obdobie inovácií a kreativity. Ian Goldin a Chris Kutarna však tvrdia, že v podobnej situácii sme už raz boli – v období renesancie. I keď budú profesionálni historici pri niektorých paralelách s dneškom škrípať zubami, je pravdou že autori priniesli pomerne unikátny pohľad, ktorý síce nemusí byť vždy úplne historicky presný, no prijme čitateľa k premýšľaniu a dá mu iný pohľad na svet i dejiny. Z knihy pritom srší optimizmus a viera v človeka a humanitu – čo je dnes pri záplave kníh s katastrofickými scenármi pomerne výnimočné. (Premedia 2018, preklad: Igor Otčenáš)

+recenzia Jana Blažovského


Dagmar Hájková – Pavel Horák (ed.): Republika československá 1918-1939

Sté výročie vzniku Československa prinieslo na knižný trh obrovské množstvo vynikajúcich historických kníh k dejinám republiky. Je ťažké spomedzi nich vybrať tú najlepšiu, no bezpochyby výnimočné postavenie zaujíma monumentálna Republika československá 1918-1939, na písaní ktorej sa podieľalo dokopy až 67 popredných českých, slovenských i európskych historikov. Na viac ako 1000 stranách nájde čitateľ jeden z najkomplexnejších pohľadov na medzivojnové Československo, aké sú dostupné na trhu. (NLN 2018)


Marína Zavacká: Ľudácka prevýchova

Výsledek obrázku pro ľudácka prevýchovaĽudácka prevýchova sú dve knihy v jednom: odborný, ale zrozumiteľne napísaný a vzhľadom k množstvu mýtických predstáv o tom, ako sa „dobre žilo za slovakštátu,“ ktoré sa dnes objavujú vo verejnom diskurze i veľmi dôležitý text a zároveň mnohovravné, miestami dojemné, miestami dokonca vtipné spomienky jednej obyčajnej ženy, ktorá nikomu nič neurobila, no predsa skončila pred 70. rokmi v koncentračnom tábore. (Artforum 2018)

+ukážka


Anton Hruboň: Mach

Necelých 40 rokov po jeho smrti sme sa konečne dočkali prvého kvalitného a komplexného životopisu jednej z najčernejších postáv slovenských dejín, Alexandra Macha. Autorom je mladý historik Anton Hruboň a jeho kniha vychádza z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch. Macha predstavuje komplexne a plasticky, snaží sa zachytiť všetky stránky jeho dynamicky sa vyvíjajúcej osobnosti, hovorí o pozitívnej i ničivej stránky nacionalizmu, vysvetliť zapálený entuziazmus pre vysnený ideál a previnenie sa voči základným princípom kresťanskej a ľudskej morálky. (Premedia 2018)


Mgr. Jakub Drábik, PhD.

(Vyštudoval históriu a v roku 2014 získal na Ústave svetových dejín Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe titul PhD. Vo svojom výskume sa zaoberá komparatívnymi štúdiami fašizmu (predovšetkým britského a českého fašizmu) a dejinami Veľkej Británie v 20. storočí. V Spojenom kráľovstve absolvoval niekoľko študijných a výskumných pobytov, v akademickom roku 2012/2013 pôsobil na Oxford Brookes University ako Visiting Research Scholar. Je autorom monografie Mýtus o znovuzrození : Britská unie fašistů a její propaganda a autorom knihy Fašista. Příběh sira Oswalda Mosleyho).


Ďalšie zaujímavé historick) knihy nájdete vo výbere portálu historyweb.sk.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Najlepšie knihy 2020 podľa zákazníkov Artfora

Správy

Najlepšie knihy 2020 podľa zákazníkov Artfora

Toto je rebríček toho najlepšieho na čítanie z roka 2020 ‒ podľa tých z vás, ktorí svoje dobrodružstvo myslenia hľadajú v kníhkupectvách Artforum. Tieto knihy prešli skúškou ťažkého roka, siahali ste po nich, keď sa svet menil a plány rušili. Tieto knihy nás všetkých tešili v čudných časoch.

Timothy Snyder, Ray Brandon: Stalin a Evropa (napodobit a ovládnout 1928-1953)

Recenzie

Timothy Snyder, Ray Brandon: Stalin a Evropa (napodobit a ovládnout 1928-1953)

Timothy Snyder sa v posledných rokoch teší „plodnému“ autorskému obdobiu a rovnako sa darí aj jeho českým či slovenským prekladom. Jeho predposledná práca však vznikla inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Namiesto autorského textu spolu s Rayom Brandonom zozbierali významné práce iných historikov o Stalinovi a jeho politike.

Ukážka z knihy: Listy môjmu palestínskemu susedovi

Ukážka z knihy: Listy môjmu palestínskemu susedovi

Kniha izraelského autora YOSSIHO KLEINA HALEVIHO je zbierkou fiktívnych listov, ktoré píše svojmu (nie až tak) fiktívnemu palestínskemu susedovi. Yossi sa na izraelsko-palestínsky konflikt pozerá nezaujatými očami s obrovským pochopením pre obidve strany.