Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Také nespútané rozprávky ste deťom ešte nečítali...

Bianchi nemohol byť pre prácu s rodinou tak často, ako by chcel. Bol to obchodný cestujúci. Celý týždeň bol na cestách, domov sa dostal len na jeden deň a zase odchádzal preč. Mnohí otcovia tak žijú aj dnes a mnohí svoju neprítomnosť najmä deťom všelijako vynahrádzajú. Bianchi svoju dcéru nechcel opúšťať na taký dlhý čas. Hoci s ňou nemohol byť osobne, predsa bol pri nej každý deň. Večer čo večer jej do telefónu rozprával totálne uletené rozprávky.

Kniha Rozprávky po telefóne sa nepodobá na žiadne “klasické” či zvieratkovské rozprávky, ktoré ste zrejme s deťmi čítali už veľakrát. To, čo obchodný cestujúci Bianchi rozpráva do telefónu svojej dcére, keď odbije deväť hodín, je ohňostrojom fantázie, nečakaných zvratov, neuveriteľných, absurdných až surreálnych udalostí. Ako je vysvetlené v úvode, väčšina rozprávok je kratučkých, pretože medzimestské hovory boli drahé a ak sa medzi nimi objaví dlhšia rozprávka, je zrejmé, že Bianchimu sa v ten deň darilo a jeho dcérka si tak mohla vypočuť aj zložitejší príbeh. Táto informácia ma, ako rodiča, prekvapivo zasiahla natoľko, že vždy, keď sa onen dlhší text objavil, poskočilo mi srdce radosťou, že Bianchi mal za sebou úspešný deň. Rozprávač si ma teda omotal okolo prsta a jeho výmysly treba dať okúsiť samostatným čiateľom od cca 6 - 7 rokov.


Nie raz jeho šialené zvraty spôsobia u detí výchuchy smiechu, pretože deťom je veľmi smiešne, keď slávnemu cestovateľovi Kvetkovi Neposedkovi znenazdajky odpadne noha, ruka a ďalšie údy a susedia kúsky Kvetka nachádzajú na rôznych miestach a nosia ich jeho mamke, ktorá ho večer zase poskladá. Alebo keď si pán na preplnenej pláži postaví ležadlo tak, aby mal dosť miesta - tri metre nad všetkými, vo vzduchu. Len tak, bez vysvetlenia. Alebo keď nos ujde svojmu majiteľovi a ten ho naháňa po celom meste. To, čo majú mnohí dospelí už dávno zablokované vo svojich myšlienkových tokoch, tieto skvostne absurdné kombinácie menu kozmickej kuchyne, v ktorom autor servíruje riečny štrk na korkovej omáčke, C-dur z morčacích pŕs alebo rezance z ružového mramoru na masle z lisovaných žiaroviek celkom presne vyjadrujú neviazanosť a bezhraničnosť udalostí každej jednej Rozprávky po telefóne.

Hoci vo väčšine prípadov ide skutočne o nevídané príbehy s cieľom prekvapiť a pobaviť, sú medzi nimi aj také, ktoré v sebe skrývajú vzácne odkazy a posolstvá. Napríklad keď v Miláne na križovatke zasvieti semafor na belaso a ľudia sú rozčúlení, pretože nikto z nich nepochopil, že ...

Celú recenziu ( a ďalšie recenzie detských kníh) Zuzany Štelbaskej si môžete prečítať na jej blogu v Denníku N

Zobraziť diskusiu (0)

Rozprávky po telefóne

Rozprávky po telefóne

Gianni Rodari

Rozprávky o svete fantastickom, priveľkom, zázračnom, nespravodlivom aj nezmyselnom.Tak ako by ich napísali deti. Jedna z najúspešnejších kníh majstra rozprávkara Gianni Rodariho vychádza v pôvodnom preklade Blahoslava Hečka s ilustráciami Vladimíra Fuku,ktoré sú ešte farebnejšie a živšie ako pred päťdesiatimi rokmi, kedy kniha prvýkrát vyšla v Československu.

Kúpiť za 11,90 €

Podobný obsah

Nejlepší knihy dětem

Správy

Nejlepší knihy dětem

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY opět vydává katalog Nejlepší knihy dětem, tentokrát za období 2017/2018. Katalog může být pomocníkem rodičům, knihovníkům a hlavně dětem při výběru knížek.

Nové knižky na cesty aj na nočný stolík

Správy

Nové knižky na cesty aj na nočný stolík

Kníhkupci z Artfora spolu s Martinou Jánošíkovou zo združenia EduDrama, ktorá pripravuje aj knižné workshopy s názvom ´Posvieťte si s nami na sny´ prichystali jarný výber zaujímavých a podnetných kníh a audiokníh. Tie sa hodia do auta na dlhé cesty, na nočný stolík, do batoha alebo aj do školy. Vybrali a rozdelili knihy podľa vekových kategórií aj s popisom prečo a pre koho je tá ktorá kniha vhodná. A niečo si nájdu aj rodičia zmätení výchovou.

Nej české knihy pro děti a mládež za rok 2017

Správy

Nej české knihy pro děti a mládež za rok 2017

V pondělí 16. dubna v podvečer byly v Centru současného umění DOX již po šestadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha (organizuje česká sekce IBBY) nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem dvanáct ocenění.