Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Stratená duša rozpráva univerzálnym jazykom

Bol raz jeden človek, ktorý veľa pracoval, žil veľmi rýchlo a svoju dušu nechal niekde ďaleko za sebou. Spal, jedol, pracoval, šoféroval a dokonca hral tenis... Niekedy mal však dojem, že svet okolo neho je príliš plochý, akoby sa pohyboval po hladkom hárku poznámkového bloku, hárku štvorčekového papiera...

Stratená duša je jemné a dojímavé rozprávanie o našej schopnosti žiť v mieri so samým sebou, je to apel, aby sme zostali trpezliví a všímaví k svetu.

V knihe sa prelína hlas poľskej prozaičky Olgy Tokarczuk, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru, s veľmi presnými, detailnými kresbami perom a atramentom od ilustrátorky Joanny Concejo.

Tieto dve línie rozprávania ‒ slovo a obraz ‒ spoločne vytvárajú paralelný rozprávačský vesmír plný tajomstiev. Kniha si nájde svoju vlastnú cestu ku každému jednému čitateľovi, pretože ponúka priestor pre naše vlastné spomienky a asociácie vyvolané z minulosti tenkou linkou atramentu.

Autorky nám spoločne pripomínajú, čo nás v živote robí šťastnými a na čom v skutočnosti záleží. Picturebook Stratená duša je vzácna pochúťka, ideálny darček, ktorý poteší nielen hlavu, oči, ale aj ‒ možno práve znova nájdenú ‒ dušu.

Kniha bola publikovaná vo viacerých svetových jazykoch vrátane francúzskeho, talianskeho či kórejského vydania. Ocenená bola cenami Bologna Ragazzi Award, Special Mention 2018 Prix de l’Union Internationale pour les Livres de Jeunesse (IBBY), The White Raven (IJB Munich) aj Łódź Design Festival Award.

V slovenčine ju vydáva vydavateľstvo Artforum a v kníhkupectvách je dostupná od 28. septembra 2020.

Zobraziť diskusiu (0)

Stratená duša

Stratená duša

Olga Tokarczuk, Joanna Concejo

Prvá kniha nobelistky Olgy Tokarczukovej, ktorá prehovára k čitateľovi nielen slovami, ale aj obrázkami. Ilustrátorka Joanna Concejo k jej textu vytvorila paralelný príbeh ukrytý v obrazoch. Vznikol picturebook ‒ kniha, ktorá rozvíja pred čitateľom príbeh vo forme stručného a výstižného textu a podmanivých celostránkových ilustrácií. Hlboko dojemná kniha o čakaní, trpezlivosti a všímavosti. Výnimočne krásny knižný zážitok.

Kúpiť za 12,00 €

Podobný obsah

Stratená duša

Recenzie

Stratená duša

Poľská prozaička Olga Tokarczuk získala minulý rok Nobelovu cenu za literárne dielo, konkrétne za svoju „naratívnu imagináciu, ktorá s encyklopedickou vášňou reprezentuje prekračovanie hraníc ako formy života“.

Poľsko si zaslúži Tokarczukovú

Recenzie

Poľsko si zaslúži Tokarczukovú

Kniha Bizarní povídky (Host, 2020) prináša v skratke najpútavejšie vlastnosti talentu Olgy Tokarczuk. Ani z pozície laureátky nobelovej ceny za literatúru nezabúda na to najelementárnejšie vo svojej zemi. Na citlivú hranicu medzi spomienkou a hlasom národa.

Prekladateľka Kristína Svrčková o štyroch ročných obdobiach

Správy

Prekladateľka Kristína Svrčková o štyroch ročných obdobiach

Knihy od Ali Smith sú nasiaknuté spoločenskou atmosférou vo Veľkej Británii. Škótska autorka v nich rieši Brexit, vyhrotené vzťahy aj osud krajiny v spleti radikálnej zmeny atmosféry. S prekladateľkou jej románov sme sa rozprávali nielen o nej.