Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Spoznajte -klad: novú edíciu prekladovej beletrie

V máji 2018 prichádza vydavateľstvo Artforum s prvou knihou novej knižnej edície zameraná na súčasnú svetovú beletriu. Je nazvaná -klad a bude prinášať dobré slovenské pre-klady, literárne po-klady, ktoré vytvoria zá-klad kvalitnej beletristickej knižnice 21. storočia.

Vydavateľstvo Artforum prinesie slovenskému čitateľovi to najlepšie spomedzi svetových noviniek - romány pre čitateľov, ktorí sa neuspokoja s banálnou zápletkou a zjednodušeným slovníkom. Na slovenskom knižnom trhu už známe mená ako Nicole Krauss (autorka bestselleru Dejiny lásky) doplnia spisovatelia a spisovateľky, ktorí sa neprehliadnuteľne hlásia o svoje miesto na svetovej literárnej scéne a ktorých diela si v zahraničí vyslúžili veľký ohlas kritiky aj čitateľov.

Na žlto-modrých obálkach edície, ktorej dizajn vytvorila Mária Rojko, nájdete ilustrácie renomovaných slovenských výtvarníkov všetkých generácií – od Miroslava Cipára po Veroniku Holecovú Klímovú. –klad tak spojí to najlepšie z dvoch scén: svetovej literatúry a domáceho výtvarného umenia.

Do leta vyjdú v edícii –klad tri tituly, ktoré, hoci boli napísané len nedávno, už stihli priniesť svojim autorom rešpekt odbornej verejnosti.

Jonas Hassen Khemiri od roku 2004 zbiera rôzne švédské ocenenia a stal sa prvým švédskym autorom, ktorému vyšla poviedka v časopise New Yorker. Za román Všetko, čo si nepamätám, ktorý otvára edíciu –klad získal v roku 2015 prestížnu August prize.

Fanúšikovia geniálnej americkej autorky Nicole Krauss sa môžu tešiť na preklad jej novinky Temný priestor lesný, ktorý The Guardian označil za “úžasný úspech” v jej spisovateľskej kariére. V tomto inteligentne a elegantne napísanom príbehu oslovuje krízy, ktorými si prechádza každý človek keď hľadá sebapresahujúci zmysel. Čitatelia na tento román čakali sedem rokov, no čakanie rozhodne stálo za to.

Nathan Englander, ktorý bol za svoju zbierku O čom hovoríme, keď hovoríme o Anne Frankovej nominovaný na Pulitzerovu cenu a získal prestížnu cenu Frank O'Connor International Short Story Award, vydal len minulý rok thriller Večera v strede zeme. Tento román, ktorý už kritici stihli označiť za doteraz najlepšie autorove dielo, spozná slovenský čitateľ už v júni 2018.

Ponuku edície v druhej polovici roka otvorí román Ali Smith Jeseň. Prvý zo štyroch románov jej tetralógie nazvanej podľa ročných období kritika označila za “nádhernú literárnu symfóniu” a ocitol sa tiež v shortliste Man Bookerovej ceny za minulý rok. Bude to tiež prvý slovenský preklad románu tejto svetovo uznávanej autorky do slovenčiny.

Už prvými ohlásenými titulmi edícia –klad ukazuje, že sa máme na čo tešiť, a že svoju misiu – sprostredkovať slovenskému čitateľovi súčasné literárne po-klady - berie skutočne vážne.Doteraz ohlásené tituly z edície –klad:

Jonas Hassen Khemiri: Všetko čo si nepamätám

Preklad: Drahomíra Uhríková

Ilustrácia: Katarína Slaninková

Dátum vydania: 11.5. 2018


Nicole Kraussová: Temný priestor lesný

Preklad: Otto Havrila

Ilustrácia: Daniela Olejníková

Dátum vydania 25.5. 2018


Nathan Englander: Večera v strede zeme

Preklad: Vladislav Gális

Ilustrácia: Miroslav Cipár

Dátum vydania: 15.6. 2018


Ali Smith: Jeseň

Preklad: Pavol Lukáč

Ilustrácia: Veronika Klímová

Dátum vydania: september 2018Zobraziť diskusiu (0)

Všetko, čo si nepamätám

Všetko, čo si nepamätám

Jonas Hassen Khemiri

Pri autonehode zomrie mladý muž, Samuel. No bola to skutočne nehoda? Množstvo osudov sa stretáva v ruchu súčasného Štokholmu. Koho spomienkam sa dá veriť? A čo sa skrýva v tom, čo si nepamätáme? Prvá kniha novej edície –klad, zameranej na kvalitnú súčasnú prekladovú beletriu.

Kúpiť za 9,60 €

Podobný obsah

Pokud by už bylo třeba překládat z češtiny do slovenštiny, tak....

Správy

Pokud by už bylo třeba překládat z češtiny do slovenštiny, tak....

Ministerstvo kultury ČR výrazně rozšiřuje podporu pro zahraniční nakladatele vydávající českou literaturu. Doposud ministerstvo hradilo zhruba čtvrtinu celkových nákladů na realizaci knihy, v novém dotačním programu je možné nárokovat až sedmdesát procent.

Nová kniha ponovembrových príbehov

Knižné ochutnávky

Nová kniha ponovembrových príbehov

Už v marci 2019 vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha Mojich tridsať rokov. Osemnásť autorov v šestnástich textových a dvoch obrazových príspevkoch reflektujú ostatných tridsať rokov demokratického Slovenska, tri desaťročia od Novembra 89. Autori pochádzajú z rôznych generácií, vo svojom živote vykonávali alebo vykonávajú rôzne povolania, ich osobný čriepok do mozaiky novodobej histórie Slovenska je formulovaný vždy z iného uhlu pohľadu. Túto pestrú zmesku príbehov a ľudí spojil Fedor Gál, neúnavný hľadač dialógu.

Julian Barnes: Jediný príbeh

Knižné ochutnávky

Julian Barnes: Jediný príbeh

"Chceli by ste radšej viac ľúbiť a viac aj trpieť, alebo menej ľúbiť a o to menej trpieť?" pýta sa Julian Barnes hneď v úvode svojho štrnásteho románu s názvom Jediný príbeh. V prvej, druhej a tretej osobe rozpráva príbeh lásky devätnásťročného mladíka a staršej sebavedomej a ironickej ženy, príbeh prvej lásky, ktorú niet s čím porovnávať a ktorá nás preto zvyčajne zasiahne veľmi silno. Vydalo Artforum v edícii -klad v preklade Barbary Ďurčovej.