Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Smrťou sa príbeh nekončí

Založiť edíciu a postupne ju napĺňať kvalitnými titulmi nie je jednoduchá záležitosť. Keďže pracujem vo vydavateľstve, viem o čom hovorím (teda píšem). A preto oceňujem, ako sa to darí Artforu a jeho edícii -klad. Zatiaľ všetko, čo som v -klade čítal, bolo prí-klad-ne nadpriemerné. Cenné je najmä to, že okrem stávok na istotu, akými sú po-klady renomovaných autorov ako Julien Barnes (jeho Jediný príbeh radím medzi to úplne najlepšie, čo som vlani čítal) či nikole Krauss, prináša aj zatiaľ u nás neoverené mená ako napríklad Jonas Hassen Khemiri.

Poteší aj fakt, keď sa zrazu objaví niekto neznámy toť, od susedov. Kniha Spiatočka od maďarského autora Istvána Kerékgyártóa je príjemným osviežením knižnej ponuky a dôkazom, že treba siahať aj po dielach autorov z okolitých krajín. Stoja za nimi podobné príbehy, máme spoločnú históriu, a aj keď si to často nepripúšťame, sme si viac či menej podobní.

(...)

Možno aj preto si pri čítaní Spiatočky rýchlo prestanete uvedomovať, že príbeh sa odohráva v Maďarsku. Pretože všetko, čo sa deje hlavnému (anti)hrdinovi Zsoltovi Vidrovi v nemenovanom maďarskom meste sa mohlo stať aj fiktívnemu Zolovi Vydrovi hocikde na Slovensku.

Presne si vybavujeme reálie, kde sa príbeh odohráva, spoznávame smutné existencie na okraji spoločnosti, rozumieme správaniu postáv, s ktorými sa počas života stretne.

(...)

Kerékgyártó Spiatočku napísal - pospiatky. Začína sa smrťou hlavnej postavy a postupne sa cez jeho život dostanete až k jeho narodeniu. V literatúre nič nové, no v tejto knihe to skutočne presne funguje. (...) Viete, ako sa to skončí, no aj tak s ním súcitíte, držíte palce, veríte, že sa to vyvinie inak. Že smrťou sa príbeh nekončí.

A to je na tejto knihe najlepšie - vyvoláva súcit.

Prajete po nej dobro.

A to je fajn.


--------------------------------------------

Celý článok Mária Gešvantnera nájdete v časopise Rozum čísle január/február 2020.


Zobraziť diskusiu (0)

Spiatočka

Spiatočka

István Kerékgyártó

Román nás sprevádza životom Zsolta Vidru od smrti po narodenie. Prechádza s nami zo súčasnosti až do 50. rokov dvadsiateho storočia. Kruto úprimný príbeh hlavného hrdinu sa vinie cez temné podnájmy, panelákové byty, sivé fabriky, zadymené krčmy, nehostinné kasárne, nemocničné izby, väznice až po nocľahárne pre bezdomovcov.

Kúpiť za10,20 €

Jediný príbeh

Jediný príbeh

Julien barnes

Chceli by ste radšej viac ľúbiť a viac aj trpieť, alebo menej ľúbiť a o to menej trpieť? Touto dilemou začína štrnásty román anglického spisovateľa Juliana Barnesa, držiteľa Man Bookerovej ceny za titul Pocit konca. V prvej, druhej aj tretej osobe rozpráva o láske medzi devätnásťročným mladým mužom a štyridsaťosemročnou ženou.

Kúpiť za10,20 €

Podobný obsah

Nový rok, nová farebnosť literárnych po-kladov

Správy

Nový rok, nová farebnosť literárnych po-kladov

Onedlho vyjde prvá tohtoročná kniha z edície -klad. Klamárka od Ajelet Gundar-Gošen bude prvá z kníh v novej tehlovej farebnosti. Dizajn edície -klad, ktorá prináša literárne po-klady, kvalitné pre-klady súčasnej svetovej beletrie, má od začiatku na starosti dizajnérka Mária Rojko. Prečo sa farebnosť obmieňa? Podľa akého kľúča spája knihu so slovenskými ilustrátormi? A na aké výtvarnícke mená sa pri ďalších knihách môžeme tešiť? Dozviete sa v krátkom rozhovore.

David Grossman inšpirovaný skutočným životným príbehom

Správy

David Grossman inšpirovaný skutočným životným príbehom

Život sa so mnou pohráva je najnovší román uznávaného izraelského autora Davida Grossmana. Skúma v ňom divoké a drsné stránky materstva a prináša spomienku na Titove gulagy v Juhoslávii.

David Grossman: Život sa so mnou pohráva

Knižné ochutnávky

David Grossman: Život sa so mnou pohráva

Príbeh o rane, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu, o desivej sile tajomstva aj o láske, čo nevyhasína ani roky potom, keď milovaný už nežije. Príbeh o odvahe, opustenom materstve, o rodičovskej voľbe a jej dôsledkoch... o hriechoch otcov, v tomto prípade aj matiek. Román oceňovaného izraelského autora Davida Grossmana vychádza ako desiata kniha z edície -klad, zameranej na poklady súčasnej prekladovej beletrie.