Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Shortlist Anasoft litera

O dva týždne sa dozvieme, kto napísal najlepšiu knihu minulého roka, no už teraz sa výber zúžil z desať na päť kníh vďaka novému systému. Podobný systém výberu má aj britská Man Booker prize či poľská Niké. Do finále slovenskej ceny Anasoft litera teda postupujú tri autorky a dvaja autori.

  • Etela Farkašová: Scenár, Vyd. Spolku slovenských spisovateľov, 2017
  • Daniel Majling: Ruzká klazika, BRAK, 2017
  • Mária Modrovich: Flešbek, Drewo a srd / VLNA, 2017
  • Vanda Rozenbergová: Muž z jamy a deti z lásky, Vydavateľstvo SLOVART, 2017
  • Pavel Vilikovský: Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa, Vydavateľstvo SLOVART, 2017

Simona Fochlerová, ktorá v prebrala organizáciu tohoto ročníka, si od tejto zmeny sľubuje konkrétnejšie predstavenie a reflektovanie stavu hodnotej súčasnej slovenskej pôvodnej prozaickej literatúry:

Na základe spätnej väzby viacerých členov porôt v posledných ročníkoch sme začali hľadať model, ktorý by najlepšie zodpovedal hodnotovo premenlivej a z roka na rok hustnúcej literárnej produkcii. Rozhodli sme sa pridať ešte jeden krok v hodnotení porotou, a tak poukázať aj na umelecko-hodnotové rozdiely v samotnej desiatke.

Pričom premenlivá kvalita a umelecko - hodnotové rozdiely v samotnej desiatke sa naplno ukázali minulý rok, kedy veľké diskusie vyvolala najmä kniha Trhlina.

Odborná porota sa každý rok mení, v tomto roku je v zložení: literárny vedec Zoltán Rédey, prekladateľka, redaktorka a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská, literárny kritik a redaktor Derek Rebro, literárny kritik, publicista a prekladateľ Patrik Oriešek.

Novinkou je aj hmotná cena, ktorú autor najlepšej knihy dostane k finančnej odmene - betónová zarážka na knihy so vsadenými kryštálmi.


Spracované na základe tlačovej správy Anasoft litera.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

​Pätnásty ročník ceny Anasoft litera prináša pestrú zmes desiatky najlepších kníh

Knižné ochutnávky

​Pätnásty ročník ceny Anasoft litera prináša pestrú zmes desiatky najlepších kníh

BRATISLAVA – V stredu 12. februára 2020 odborná porota literárnej ceny Anasoft litera vyhlásila tohtoročnú desiatku. Štyria autori a štyri autorky už v tejto prestížnej literárnej cene nominovaní boli. Jedna kniha je prozaickým debutom.

Anasoft litera: Daniel Majling - Ruzká klazika

Knižné ochutnávky

Anasoft litera: Daniel Majling - Ruzká klazika

Istý tunajší literát - ako ho v predslove nazýva Ján Štrasser - sa zapojil do celosvetovej siete falšovateľov diel ruskej klasiky a nečakane to dotiahol až do desiatky prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Chudák falšovateľ vraj zomrel na zápal pľúc a Daniel Majling, ktorý tie vydarenejšie kúsky zozbieral a vydal pod názvom Ruzká klazika, s nimi žne slávu. Nech sa páči, ďalšia ukážka z desiatky najlepších kníh vydaných v roku 2017.

10 najlepších podľa poroty Anasoft litera

Správy

10 najlepších podľa poroty Anasoft litera

Kniha Scenár Etely Farkašovej, Povrch našej planéty Petra Macsovszkého, Ruzká klazika Daniela Majlinga, Sladký život Jany Micenkovej, Flešbek Márie Modrovich, Čierny zošit Richarda Pupalu, Muž z jamy a deti z lásky Vandy Rozenbergovej, Antihrdina Alexandry Salmely, Dotyky s absolútnom Dušana Vicena a román Pavla Vilikovského Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa sa stali finálovými knihami ocenenia Anasoft litera.