Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Príbeh Pabla Escobara

Investigatívna žurnalistika dokáže priblížiť životy druhých ľudí niekedy sugestívnejšie ako próza. Dokazuje to aj oceňovaná kniha Marka Bowdena Pablo Escobar popisujúca nielen život „kokaínového kráľa“ a pátrania po ňom, ale tiež neuveriteľnú korupciu vládnucich elít Kolumbie a veľmi svojvoľné narábanie s pojmom spravodlivosť.

Pablo Escobar patril v 80tych rokoch 20. storočia medzi najhľadanejších zločincov planéty. Obrovský vplyv získal ako jeden z popredných narkobarónov, tzv. narcos, hlava medellínskeho kartelu, obchodník s drogami a terorista ovládajúci prakticky celú Kolumbiu. Okolo narcos existuje rozsiahla mytológia a Bowden vyvracia viacero nesprávnych predstáv o Escobarovi, čo je určite záslužná činnosť, vzhľadom na to, že rôzne mýty sú replikované filmami aj seriálmi. Escobar bol inteligentný, prefíkaný, ale žiaden génius, skôr človek využívajúci zdravý rozum, s vynikajúcou schopnosťou odhadnúť zámery druhých. Základom jeho úspechu bola stratégia voľby „striebro alebo olovo“, inými slovami peniaze alebo smrť.


Bowden sleduje kariéru narkobaróna od detstva a mladosti až po posledné hodiny. Escobar sa často štylizoval (a sám seba tak aj chápal) ako človek z ľudu a svoj boj proti vládnucim elitám predkladal verejnosti ako triedny boj. Získal si tak sympatie prevažne chudobnejších vrstiev spoločnosti. Navyše im aj pomáhal – strmo pozdvihol socioekonomickú situáciu v Medellíne, zamestnával tisíce ľudí a preto ho miestne obyvateľstvo považovalo za hrdinu. Bowden venuje rozsiahly priestor aj prenasledovateľom, tajným službám a policajným zložkám majúcim zásluhu na Escobarovom konci. Autenticitu knihe dodávajú aj prepisy rozhovorov z policajného odpočúvania a dokumenty v bohatej prílohe.


Obrovskú chybu s dlhotrvajúcimi následkami spravil Escobar, keď dal zavraždiť ministra spravodlivosti Rodriga Laru. Znamenalo to vyhlásenie vojny štátu, nech už bol akokoľvek skorumpovaný. Kolumbia sa však postupne ocitla dna dne: akákoľvek kritika narcos končila rozsiahlym zabíjaním. Zomierali sudcovia, policajti, novinári, politici a bežní ľudia. Escobar dosiahol hranicu únosnosti atentátom na lietadlo, pri ktorom zomrelo 110 ľudí. Bowden popisuje tieto časy teroru neúprosne faktickým štýlom. Jasne, zrozumiteľne, presne demaskuje tzv. „ľudomilstvo“ Escobara, poukazuje na jeho cynizmus, posadnutosť vlastnou osobou, nemilosrdnosť a krutosť. V snahe zabrániť vlastnému vydaniu do USA v prípade zatknutia, dal napríklad bez milosti pozabíjať sudcov súhlasiacich so zmluvou o vydávaní zločincov.


Kniha Marka Bowdena nie je len dokument o jednom extrémnom zločincovi. Obchod s kokaínom patrí aj v súčasnosti medzi najvýnosnejšie formy čiernej ekonomiky, ako dokazuje ďalší vynikajúci novinár, Roberto Saviano v knihe ZeroZeroZero. Bowden v plnej sile slova ukázal, ako dokáže byť prepojená politika so zločinom, aké jednoduché techniky moci stačia na manipuláciu celými regiónmi a aké dôležité sú rozhodnutia jednotlivcov s morálnou integritou. O aktuálnosti Bowdenovej knihy sa nebude dať pochybovať v ktoromkoľvek období.
Mark Bowden: Pablo Escobar: Lov na najhľadanejšieho zločinca na svete
Preklad: Peter Tkačenko
Ikar 2016
400 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Mark Bowden

Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši prestížnou novinárskou Cenou Corneliusa Ryana, sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna. Dôkladný pohľad oceňovaného novinára Marka Bowdena z bezprostrednej blízkosti opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA. Vďaka dosiaľ nevídanému prístupu k dôležitým hráčom – vrátane kolumbijského prezidenta Césara Gaviriu a plukovníka Huga Martineza, neskorumpovateľnému vodcovi špeciálnej policajnej jednotky, ktorá išla po Escobarovi –, či prísne tajným dokumentom a prepisom odpočutých Escobarových telefonátov napísal Bowden strhujúci príbeh, ktorý je zároveň výstižným obrazom drsnej podoby spravodlivosti v skutočnom svete.

Kúpiť za 9,70 €

Podobný obsah

V kvapke Absyntu uvidieť more

Správy

V kvapke Absyntu uvidieť more

V júli 2014 sme sa stretli na dvorčeku vydavateľstva Artforum s Poliakom Filipom Ostrowským a Jurajom Koudelom zo Žiliny. Ich plán založiť vydavateľstvo Absynt, ktoré bude každý mesiac vydávať jednu reportážnu knihu, sa nám zdal zaujímavý, ambiciózny, no boli sme trochu skeptickí.

Vrchní narcotraficante Escobar zblízka

Dokudrama

Vrchní narcotraficante Escobar zblízka

Jak píše jerry12 na stránkách Česko-slovenské filmové databáze: Pablo Escobar patřil v 80.letech 20.století k největším, nejobávanějším a nejbrutálnějším zločincům na světě, ovládal celou Kolumbii a většinovou část amerického trhu s kokainem, vydělával desítky milionů dolarů denně a dodnes nemá s ohledem na rozsah důsledků jeho činnosti v dějinách konkurenci. Dokudramatický seriál Narcos od televizní stanice Netflix precizně a chirurgicky přesně vypovídá o vzestupu a pádu bezprecedentního kokainového impéria a jeho vůdce,

Vojna je blízko

Knižné ochutnávky

Vojna je blízko

Reportér Tomáš Forró je jedným z nemnohých novinárov, ktorí sa dostali medzi vojakov na ukrajinskom Donbase - a to na obidvoch stranách bojovej línie. Podnikol sedem ciest do separatistických oblastí Donecka a Luhanska a rozprával sa s ľuďmi, ktorí vojnou trpia, ktorí na nej zarábajú, ktorí ju podporujú. Pri čítaní knihy Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna je ťažké uveriť, že všetko, o čom Forró píše, sa odohráva u našich východných susedov, s ktorými máme spoločnú hranicu.