Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Príbeh o Áste slovami prekladateľky Zuzany Stankovitsovej

„Pravda srdca sa nie vždy zhoduje s pravdou sveta. Preto je život nepochopiteľný. To je tá bolesť. To je ten žiaľ. Sila, vďaka ktorej žiarime.“ Zuzana Stankovitsová vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo na UK v Bratislave a neskôr modernú islandčinu, staroislandčinu a islandskú medievalistiku na Islande. Žije v Nórsku, kde si na univerzite v Bergene robí doktorát v odbore staroseverskej filológie. Vo vydavateľstve Artforum prekladá diela Jóna Kalmana Stefánssona: Letné svetlo a potom príde noc (2014), Ryby nemajú nohy (2016), Veľké asi ako vesmír (2017) a Príbeh o Áste (2020).

"Vo svojom najnovšom románe nám Jón Kalman Stefánsson prináša osudy Ásty, ženy, ktorej meno v sebe nesie islandské slovo pre lásku. Láska v jej mnohých podobách, ale aj dôvera, strata, ľútosť a hľadanie si vlastného miesta vo svete sú centrálnymi témami románu.

Príbeh o Áste však nie je len príbehom samotnej Ásty, ale ľudí okolo nej, predovšetkým jej rodičov. Nikto totiž nežije vo vákuu a ľudské osudy sú navzájom prepletené, navzájom sa ovplyvňujú. Ásta sa narodí v Reykjavíku koncom päťdesiatych rokov svedomitému, pracovitému Sigvaldimu a jeho mladej manželke Helge. Rodinná idyla však nevydrží dlho. Helga chce od života viac, než sa starať o domácnosť a dve malé deti; jedného dňa všetko nechá tak a odíde. Ásta sa dostáva do pestúnskej starostlivosti, kým sa ich otec snaží vyrovnať s novou životnou situáciou.

Mozaika Ástinho života – i životov okolo nej – sa nám odhaľuje postupne. V rozprávaní sa prelínajú rôzne časové línie i rôzne hlasy: spomienky umierajúceho Sigvaldiho, Ástine listy stratenému milencovi, aj pohľad rozprávača – spisovateľa píšuceho jej životopis.

Majstrovstvo Jóna Kalmana spočíva v tom, ako dokáže neobyčajným spôsobom rozpovedať príbehy obyčajných ľudí. K svojim postavám pritom pristupuje s citlivosťou a pochopením, neustále si kladúc otázky o živote a ľudskej podstate. Do všednosti vnáša nečakanú poéziu, ktorá čitateľa priam chytí za srdce a hlboko naň zapôsobí dokonca aj pri opakovanom čítaní."


Príbeh o Áste vychádza vo vydavateľstve Artforum 18. marca 2020
Zobraziť diskusiu (0)

Príbeh o Áste

Príbeh o Áste

Stefánsson Jón Kalman

Ásta, ktorej meno – ak si odmyslíme posledné písmeno – po islandsky znamená láska, sa narodí koncom päťdesiatych rokov mladému zaľúbenému páru, Sigvaldimu a Helge. Idyla rodinného života však netrvá dlho. Príbeh o Áste je najnovším, v poradí dvanástym románom islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona (1963). Román bol okrem iného nominovaný na Islandskú literárnu cenu a na francúzsku literárnu cenu Prix Médici.

Kúpiť za 14,90 €

Podobný obsah

Jón Kalman Stefánsson: Príbeh o Áste

Knižné ochutnávky

Jón Kalman Stefánsson: Príbeh o Áste

Ásta, ktorej meno – ak si odmyslíme posledné písmeno – po islandsky znamená láska, je hlavnou postavou v poradí dvanásteho románu známeho a obľúbeného islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona. Ako má autor zvykom, nesústredí sa však len na jeden život, jeden príbeh, ale rozpráva aj o jej rodine, o osudoch, ktoré sa navzájom preplietajú a ovplyvňujú, o láske v jej mnohých podobách, ľudských túžbach, strate a ľútosti, vyrozprávaný s citlivosťou a pochopením.

Kam sa pobrať, keď zo sveta niet úniku?

Správy

Kam sa pobrať, keď zo sveta niet úniku?

Príbeh o Áste je najnovším, v poradí dvanástym románom islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona (1963). Román bol okrem iného nominovaný na Islandskú literárnu cenu a na francúzsku literárnu cenu Prix Médici. V slovenskom preklade od Zuzany Stankovitsovej vyjde 11. marca vo vydavateľstve Artforum.

Jón K. Stefánsson: Ryby nemajú nohy

Knižné ochutnávky

Jón K. Stefánsson: Ryby nemajú nohy

Druhý slovenský preklad knihy islandského spisovateľa Jóna Kalmana Stefánssona vyjde tesne tesne pred jeho návštevou Slovenska. Predošlá kniha Letné svetlo a potom príde noc potešila témou, spracovaním aj tým, ako vyzerala a tak sa tešíme na ďalší kúsok vzdialeného a exotického Islandu. Knižku odporúčala aj Aňa Ostrihoňová v Rádiu_FM.