Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Noc literatúry bude opäť dlhá a pestrá

To, že formát Noci literatúry je naozaj dobre vymyslený a funguje, dokazuje aj množstvo miest, ktoré sa každý rok k tejto literárnej slávnosti pridávajú. Princíp je jednoduchý - 3 v 1. navštívite miesta, na ktoré sa bežne nedostanete, vypočujete si úryvky z toho najlepšieho, viac či menej známe hlasy Vám prečítajú to najlepšie, čo ponúka súčasná európska literatúra. Kompletný program a miesta Noci literatúry v Žiline, Považskej Bystrici, Banskej Štiavnici a ďalších mestách budeme postupne dopĺňať.

Počas noci literatúry sa bude čítať z nasledujúcich kníh:

https://www.artforum.sk/katalog/103897/tajny-denik-hendrika-groena-83-14-rokuHendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena (vydalo XYZ, 2017, preklad: Adam Bžoch)

Humoristický román holandského autora, ktorý sa ukrýva pod pseudonymom zhodným s menom hlavnej postavy svojej knihy. Tou je vyše 83-ročný starček žijúci v domove dôchodcov, ktorý nemá rád starých ľudí a nechce čakať na smrť popri pestovaní muškátov a pití slabého čaju…


Amos Oz: Judáš (vydal Slovart, 2017, preklad: Katarína Karovičová)

Judáš je príbehom o túžbe, zrade a osamotení a zároveň je obrazom nepokojného Izraela na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia. Román získal nomináciu na prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu 2017 a je považovaný za jedno z najpôsobivejších diel autora.

Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech (vydalo Plus, 2017, preklad: Veronika Volhejnová)

Knižný debut mladého českého autora, ktorý od pätnástich rokov žije v Amerike. Výborné recenzie v svetovej tlači chvália nápaditý príbeh s dávkou Švejkovho humoru, v ktorom odvážny Čech Jakub Procházka cestuje až na samotný Mars, aby v prázdnote vesmíru zistil, čo je v jeho živote dôležité.


https://www.artforum.sk/katalog/108208/svet-za-chrbtomThomas Melle: Svet za chrbtom (vydal Odeon, 2017, preklad: Svetlana Žuchová)

V knihe spovedi Melle otvorene rozpráva o svojom prekliatí – bipolárnej poruche, duševnom ochorení známom aj pod názvom maniodepresia. Osobné skúsenosti sa prelínajú s informáciami o závažnom ochorení. Kniha slávneho nemeckého prozaika a dramatika je presiaknutá túžbou po „normálnom“ živote.


Zdenka Becker: Samy (vydal Gmeiner, 2018, preklad: Katka Szeherová)

Samy, syn indického psychiatra žijúceho vo Viedni, vyrastá u slovenskej matky neďaleko Bratislavy. Má tmavšiu pleť, preto je od útleho detstva konfrontovaný s nevraživosťou. Život mu sťažuje najmä kamarát z detských čias Harry. Keď sa Harry v dospelosti stane vodcom skupiny skínov, Samyho situácia sa dramaticky vyhrotí...

https://www.artforum.sk/katalog/100231/som-paulaOndrej Štefánik: Som Paula (vydal Tatran, 2016)

Román zo súčasnosti Som Paula popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a identifikácií. Je to aj rodinná dráma, neviditeľnými vláknami poprepájaná s celou spoločnosťou a samotným človekom.


Paolo Cognetti: Osem hôr (vydal Ikar 2017, preklad: Martina Kolenová)

Román je podľa slov autora o dvoch priateľoch a jednej hore... Najskôr sú to chlapci, neskôr dospelí a navyše celkom odlišní muži. Príbeh opisuje dlhý časový oblúk ich priateľstva ako dobrodružnú cestu zloženú z útekov a pokusov o návrat k ustavičnému hľadaniu cesty k sebapoznaniu.

Stefan Hertmans: Vojna a terpentín (nepublikované, preklad: Michal Homola)

Významný súčasný flámsky autor Stefan Hertmans rozpráva príbeh svojho starého otca, ktorý bojoval ešte v prvej svetovej vojne. Z jeho autentických zápiskov verne rekonštruuje osudy mladého maliara v súkolesí veľkých dejín 20. storočia. Román bol čitateľmi New York Times nominovaný na najlepšiu knihu roka 2016.

Arturo Pérez- Reverte: Krátke dni na zabíjanie (vydal Slovart, 2018, preklad: Sofia Tužinská)

Lorenzo Falcó je gangster, bývalý pašerák zbraní, zvodca žien, bezohľadný agent, chlapec z dobrej rodiny, no predovšetkým vlastenec. Počas španielskej občianskej vojny, keď sú hranice medzi priateľmi a nepriateľmi pomerne nejednoznačné, dostane ako agent tajnej služby ťažkú úlohu, ktorá by mohla zmeniť priebeh španielskych dejín...

Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat (vydala: Premedia, 2018, preklad: Aňa Ostrihoňová)

Zábavný a láskavý príbeh jednej milo nekonformnej rodiny s hlavným hrdinom Paulom, ktorý je všetko iné len nie typický tínedžer. Napriek svojmu dievčenskému vystupovaniu miluje výlučne ženy. Náhoda spojená s jeho narodením ho privedie k osudu jedného z najslávnejších nejednoznačných androgýnov – Davida Bowieho.

Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov (vydal: F.R. & G., 2018, preklad: Karol Chmel

Denník autentických zážitkov Poliaka z čias občianskej vojny v Rusku. Cestou cez tajgu, hory a púšte sa Ossendowski dostal na miesta, kam ešte nikdy nevstúpila noha bieleho človeka. Kniha bola preložená do sedemnástich jazykov. Autor bol vášnivý cestovateľ a reportér, žil v rokoch 1876 až 1945.


Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu (vydal: Zelený kocúr, 2018, preklad: Gabriela Magová)

Meštiacki mladomanželia na svadobnej ceste v Taliansku? Tu by mohla hroziť ružová romantika a klišé. Ale nie u tohto autora: Szerb prichádza s príbehom aj romantickým, no zároveň poriadne zahusteným podivnou osudovou nostalgiou, hnaný vpred paradoxne najmä minulosťou, a nie akčnými udalosťami v medzivojnovom Taliansku, kde sa príbeh väčšinou odohráva...

Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže (vydáva BRaK, 2018, preklad: Patrik Oriešek)

Zbierka poviedok prináša absurdný, vtipný, no zároveň drsný obraz súčasnej postsovietskej Ukrajiny. Stretávame sa s plejádou bizarných postáv, profesií (pašeráci vnútorných orgánov) a inštitúcií (súkromné krematórium) v kulisách autorovho rodného, odľudšteného, industriálneho Charkova. Serhij Žadan bude hosťom festivalu BRaK, kde vystúpi aj so svojou 8-člennou skupinou Sobaki.

Gonçalo M. Tavares: Štvrť (vydal Portugalský inštitút, 2018, preklad: Anton Pasienka)

Fiktívna štvrť je tajomné miesto obývané rozličnými svojráznymi postavičkami. Okrem iných v nej žije aj sedem pánov. Príbehy plné irónie, grotesky a humoru (Pán Walser a les, Pán Brecht a úspech, Pán Kraus a politika, Pán Calvino a prechádzka, atď.) od významného portugalského autora, ktorého budete môcť osobne stretnúť na festivale BRaK.

BRATISLAVA

Všetky čítania začínajú o 18:00

A/ pozýva: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

kde: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, Fraňa Kráľa 5

Sídlo veľvyslanectva, elegantná neobaroková vila z počiatku 20. storočia skrytá medzi hustými ihličnanmi, prešla minulý rok premyslenou „zelenou“ rekonštrukciou s cieľom zanechať minimálnu karbónovú stopu. Veríme, že zero-waste (bezodpadové) princípy znížia produkciu nášho odpadu najmenej o 50 %. Príďte sa pozrieť na naše kalifornské kompostové dážďovky a iné riešenia, ktoré sa snažíme aplikovať v každodennom pracovnom živote.

číta: František Kovár

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena


B/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Centrum voľného času, Štefánikova 35

Bratislavčania do 30 rokov, ktorí vo voľnom čase nechcú zaháľať, majú svoje útočisko v Centre voľného času na Štefánikovej ulici už 40 rokov. Môžu si vyberať zo širokej ponuky krúžkov a výchovno-vzdelávacích programov a rozvíjať si tak svoje tvorivé schopnosti a vedomosti z rôznych oblastí. Centrum ponúka aj príležitostné podujatia ako veľkonočné či vianočné dielne alebo denné prázdninové tábory.

číta: Ivo Gogál

kniha: Amos Oz: JudášC/ pozýva: České centrum

kde: Kostol Cyrila a Metoda, Puškinova 1

Najmenší rímsko-katolícky funkcionalistický chrám v hlavnom meste bol postavený v roku 1936. Jeho skrytá poloha umožňovala stretávanie študentov pred rokom 1989. Aj dnes je živým centrom náboženskej obrody a miestom každodenných stretnutí veriacich z celej Bratislavy. Jeho skromný interiér je príjemnou kulisou k stretnutiam ľudí navzájom, ako aj jednotlivých veriacich s Bohom.

číta: Roman Blumaier

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z ČechD/ pozýva: Goetheho inštitút

kde: Salónik na Hlavnej stanici, Námestie Franza Liszta 1

Salónik – kultúrne občerstvenie je iniciatívou Zuzany Duchovej a Zuzany Ivaškovej. Do uzavretej čakárne na prvom nástupišti, ktorá slúži na reprezentačné účely ŽSR, vlády a prezidenta SR pozývame spravidla raz do mesiaca aj širokú verejnosť s úmyslom zažiť umenie iným spôsobom. Miesto môže byť také kultúrne ako jeho užívatelia.

číta: Robert Roth

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtomE/ pozýva: Rakúske kultúrne fórum

kde: JANDL, Stefanium, Štefánikova 6
Objekt bol postavený koncom 19. storočia v štýle severskej - nemeckej renesancie a slúžil ako sídlo hlavného pokladníka Prvej bratislavskej sporiteľne Karola Schlemmera. Novú dušu dostal po prestavbe, ktorá rešpektovala zachovanie všetkých historických a architektonických hodnôt a spojila ducha minulosti s dynamikou súčasnosti. Reklamná agentúra JANDL nás pozýva do bývalých pivníc pretvorených na modernú zasadaciu miestnosť.

číta: Richard Autner

kniha: Zdenka Becker: SamyF/ pozýva: Anasoft litera

kde: Slovenské technické múzeum Múzeum dopravy, Šancová 1/A

Nachádza sa v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov. Špecializuje sa na cestnú a železničnú dopravu od roku 1900 až po 70. roky 20. storočia, od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné, nákladné a vojenské vozidlá až po prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne. Najmenších návštevníkov osloví modelové koľajisko a dioráma dopravnej kancelárie.

číta: Lucia Hurajová

kniha: Ondrej Štefánik: Som PaulaG/ pozýva: Taliansky kultúrny inštitút

kde: CheckPoint Charlie, Leškova 3

Najúspešnejšia reklamná agentúra na Slovensku Wiktor Leo Burnett, ktorá denne prináša tie najkrajšie príbehy, otvorí dvere svojho inšpiratívneho Charlie meetingu. Agentúra pôsobí na trhu už od roku 1992 a odvtedy stihla získať okrem stovky ocenení vrátane bronzového Leva na najprestížnejšom festivale kreativity Cannes Lions aj 7 titulov Agentúra roka a Agentúra dvadsaťročia pre najúspešnejšiu agentúru na slovenskom reklamnom trhu.

číta: Ondrej Kovaľ

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôrH/ pozýva: Belgické veľvyslanectvo

kde: LOFT Hotel Bratislava, Štefánikova 4

Nezávislý slovenský hotel LOFT ponúka od roku 2014 ubytovanie v 121 izbách, ktoré postupne rekonštruuje do retro-industriálneho štýlu. Ako jediný hotel v Bratislave má svoj vlastný minipivovar, a tak v reštaurácii Fabrika the Beer Pub môžeme ochutnať niekoľko druhov domáceho piva. My sa budeme cítiť ako doma v konferenčnej miestnosti v štýle knižnice v historickej časti hotela - Wilson Palace s osobitou atmosférou.

číta: Ľubomír Paulovič

kniha: Stefan Hertmans: Vojna a terpentínI/ pozýva: Španielske veľvyslanectvo

kde: Kino Film Europe, Štefánikova 25

Kino od roku 2013 ponúka každý deň okrem pondelka premiérové európske filmy, ale aj reprízy starších titulov spoločnosti Film Europe. 99 zrekonštruovaných čalúnených stoličiek v komornej kinosále v suteréne budovy, ktorá bola sídlom nacistického veľvyslanectva a neskôr aj Leninovým múzeom. Počas Noci literatúry kino Film Europe zmení žáner a namiesto premietania ponúkne literárne čítanie.

číta: Jakub Uríček

kniha: Arturo Pérez- Reverte: Krátke dni na zabíjanie


J/ pozýva: Poľský inštitút

kde: Bon Bon Jazz Bar, Štefánikova 31

Bon Bon Jazz Bar bol založený v roku 2016 v bytovom dome s typickými pavlačami postavenom v roku 1908 v neobarokovom štýle. Autorom stavby bol známy bratislavský architekt a staviteľ Jozef Erdély. Dom je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Bon Bon je cez deň kaviareň, večer bar a každý druhý piatok jazzový klub. Obývačkové zariadenie baru dopĺňajú fotky a obrazy priateľov. Útulná atmosféra a priateľská obsluha vás počas Noci iste príjemne osvieži...

číta: Richard Stanke

kniha: Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohovK/ pozýva: Balassiho inštitút

kde: Foajé, Štefánikova 16

Foajé je občianske združenie mladých ľudí, ktorí spoločne tvoria kultúrne a komunitné centrum, jeho súčasťou je najmenšia kinosála v meste s kapacitou 30 miest. Sídlo Foajé spája všetky subjekty na tejto adrese, ktoré sa tiež podieľajú na fungovaní priestoru a tvorbe kultúrneho programu- Fest Anča, Bratislavský knižný festival, spoločensko-kultúrny mesačník Kapitál a Amnesty Slovakia.

číta: Martin Meľo

kniha: Antal Szerb: Cesta za mesačného svituL/ pozýva: Francúzsky inštitút

kde: Stredoeurópske fórum, Štefánikova 31

Občianske združenie Projekt Fórum organizuje už desať rokov, vždy na výročie Novembra ’89 Stredoeurópske fórum, na ktorom sa stretávajú najpodnetnejší intelektuáli Východu a Západu. Spravuje aj knižné vydavateľstvo SALON) a internetový portál s rovnakým menom, ktorý prináša texty (často hostí Stredoeurópskeho fóra) publikované v najvýznamnejších printových a internetových periodikách sveta.

číta: Krištof Zachar

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčatM/ pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kde: Pistoriho palác, Štefánikova 25

Pistoriho palác dal v 90. rokoch 19. storočia postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory ako dom a lekáreň. Za luxusným a vkusným palácom bola záhrada, siahajúca až k dnešnému Slavínu, v ktorej rástli lekárnikove liečivé byliny. Dnes zo záhrady zostal už len príjemne zelený dvor vo vnútrobloku. Palác je dnes národná kultúrna pamiatka a je v správe Mestského úradu Bratislava-Staré Mesto, ktorý palác postupne rekonštruuje.

číta: Matej Marušin

kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže


N/ pozýva: Veľvyslanectvo Portugalskej republiky

kde: Fun rádio, Leškova 5

Fun rádio začalo vysielať na frekvencii 94,3 FM 10. júna 1990 ako prvé slovenské súkromné rádio a momentálne je druhým najpočúvanejším komerčným rádiom na Slovensku. Prináša hudbu a zábavu s moderátormi, ako aj najčerstvejšie správy, dopravný servis či počasie. Webová stránka funradio.sk je dlhodobo jednotkou medzi rádiovými webmi. Počas Noci budeme priamo vo vysielacom štúdiu a herec začne čítať hneď po spravodajstve a úvode moderátora večernej relácie..

číta: Juraj Hrčka

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť


PIEŠŤANY

A/ 17:30 pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kde: DOM UMENIA (foyer, priestory pre účinkujúcich na 1. poschodí časti B), Nábrežie Ivana Krasku 1

Dom umenia v Piešťanoch je moderný, impozantný architektonický skvost na brehu Váhu, obklopený zeleňou mestského parku. Je súčasťou umeleckého súboru Lúčnica. Konajú sa tu divadelné predstavenia, koncerty, predstavenia pre deti a mládež, hudobno-zábavné programy, folklórne vystúpenia, filmové podujatia, dokumentárne a umelecké výstavy, je jedným z hlavných organizátorov medzinárodných festivalov. Budova Domu umenia je prvou mimobratislavskou účelovou stavbou po 2. svetovej vojne, postavená v druhej polovici 70-tych rokov podľa projektu Ferdinanda Milučkého, ktorý v ňom využil „inšpiračné podnety z našej historickej aj ľudovej architektúry.“

číta: Michal Nikodem

kniha: Serhij Žadan - Hymna demokratickej mládeže


B/ 18:00 pozýva: Rakúske kultúrne fórum

kde: Galéria Fontána (klubovňa za galériou), Beethovenova 1

Kultúrno spoločenské centrum Fontána, kedysi Moskva, je „najmladším“ objektom Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany. V budove sa nachádza nedávno modernizované kino a galéria, ktorá ponúka priestor na výstavy nielen renomovaných umelcov, ale i žiakov umeleckých škôl. Objekt nesie názov podľa fontány, ktorá stojí pred ním (a nazýva sa aj Chlapec s rybami); vytvoril ju v roku 1958 na objednávku mesta Ladislav Ľudovít Pollák a vlani ju po takmer dvadsiatich rokoch znova uviedli do prevádzky.

číta: Zuzana Slámková

kniha: Zdenka Becker - Samy


C/ 18:30 pozýva: České centrum

kde: Balneologické múzeum (Vila dr. Lisku - dvor s lapidáriom), Štefánikova 1

Balneologické múzeum spravuje okrem hlavnej budovy v Kúpeľnej dvorane aj expozície vo Vile dr. Lisku, Pamätnú izbu básnika Ivana Krasku a Národnú kultúrnu pamiatku Ducové – Kostolec. Vo Vile dr. Lisku, ktorej fasáda prešla v r. 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, sa návštevníci môžu oboznámiť s dejinami kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku, ako aj so sakrálnym umením zo zbierok múzea. Pravidelne sa tu usporadúvajú krátkodobé výstavy.

číta: Pišta Vandal

kniha: Jaroslav Kalfař - Kosmonaut z Čech


D/ 19:00 pozýva: Anasoft litera

kde: Pražiaren kávy Classic Coffee (terasa), Námestie 1. mája 1

Rodinná pražiareň a kaviarnička s tradíciou oslávi tento rok 25 rokov existencie. Ponúka kávu z celého sveta i vlastné, osvedčené kávové zmesi, ale hlavne ponúka príjemné miesto s jedinečnou atmosférou a priateľským prístupom. V posledných rokoch sa stáva aj dejiskom kultúrnych podujatí menšieho formátu.

číta: Dado Nagy

kniha: Ondrej Štefánik - Som Paula


E/ 19:30 pozýva: Portugalský inštitút

kde: Gymnázium Pierra de Coubertina (vstupný vestibul s priľahlým schodiskom), Námestie SNP 9

Gymnázium Pierra de Coubertina je pomenované podľa zakladateľa novodobých olympijských hier. Pôvodne Masarykova meštianska škola bola postavená v r. 1926 ako prvá dokončená stavba nového Námestia SNP. V súčasnosti na škole funguje štvorročné, päťročné bilingválne a osemročné štúdium. Popri škole tiež funguje folklórny súbor Máj, založený v roku 1996 a študenti sa podieľajú aj na tvorbe školského časopisu Gymnazista. Na škole študovali viaceré osobnosti, napr. plavkyňa Martina Moravcová, či vedúca osobnosť Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka.

Čítajú: študenti Gymnázia P. de Coubertina

kniha: Gonçalo M. Tavares - Štvrť


F/ 20:00 pozýva: Maďarský inštitút

kde: Mestský úrad Piešťany (átrium, vchod z Kukučínovej ul.), Námestie SNP 3

Mestský úrad zabezpečuje všeobecnú verejnú správu mesta Piešťany. Sídli v architektonicky zaujímavej budove plečnikovského charakteru z roku 1930 na Námestí SNP. Zaujímavosťou je, že v budove boli pôvodne aj ďalšie pracoviská: finančná správa, miestna polícia, požiarna zbrojnica i niekoľko bytov zamestnancov úradu.

číta: Rudi Rus

kniha: Antal Szerb - Cesta za mesačného svitu


G/ 20:30 pozýva: Francúzsky inštitút

kde: Žiwell, Winterova 3

Kultúrne a komunitné centrum Žiwell je projektom občianskeho združenia Kvas. Ponúka priestor na posedenie v príjemnej atmosfére a prináša najrôznejšie kultúrne vyžitie. Vo svojich projektoch sa zameriava predovšetkým na ekológiu, dobrovoľníctvo a občiansku angažovanosť. Nachádza sa v budove hotela Victoria Regia, známeho aj ako Hotel Leier. Pôvodne klasicistická vila z 19. storočia prešla začiatkom 20. storočia prestavbou a prístavbou, a získala tak dnešnú romantickú podobu v historizujúcom štýle s cimburím a vežičkami. Patrí medzi nehnuteľné pamätihodnosti Piešťan.

číta: Braňo Jobus

kniha: Jean Michel Guenassia - Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat

G/ 21:00 – ako hudobný hosť vystúpi Braňo Jobus


POPRAD

Od 17.30 začiatok čítaní na prvom stanovisko

1./pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Čokolatéria Bon Bon in Poprad, ulica Dominika Tatarku 14

V dobe, keď sa pod čokoládovými výrobkami prehýbajú pulty hypermarketov, oslovuje popradská čokolatéria netradičným predajom čokolády a ručne vyrábaných praliniek, ktoré sa v posledných rokoch vo svete stávajú čoraz väčším hitom. Filozofiou je zastaviť na chvíľu svoje životné tempo a nechať sa omámiť nevšednou kvalitou čokolády.

číta: Michal Novák – herec divadla Commedia

kniha: Amos Oz: Judáš


2./ pozýva: Portugalské veľvyslanectvo

kde: Tatranská Galéria Poprad, ulica Hviezdoslavova 12, Poprad

Tatranská galéria sídli v renovovaných priestoroch parnej Elektrárne od roku 2009. Objekt Elektrárne vedenie galérie doslova zachránilo, nakoľko bol v katastrofálnom stave. V roku 2003 bol objekt vyhlásený Ministerstvom kultúry SR za kultúrnu pamiatku pod názvom Elektráreň parná a komín. V týchto priestoroch chce galéria napĺňať svoje sny o umeleckom živote pod Tatrami. Snaha o naplnenie týchto snov trvala takmer 50 rokov.

číta: Dušan Kubáň – herec divadla Commedia

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť


3/ pozýva: Anasoft litera

kde: Marco restaurant, Mnoheľova ulica, Poprad

Svojou polohou v srdci Popradu a svojou bohatou ponukou, je Marco restaurant ideálnym miestom pre zastávky turistov, priateľské posedenia ako i pre rodinné a firemné podujatia. Reštaurácia disponuje i oddelenými priestormi s vlastným ozvučením, vhodnými na organizáciu rôznych kultúrnych podujatí ako je napríklad aj Noc literatúry.

číta: Zuzana Vačková - herečka

kniha: Ondrej Štefánik: Som PaulaPOVAŽSKÁ BYSTRICA


1) pozýva: Holandské veľvyslanectvo o 17:30

kde: „RUKY“ pri Dome kultúry, Odborov 245/9predstavenie priestoru: Tomáš Bořuta, Pavol Mikuš

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena17:30

číta: Pavol Mikuš, archivár Považských strojární

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena


2) pozýva: Francúzsky inštitút o 18:15

kde: Futbalový štadión, Športovcov 2115

predstavenie priestoru: Ing. Peter Smižík

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých diečat

číta: Jozef VAŇKO – študent, divadelník


3) pozýva: Anasoft litera o 19:00

miesto: OR PZ Považská Bystrica, Kukučínova 186/1

predstavenie priestoru: Miroslav Pribiš

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula

číta: Lucia Briestenská – speváčka a hudobníčka


4) pozýva: Taliansky kultúrny inštitúto o 20:00

kde: Považská knižnica v Považskej Bystrici, Ulica Štúrova 41/14

predstavenie priestoru: Mgr. Ivana Knappová

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr

číta: Šimon Pekar – študent, divadelník


5) pozýva: Portugalský inštitút o 20:30

kde: Považská knižnica v Považskej Bystrici, Ulica Štúrova 41/14

predstavenie priestoru: Mgr. Ivana Knappová

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť

číta: Marián Mitaš - herecLEVICE


0/ Čau o piatej: Beseda s autormi Ondrejom Štefánikom a Petrom Balkom v kaviarni Na kus reči v Leviciach bude malým predjedlom pred začiatkom Noci literatúry. Čau o piatej moderuje vydavateľ pôvodnej slovenskej literatúry Koloman Kertész Bagala.

Miesto: Kaviareň Na kus reči, Holubyho 6 o 17,00 hod


18:00 -22:00

1/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Štátny archív v Nitre – Pobočka Levice, Vojenská 1

Číta: Ria Mészárošová a Naďa Gášeková

kniha: Amos Oz: Judáš


2/ pozýva: České centrum

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech

Číta: Roman Mihálka a Vanesa Hagyungová

kde: Tekovská knižnica, Oddelenie beletrie, Holubyho 5


3/ pozýva: Anasoft litera

kde: KUNY design, OD Pokrok, M.R. Štefánika 1

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula

Číta: Andrea Čengerová a Veronika Meszárosová


4/ pozýva: Taliansky kultúrny inštitút

kde: Kultúrno-výchovná miestnosť v Dobóovskom kaštieli, Tekovské múzeum v Leviciach, Levický hrad

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr

Číta: Ľubica Opaterná a Mária Székelyová


5/ pozýva: Poľský inštitút

kniha: Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov

Číta: Anna Brokešová a Ema Chvojková

kde: Vináreň Rotunda, areál Levického hradu


6/ pozýva: Francúzsky inštitút

Miesto: Levická mestská pivnica, Námestie hrdinov 1

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat

Číta: Štefan Jurča a Nina Pompošová


7/ pozýva: Portugalské veľvyslanectvo

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť

Číta: Simona Hudecová

kde: Narnia – spolok stredovekých umelcov, areál Levického hradu

8/ Čau o desiatej: záverečné stretnutie po Noci literatúry, ktoré bude spojené so žrebovaním tomboly a príjemným posedením pri hudbe

kde: Kaviareň Na kus reči, Holubyho 6 o 22,00 hodTRENČÍN


1) pozýva: Holandské veľvyslanectvo o 17:30

kde: Letná čitáreň Verejnej knižnice M. Rešetku, Jaselská 2

Na pešej zóne v historickom centre mesta spustila trenčianska knižnica v júni 2014 jedinečný projekt, ktorý ponúka bezplatne prístup k denníkom, odborným časopisom a spoločenským magazínom. Atraktívna lokalita vo dvore knižnice s bezbariérovým prístupom sa osvedčila aj ako žiadané dejisko besied. Projekt si kladie za cieľ zharmonizovať pešiu zónu, poskytnúť priestor na realizáciu všetkým generáciám a skĺbiť prechádzku mestom so vzdelávaním pod holým nebom.

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena

Číta: Marián Leško a Tomáš Galis


2)pozýva: Portugalské veľvyslanectvo o 19:00

kde: Pódium na Mierovom námestí

Novovybudované mobilné pódium stojí priamo uprostred mestskej pamiatkovej rezervácie, je súčasťou novo zrekonštruovaného Mierového námestia.

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť

Číta: Oľga Belešová


3) pozýva: Taliansky kultúrny inštitút o 20.00

kde: Centrum pre rodinu Trenčín o.z., Farská 12

Budova – národná kultúrna pamiatka od roku 1989 – stojí v mestskej pamiatkovej rezervácii. Ide o renesančný nárožný meštiansky dom pri farských schodoch. Slúžil ako dom pre kňazov, neskôr bol niekoľkokrát upravovaný. Dom má nepravidelný blokový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu. Patrí k nemu kúzelná záhrada priamo pod mestskými hradbami, ktorá je ako stvorená pre príjemné literárne večery.

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr

Číta: Radovan Stoklasa


4) pozýva: Goetheho inštitút o 21.00

kde: Galéria Miloša Alexandra Bazovského, Palackého 27

GMAB v Trenčíne je galerijná inštitúcia primárne orientovaná na prezentáciu diela Miloša Alexandra Bazovského, súčasne však aj na prezentáciu moderného a súčasného umenia. Sídli v trojpodlažnej, trojkrídlovej pseudobarokovej budove v centre mesta. Postaviť ju dal trenčiansky podžupan Eugen Maršovský v rozmedzí rokov 1881 až 1884.

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom

Číta: Dušan Mikolaj


BANSKÁ BYSTRICA


Čítania sa opakujú v 15-minútových intervaloch, po ktorých vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun. Čítania sa na každom mieste začínajú o: 18:00 / 18:30 / 19:00 / 19:30 / 20:00 / 20:30 / 21:00 / 21:30.

a) pozýva: Anasoft litera

kde: Literárna bašta, vstup cez bránu na Lazovnej 19

Priestory historickej bašty z 15. storočia už niekoľko rokov neobýva žiadna inštitúcia. Projekt Literárna bašta, ktorý v Banskej Bystrici organizuje literárny život (aj túto Noc literatúry!), by v nej do niekoľkých rokov chcel zriadiť rezidenčné a kultúrne centrum pre spisovateľov a spisovateľky zo Slovenska ale aj z celého sveta

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula
číta Michal Patarák, psychiater


b) pozýva: Veľvyslanectvo Portugalskej republiky

kde: Artforum Banská Bystrica, Horná Strieborná 10

Legendárne kníhkupectvo sa do Banskej Bystrice vráti pred dvomi rokmi vďaka literárnym nadšencom. Teraz sídli v jednom z najstarších banskobystrických domov na Hornej Striebornej, kde pravidelne organizuje literárne podujatia v spolupráci s projektom Literárna bašta. Navyše, je to odtiaľ iba na skok do kultúrneho centra Záhrada.

Gonçalo M. Tavares: Štvrť
číta Róbert Ragan, hudobník


c) pozýva: Rakúske kultúrne fórum

kde: Banskobystrický samosprávny kraj, Námestie SNP 23

Čítanie v budove banskobystrickej župy patrí k tým, ktoré by ste nemali premeškať. Na mieste terajšej budovy v 14. storočí stála známa bystrická krčma Vlčí hlad. Od minulého storočia sa v súčasnej budove vystriedali viaceré banky, reštaurácie ale aj predajňa Sovietskej knihy. Po piatich rokoch pod vedením župana Mariána Kotlebu sa teraz do budovy opäť môže vrátiť kultúra.

kniha: Zdenka Becker: Samy
číta: Kristína Svarinská, herečka


d) pozýva: Francúzsky kultúrny inštitút

kde: Malá stanica, Pod Urpínom

Jedno z miest, kde sa knihy zväčša čítajú potichu a nie nahlas, patrí aj legendárna železničná zastávka, ktorá svoj príbeh píše od roku 1891. V jej blízkostí stojí Sv. Jána Nepomuckého, na ktorej práve prebiehajú postupné rekonštrukčné práce. Zaujímavosťou je, že budova stanice, kedysi stála na opačnej strane trate.

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat
číta: Peter Himič, herec


e) pozýva: Goethe inštitút

kde: Podchod pod Kapitulskou ulicou

Najväčší podchod Banskej Bystrice pred niekoľkými rokmi prešiel výraznou revitalizáciou a povrchovými úpravami. V pohnutých časoch, keď kultúra nemohla slobodne fungovať na pozemskej úrovni, odohrávala sa práve v podzemí. Veríme, že toto čítanie v podchode je iba nostalgickým dobrodružstvom a nie smutnou predzvesťou kultúrnej neslobody a analfabetizmu.

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom
číta: Daniel Heriban, herec


f) pozýva: Balassiho inštitút

kde: U Francúza / Jazz klub 12, Horná 12

Ďalší podzemný priestor patril posledných desať rokov s prestávkami výlučne slobodným aktivitám džezmenov a kultúre. Po krátkej prestávke sa doňho čoskoro vráti život a hudba domácich aj zahraničných interpretov. Útulná skrýša pre všetkých milovníkov dlhých večerov pri hudbe dostane francúzsky nádych. Príďte sa nadýchnuť aj cez Noc literatúry.

kniha: Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu
číta: Simon Juhász, študent herectva

g) pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14

Budova na Skuteckého patrí divadelným predstaveniam od roku 2000. Divadlo túto budovu vlastnilo už od 70. rokov minulého storočia, no iba na administratívne účely. Po tom, ako museli z pôvodných divadelných priestorov na Kollárovej ul. odísť, vila Dominika na Skuteckého ulici sa stala domovom aj pre celý tvorivý ansámbel.

kniha: Amos Oz: Judáš
číta: Zuzana Bariaková, literárna vedkyňa

h) pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kde: Divadlo Štúdio Tanca, Komenského 12

Známy tanečný súbor pod vedením choreografky Zuzany Ďuricovej Hájkovej funguje v Banskej Bystrici už dvadsať rokov, no iba sedem v zrekonštruovanom komplexe na Jesenskom vŕšku, kde pôvodne sídlilo Stredné odborné učilište. Pred tromi rokmi bol súbor Štúdia tanca terčom politických hier Mariana Kotlebu, vtedajšieho predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom divadla.

kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže
číta: Ondřej Daniš, herec


MODRA

A / pozýva: Anasoft litera

kde: Vinárstvo FIALA, Štúrova 12

Stará modranská vinárska rodina FIALOVCOV nás pozýva do citlivo zrekonštruovaného vinohradníckeho domu zo 17. storočia. Okrem lahodných mokov v historickej pivnici, dom ukrýva ešte jeden poklad – židovské rituálne kúpele mikve, ktoré sú pripomienkou multikultúrnej minulosti Modry. Noc literatúry tu slávnostne otvoríme aj uzavrieme, a to nie len pohárom vína, ale aj hudbou a spevom Andrei Bučkovej.

číta: Andrea Bučková
kniha: Ondrej Štefánik - Som Paula

B / pozýva: Francúzsky kultúrny inštitút

kde: Galéria Willi Bay, Štúrova 57

Poznáte ten kuriózny výklad na námestí so starožitnými detskými hračkami? Presne ten, z ktorého často znie dobrá bluesová muzika. Ak ste sa ešte nikdy neodvážili vstúpiť, teraz máte skvelú príležitosť. Prijmite naše pozvanie do magického sveta jedinečnej galérie diel architekta a maliara krajiniek a zátiší Williho Baya, ktorý časť života prežil aj v Modre.

číta: Ján Ponka Duban
kniha: Jean Michel Guenassia - Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat

C / pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kde: Jedáleň U zlatého jeleňa, Štúrova 77

V legendárnej „táckarni“ U zlatého jeleňa, sa akoby zastavil čas... nostalgia, spomienka na mliečne bary z obdobia socializmu a červená alebo zelená malinovka v skle podľa výberu. Aj tu budeme čítať súčasnú európsku literatúru.

číta: Ľubomír Bukový
kniha: Serhij Žadan - Hymna demokratickej mládeže,


D / pozýva: Poľský inštitút

kde: Pamätná izba Ľudovíta Štúra, Štúrova 84

Pamätná izba Ľudovíta Štúra je autentickým miestom, kde Ľudovít Štúr strávil posledné tri týždne po svojom osudnom zranení a kde napokon zomrel. Otvorená bola z iniciatívy modranských vzdelancov pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia v r. 1956. Miestnosť pripomína Štúrove posledné roky v Modre, jeho rodinu, profesionálne i osobné záujmy, ktorým sa tu venoval. Obnovená bola v roku 2015.

číta: Monika Kompaníková
kniha: Antoni F. Ossendowski - Krajinou ľudí, zvierat a bohov


E / pozýva: Holandské veľvyslanectvo

kde: Moodra galéria, Štúrova 68

Sympatický miestny grafický dizajnér Peter Bližnák sa nasťahoval do priestoru bývalej banky a rozhodol sa investovať (aj) do umenia. Na našu veľkú radosť tu otvoril malú súkromnú galériu Moodra galéria, ktorá Vám vždy zlepší náladu dobrou výstavou.

číta: Ľubomíra Miháliková
kniha: Hendrik Groen - Tajný denník Hendrika Groena


NITRA

A/ pozýva: Francúzsky inštitút

kde: Nitrianska galéria

Nitrianska galéria – Jedna z najviac oceňovaných galérií na Slovensku prináša diela všetkých disciplín vizuálneho umenia 20. a 21. storočia.

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat


B/ pozýva: České centrum

kde: KC Zobor

Kultúrne centrum ZOBOR v prevádzke Mesta Nitry je novým kultúrno-spoločenským stánkom v meste, ktorý vznikol v areáli bývalej základnej školy na Svätourbanskej ulici.

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech


C/ pozýva: Anasoft litera

kde: Predajňa Čaj a káva

Obľúbená predajňa situovaná uprostred nitrianskej pešej zóny s veľkým výberom sypaných čajov a káv.

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula


D/ pozýva: Goetheho inštitút

kde: Antikvariát Zrkadlo

Najmladší nitriansky antikvariát, v ktorom okrem kníh nájdete i LP platne, časopisy, príjemné miesto na oddych a malé občerstvenie.

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom


E/ pozýva: Španielske veľvyslanectvo

kde: Fotogaléria Trafačka

Fotogaléria s kaviarňou v budove bývalej trafostanice, ktorá prináša široké spektrum (ne)konvenčného umenia, diskusií, workshopov.

kniha: Arturo Pérez- Reverte: Krátke dni na zabíjanie


F/ pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kde: Pod Vŕškom – kníhkupectvo, antikvariát a libresso

Obľúbené spojenie kaviarne, kníhkupectva a antikvariátu na Kupeckej ulici s dlhoročnou tradíciou.

kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže


E/ pozýva: Rakúske kultúrne fórum

kde: bar Mariatchi

Bar a zároveň centrum nezávislej, undergrondovej kultúry a komunity so zameraním na hudobné koncerty.

kniha: Zdenka Becker: Samy


B/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Ultimate Lounge Bar

Mladá čajovňa na Mostnej ulici s príjemnou atmosférou a množstvom vyberaných čajov či vodných fajok.

kniha: Amos Oz: Judáš


K/ pozýva: Balassiho inštitút

kde: Kaviareň Rosetta

Malá kaviarnička na Farskej ulici, kde si môžete kúpiť kávu podľa Vašej chuti či rôzne čokoládové produkty.

kniha: Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu


G/ pozýva: Taliansky kultúrny inštitút

kde: Cukráreň - čokoládovňa StefAnd

Ponuku niekdajšej čokoládovne Bon Praline si pod novým názvom obľúbia všetci milovníci skutočnej čokolády a ručne vyrábaných praliniek z poctivých surovín

číta: kniha: Paolo Cognetti: Osem hôrSENEC

Slávnostné otvorenie o 17.45 Betánia Senec n.o. , (Štefánikova 74) „Na ľudovú nôtu“. DS MAČKY VO VRECI pri ZUŠ Senec. Réžia: Zuzana Kolejáková. Hrajú: Veronika Blahová, Soňa Füllopová, Tim Koppl, Mária Košecká, Angelika Koželuhová, Mária Lančaričová, Erik Šupčík a Lucia Tichá.

Slávnostné ukončenie o 22.15 Betánia Senec n.o. , Štefánikova 74. Barnabáš Kollárik, saxofón a Vladimír Kubalák, gitara. Pedagógovia zo ZUŠ Senec.


A/ pozýva: Holandské veľvyslanectvo

kedy: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30

kde: Betánia Senec n.o. , Štefánikova 74

Betánia Senec je nezisková organizácia, ktorá poskytuje sociálne služby pre dospelých občanov so zdravotným znevýhodnením. Ich víziou je dať novú alternatívu do života človeku so zdravotným znevýhodnením s rešpektovaním jeho osobnosti a možnosťou rozhodovať o svojom živote. Zriaďovateľom je Diakonické združenie Betánia a Cirkev bratská . Situovaná je v pokojnom prostredí na brehu Seneckých jazier. Vo vlastnej textilnej a drevárskej dielni vyrábajú darčekové predmety rôzneho typu. Sú schopní dodať jednoduchšie výrobky aj na základe zadanej zákazky.

kniha: Hendrik Groen – Tajný denník Hendrika Groena

číta: Štefan Škoda


B/ pozýva: Balassiho inštitút

kedy: 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30

kde: AQUATHERMAL SENEC, a.s. , Slnečné jazerá - Sever

AQUATHERMAL Senecponúka pod jednou strechou 3 možnosti relaxu. AQUAPARK Senec, bazénová časť s celoročným oddychom v relaxačných bazénoch s teplotou vody od 28°C do 38°C, kde spláchnete zo seba svoje starosti pod padajúcou vodou z vodného dáždnika, alebo si jednoducho len zaplávate. Adrenalínom budú pre vás rodinné preteky na vnútornom tobogáne s časomierou. Počas letnej sezóny je rozšírený o vonkajší areál s ďalšími bazénmi a množstvom šmykľaviek a tobogánov. SAI Wellness Senec, moderné wellness s 8 saunami, 3 vírivkami a Kneippovým kúpeľom. Ako jeden z prvých saunových svetov na Slovensku ponúka program saunových ceremoniálov. SWIMARÉNA Senec s 25m plaveckým bazénom s intenzívnym plávaním už od 6:00 ráno. Kedykoľvek počas týždňaod pondelka do nedele tu dokonale vypnete.

kniha: Antal Szerb – Cesta za mesačného svitu

číta: Éva BandorC/ pozýva: Taliansky inštitút

kedy: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

kde: Hotel Sun****, Slnečné jazerá – Sever

Hotel Sun**** je moderne zrekonštruovaný hotel, ktorého areál je celý nefajčiarsky. Príjemné chvíle strávite vhotelovom wellness centre, kde stres a vyčerpanosť nemajú šancu. Hostia, ktorí uprednostňujú aktívnu formu oddychu, ocenia fitness centrum vybavené kvalitným zariadením pre začiatočníkov aj pokročilých. V luxusných priestoroch pôžitok z masáží, absolútneho uvoľnenia a rozmaznávania od hlavy až po päty zbaví telo napätia a dopraje zaslúžený oddych.
Hotel Sun je tiež miestom pre zorganizovanie firemnej akcie, školenia, semináru alebo teambuildingu s piatimi plne vybavenými meetingovými miestnosťami.

kniha: Paolo Cognetti – Osem hôr

číta: Vojtech KolejákD/ pozýva: Anasoft litera

kedy: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30

kde: Hotel***Zátoka, Slnečné jazerá – Sever

Hotel*** Zátoka s celoročnou prevádzkou je situovaný priamo na brehu, v zátoke Slnečných jazier. Rozprávkový výhľad na vodnú plochu a pokojná atmosféra vytvára pocit domova a oslovuje široké spektrum hostí. Hotel sa nachádza v rekreačnej zóne s dobrou dopravnou dostupnosťou. Ideálna poloha umožňuje spojenie práce a relaxu s ubytovacími, stravovacími, kongresovými, ale aj relaxačnými službami s vždy ústretovým personálom. Pravidelne organizujú rôzne akcie, ktoré nie sú len pre ubytovaných hostí ale aj pre obyvateľov Senca a širokú verejnosť. Príjemné a nerušené prostredie na vychutnanie si limonády, kávy rôzneho druhu s ponukou jedál prevažne regionálnej kuchyne, ktorú vynikajúco dopĺňajú miestne vína.

Kniha: Ondrej Štefánik – Som Paula

číta: Andrea Sabová


E/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kedy: 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00

kde: Betánia Senec n.o. , Štefánikova 74

kniha: Amos Oz– Judáš

číta: Martin NahálkaBANSKÁ ŠTIAVNICA


A/ pozýva: Európska komisia

kde: ZÁHRADA NA ÚVOZNEJ ULICI 5

Dom na Úvoznej ulici stojí na dôležitej trase medzi mestom a Glanzenbergom, ktorá bola v minulosti omnoho frekventovanejšia a významnejšia ako dnes. Žil v ňom dozorca, ktorý kontroloval pohyb na tejto ceste, ako i v spodnej časti mesta. Keďže po ceste prechádzalo množstvo konských záprahov a banských úradníkov, ktorí pracovali s vyťaženým materiálom, dozorca musel mať "oči na stopkách". Umiestnenie kontrolnej stanice bolo zvolené premysleným strategickým spôsobom: okrem kontroly dôležitej cesty bolo zo záhrady vidieť i do širokého okolia, čo sa v "bezbožných" časoch nepochybne hodilo. Výhľad, aký mal pred niekoľkými storočiami dozorca, budú môcť zažiť i návštevníci Noci literatúry práve v tento večer.

číta: Ľubica Paučulová

kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládežeB/ pozýva: Český inštitút

kde: ZÁHRADA NA DOLNEJ RUŽOVEJ 1

Dom č. 1 vychytenej promenádovej zóny mesta, Dolnej Ružovej ulice, bol súčasťou meštianskej zástavby. Jeho jadro tvorí gotická klenba s kamenným portálom prechádzajúcim do zaklenutej pivnice. Tradujú sa historky, že v dome bola pekáreň, neskôr zasa mäsiareň, po ktorej ako pamiatka ostal vo vstupnej chodbe veľký hák. V súčasnosti dom vlastní rodina Korenekovcov, ktorá obýva vrchné poschodie domu. Prenájmom spodnej časti prešlo mnoho "prindišov", ktorí začínali v Štiavnici ako umelci, architekti, hľadači právd, čo sa prejavilo na jeho interiéri. Súčasťou pozemku je typická kaskádovitá záhrada patriaca do štiavnických kopcov a strmých svahov. Nanajvýš romantické je posedieť si na nej pod storočnou čerešňou a započúvať sa do hudby huslí či klavíra, šíriacej sa z neďalekej ZUŠ-ky.

číta: Klára Jakubová

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech


C/ pozýva: Francúzsky inštitút

kde: DVOR ART CAFE, AKADEMICKÁ 2

Art Cafe je legendárna štiavnická kaviareň, ktorá s malými prestávkami funguje už 20 rokov. Dom, v ktorom sídli, bol kedysi veľkým trojdomom. Obkolesovala ho strmá záhrada so stromami plná lúčnych kvetov. Keďže predchádzajúci archív nehnuteľností zhorel, o dome a záhrade sa veľa informácii nezachovalo. Posledné známe záznamy však pochádzajú z roku 1740. Záhrada pre verejnosť nebola nikdy sprístupnená, ale poznali ju stovky hudobníkov aj dobrovoľníkov z celej Európy, ktorí rekonštruovali dom v 90. rokoch. Modré hory v nej natočili videoklip k piesni Limonáda.
PS: príbehy o obesencovi v podkroví, duchovi v kôlničke na drevo ani o poltergeistovi z pivnice, ktorý rozhadzuje fľaše s vínom, sa nikdy nepotvrdili.

číta: Zuzana Fialová

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých diečat


D/ pozýva: Belgické veľvyslanectvo

kde: ZÁHRADA DOMU NA ULICI ING. ŠTEFANA VIŠŇOVSKÉHO 7

Dom na ulici Ing. Štefana Višňovského 7 má základy z prelomu 15.-16. stor., neskôr bol zrekonštruovaný do neskoro-klasicistickej podoby zo 60. rokov 19. stor. V jeho dlhej histórii ho kedysi vlastnil i významný mešťan a hlavný policajný kapitán Viliam Ocsovský a žil v ňom aj Ivan Markovič, zakladateľ spolku stenografov v Budapešti. Hornej časti záhrady dominuje secesný altánok. Ten však nie je od štiavnického umeleckého kováča Karola Firélyho, ale bol zakúpený v Prahe, rovnako ako aj fontána nachádzajúca sa v spodnej záhrade. O jej funkčnosti nie je pochýb a na prosbu súčasnému majiteľovi domu ju návštevníci môžu vidieť i spustenú.

číta: Zuzana Kovárová

kniha: Stefan Hertmans: Vojna a terpentín


E/ pozýva: Izraelská ambasáda

Kde: DVOR DIVADIELKA CONCORDIA, JÁNA PALÁRIKA 4

V starej učiteľskej štvrti „Štajgrubňa“ sa nachádza i meštiacky dom, v ktorom v súčasnosti sídli najmenšie kamenné divadlo na Slovensku Divadielko Concordia. V priebehu 2. pol. 20. storočia prešiel dom rekonštrukciou. Zaujímavosťou je, že plech na streche pochádza z roku 1954 zo zhoreného katolíckeho spolku. Priestor domu bol s hercami a ich výstupmi spätý už v minulosti. Aj predchádzajúci majiteľ domu bol ochotnícky herec a zabávač. Jozef Hederer bol známou postavou stredovekého štiavnického bürgermajstera (starostu), vezúceho sa na somárovi počas Salamandrového sprievodu mestom, či postava večného študenta v štiavnickom živom orloji. Od roku 2014 patrí dom hudobníkovi a hercovi Petrovi Kamenskému, ktorý v prízemnej časti zriadil malé komorné divadlo s kapacitou 30 miest a divadelnou záhradou.

číta: Peter Kamenský

kniha: Amos Oz: Judáš


F/ pozýva: Taliansky inštitút

Kde: KOLLÁROVA ZÁHRADA, VCHOD CEZ BOTANICKÚ ZÁHRADU
Snáď najznámejšia štiavnická záhrada "Kollárova" nesie meno jedného z najslávnejších umelcov pochádzajúcich z tohto mesta. Jozef Kollár sa v dome na Akademickej ulici č. 21 nielen narodil, ale tu aj neskôr žil a pracoval na svojich dielach. Dom a pozemok v súčasnosti patria Strednej odbornej škole lesníckej, ktorá spustnutú záhradu zmenila na arborétum: nachádzajú sa v ňom vzrastom netypické druhy domácich drevín, ktoré v prírode bežne nerastú.

číta: Ivana Šimková

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôrKEŽMAROK

A/ pozýva: Taliansky inštitút

kde: Kežmarský hrad, hradná kaplnka, Hradné námestie 42

Barokovú hradnú kaplnka postavili pre Máriu Gyulaffy v rokoch 1657 - 1658. Umrela ako 22-ročná, bola pochovaná v hrobke hradnej kaplnky. Traduje sa, že z hrobky viedol únikový tunel do kaštieľa v Strážkach.

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr

číta: Marek Geišberg, herec


B/ pozýva: Holandské veľvyslanectvo

kde: Hotel Hviezdoslav, Hlavné námestie 95/49

Prvý boutique hotel pod Tatrami sídli v štyroch prepojených goticko-renesančných domoch zo 17. storočia. Každý z nich má svoju históriu a zaujímavý príbeh, ktorý sa viaže k ich obyvateľom – cisársky maršal Pavol Kray, jeho starý otec richtár Jakub Kray, slávny medovnikár Karl Hayden a slávny slovenský spisovateľ Pavol OrszághHviezdoslav, podľa ktorého je hotel pomenovaný. Hotel je držiteľom ocenení Historic Hotel Host of the Year 2017 a World Luxury Boutique Hotel 2017 (country winner).

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena

číta: Peter Rúfus, herec


C/ pozýva: Francúzsky inštitút

kde: Kníhkupectvo Alterego, Hviezdoslavova 10

áno, máme radi knihy. Čítali sme niekoľko dobrých a zaujímavých rozhovorov a reportáží z kníhkupectiev. Často v nich sa opakuje myšlienka kultúrneho stánku a šíriteľa osvety. Tiež tomu veríme, súčasne nezabúdame, že kniha je tiež určitým tovarom s vyčísliteľnou peňažnou hodnotou - samozrejme - za ktorý platí čitateľ-zákazník kníhkupcovi, kníhkupec vydavateľovi a súčasne vytvára hodnotu na plat, nájom, energie a údržbu a rozvoj kníhkupectva.

Pôsobíme v malom meste a pre vyššie uvedené u nás nájdete prakticky celý sortiment, knihy vyslovene menšinových žánrov a aby sme si to mohli dovoliť, predávame i množstvo “ľahšej” beletrie, kuchárok a detských kníh. Niektoré žánre a vydavateľov u nás nemusíte nájsť, dovoľujeme si výber kníh filtrovať, ak sú vyslovene v protiklade s našim pohľadom na spravovanie našej krajiny a sveta. Veríme, že tento postoj čitateľ chápe a ocení - sloboda voľby je z nášho pohľadu na strane zákazníka i obchodníka.

Prvé dva odstavce tohto textu sme publikovali 3. februára 2018. Odvtedy nastali udalosti a vynorili sa fakty o spoločenskom dianí v našej krajine, ktoré v odhalenom rozsahu a dôsledkoch boli pred týmto dátumom takmer neuveriteľné. O to viac nám záleží na obsahu toho, čo robíme (a teda toho, čo predávame). Vitajte medzi dobrými knihami.

kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých diečat

číta: Silvia Donová, herečka


D/ pozýva: Anasoft litera

kde: Drevený artikulárny kostol, Hviezdoslavova 18

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku je jednou z najvzácnejších sakrálnych pamiatok Slovenska. Nečudo, že je zapísaný i v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Kostol bol vybudovaný v časoch náboženskej neslobody. Evanjelické chrámy museli byť v tejto dobe podľa istého zákonného článku (artikulu) postavené z dreva, museli stáť mimo mestských hradieb a nesmeli mať vežu.
Na stavbu kežmarského artikulárneho kostola prispeli protestanti z celej severnej Európy. Švédsky a dánsky kráľ preň dokonca vo svojich krajinách nariadili urobiť zbierky. Traduje sa, že pri stavaní chrámu pomáhali i švédski námorníci, ktorí po sebe zanechali pamiatku – strop pripomínajúci obrátenú provu lode a okná okrúhleho tvaru podobné lodným oknám.
Krásu a špecifické kúzlo artikulárneho kostola v Kežmarku ocenili i tvorcovia známej slovenskej rozprávky Perinbaba, ktorí tu nakrútili niekoľko scén.

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula

číta: Tatiana Poláková, herečkaTRNAVA


A/ pozýva: Goetheho inštitút o 17.00 hod.

kde: Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Rázusova 1 (záhrada)

História Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave sa začala písať 27. februára 1927. Dnes je to najväčšia verejná knižnica v Trnavskom samosprávnom kraji. Od roku 1952 sídli v budove bývalej banky, ktorú projektoval a postavil významný slovenský architekt Michal Milan Harminc v roku 1914. V roku 2013 bola budova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Celých sto rokov sa budova zachovala v takmer pôvodnom historickom stave. Až v posledných rokoch sa pristúpilo k rekonštrukcii. Začalo sa strechou, pokračovalo sa výmenou okien, dverí a obnovou fasády. V príjemnom prostredí záhrady za budovou sa konajú v letných mesiacoch stretnutia s knihou, literatúrou a hudbou.

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom

číta: Bohumil Chmelík, vysokoškolský pedagóg, spisovateľB/ pozýva: České centrum o 18.00 hod.

Kde: Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry , Námestie sv. Mikuláša 10

Renesančnú budovu dal postaviť v roku 1561 ostrihomský arcibiskup Mikuláš Oláh ako bohoslovecký seminár a kolégium. Dodnes je nazývaná Oláhovým seminárom. Ešte nedokončená stavba vyhorela pri požiari v roku 1566. V roku 1590 budovu opravili, ale ako seminár už neslúžila. V rokoch 1619 až 1919 bola útulkom pre kňazov, neskôr v nej bola kapitulská knižnica. Západoslovenské múzeum v budove po rekonštrukcii v roku 1979 zriadilo Múzeum knižnej kultúry. Nachádza sa v nej expozícia venovaná životu a tvorbe sochára Williama Schiffera a výstavy zamerané na knižnú kultúru.

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech

číta: Tomáš Mosný, herec Divadla Jána Palárika v Trnave


C/pozýva: Taliansky kultúrny inštitút o 19.00 hod.

kde: Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave, Štefánikova ul. č. 4

Kultúrne centrum Malý Berlín bolo otvorené začiatkom marca 2018. Nadväzuje však na doterajšie aktivity občianskeho združenia Publikum.sk, ktoré je v Trnave aktívne už od roku 2006. Centrum sídli v historickom meštianskom dome, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Prináša široký program zložený z divadelných predstavení, koncertov, filmových projekcií, literárnych večerov, prednášok a diskusií pre všetky vekové kategórie od detí až po seniorov.

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr

číta: Pero Le Kvet, patafyzik, kníhkupec, básnikD/ pozýva: Anasoft litera o 20:00 hod.

kde: Západné krídlo radnice, Hlavná 1

Západné krídlo trnavskej radnice je jedným z najväčších objavov historickej architektúry v Trnave. Predstavuje najstaršie sídlo trnavskej mestskej samosprávy, o ktorom sa ešte donedávna predpokladalo, že zaniklo počas neskorších prestavieb. Za vysokú úroveň pamiatkovej obnovy získalo západné krídlom radnice cenu Fénix v súťaži Kultúrna pamiatka roka 2008. Dnes žijú tieto krásne gotické, renesančné a barokové priestory hudbou, literatúrou a výstavami výtvarného umenia.

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula

číta: Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava, spisovateľE/ pozýva: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva o 21:00 hod.

kde: Kaviareň-bar Rotunda Spiegelsaal, Kalinčiakova 14

Kultúrna pamiatka rotunda Spiegelsaal je situovaná mimo stredovekých hradieb Trnavy. V roku 1792 ju dal postaviť šľachtic chorvátskeho pôvodu Jozef Skolonič. Podnetom pre vznik stavby, ktorá bola postavená na konci záhrady ako záhradný pavilón, bol nový životný štýl meštianskeho obyvateľstva, vytvárať po vzore šľachtických sídiel letohrádky, okrasné záhrady s cudzokrajnými rastlinami. Trvalo 222 rokov, kým tento nezvyčajný architektonický objekt otvoril dvere návštevníkom. V roku 2012 bol realizovaný reštaurátorský výskum, ktorý odhalil vzácnu nástennú maľbu. Maľba vytvára ilúziu priestoru, ktorá má návštevníkovi navodiť dojem, že stojí v záhradnom altánku, ktorý je obrastený popínavou rastlinou. V klenbe na strope sa objavuje exotická fauna. Po ukončení reštaurovania sa realizovala prístavba priestoru. Prístavba umožnila historickému objektu, ktorý je limitovaný svojim komorným priestorom, zabezpečiť reálne využitie. V roku 2014 objekt získal definitívnu podobu, keď tu vznikli kaviareň-bar s rovnomenným názvom Rotunda Spiegelsaal. Bola tak vytvorená symbióza historickej kultúrnej pamiatky so súčasnou architektúrou, ktorá zdôrazňuje genius loci pamiatky.

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena

číta: Anton Vydra, redaktor časopisu .týždeňKOŠICE

A/ pozýva: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

kde: Hlavná 87, Františkánska 1 je pôvodne renesančná stavba s klasicistickou úpravou. Na poschodí je tanečná sála. V dome kedysi bývali baletky, ktoré tvrdili, že v ňom straší. Momentálne prebieha rekonštrukcia. Dom bude po jej skončení slúžiť ako kultúrne centrum s galériou, koncertnou sálou, kníhkupectvom a kaviarňami.

číta: Ján Kovalčin

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena


B/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kde: Šrobárova 2, pôvodne slúžila budova Rektorátu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika ako budova Kráľovskej súdnej tabule, čo bol v podstate odvolací súd. V neorenesančnom slohu ju v roku 1903 dokončil staviteľ Júlis Répászký na návrh architekta Júliusa Wagnera. Čítať sa bude v novorekonštruovanej historickej aule univerzity.

číta: Markéta a Marian Andričíkovci

kniha: Amos Oz: Judáš


C/ pozýva: České centrum

kde: Hlavná 20. V intraviláne mestského paláca prístupného z Hlavnej aj Bočnej ulice nájdete malebný dvor obrastený brečtanom, kde sídli obľúbený punkový bar Pokhoi. Čítanť sa bude galérii VUNU /veľké úspechy našich umelcov/ na poschodí vnútornej pavlače.

číta: Dora Kendera

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech


D/ pozýva: Taliansky inštitút

kde: Hlavná 40, známejšia po menom Vitézov dvor je neogotický palác, ktorý v roku 1849 dostaval pre statkára Vitéza košický architekt Jozef Fischer. Inšpiráciou mu boli stavby v Benátkach. Čítanie prebieha v galérii súčasného vizuálneho umenia Šopa Gallery.

číta: Svetlana Fialová

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr


E/ pozýva: Poľský inštitút

kde: Moyzesova 7, budova Slovenského rozhlasu bola dokončená v roku 1930. Je to stavba venovaná pre účely rozhlasového vysielania. Čítanie samotné bude prebiehať vo veľkom nahrávacom štúdiu.

čítajú: Hana Rodová-Kolbašská a Peter Béreš

kniha: Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov


F/ pozýva: Balassiho inštitút

kde: Hlavná 16, decentná fasáda skrýva jeden z najstarších meštianskych domov v Košiciach. Štyridsať rokov dom chátral a podliehal devastácii, aby ho napokon v polovici deväťdesiatych rokov nový majiteľ dal komlpletne zrekonštruovať do dnešnej podoby štvorhviezdičkového hotela. Štefan Pacák, autor rekonštrukcie, pre projekt kreatívnych pobytov Invisible Hotel zrealizoval izbu venovanú košickému zlatému pokladu, v ktorej bude prebiehať čítanie.

číta: Marka Staviarska

kniha: Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

A/ pozýva: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

kedy: 20:00

kde: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská ul. 4

Dvojpodlažná budova Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva bola pôvodne postavená ako jezuitský kláštor v barokovo-klasicistickom slohu. V roku 1777 prešiel kláštor do rúk františkánom, ktorí tu zriadili gymnázium. Budova bola v tom čase úplne vyrabovaná a poškodená. Po finančnej podpore od Márie Terézie sa dostaval komplex s dvoma záhradami, veľkým dvorom a troma rybníkmi s lipami. Po zrušení františkánskeho kláštora a gymnázia v 1787 ostala budova opustená. V ďalšom storočí boli v jej priestoroch kancelárie likavsko-hrádockého panstva, neskôr župný súd.

V niekdajšej kláštornej kaplnke v 1832 – 1835 a 1840 – 1843 pôsobilo prvé slovenské ochotnícke divadlo pod vedením G. F. Belopotockého. Kláštorná záhrada bola jediným parkom v meste a dejiskom viacerých významných udalostí. V marci 1848 sa v parku zišlo ľudové zhromaždenie, na ktorom mal M. M. Hodža prejav o právach slovenského národa. Od roku 1876 tu sídlil okresný súd, daňový úrad a neskôr aj sirotský úrad. V roku 1890 na rozsiahlom priestranstve usporiadalo mesto Priemyselnú výstavu. Na kláštornom pozemku bola v roku 1905 postavená meštianska škola, štátna opatrovňa a ľudová škola.

V 20. storočí budova slúžila pre potreby okresného súdu aj s väzením. V roku 1949 – 1950 sa do budovy presťahovali zbierky Múzea slovenského krasu, ktorého majetkom sa stala v roku 1955. Táto inštitúcia v nej pod názvom Slovesné múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva sídli dodnes. 23. marca 1963 bola budova bývalého kláštora vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Najrozsiahlejšia rekonštrukcia sa realizovala v období 2011 – 2014.

číta: Eva Farkašovská

kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena


B/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

kedy: 18:00

kde: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého, Štúrova 56, prízemie

číta: Milan Fecske

kniha: Amos Oz: Judáš


C/ pozýva: České centrum

kedy: 19:00

kde: KC Diera do sveta, Župný dom, Námestie osloboditeľov 1, 03101 LM

číta: Ľubomír Raši

kniha: Jan Kalfař: Kosmonaut z Čech


D/ pozýva: Goetheho inštitút

kedy: 18:00

kde: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého, Štúrova 56, prízemie

číta: Lýdia Aratová

kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom


E/ pozýva: Rakúske kultúrne fórum

kedy: 19:00

kde: KC Diera do sveta, Župný dom, Námestie osloboditeľov 1, 03101 LM

číta: Žofia Kráľová

kniha: Zdenka Becker: Samy


F/ pozýva: Anasoft litera

kedy: 19:00

kde: KC Diera do sveta, Župný dom, Námestie osloboditeľov 1, 03101 LM

číta: Stanislav Štofčík

kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula


G/ pozýva: Taliansky inštitút

kedy: 20:00

kde: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská ul. 4

číta: Želmíra Rybková

kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr


I/ pozýva: Španielske veľvyslanectvo

kedy: 18:00

kde: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého, Štúrova 56, prízemie

číta: Roman Baláž

kniha: Arturo Pérez-Reverte: Krátke dni na zabíjanie


J/ pozýva: Poľský inštitút

kedy: 20:00

kde: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská ul. 4

číta: Ján Lakota

kniha: Antoni Ferdynand Ossendowski: Krajinou ľudí, zvierat a bohov


K/ pozýva: Balassiho inštitút

kedy: 18:00

kde: Liptovská knižnica G. F. Belopotockého, Štúrova 56, prízemie

číta: Anna Ondrejková

kniha: Antal Szerb: Cesta za mesačného svitu


L/ pozýva: Francúzsky inštitút

kedy: 19:00

kde: KC Diera do sveta, Župný dom, Námestie osloboditeľov 1, 03101 LM

číta: Mario Kermiet

kniha: Jean-Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat


M/ pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

kedy: 19:00

kde: KC Diera do sveta, Župný dom, Námestie osloboditeľov 1, 03101 LM

číta: Helena Hajková

kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže


N/ pozýva: Portugalský inštitút, 2018

kedy: 20:00

kde: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská ul. 4

číta: Miroslava Nekorancová

kniha: Gonçalo M. Tavares: Štvrť


ŽILINA

Celú akciu v Žiline otvorí koncert komorného zoskupenia Trio avante o 17.00 v kaviarni Novej synagógy. Čítania budú následne prebiehať od 18.00 paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto).

A/
pozýva: Goetheho inštitút

kde: Altákon, Sad SNP

Sad SNP je najstarší park v meste, pochádza zo začiatku 20. storočia. Pôvodne sa volal Miléniový park. Pomedzi prevažne gaštanové aleje a okolo súsošia od Rudolfa Pribiša sa dostanete k Hudobnému altánku, v ktorom pôvodne hrávala Vojenská hudba žilinskej posádky. Vy si tu vypočujete úryvok z knihy vybranej pre Noc literatúry. Potom spravte ešte pár krokov a pozdravte Žilinské panny, najkrajšiu žilinskú fontánu od Vladimíra Kompánka.
Číta: Matej Rafa, spevák skupiny Swan Bride, farmaceut
kniha: Thomas Melle: Svet za chrbtom


B/
pozýva: Anasoft litera

kde: ZUŠ ladislava Árvaya, Dolný val12
Žilinská ZUŠ patrí medzi najstaršie na Slovensku. Ako Mestskú hudobnú školu v Žiline ju v roku 1927 založil pedagóg a huslista Ladislav Árvay. Čítať sa bude v divadielku KOCKA v budove ZUŠ na Dolnom Vale 12.

Číta: Michaela Paštéková, speváčka, teoretička umenia
kniha: Ondrej Štefánik: Som Paula


C/ pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

Kde: Franziškánsky kláštor, Františkánske námestie

Kláštor vznikol v susedstve hodnotného barokového kostola Sv. Barbory na vtedajšom okraji mesta, ako vyzeralo v prvej polovici 18. storočia. Druhé poschodie bolo pristavané až v prvej polovici 20. storočia. Od roku 2010 majú budovu kostola aj kláštora v správe dominikáni. Ako to všetko súvisí s hudbou? Okrem toho, že v kláštore študoval napríklad skladateľ Edmund Pascha, slúžila budova neskôr ako konzervatórium. Tak.


Číta: Jelena Horváthová, speváčka a herečka, učiteľka klavíra
kniha: Amos Oz: Judáš


D/ pozýva: Francúzsky kultúrny inštitút

Kde: Café republika, Jozefa Vuruma 6
Nedávno otvorená kaviareň Café Republica, s interiérom navrhnutým v duchu pocty medzivojnovému obdobiu, ladne zapadá do funkcionalistickej budovy v dobrej spoločnosti Domu umenia Fatra. „Republika dobrých nápadov“ vám ponúkne nielen dobrú kávu, ale aj živú hudbu. Čítanie sa uskutoční v zadnej časti tohto útulného a štýlovo zariadeného priestoru.

Číta: Kamil Mihalov, hudobník, pedagóg, dramaturg, klavírny, ale aj pohybovo-divadelný interpret
kniha: Jean Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osudy mladých dievčat


E/ pozýva: Európska komisia

Kde: Nová synagóga, J. M. Hurbana 11
Budova od nemeckého architekta Petra Behrensa slúžila ľuďom už v rôznych podobách. Od roku 2011 slúži kultúre v jej mnohých podobách. Túto stavbu, ktorá hostila desiatky hudobníkov a hudobné telesá, nemožno počas Noci literatúry s hudobnou témou vynechať, veď hudba znie dokonca z jej múrov po celé dni a noci. Tento večer si môžete vypočuť, ako znie medzi impozantnými múrmi hovorené slovo, konkrétne hore na balkóne, aby ste mali dobrý výhľad aj na súčasnú výstavu, ktorá je v Synagóge umiestnená.

Číta: Branislav Kováč alias Vec, rapper, DJ, producent
kniha: Serhij Žadan: Hymna demokratickej mládeže


F/ pozýva: Rakúske kultúrne fórum

Kde: Skúšobňa, Nástupište 1 na železničnej stanici v Žiline
Hádate, aká súvislosť existuje už od roku 2010 medzi železničnou stanicou a hudbou? Zistíte na nástupišti 1. Do jednej malej skúšobne sa zmestí výkvet žilinskej radikálnej punkovej scény ako Rúbanisko, PPL, Boiling Point a pod. Čítať sa tu bude a bude to hardcore zážitok.

Číta: Michal Jandzík alias Fokulár, bubeník, vychovávateľ v krízovom centre
kniha: Zdenka Becker: Samy


G/
pozýva: Taliansky inštitút

Kde: Konzervatórium v Žiline, J. M. Hurbana 48
História hudobného vzdelávania v Žiline siaha až do roku 1927, od roku 1954 fungovalo Konzervatórium ako samostatná škola v priestoroch barokovej budovy františkánskeho kláštora. V súčasnosti vlastní škola tri budovy. Náš čitateľ vás bude čakať priamo v budove Konzervatória od architektky Viery Meckovej, v skúšobni Big Bandu, kde sa inokedy konajú obhajoby študentov šiesteho ročníka a riaditeľ konzervatória tam učí fagot.

Číta: Lukáš Szentkereszty, koncertný majster, 1.husle ŠKO Žilina
kniha: Paolo Cognetti: Osem hôr


H/
pozýva:Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

Kde: DOORZ, Predajňa hudobnín, Národná 3
Obchod DOORZ nájdete na Národnej ulici číslo 3, schovaný v suteréne. A nájdete v ňom skoro všetko, čo s hudbou súvisí priamo či nepriamo. V stálici medzi obchodmi s hudbou a inými médiami od viac ako 180 000 interpretov, v ktorom prekvapivo nájdete aj modelárske potreby, budete počas Noci literatúry počuť melódiu literatúry.

Číta: Miro Fedor, basgitarista, skupina Arzén
kniha: Hendrik Groen: Tajný denník Hendrika Groena

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.