Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Noc literatúry 10.5. 2017

Jedno z najpopulárnejších európskych literárnych podujatí, ktoré organizuje České centrum - Noc literatúry sa tentokrát odohrá aj v trinástich slovenských mestách od Bratislavy po Kežmarok. Počas jednej noci si budete môcť vypočuť ukážky z diel súčasných európskych autorov v podaní hercov či miestnych osobností a budete môcť navštíviť miesta, budovy, do ktorých by ste za bežných okolností vstúpiť nemohli , respektíve ich uvidíte v inom čase a za iných okolností ako obyčajne. My vám ponúkame prehľad jednotlivých miest, kníh a osobností, ktoré môžete vidieť a zažiť.

Anne Provoost – Hranica (2017, preklad: kolektív študentov)

Romány populárnej flámskej spisovateľky zatiaľ ešte na Slovensku nevyšli, hoci Provoost už niekoľkokrát na podnet Zusky Kepplovej publikovala stĺpček v denníku SME. Svoj text Hranica (De Schreve) poskytla slovenským študentom nederlandistiky na preklad, a na Noci tak zaznie prvá slovenská ochutnávka jej diela. Esej rozpráva o rodnej oblasti autorky, jej dospievaní pri hranici medzi francúzskym a západoflámskym vidiekom a jej vzťahu k hraniciam ako takým.


Leila Slimani – Uspávanka Inaque, 2017, preklad: Aňa Ostrihoňová

Keď sa Myriam, matka dvoch detí, rozhodne napriek nevôli svojho manžela vrátiť do práce v advokátskej kancelárii, začnú manželia hľadať pestúnku. Po prísnom výbere zamestnajú Louise, ktorá si veľmi rýchlo získa náklonnosť detí a stane sa z nej neodmysliteľná súčasť domácnosti. Pasca vzájomnej závislosti jedného dňa zaklapne... Leila Slimani za thriller Uspávanka dostala v roku 2016 prestížnu Goncourtovu cenu.


Andrzej Sapkowski – Zaklínač V: Krst ohňom Plus, 2017, preklad: Karol Chmel

Zaklínač je ošľahaný muž bez veku, ktorého biele vlasy nie sú znakom staroby, ale mutácie, ktorú musel podstúpiť. Platený i dobrovoľný likvidátor prapodivných tvorov vie však zabiť aj bytosť zvanú človek. Prvotriedny bojovník však nie je neporaziteľný ani nezraniteľný, takmer z každého dobrodružstva si odnáša ďalšie šrámy na tele i na duši. Kultový fantasy cyklus poľského spisovateľa sa stal inšpiráciou pre komiksové a filmové spracovanie aj niekoľko počítačových hier.


Péter Esterházy – Mercedes Benz

SND, 2017, preklad: Peter Kováč

V rodinnej kronike Esterházyovcov sa zjavujú slávne postavy členov rodiny aj osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz. Historická revue rodu patriaceho rovnako do maďarskej, ako aj slovenskej histórie v dvoch častiach je napísaná na objednávku Činohry SND.


Karl-Markus Gauss – Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori Absynt, 2017, preklad: Petra Thomay

Pohľad do tých najvzdialenejších okrajov Európy, kde dodnes žijú nemecké menšiny. Litva, Spiš, Ukrajina. Reportážna esej však nerozpráva len o Nemcoch, ale aj o ďalších menších národoch a národnostiach, ktoré obývajú tieto periférie Európy s mimoriadne ťažkou dejinnou karmou. Ako sa vyrovnať s dejinami? A ako sa vyrovnať s pojmami národ a národnosť?Peter Macsovszky – Tantalópolis Drewo a srd, 2016

Román Tantalópolis, ktorý sa stal víťazom Anasoft litery 2016, možno chápať ako prienik do každodenného života jedného juhoamerického mesta. Aj tu sú reálie modifikované, štylizované a slúžia len ako rámec oveľa širšej, univerzálnejšej metafory. Kontrast medzi tropickým prostredím prekypujúcim farbami, tvarmi, chuťami a vôňami a medzi úporným bojom jednotlivcov proti prírodným živlom i byrokratickej mašinérii, vytvára pestrú a dramatickú zmes.Marek Šindelka – Únava materiálu Odeon, 2016

Román Mareka Šindelku, čerstvo ocenený Magnesiou Literou za prózu, reaguje na aktuálnu tému – migračnú vlnu. Popisuje cestu dvoch bratov z nemenovanej krajiny ohrozenej vojnou do Európy. Sledujeme zložitú a bolestnú „cestu na sever“ a zároveň čítame o Európe videnej zvonku, ktorá pripomína veľký fungujúci stroj. Jediné, čo proti nemu stojí, je zraniteľné ľudské telo, redukované na problém, štatistický údaj, materiál.Orhan Pamuk – Čosi čudné vo mne Slovart, 2017, preklad: Otto Havrila

Keď Mevlut ešte ako chlapec príde do Istanbulu, starobylé mesto sa rýchlo stráca a nahrádza ho nové mesto, ktoré ho uchváti. Tak ako jeho otec, aj on sa stane pouličným predavačom bozy a dúfa, že jedného dňa zbohatne. No zdá sa, že šťastie nie je na jeho strane. Tri roky píše ľúbostné listy dievčaťu, ktoré videl iba raz. Dievčina napokon súhlasí, že s ním utečie, a milenci sa stretnú v noci. No keď sa rozbehnú na vlak, Mevlut si uvedomí, že ho oklamali a že uteká s niekým celkom iným.Cristina López Barrio - Dom nenaplnených lások

Slovart, 2017, preklad: Petra Pappová

Príbeh rozvíja neradostné osudy niekoľkých generácií žien Lagúnových, ktorým je súdené zaľúbiť sa len raz v živote – vášnivo a nešťastne. Celé pokolenia sa u nich rodia len dcéry, ktoré čaká rovnaký údel ako ich matky. Nádej na zmenu svitne, keď sa po desaťročiach v rodine narodí prvý chlapec.

Italo Calvino – Neviditeľné mestá Artforum, 2016, preklad: Stanislav Vallo

Calvinov Marco Polo je Marcom Polom veľkého Kublaj-chána, ktorý ho vysiela na cesty po svojej ríši a v príjemnom tieni kráľovských záhrad počúva jeho správy z nich. Marco Polo opisuje mestá, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest... V podstate však rozpráva o rodných Benátkach. Cez uličky „neviditeľných“ miest privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť.Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec Inaque, 2016, preklad: Eva Palkovičová

Román pozostáva z piatich „kníh“, v ktorých sa osud hlavne hrdinky uzatvára vždy iným spôsobom. Príbeh židovskej dievčiny z malého haličského mesta začína v roku 1902 a splieta sa s historickými udalosťami dvadsiateho storočia: vinie sa cez Viedeň vyhladovanú prvou svetovou vojnou, Moskvu plnú zmiznutých ľudí a strachu, až do súčasného Berlína. Z bábätka v prvej kapitole vyrastie uznávaná spisovateľka a spolu s hranicami jej osudu sa presúvajú aj hranice krajín a dejín.
Alexander Münninghoff – Pokračovatel rodu Mladá fronta, 2016, preklad: Veronika ter Harmsel Havlíková

Rodinná kronika troch generácií Münninghoffovcov: autoritatívneho dedka prezývaného Starý pán, vykoreneného otca Fransa sympatizujúceho s nacizmom a pokračovateľa rodu, prvorodeného syna Alexandra, o osudových rozhodnutiach a ich následkoch pre ďalšie generácie. Príbeh odohrávajúci sa na pozadí pohnutých stredo- a východoeurópskych dejín dvadsiateho storočia zrekonštruovaný na základe historických prameňov zaujme svojim farbistým žurnalistickým štýlom. V Holandsku kniha získala cenu Libris v kategórii najlepšia historická kniha roku 2015.David Grossman – Vojde kôň do baru Artforum, 2016, preklad: Silvia Singer

Večerné predstavenie stand-up komika Dovale G. v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva očarujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, skúseného komika. Postupne sa však jeho patetická šou plná vtipov a smiechu mení na osobnú spoveď, otvorenú ranu, hlboko skrytú v jeho vnútri po celé roky…BRATISLAVA

A/

pozýva: Belgické veľvyslanectvo

číta: Lenka Košická

kniha: Anne Provoost – Hranica

miesto: Redakcia SME (televízna miestnosť, 3. poschodie), Lazaretská 12. Denník SME vychádza už od roku 1993. Je jedným z najdôležitejších zdrojov nezávislého domáceho a zahraničného spravodajstva. Pre čitateľov vydáva aj knižnú edíciu s dielami nie len od literárnych klasikov, ale aj svojich vlastných redaktorov. Čítanie sa uskutoční v televíznej miestnosti redakcie, ktorá slúži na nahrávanie videoobsahu publikovaného na portáli sme.sk.


B/

pozýva: Francúzsky inštitút

číta: Judita Hansmanová

kniha: Leila Slimani – Uspávanka

miesto: Hlavná pošta, Nám. SNP 35. Tak, ako ľudí spája literatúra, ich spája aj Slovenská pošta, ktorá je tradičným poskytovateľom poštových služieb. Tie môžete využívať vo viac ako 1 500 pobočkách po celom Slovensku. Jednou z nich je aj hlavná pošta v Bratislave s rušnou prevádzkou. My sa však usadíme pri poštových priehradkách v tichom zákutí, kde môžete vnímať nielen silu literatúry, ale aj atmosféru historickej budovy.

C/

pozýva: Poľský inštitút

číta: Milan Chalmovský

kniha: Andrzej Sapkowski – Zaklínač V: Krst ohňom

miesto: Poľský inštitút, Nám. SNP 27. Na trase Noci literatúry takmer nikdy nechýba niektorý z inštitútov. Tento rok sa zastavíme u Poliakov, aby sme poobdivovali ich novozrekonštruovanú galériu. Poľský inštitút v Bratislave funguje už od roku r. 1950 a od polovice 50. rokov sídli na tej istej adrese ako dnes. Poľských inštitútov je vo svete 25. Okrem Európy sú aj v Amerike a Ázii.


D/

pozýva: Maďarský inštitút

číta: Dušan Jamrich

kniha: Péter Esterházy – Mercedes Benz

miesto: Kaplnka sv. Ladislava, 1. nádvorie Primaciálneho paláca. Za múrmi Primaciálneho paláca, bývalého sídla ostrihomského biskupa, sa ukrýva Kaplnka sv. Ladislava, ktorá síce nie je viditeľná na prvý pohľad, ale je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Prvý archívny údaj o kaplnke je zo 14. storočia. Impresívne nástenné maľby zobrazujú zázrak sv. Ladislava, ktorý udrel kopijou do skaly a našiel prameň.


E/

pozýva: Rakúske kultúrne fórum

číta: Martin Meľo

kniha: Karl-Markus Gauss – Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori

miesto: Priestor pre chýbajúcu kultúru Fuga, Nám. SNP 24. Pôvodne stredoveké pivnice sú dnes súčasťou mapy bratislavských klubov a nočného života mesta. Výstavy, divadlo, festivaly, ale predovšetkým hudba dominujú programu tohto podzemného podniku, kde sa, ak chcete, „môžete stratiť“. My však ostaneme na povrchu – na dvorčeku patriacemu ku klubu.


F/

pozýva: Anasoft litera

číta: Peter Rúfus

kniha: Peter Macsovszky – Tantalópolis

miesto: Divadlo ASTORKA Korzo '90, Trezor, vchod z Nedbalovej. Divadlo ASTORKA Korzo '90 v súčasnosti pôsobí v budove Ministerstva kultúry SR, ktoré sídli v priestoroch bývalej Tatra banky postavenej medzi rokmi 1923 – 1925 podľa projektu architekta M. Harminca. Bývalý palác Tatra banky má v zadných suterénnych častiach aj trezor s autentickými železobetónovými stenami a pancierovými dverami. Tu sa dnes nachádza štúdiový priestor, ktorý prirodzene prijal názov Trezor.


G/

pozýva: České centrum

číta: Tomáš Havlínek

kniha: Marek Šindelka – Únava materiálu

miesto: MDPOH, Laurinská 19, CO kryt. Kryty civilnej obrany boli populárne v časoch studenej vojny. Postupne na ne sadá prach a upadajú do zabudnutia. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava však priestor krytu upratali a povýšili na alternatívnu scénu a príležitostnú galériu. Ťaživá atmosféra podzemia zintenzívni emócie dramatického textu...


H/

pozýva: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

číta: Viliam Klimáček

kniha: Orhan Pamuk – Čosi čudné vo mne

miesto: Hotel Kyjev – Luna Bar, vchod od parkoviska Kamenné námestie. Hotel Kyjev. pohrobok normalizačnej architektúry, je bratislavskou ikonou, v súčasnosti však mŕtvou. V jeho suteréne, ktorý ukrýva krásny bar s kruhovým pôdorysom, to však začína žiť. Legendárny Luna Bar v hoteli Kyjev, zachytený aj v pesničke „Čaba, neblázni“, podľa vyhadzovača Čabu, sa po rokoch spánku zobúdza k novému životu...


I/

pozýva: Španielske veľvyslanectvo

číta: Zuzana Fialová

kniha: Cristina López Barrio – Dom nenaplnených lások

miesto: Múzeum J. N. Hummela – dvor, Klobučnícka 2. Skladateľ a bratislavský rodák Johann Nepomuk Hummel mal veľké šťastie, že mohol bývať v takom peknom dome. Ďalšou zástavbou sa pred jeho domom vytvorilo malé nádvoríčko, na ktoré sa dostanete cez obchod s hudobninami (!). Romantická atmosféra v očarujúcich kulisách renesančného domu je neodolateľná.


J/

pozýva: Taliansky kultúrny inštitút

číta: Vladimír Kobielsky

kniha: Italo Calvino – Neviditeľné mestá

miesto: OD Tesco – terasa, služobný vchod od parkoviska Rajská. Obchodný dom Prior sa otvoril v roku 1968 a bol prvým v Československu. Nápor zákazníkov musela prvý deň regulovať armáda. Bol súčasťou architektonického projektu Ivana Matušíka, podľa ktorého bolo postavené celé námestie. Tesco MY nás pustí do priestorov určených výhradne zamestnancom, aby sme sa dostali na druhú terasu a užili si krásny výhľad na mesto.


K/

pozýva: Goetheho inštitút

číta: Dominika Morávková Zeleníková

kniha: Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec

miesto: Amigal Group SK, strecha Nám. SNP 15, vchod z Kolárskej. Tri družstevné domy na Námestí SNP 13, 14 a 15 boli podľa návrhu Emila Belluša postavené v 30. rokoch pre ústredie poľnohospodárskych družstiev. Tri funkcionalistické stavby denne obchádzame, keď prechádzame z Kamenného na Námestie SNP. Tento raz sa však vystúpime na strechu domu číslo 15 a pozrieme si mestský ruch z vtáčej perspektívy...


L/

pozýva: Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva

číta: Juraj Hrčka

kniha: Alexander Münninghoff – Pokračovatel rodu

miesto: Ginger Cafe Gallery, Rajská 1 – vchod oproti kinu Lumière. Zaujímavo riešený interiér poskytuje zákutia fajčiarom aj nefajčiarom, umelcom aj zaľúbencom, každému, kto si v až obývačkovo príjemnom priestore chce vychutnať svoje stretnutia a rozšíriť okruh svojich priateľstiev. Naoko utajený kultúrny bar krátkym schodiskom vťahuje návštevníka do svojho tajomstva, aby sa stal súčasťou života Ginger a jeho pestrého spoločenstva.


M/

pozýva: Izraelské veľvyslanectvo

číta: Ivan Šándor

kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

miesto: Archa, Uršulínska 6. Multifunkčný priestor využíva pre svoje aktivity – diskusie, čítania, výstavy – magistrát hl. mesta. Je súčasťou komplexu Primaciálneho paláca. Jeho pridanou hodnotou sú krásne podlhovasté obloky, ktoré sa v prípade pekného počasia otvoria, aby čítanie bolo počuť až na ulicu.


V Bratislave môžete aj súťažiť o darčekovú poukážka v hodnote 100 Eur na nákup kníh podľa vlastného výberu v sieti kníhkupectiev Artforum, treba vyplniť meno a e-mailovú adresu v bulletine, odtrhnutý ústrižok odovzdať ktorejkoľvek hosteske počas Noci.

Pre lepšiu orientáciu počas Noci môžete použiť aplikáciu Invisible Cities. Ak do 30. júna prídete do Artfora na Kozej ulici a preukážete sa stiahnutou aplikáciou vo svojom telefóne, dostanete zľavu 30 % na akékoľvek knihy z vydavateľstva Artforum.

A všetky knihy, z ktorých ukážky si vypočujete počas Noci literatúry a ktoré už vyšli v slovenčine alebo v češtine si budete môcť zakúpiť na Uršulínskej 6 v Arche.

MODRA

A/

číta: Daniel Fischer
kniha: Peter Macsovszky: Tantalópolis
miesto: Komunitná záhrada, Štúrova 59

B/

číta: Eva Kenderessy
kniha: Leila Slimani: Uspávanka
miesto: Mestská veža, Štúrova 1

C/

číta: Ján Oslík
kniha: David Grossman: Vojde kôň do baru
miesto: Ateliér Martina Dzureka, Moyzesova 2A

D/

číta: Táňa Radeva

kniha: Cristina López Barrio: Dom nenaplnených lások
miesto: Bývalá nemecká evanjelická škola, Štúrova 61

E/

číta: Jakub Ursíny
kniha: Karl-Markus Gauß: Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori
miesto: Meštiansky dom (u Malíkovcov), Štúrova 62

Modranská Noc Literatúry pozýva na otvorenie 18.30 do Komunitnej záhrady na Štúrovej 59. Čítania sa začínajú o 19.00 na všetkých miestach naraz a pokračujú v 30 min. intervaloch — 15 min. čítanie — 15 min. presun na ďalšie miesto. O 21:30h bude v Komunitnej záhrade vyhodnotenie súťaže o knihy a modranské vína.


SENEC

A/

číta: Štefan Bučko, herec SND Bratislava, vysokoškolský pedagóg VŠMU Bratislava
kniha: Orhan Pamuk – Čosi čudné vo mne
miesto: Kaplnka Najsvätejšej Trojice, Štúrova 25. Starobylá stavba postavená v roku 1718 v barokovom slohu. Strohá, skromne zariadená kaplnka je otvorená len počas sviatkov Svätej trojice pre potreby bohoslužobných obradov. Stĺpový pulpit a kamenný oltárny stôl osadili ku kaplnke až v roku 1994 ako milodar. Za vstupnou bránkou na parcele pred kaplnkou stojí starý kamenný barokový kríž z prvej polovice 18.storočia, žiaľ bez bližších hodnoverných údajov.

začiatky čítania: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00


B/

Číta: Bárdos Ágnes, redaktorka, reportérka, moderátorka RTVS (národnostné vysielanie, Maďarský magazín)

Kniha: Péter Esterházy – Mercedes Benz

Miesto: budova bývalej Židovskej základnej školy, Kollárova 21. Židovskú základnú školu ( Talmud Tóra) dal na vlastné náklady vybudovať v roku 1934veľkostatkár a majiteľ zušľachťovacej stanice Ignác Deutsch. Škola mala tri triedy a navštevovalo ju približne päťdesiat žiakov. Židovská škola mala vlastných učiteľov. Staršie deti navštevovali nežidovské štátne školy. Jej zakladateľ Ignác Deutsch bol aj členom Červeného kríža a iných organizácií. V súčasnosti v budove sídli Kresťanské centrum Apoštolskej cirkvi v Senci.

Začiatky čítania: 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30


C/

Číta: Monika Macháčková, spisovateľka, redaktorka časopisu ŽIVOT, žije a tvorí v Senci

Kniha: Leila Slimani – Uspávanka

Miesto: Antikvariát Kaviareň Senec, Krátka 1. Antikvariát Kaviareň je miesto, ktoré dostalo nový šat približne pred rokom a pol. V priestore, kde sa momentálne dá zastaviť na výbornú kávu, dobrý koláčik, či len tak posedieť pri knižke, bola ešte v čase socialistickej reality materská škola, neskôr second hand, a dokonca vraj aj vychýrená prvá „langošáreň“ v Senci. V Antikvariáte sa úplne logicky spája vôňa kníh s vôňou kávy, ktoré je možné si vychutnávať aj na čerstvom vzduch, keďže v zázemí antikvariátu je aj kus zelene.

Začiatky čítania: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00


D/

Číta: David Hartl: herec, divadlo Nová scéna Bratislava, rodák zo Senca

Kniha: Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Krst ohňom

Miesto: niekdajší zájazdný hostinec „U zlatého gryfa“(za daňovým úradom), Mierové námestie 15. Názov zájazdného hostinca zemepanského mestečka vychádzal z esterházyovského erbu, v ktorom je gryf, mýtické zviera. Na šintavskom panstve mali Esterházyovci zájazdné hostince s rovnakým názvom aj v mestečkách Čeklís (Bernolákovo) a Sereď. Dnes na mieste zájazdného hostinca v Senci stojí novostavba daňového úradu a polyfunkčná budova.

Začiatky čítania: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30


E/

Číta: Katarína Šafaříková, herečka, vysokoškolská pedagogička VŠMU Bratislava

Kniha: Cristina López Barrio – Dom nenaplnených lások

Miesto: Vínna pivnica Jungpereg 1632, Farské námestie Seneckí starousadlíci vždy vedeli, že na Farskom námestí, pod bývalou starou poliklinikou sa nachádza jedinečný priestor, ktorý čaká na znovuzrodenie. Ľady sa pohli, až keď sa o pivnicu začalo zaujímať OZ JUNGPEREG 1632 v Senci. Ponúklo mestu Senec, že pivnicu zoberie do nájmu, následne zrekonštruuje a bude ju využívať na prezentačné účely, semináre, na propagáciu vinárstva, vinohradníctva a samotného vína a zároveň poskytne priestor mestu na reprezentačné účely. Vínna pivnica bola slávnostne uvedená do užívania 22. novembra 2016.

Začiatky čítania: 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00

Slávnostné otvorenie seneckj noci literatúry je o 17.45 v Kaplnke Najsvätejšej Trojice na Štúrovej 25. Divadelný súbor Mačky vo vreci pri ZUŠ Senec v réžii Vojtecha Kolejáka zahrá predstavenie „Pani Twardovska - balada Adama Mickiewicza - divadielko poézie na nekonečnú faustovskú tému. Čo nás zachráni, keď zapredáme dušu Mefistofelovi?

Slávnostné ukončenie bude o 22.15 vo Vínnej pivnici Jungpereg 1632 na Farskom námestí.

„Jesenná trilógia part 2 a part 3“. Skladby Máxima Diega Pujola zahrá gitarové duo v zložení Eva Muchová a Oliver Rogovský.

V Senci sa počas noci literatúry môžete uchádzať o vecné ceny: Do zlosovania o knižné tituly z vydavateľstva ARTFORUM sa dostáva každý účastník, ktorý odovzdá vyplnený bulletin s piatimi pečiatkami organizátorom Noci literatúry na ktoromkoľvek stanovisku. Losovanie prebehne na poslednom stanovisku po záverečnom čítaní v rámci slávnostného ukončenia Noci literatúry. Zľava za pečiatku: Každý účastník má súčasne možnosť získať zľavu na nákup v kníhkupectve PERGAMEN v Senci na Vajanského ulici. Jedna pečiatka = 2% zľava / päť pečiatok = 10% zľava.

TRNAVA

A/

Číta: Bohumil Chmelík, vysokoškolský pedagóg a spisovateľ

Kniha: Peter Macsovszky – Tantalópolis

Miesto: Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Rázusova 1 (záhrada) História knižnice sa začala písať 14. februára 1927. Dnes je to najväčšia verejná knižnica v Trnavskom samosprávnom kraji. Sídli v budove bývalej banky, ktorú postavil slovenský architekt M. M. Harminc, a v roku 2013 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Celých sto rokov sa zachovala v takmer pôvodnom stave, až nedávno sa pristúpilo k rekonštrukcii. V príjemnom prostredí záhrady sa konajú v letných mesiacoch kultúrne stretnutia.

Čas: 18.00 hod


B/

Číta: Martin Jurčo, redaktor RTVS

Kniha: Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec

Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave - Múzeum knižnej kultúry, námestie sv. Mikuláša 10 Renesančnú budovu dal postaviť v roku 1561 ostrihomský arcibiskup Mikuláš Oláh ako bohoslovecký seminár a kolégium. Dodnes je nazývaná Oláhovým seminárom. V rokoch 1619 až 1919 bola útulkom pre kňazov, neskôr v nej bola kapitulská knižnica. Dnes v nej sídli Múzeum knižnej kultúry, ktoré ponúka expozíciu venovanú životu a tvorbe sochára Williama Schiffera a výstavy zamerané na knižnú kultúru.

Čas: 19.00 hod

C/

Číta: Nina Kočanová, herečka Divadla Jána Palárika v Trnave

Kniha: Cristina López Barrio – Dom nenaplnených lások

Miesto: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Trojičné námestie 2 Divadlo Jána Palárika, ako dôležitá kultúrna inštitúcia celého trnavského regiónu, sídli v najstaršej divadelnej budove na Slovensku, ktorú postavilo mesto z finančných darov občanov Trnavy. Divadlo prešlo viacerými prestavbami a rekonštrukciami. Dnes má veľkú divadelnú sálu pre 250 divákov a štúdio pre 70 divákov. Program ponúka inscenácie rôznych žánrov pre všetky vekové kategórie – rozprávky aj klasické dramatické diela.

Čas: 20.00 hod


D/

Číta: Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava a spisovateľ

Kniha: Italo Calvino – Neviditeľné mestá

Miesto: Západné krídlo radnice, Hlavná 1. Západné krídlo trnavskej radnice je jedným z najväčších objavov historickej architektúry v Trnave. Predstavuje najstaršie sídlo trnavskej mestskej samosprávy, o ktorom sa ešte donedávna predpokladalo, že zaniklo počas neskorších prestavieb. Za vysokú úroveň pamiatkovej obnovy získalo cenu Fénix v súťaži Kultúrna pamiatka roka 2008. Dnes žijú tieto krásne gotické, renesančné a barokové priestory hudbou, literatúrou a výstavami výtvarného umenia.

Čas: 21.00 hod


E/

Číta: Pero Le Kvet, patafyzik, kníhkupec a básnik

Kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

Miesto: Kaviareň-bar Rotunda Spiegelsaal, Kalinčiakova 14 Kultúrna pamiatka bola postavená ako letohrádok chorvátskeho šľachtica Jozefa Skoloniča. Reštaurátorský výskum odhalil vzácnu nástennú maľbu vytvárajúcu ilúziu priestoru záhradného altánku obrasteného popínavou rastlinou. V klenbe na strope sa objavuje exotická fauna. Realizáciou prístavby, v ktorej sa nachádza kaviareň, vznikla symbióza historickej a súčasnej architektúry.

Čas: 22.00 hod

Aj v Trnave môžete súťažiť – na každom navštívenom mieste dostanete naleták pečiatku. Ak sa vám podarí získať všetkých päť, vhodíte vyplnený kupón do pripravenej schránky na poslednom mieste čítania – v kaviarni-bare Rotunda Spiegelsaal a budete zaradení do žrebovania o knižné ceny, ktoré venovali organizátori podujatia.

Pozývame vás na afterparty po Noci literatúry do Kaviarne-baru Rotunda Spiegelsaal.


TRENČÍN

A/

Číta: Soňa Müllerová, moderátorka

Kniha: Leila Slimani – Uspávanka

Miesto: Letná čitáreň Verejnej knižnice M. Rešetku, Jaselská 2. Na pešej zóne v historickom centre mesta spustila trenčianska knižnica v júni 2014 jedinečný projekt, ktorý ponúka bezplatne prístup k denníkom, odborným časopisom a spoločenským magazínom. Atraktívna lokalita vo dvore knižnice s bezbariérovým prístupom sa osvedčila aj ako žiadané dejisko besied. Projekt si kladie za cieľ zharmonizovať pešiu zónu, poskytnúť priestor na realizáciu všetkým generáciám a skĺbiť prechádzku mestom so vzdelávaním pod holým nebom.

Čas: 17.30


B/

Číta: Vanda Rozenbergová – spisovateľka, finalistka ocenenia Anasoft litera

Kniha: Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec

Miesto: Voices, Sládkovičova 8. Voices je priestor na stretnutia a spoluprácu, ktorý od roku 2008 rôznymi vzdelávacími a kultúrnymi podujatiami prispieva ku aktívnosti a tvorivosti ľudí na Slovensku. Najznámejšími projektmi sú Voices Live, Choices, Jump Slovensko a Train21. Nezisková organizácia sa v septembri minulého roka presťahovala z Bratislavy do Trenčína.

Čas: 18.30


C/

Číta: Pavol Karell – člen Divadla Normálka v Trenčíne, hosť spisovateľ Rudolf Dobiáš

Kniha: Karl-Markus Gauss – Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori

Miesto: Centrum rozvoja mesta, Farská 10, Národná kultúrna pamiatka – prejazdový radový meštiansky dom postavený v renesančnom slohu – je sídlom Centra rozvoja mesta, ktoré integruje: Útvar architektúry a stratégie MsÚ, Útvar životného prostredia a dopravy MsÚ, Spoločný stavebný úrad a Štátny fond rozvoja bývania. Celý objekt architekta Milana Rožníka bol zmenený pre potreby chodu centra. Celkové prekrytie nádvoria, ktoré nebolo v pôvodnom návrhu, bolo najväčším prínosom pre budovu, ktorú je teraz možné využívať počas celého roka.

Čas: 19.15


D/

Číta: Jozef Vydrnák, výtvarník, venuje sa maľbe, kresbe, voľnej a úžitkovej grafike

Kniha: Peter Macsovszky – Tantalópolis

Miesto: Centrum pre rodinu Trenčín, o.z., Farská 12, Budova – národná kultúrna pamiatka od roku 1989 – stojí v mestskej pamiatkovej rezervácii. Ide o renesančný nárožný meštiansky dom pri farských schodoch. Slúžil ako dom pre kňazov, neskôr bol niekoľkokrát upravovaný. Dom má nepravidelný blokový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu. Patrí k nemu kúzelná záhrada priamo pod mestskými hradbami, ktorá je ako stvorená pre príjemné literárne večery.

Čas: 20.00


E/

Číta: Vladimír Kudlík - akademický maliar, pedagóg, známy trenčiansky bonviván.

Kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

Miesto: Galéria Miloša Alexandra Bazovského, Palackého 27, GMAB v Trenčíne je galerijná inštitúcia primárne orientovaná na prezentáciu diela Miloša Alexandra Bazovského, súčasne však aj na prezentáciu moderného a súčasného umenia. Sídli v trojpodlažnej, trojkrídlovej pseudobarokovej budove v centre mesta. Postaviť ju dal trenčiansky podžupan Eugen Maršovský v rozmedzí rokov 1881 až 1884.

Čas: 20.45


POVAŽSKÁ BYSTRICA

A)

Číta: Tamara PRIBIŠOVÁ – poetka a autorka zbierok básní Dopisy stromom, Krajina ročných období, Hudba duše

Kniha: Cristina López Barrio: Dom nenaplnených lások/Španielsko

Miesto: Administratívna budova štátnych orgánov (ABŠO) – 6. poschodie, Centrum 1/1

Čas: 17:30


B)

Číta: Vlad VAKOV - výtvarník

Kniha: Peter Macsovszky: Tantalópolis/Slovensko

Miesto: Budova bývalej Okresnej vojenskej správy, Ulica Štúrova, predstavenie priestoru: JUDr. Michal Hamar

Čas: 18:15


E)

Číta: Lucia BRIESTENSKÁ – speváčka a hudobníčka

Kniha: Jenny Erpenbeck: Všetkým dňom koniec/Nemecko

Miesto: Považská knižnica v Považskej Bystrici, Ulica Štúrova 41/14, predstavenie priestoru: Mgr. Ivana Knappová

Čas: 19:00


F)

Číta: Peter HUDÁK – režisér a vedúci DDŠ Ochotníček (Púchov)

Kniha: David Grossman: Vôjde kôň do baru/Izrael

Miesto: Dom kultúry (kinosála), Odborov 245/9, predstavenie priestoru: Bellayová Mária

Čas: 19:45


G)

Číta: Jozef ŠUJAK a Marcel PEKAR –pedagógovia a divadelníci

Kniha: Marek Šindelka: Únava materiálu/Česko

Miesto: Protiletický kryt CO pri objekte 25, Považské strojárne, predstavenie priestoru: Ing. Pavol Mikuš

Čas: 20:40


POPRAD

začiatok čítaní 18.00

A/

Číta: Dušan Kubáň – herec divadla Commedia

Kniha: Peter Macsovsky: Tantalópolis

Miesto: Kníhkupectvo Christiania. Vzniklo v roku 1992 ako malé kníhkupectvo zamerané na predaj výberovej literatúry pre náročnejších čitateľov. Dnes má Christiania jednu z najväčších knižných ponúk na Slovensku, obsahujúcu vyše 40 000 rôznych titulov priamo na pulte kníhkupectva. V priestoroch predajne vznikla alternatívna umelecká scéna, ktorá zorganizovala stovky kultúrnych a výchovných programov, koncertov, divadiel a výstav, všetky v úplne vlastnej finančnej réžii.


B/

Číta: Michal Novák – herec divadla Commedia

Kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

Miesto: kinosála nad kinom Tatran/Reduta. Kino Tatran funguje v Poprade od roku 1913, od roku 1932 sídli v priestoroch Reduty, ktorá bola centrom kultúrnych podujatí a ktorú zrekonštruoval v rokoch 1931 - 1933 významný architekt Michal Milan Harminc. Sála nad kinom Tatran ponúka rôzne kultúrne akcie a podujatia, svoje stretnutia tu realizuje napr. Popradský literárny klub.


C/

Číta: Ján Bendík – pracovník oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry

Kniha: Italo Calvino – Neviditelné mestá

Miesto:


D/

Číta: Janka Kapustová – pracovník oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry

Kniha: Leila Slimani – Uspávanka

Miesto: reštaurácia Lahodnosti. Reštaurácia a kaviareň Lahodnosti začala fungovať v roku 2013. Je umiestnená v budove OTP banky blízko fontány na Námestí Sv. Egídia 44 a nájdete v nej príjemné vegan bistro bez mäsa, bez cukru a bez bielej múky. Kopu kvalitnej muziky, dobrých kníh a super ľudí pri káve a raw koláčiku stretnete v srdci mesta. Vitajte v Lahodnostiach.


Popradský sprievodný program začína o 17.30 – Ján Marton (spev), Art Academy (prednes), DeepEn a TK Trend (tanec)


KEŽMAROK

A/

Číta: Marcel HANÁČEK

Kniha: Marek Šindelka – Únava materiálu

Miesto: Kežmarský hrad, Múzeum Kežmarok, Hradné námestie 42. Ide o mestský hrad postavený priamo na území mesta Kežmarok. Prvá písomná správa o hrade je z roku 1463. Vystriedal množstvo majiteľov a prešiel niekoľkými prestavbami. Po generálnej oprave v 20. storočí slúži hradný areál pre expozície múzea, ktoré dokumentujú vývoj mesta a blízkeho okolia od jeho vzniku až po začiatok 20. storočia.


B/

Číta: Marek GEIŠBERG

Kniha: Italo Calvino – Neviditelné mestá

Miesto: Evanjelické lýceum - Lyceálna knižnica, Hviezdoslavova 18. Lýceum ukrýva poklad v podobe najväčšej školskej historickej knižnice v strednej Európe. Národná kultúrna pamiatka sa pýši 150 000 zväzkami kníh vo všetkých svetových jazykoch a zo všetkých možných odborov. Na lýceu študovali viaceré významné osobnosti ako P. O. Hviezdoslav, Ladislav Medňanský, MUDr. Vojtech Alexander či Aurel Stodola.


C/

Číta: Igor KASALA

Kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

Miesto: Galéria u anjela, Starý trh 53. Galéria u anjela vznikla pod ochranou anjelských krídel v roku 2002. Je zameraná na prezentáciu slovenského výtvarného umenia 20. a 21. storočia. Od svojho vzniku sa intenzívne venuje výstavám grafikov. Realizuje samostatné autorské výstavy popredných slovenských, českých, európskych i japonských výtvarníkov.


D/

Číta: Ľudmila MANDŽÁROVÁ

Kniha: Leila Slimani – Uspávanka

Miesto: Paulínsky /Mariánsky/ kostol, Hlavné námestie

Chrám zasvätený Navštíveniu Panny Márie bol postavený v r.1654 na mieste troch meštianskych domov, ktoré mesto venovalo katolíckej cirkvi v roku 1650 z vďaky za pomoc pri oslobodení mesta od poddanstva. V chráme sa zhromažďovala prevažne slovenská menšina a kázne boli v slovenskom jazyku, preto bol označovaný ako slovenský.


E/

Číta: Daniel HERIBAN

Kniha: Karl-Markus Gauss– Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori

Miesto: Boutique Hotel HVIEZDOSLAV ****, Hlavné námestie 95/49. Prvý boutique hotel pod Tatrami sídli v štyroch prepojených goticko-renesančných domoch zo 17. storočia. Každý z nich má svoju históriu a zaujímavý príbeh, ktorý sa viaže k ich obyvateľom – cisársky maršal Pavol Kray, jeho starý otec richtár Jakub Kray, slávny medovnikár Karl Hayden a slávny slovenský spisovateľ Pavol Országh-Hviezdoslav, podľa ktorého je hotel pomenovaný. Hotel je držiteľom ocenení Historic Hotel Host of the Year 2017 a World Luxury Boutique Hotel 2016 /country winner/.


Košice

A/

Číta: Stano Bilý, herec, Divadelný kabinet vychodňara

kniha: Andrzej Sapkowski – Zaklínač

miesto: Dom remesiel, Hrnčiarska 9/A


B/

číta: Jana Wernerová, herečka, Divadlo na peróne

kniha: Cristína López Barrio - Dom nenaplnených lások

miesto: Fotoateliér Gabriel Bodnár, Hlavná 14


C/

číta: Peter Kočiš, herec, Divadlo na peróne

kniha: Italo Calvino – Neviditelné mestá

miesto: Pivovar Hostinec, Levočský dom, Hlavná 65


D/

číta: Eva Lacková, učiteľka slovenského jazyka

kniha: Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec

miesto: Halmiho dvor, Hlavná 21


E/

číta: Beata Beregrad Grünmannová, recenzentka a blogerka

kniha: David Grossman – Vojde kôň do baru

miesto: Odevný ateliér Júlie Zelenej, Mäsiarska 5Banská Štiavnica

A/

číta: Daniela Olejníková

kniha: Neviditeľné mestá

miesto: Stará nemocnica, Antona Pécha 5


B/

číta: Pišta Vandal

kniha: Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori

miesto: Židovský cintorín, pod Novým zámkom


C/

číta: Tajný čítajúci

kniha: Kôň vojde do baru

miesto: Sklad Antikvariátika, Na Zigmund šachtu, na Zigmund šachtu sa odporúčame dostať po chodníčku cez Fraunberský cintorín


D/

číta: Ľudmila Klimková

kniha: Dom nenaplnených lások

miesto: D. ZUŠ, Nám. Sv. Trojice č. 4


E/

číta: Zaklínač V: Krst ohňom

kniha: Juraj Červenák

miesto: Klopačka, Andreja Sládkoviča 7 -


F/

číta: Šárka Hurdálková

kniha: Marek Šindelka: Únava materiálu

miesto: Nový zámok, Novozámocká


Ponocovanie s Nocou literatúry 2017 od 21.00 vo Vinocentre, Kammerhofská 2. Žrebovanie o knihy, zahrá Rudy Rus. Súťaž: Na každom mieste čítania dostanete do bulletinu pečiatku. Ak prejdete všetkých šesť miest a s opečiatkovaným bulletinom prídete na Ponocovanie s Nocou literatúry, budete môcť od Antikvariátika vyhrať jednu z kníh, z ktorej sa čítalo a od vydavateľstva Albatros celú sériu kníh Zaklínač.

Banská BystricaA/

číta: Monika Perecárová

kniha: Italo Calvino: Neviditeľné mestá

miesto: Artforum Banská Bystrica, Dolná ul. 48


B/

číta: Michal Ďuriš

kniha: Peter Macsovszky: Tantalópilis

miesto: Stredoslovenská galéria / Central Slovakian Gallery, Dolná ul. 8

C/
číta: Milan Zvada

kniha: David Grossman: Vojde kôň do baru

miesto: Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16

D/
číta: Zuzana Szaboová

kniha: Leila Slimani: Uspávanka

miesto: Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici - Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici, Lazovná ul. 9

E/
účinkujú: Jakub Švec, Soňa Jágerská, Simon Juhász

kniha: Péter Esterházy: Mercedes Benz

miesto: Literárna bašta, vstup z Lazovnej ul. 19F/

číta: čítajúci ešte nebol zverejnený

kniha: Karl-Markus Gauss: Roztratení Nemci

miesto: Radnica mesta Banská Bystrica, Námestie SNP 1

G/
číta: čítajúci ešte nebol zverejnený

kniha: Marek Šindelka: Únava materiálu

miesto: Múzeum SNP, Kapitulská ul. 23


V Banskej Bystrici sa podujatie koná pod záštitou projektu Literárna bašta, ktorý v historickej bašte pri Lazovnej bráne buduje rezidenčný literárny dom a živú literárnu kaviareň, hlavným partnerom je kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica.


Nitra


A/

čítajú: František Kolář (číta v slovenčine), fotograf a milovník literatúry a umenia
Rozália Sz. Somorčíková (číta v maďarčine o 19:30), poetka a spisovateľka

kniha: Peter Esterházy: Mercedes Benz

miesto: Fotogaléria Trafačka


B/

čítajú: Alena Smiešková a Simona Hevešiová z Katedry anglistiky a amerikanistiky UKF

kniha: Leila Slimani: Uspávanka

miesto: Rosetta / coffee shop / kaviareň


C/

čítajú: Julo Fujak, skladateľ experimentálnej hudby, hudobník a vysokoškolský pedagóg
Samuel Vida, konzervatorista, Ivan Gontko, herec Starého divadla a propagátor čítania pre deti

kniha: Peter Macsovsky: Tantalópolis

miesto: Pod Vŕškom - kníhkupectvo a antikvariát Libresso


D/

čítajú: Veronika Trungelová, poslucháčka VŠMU, Veronika Karolína Peštová, poslucháčka VŠMU

kniha: Cristína López Barrio: Dom nenaplnených lások

miesto: Gio Caffe - Gelato italiano

E/

čítajú: Miloš Kusenda, Staré divadlo, Marek Hattas (Atlas), Hidepark Nitra

kniha: David Grossman: Vojde kôň do baru

miesto: Záhir bar


F/

čítajú: Hana Launerová, konzervatoristka, Eva Mekýšová, konzervatoristka

kniha: Marek Šindelka: Únava materiálu

miesto: ZUAMI CAFFE


G/

číta: Juraj Malíček, teoretik popkultúry, publicista a vysokoškolský pedagóg, Paľo Ferčák, Hidepark Nitra

kniha: Andrzej Sapkowski: Zaklínač

miesto: Nitrianska Galéria


H/

čítajú: Pavol Bakoš, priateľ poctivého slova, Katarína Petrusová - Nové divadlo, Veronika Gabčíková - Nové divadlo

kniha: Karl-Markus Gauss– Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom

miesto: Nitriansky hrad - novootvorená hradná pivnica pod Biskupským palácom

I/

čítajú: Petra Jakubíková, konzervatoristka, Karol Filo, konzervatorista

kniha: Alexander Munninghof: Pokračovatel rodu

miesto: Ponk Coworking

J/

číta: Milan Hrbek, divadlo VyDi, Klaudia Belicová, divadlo VyDi

kniha: Jenny Erpenbeck: Všetkým dňom koniec

miesto: Univerzitný tvorivý ateliér - UTA


K/

čítajú: Kristína Šimková, žiačka ZUŠ J. Roslinského, Daniela Pribulová, herečka

kniha: Orhan Pamuk: Čosi čudné vo mne

miesto: Predajňa Čaj a káva BonThé

Čítania prebiehajú od 18:30 paralelne na všetkých miestach v (zhruba) 30-minútových intervaloch, číta sa 10 – 15 minút, zvyšný čas môžete využiť na presun na iné miesto. Výnimkou je len Záhir bar, kde sa číta každú hodinu (18:30, 19:30...). Súčasťou Noci literatúry je súťaž o zaujímavé knižné tituly z najlepších slovenských vydavateľstiev. Stačí navštíviť aspoň 5 čitateľských stanovíšť, získať na každom pečiatku, na konci ich odovzdať dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom.

medziknihami.sk je mediálnym partnerom Noci Literatúry.

Noc literatúry pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a zastúpením Európskej komisie.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.