Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Mlčanie Sirén

Jedným z najvýznamnejších zdrojov súčasnej svetovej tvorby je v našich zemepisných šírkach bezosporu edícia MM vydavateľstva Slovart. Ako dlhoročný obdivovateľ a hrdý vlastník asi stovky MM-áckych titulov s potešením sledujem, ako sa utešene rozrastá, pričom kvalitatívny štandard určite nepodlieza. Geograficky je tu zastúpený celý svet – skvelé veci sa predsa píšu na všetkých kontinentoch. Autorské obsadenie sa pohybuje v rozmedzí od najslávnejších a najpodstatnejších mien až po málo známe či doposiaľ u nás nevydané a „neočítané šťuky“, ktoré si musí čitateľ sám pre seba skutočne objaviť. Práve k tejto skupine by sa dala zaradiť aj španielska autorka Adelaida García Morales, ktorej tu len nedávno vyšla útla novela Mlčanie Sirén.

Príbeh je zasadený do zabudnutej dedinky Capileira, nachádzajúcej sa v horách Sierra Nevady. Do exotického, od veľkého sveta izolovaného prostredia si modernita preráža cestu len veľmi ťažko. Každodennosť tu stále plynie v tradičnom starosvetskom rytme, výrazne ovplyvnenom zaniknutou maurskou civilizáciou. V kontúrach takto striktne zadefinovaného života sa odohráva pozoruhodný milostný príbeh mladej Elsy zachytený v rozprávaní dedinskej učiteľky Márie. Elsa je poznačená nešťastnou láskou k mužovi, s ktorým sa stretla len raz v živote a v podstate ho vôbec nepozná. Citlivá a veľmi zraniteľná mladá žena sa postupne viac a viac vzďaľuje realite a prepadá sa do vlastného vnútra, zúfalo túžiac po milostnom naplnení. Vybájený svet fantázie a snov ju čoraz intenzívnejšie opantáva, až ju napokon celkom pohltí a Elsin žalostný osud je tým nadobro spečatený.

Moralesovej štýl zdobí bravúrne zvládnutý minimalistický prístup. Strohý, úsporný text môže spočiatku pôsobiť chladne a odťažito, pretože navonok vydáva skutočne len to najnutnejšie. To podstatné autorka necháva plávať pod povrchom, kdesi v hĺbke rozprávania. Skvele ovláda umenie náznaku – hrou s najrôznejšími symbolmi dômyselne rozkrýva svet najvnútornejších, a nie príliš radostných, pocitov a emócií. Neschopnosť vymaniť sa z nalinkovanej ťaživej rutiny, beznádej a osamelosť vykresľuje s pochopením pre ľudskú krehkosť. S riadnou dávkou empatie líči intímny svet plný očakávaní a túžob, ktorý je však postavený do tvrdého kontrastu s realitou. Oboje funguje podľa vlastných neúprosných pravidiel. Medzi oboma je nutné nájsť aspoň aký-taký kompromis, pokiaľ sa chce človek vyhnúť katastrofe.

Autorka hovorí práve o tejto katastrofe. O tom, aké môže byť ľahké a nebezpečné podľahnutie sladkému spevu Sirén – sebaklamom a bludom, ktorých fatálnym prejavom je vždy len sebadeštrukcia.

Moralesovej subtílny text je tak v konečnom zúčtovaní typickým príkladom diela, ktoré svoje poklady neukáže hneď. Nestavia na lacných efektoch, zaobíde sa bez prvoplánovej snahy šokovať. Zaujme skôr osobitou charizmou, melancholickou atmosférou a obsahovou mnohovravnosťou, ktorá sa rozvíja síce pomalšie, ale o to intenzívnejšie a trvácnejšie.


Adelaida García Morales: Mlčanie Sirén

Vydal: Slovart 2016 (edícia MM)

Preklad: Sofia Tužinská

128 strán


Zobraziť diskusiu (0)

Mlčanie Sirén

Mlčanie Sirén

A.G. Morales

Adelaida García Morales patrí medzi najzaujímavejšie osobnosti súčasnej španielskej literatúry. Dej románu Mlčanie Sirén sa odohráva v povesťami a poverami opradenej dedine Capileira v nehostinnom prostredí Sierry Nevady.

Kúpiť za 11,66 €

Podobný obsah

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Správy

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Kristofová v Meetfactory

Tyjátr

Kristofová v Meetfactory

Mikrofon, hrouda hlíny, provaz. S takovými rekvizitami se v pražském Meetfactory uvádí Třetí lež, dramatizace trilogie Agoty Kristofové. Hraje jeden herec,avšak s podobně mrazivým jménem jako je námět - Gottwald. Jakub Gottwald.

Spiaci človek je zbavený nádeje

Recenzie

Spiaci človek je zbavený nádeje

Muž, který spí od Georgesa Pereca je bravúrnym detailne zachyteným obrazom toho, čo sa ne-deje, čo to je, keď sa človek prestane cítiť „byť ponorený do života“. Prestane sa cítiť, neprestane byť. Každé zobrazovanie javu, stavu, okamihu, udalosti alebo charakteru má v texte presné kontúry, ktoré, jedna vedľa druhej, enumeratívne nahromadené, skladajú celistvý precízne opísaný obraz. Noviny, potraviny, chodníky, ulice, fasády domov, prechádzky, trasy.