Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

LITA má odmeny pre autorov. Prihlásiť sa o ne je potrebné do 29. februára

Peniaze za použitia diel vyplatí v septembri autorom z oblasti literatúry, audiovízie, divadla a výtvarného umenia.

Napísali ste knihu, seriál alebo sériu reportáží? Venujete sa fotografii, ilustrácii či divadlu? V tom prípade má pre vás LITA, autorská spoločnosť, aj tento rok odmeny za použitia vašich diel. Ak máte záujem ich získať, je potrebné nahlásiť si svoje údaje a diela za rok 2019 do LITA – a to najneskôr do 29. februára 2020.

LITA, autorská spoločnosť, každoročne vypláca autorom z oblasti literatúry, audiovízie, divadla a výtvarného umenia odmeny za tzv. druhotné použitia diel, akými sú napr. vypožičiavanie kníh, v knižniciach, sledovanie filmov a seriálov cez káblovú televíziu, kopírovanie materiálov pre osobnú potrebu a. i. Autori majú totiž podľa autorského zákona nárok na kompenzáciu za každé takéto použitie svojich diel. Jednotlivé odmeny samy o sebe nie sú vysoké, no dohromady sa môžu – v závislosti od množstva použití diel autora za daný rok – napočítať na zaujímavé sumy.

Aby LITA dokázala tieto peniaze autorom vyplatiť, potrebuje ich súčinnosť – nahlásenie kontaktných a platobných údajov a informácií o ich dielach.

Ako na to?

Nahlasovanie diel do LITA je jednoduché, bezplatné a nezaberie veľa času. Stačí navštíviť webstránku moja.lita.sk, zaregistrovať sa a nahrať do svojho používateľského konta informácie o dielach.

Tieto kroky je potrebné stihnúť každoročne do konca februára – pre tento rok do soboty, 29. februára 2020. LITA po uzávierke nahlášok prepočíta výšku odmien, na ktoré majú autori nárok, a do 30. septembra ich vyplatí na účet.

Prečo nahlasovať?

LITA ako organizácia kolektívnej správy práv sleduje použitia diel a na základe dohôd za ne zbiera príslušné odmeny od veľkých používateľov, akými sú napr. spoločnosti káblovej retransmisie (UPC a pod.). Údaje v internom monitoringu organizácie však hovoria iba o niektorých použitiach diel – napríklad o vysielaní v TV alebo vypožičiavaní z knižníc. K iným typom použití LITA dáta nemá. Takisto je nutné vedieť k dielam priradiť autorov a následne k autorom údaje potrebné na vyplatenie odmien. Nahlasovaním diel autori dopĺňajú chýbajúce údaje k správnemu rozúčtovaniu vyzbieraných odmien a tým dokážu ovplyvniť výšku sumy, ktorú majú šancu každoročne od LITA získať.

Presúvame Vianoce na september

V snahe upriamiť pozornosť tvorivej komunity na nahlasovanie spustila LITA koncom roka 2019 informačnú kampaň na sociálnych sieťach a v špecializovaných periodikách cielenú na autorov. Kampaň s názvom Posúvame Vianoce na september pracuje s posolstvom, že tvorcom, ktorí si nahlásia svoje diela, symbolicky začínajú sviatky skôr ako zvyšku populácie. Peniaze od LITA im prichádzajú na účet už koncom leta, čím si toto obdobie vyslúžilo od autorov prirovnanie k skorým Vianociam.

LITA sa snaží autorom zdôrazniť aj fakt, že diela si nemusia nahlasovať iba v januári a februári. Tvorcovia, ktorí majú v danom roku veľa použitých diel, ich môžu nahlasovať aj priebežne počas celého roka. Diela vytvorené v roku 2020 je teda možné nahlasovať už dnes, netreba čakať do začiatku budúceho roka.

O LITA

LITA, autorská spoločnosť, je občianske združenie autorov z oblasti literatúry, divadla, audiovízie a výtvarného umenia. Na základe oprávnenia od Ministerstva kultúry SR sa venuje kolektívnej správe práv podľa autorského zákona, teda vyberá pre autorov odmeny a náhrady odmien za rôzne použitia ich diel. Ďalej sa venuje licencovaniu, spolupracuje s autormi aj používateľmi všetkých typov – od divadiel, cez knižné vydavateľstvá, knižnice, galérie, televízie až po rôznych menších používateľov. Snaží sa o zlepšenie autorskoprávnej legislatívy na Slovensku aj v rámci EÚ. Ako občianske združenie autorov pôsobí od roku 1993. Ku koncu roka 2018 združovala LITA 540 členov. Členstvo v LITA je otvorené, stať sa členom je možné po podaní prihlášky za člena a schválení Výborom LITA. Nahlasovať diela si môžu členovia i nečlenovia LITA. Viac informácií nájdete na webstránke organizácie.

foto: © Juraj Starovecký / Fest Anča

Medzi pravidelné aktivity LITA patrí aj autorskoprávne vzdelávanie formou workshopov. Na festivale Fest Anča 2019 prebiehal formou interaktívneho kvízu zameraného na oblasť animácie.


foto: © Dominika Chrzanová / Festival seriálov

K partnerom LITA už druhý rok patrí aj festival seriálovej tvorby Pilot, ktorý v minulom ročníku uviedol napríklad aj diskusiu s režisérom Petrom Bebjakom.


LITA, autorská spoločnosť prostredníctvom Fondu LITA podporuje kultúrne a vzdelávacie projekty.

Užitočné odkazy:

www.lita.sk
moja.lita.sk
Často kladené otázky k nahlasovaniu diel


Vaše otázky radi zodpovieme na lejkova@lita.sk alebo na telefónnom čísle 0902 900 226.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Čo je to ten knižný punk?

Knižné ochutnávky

Čo je to ten knižný punk?

Keď sme prišli do kníhkupectva na Kozej, vedeli sme, že na tejto adrese sa roky predávajú dobré knihy. Starostlivý výber, známe tváre, vôňa kníh a kávy. Romantický obraz o tomto mieste sa nám nerozplynul ani keď sa naše cesty pretli profesionálne. Stali sme sa súčasťou miesta, ktoré nie je len obchodom, ale spája kritické myslenie, ľudí a spoločnosť do živého obrazu doby. Postupne nás pribúdalo. Dnes je každý z nás novou tvárou kníhkupectva s tridsaťročnou tradíciou. Máme sa čo učiť, každý stály člen je pre nás inšpiráciou a vzorom vo vízii, že názor je dôležitý a dá sa ukryť do kníh, ktoré poznáme a spoznávame. Vydali sme sa na pivo k Čiernemu psovi s Vladom Michalom a Mlynkom.

Vianočné odporúčania Štefana Cipára

Knižné ochutnávky

Vianočné odporúčania Štefana Cipára

Štefan Cipár je právnik a šermiar, ale verejnosť ho pozná najmä z jeho sociálnych sietí. Na profile Beautiful Bratislava na Facebooku aj Instagrame dokumentuje zaujímavé zákutia hlavného mesta a často k nim pridá aj málo známy fakt, ktorý poteší všetkých nadšencov architektúry i Bratislavy samotnej. Medzi jeho obľúbené časti patrí oblasť Palisád, takže sme veľmi radi, že ho v Artfore vidíme (aj s rodinou) často s dobrou knihou.

Nová kniha ponovembrových príbehov

Knižné ochutnávky

Nová kniha ponovembrových príbehov

Už v marci 2019 vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha Mojich tridsať rokov. Osemnásť autorov v šestnástich textových a dvoch obrazových príspevkoch reflektujú ostatných tridsať rokov demokratického Slovenska, tri desaťročia od Novembra 89. Autori pochádzajú z rôznych generácií, vo svojom živote vykonávali alebo vykonávajú rôzne povolania, ich osobný čriepok do mozaiky novodobej histórie Slovenska je formulovaný vždy z iného uhlu pohľadu. Túto pestrú zmesku príbehov a ľudí spojil Fedor Gál, neúnavný hľadač dialógu.