Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Kim Čijong, kórejský zákonodarca a gény

Raz sme debatovali o tom, že hraný film, prinajmenšom nehollywoodsky, začína byť oveľa otvorenejší dokumentárnemu prístupu. A že literatúra faktu, alebo non-fiction – ako sa komu páči, je čoraz populárnejšia. Niekto sa spýtal, či vlastne ľudia stále potrebujú príbeh. Úplne spontánne som tresol, že áno. A dodal som, že podľa mňa je dôvod jednoduchý. Máme to v génoch. Príbehy sa nám páčia od pravekých čias.

Totiž, práve v rámci non-ficton literatúry som zablúdil aj ku knihe istého amerického biológa a odvtedy si pri mnohom, čo neviem racionálne odôvodniť, pomyslím, že áno, DNA, gény a tak ďalej. Možno. Neviem. Trúfnem si však tvrdiť, že kórejská autorka Čo Namdžu dokázala v knihe Kim Čijong (ročník 82)výborne spojiť holé fakty s príbehom a výsledkom je okrem nezvykle pútavého textu aj silná výpoveď o postavení žien (nielen) v Južnej Kórei.

V skratke k faktografickej zložke. Hlavná hrdinka je nositeľkou mena, ktoré bolo podľa štatistík najčastejším menom udeľovaným kórejským dievčatám narodeným v roku 1982. Už tušíme, kam to smeruje. Presne tak, zámerom autorky je vytvoriť absolútne tuctovú ženskú postavu, ktorá by mala zažívať a tým pádom reprezentovať to, čo zažíva väčšina kórejských žien. Okrem niekoľkých ďalších odkazov na štatistické údaje sa v knihe stretneme predovšetkým s miestnymi spoločenskými fenoménmi a reáliami. V tomto ohľade kniha neraz pripomína reportážnu literatúru (komu sa páčia knihy z Absyntu – obzvlášť z edície 100%, tomu bude pravdepodobne po chuti aj tento počin).

O reportáž v pravom zmysle však rozhodne nejde, pretože je tu... no, je tu príbeh! Aby som sa vyhol zbytočným spoilerom, prezradím jediné. Čo Namdžu sa živila ako scenáristka a jej próza je scenáristikou ovplyvnená snáď najlepším možným spôsobom. Pôsobí doslova ako starostlivo štruktúrovaný film s precízne budovanými obrazmi a s dialógmi bez zbytočnej vaty. Škoda, že poznám minimum kórejských herečiek a hercov, inak by som si zrejme k jednotlivým postavám rovno priraďoval tváre. Koniec koncov, kniha by sa mala zanedlho dočkať filmovej adaptácie. That’s a fact.

A je tu ešte pár ďalších funfacts. Ako je uvedené aj na prebale knihy, v samotnej Kórei sa predalo vyše milióna výtlačkov. To vlastne nie je žiadny funfact, to je len celkom obyčajný fakt. A výsostne pozitívny. O trošku viac funny mi pripadá, že kniha bola propagovaná v kórejských politických sférach. Konkrétne zákonodarca kórejské Demokratickej strany vraj daroval po výtlačku deväťdesiatim ôsmim členom Národného zhromaždenia, samozrejme mužom. Keď sa nad tým zamyslím, aj toto je skôr tragikomické než vtipné. Tá predstava, že niektorí muži by možno bez knižky nepocítili potrebu zamyslieť sa nad postavením žien.Ale dobre, nech čítajú.

Ten kórejský zákonodarca to vlastne trafil úplne presne. Knihu Kim Čijong (ročník 82)by asi fakt mali čítať najmä zástupcovia mužského pohlavia.

Obávam sa len, že priveľa mužov má v sebe predstavu patriarchálnej spoločnosti ako ideálnej zakorenenú až príliš hlboko. V závitniciach DNA. No ako podotýka onen americký biológ zmienený v úvodnom odseku,genetické informácie prenášané z generácie na generáciu sa môžu dočkať prirodzenej modifikácie. Nie hneď, ale aj vďaka Čo Namdžu sme zrejme na správnej ceste k emancipácii.

Napriek tomu by som Kim Čijong bez váhania odporučil aj ženám. Ak pre nič iné, tak minimálne pre vynikajúci príbeh. Sám som ju predsa väčšinu času čítal práve tak. Ani ako zástanca rodovej rovnosti skrátka nepohrdnem knihou s príťažlivým dejom.


Čo Namdžu

Kim Čijong - ročník 82

Host 2019

Prekladateľ: Tomáš Horák

Zobraziť diskusiu (0)

Kim Čijong

Kim Čijong

Čo Namdžu

Každý z nás zná nějakou Kim Čijong… Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti.

Kúpiť za 13,60 €

Podobný obsah

Listy neľudsky slepému prezidentovi

Recenzie

Listy neľudsky slepému prezidentovi

Jozef Tiso je nesporne jedna z najkontroverznejších postáv našich dejín. Prezident Slovenského štátu, kňaz, predseda HSĽS, vlastizradca, niektorými považovaný za hrdinu. Kníh o ňom je mnoho, no nie každá je objektívna a pravdivá.

​Spletitý a zauzlený život elfov

Recenzie

​Spletitý a zauzlený život elfov

Deväť rokov od vydania senzačného románu S elegancí ježka trvala Muriel Barberyovej práca na novej knihe. Francúzski čitatelia a čitateľky sa knihy Život elfů dočkali v roku 2015, český preklad Kateřiny Štáblovej prinieslo vydavateľstvo Jota o štyri roky neskôr.

Urob si raj

Recenzie

Urob si raj

V iných národoch zvyčajne nachádzame to, čo u nás nie je, respektíve v nich narazíme na rozdielny prístup k videniu sveta. Poľský reportér a spisovateľ, Mariusz Szczygieł, napísal vďaka fascinácii Českom a Čechmi knihu Gottland. Kedže poznatky, ktoré o tomto národe nadobudol, nevyčerpal, prichádza jej voľné pokračovanie s názvom Urob si raj, ktoré sa orientuje do súčasnosti. V detailnej reportáži tak autor nastavuje zrkadlo krajine, ktorá počas minulého storočia tvorila súčasť nášho spoločného štátu.