Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Jeseň: osobná aj politická

Aňa Ostrihoňová pre Rádio_FM 3. decembra odporúčala novinku Jeseň od škótskej spisovateľky Ali Smith. Prvý diel z pripravovanej tetralógie bol nominovaný na Man Bookerovu cenu a The Guardian ho zaradil na 8. miesto v rebríčku 100 najlepších kníh 21. storočia.

Ali Smith, ktorej patrí jeden z najzaujímavejších hlasov anglofónnej literatúry, sa v turbulentnom období roku 2016 rozhodla napísať kvarteto románov nazvaných podľa ročných období, pričom jej pohnútky boli politické.

V románe Jeseň je však osobné politickým. Ali Smith svojím typickým úsporným, takmer impresionistickým štýlom zachytáva priateľstvo medzi tridsaťdvaročnou vysokoškolskou učiteľkou a storočným Danielom Gluckom.

Elisabeth učí dejiny umenia, ku ktorým ju priviedol Daniel, keď ju v detstve naučil predstavovať si obrazy, ktoré kreslil slovami. „Aké umenie vzíde z týchto čias?“ pýta sa Elisabeth o dvadsať rokov neskôr na jeseň po referende o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Román Jeseň je jednou veľkou skladačkou, kde realistické pasáže z Elisabethinho života, striedajú surreálne Danielove komatózne vízie, keď si predstavuje, ako uviazol v kmeni stromu. Súčasná nálada vo vidieckom Anglicku sa prelína s Danielovými spomienkami na druhú svetovú vojnu, jeho nemecký pôvod, zajatie jeho sestry v Nice.

Pochmúrnu jeseň však prežiari prvý sneh, vianočné svetlá a aj zima sa raz skončí, príde jar a na záver Smithovej kvarteta nás čaká Leto.


---------------------

Ali Smith: Jeseň

Artforum, edícia -klad, 2019Zobraziť diskusiu (0)

Jeseň

Jeseň

Ali Smith

V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou, boli susedmi, no postupne sa zbližovali najmä cez umenie a to, že si jeden na druhého našli čas. Román je tiež označovaný ako prvý skutočne pobrexitový, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii.

Kúpiť za 12,00 €

Podobný obsah

Krajina kníh: Ali Smith, Jeseň

Správy

Krajina kníh: Ali Smith, Jeseň

Dnes si predstavíme Ali Smith, škótsku spisovateľku a novinárku, známu po celom svete. Finalistku prestížnej Man Bookerovej ceny, ktorá sa prvýkrát predstaví aj čitateľom v slovenčine. Prečítajte si prepis z rozhlasovej relácie Krajina kníh venovaný škótskej adeptke na Nobelovu cenu Ali Smith a vypočujte si podcast celej relácie.

Ali Smith, Jeseň a celoživotní priatelia

Knižné ochutnávky

Ali Smith, Jeseň a celoživotní priatelia

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine. Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období. Román sprevádza netradičným priateľstvom medzi starcom Danielom a mladou Elisabeth. Priateľstvom, ktoré sa dá nazvať hlbokou láskou, spoločnou láskou ku knihám, k umeniu, k fantázii a spoznávaniu sveta. Jeseň je tiež označovaná za prvý skutočne pobrexitový román, keďže reflektuje dianie vo Veľkej Británii po brexitovom referende.

Žiarivo krásna Zima od Ali Smith

Recenzie

Žiarivo krásna Zima od Ali Smith

Zima prichádza v poradí ako druhá časť kvarteta, no s prvým románom Jeseň – ktorý sa dostal do výberu prestížnej Man Booker Prize – ju spája len autorkin výnimočný štýl. Romány majú vlastný príbeh, vlastné postavy a len ako v ozvene môžeme nachádzať podobnosti: odkazy na iné umelecké diela – klasické aj súčasné, reflexiu rozdelenej spoločnosti po brexitovom referende a ďalšie motívy.