Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Historicky prvým čestným hosťom knižného veľtrhu Bibliotéka bude Maďarsko

V poradí 27. ročník medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý sa uskutoční v dňoch 7. – 10. novembra 2019 v bratislavskej Inchebe, prináša zásadnú novinku. Veľtrh bude mať vôbec po prvýkrát vo svojej histórii čestného hosťa – stane sa ním Maďarsko, čo pre návštevníkov bude znamenať množstvo kvalitnej literatúry a sprievodných podujatí navyše.

Zaujímavé prezentácie súčasnej maďarskej prózy a poézie, filmové projekcie, diskusie o pripravovaných literárnych počinoch a stretnutia so zaujímavými osobnosťami – to všetko návštevníkom aktuálneho ročníka Bibliotéky ponúkne Maďarsko ako čestný hosť veľtrhu.

Medzi osobnosťami maďarskej literatúry na Bibliotéke nebude chýbať napríklad György Dragomán, jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských autorov, ktorého román Biely kráľ sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Hosťom Bibliotéky bude spoločne so svojou manželkou, autorkou poézie a prózy Annou T. Szabó. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Gábora Zoltána - autora románu odhaľujúceho doteraz neznámu tvár fašizmu, alebo Istvána Kerékgyártóa, ktorý je okrem iného scenáristom slovenského filmu Casino.sk.

Pri príležitosti čestného hosťovania ponúkne Maďarsko slovenským čitateľom aj viac ako 20 kníh maďarských autorov, ktoré pri príležitosti čestného hosťovania na veľtrhu vychádzajú v slovenskom preklade. Diela reprezentujú rôzne žánre – poéziu, prózu, drámu i detskú literatúru, vďaka čomu si na svoje príde každý milovník dobrej literatúry.

Okrem sprievodných programov na Bibliotéke potešia záujemcov aj podujatia v širšom centre Bratislavy. Najunikátnejším z týchto programov bude koncert skupiny Rájátszás, ktorej členovia patria medzi najvýznamnejších súčasných maďarských hudobníkov a autorov.

Knižný veľtrh Bibliotéka sa uskutoční od 7. do 10. novembra. Tradične ho bude sprevádzať výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika a výstava minerálov, drahých kameňov a fosílií Minerály Bratislava.

Návštevníci môžu počas Bibliotéky zavítať aj na výstavu Veda netradične a Festival vedy a techniky AMAVET 2019, ktoré organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR a občianske združenie AMAVET.


Informácie sú z tlačovej správy Knižného veľtrhu Bibliotéka 2019


Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Náš člověk aneb A. J. Fikry o knihách, které fakt nemusí

Knižné ochutnávky

Náš člověk aneb A. J. Fikry o knihách, které fakt nemusí

Otevřel jsem knihu Příběhy opředený život A.J. Fikryho. A tam po pár stránkách našel tohle knihkupecké vyznání:

Od Kyjevské Rusi k Pussy Riot

Knižné ochutnávky

Od Kyjevské Rusi k Pussy Riot

Martin C. Putna napsal knihu o souvislostech ruských dějin. Jaký div, že se z knihy stala událost a žádané zboží. Rus je v tancích zase za humny...

Flannery O´Connor: A násilní ho uchvacujú

Knižné ochutnávky

Flannery O´Connor: A násilní ho uchvacujú

Koncom februára Artforum vydáva knihu americkej autorky Flannery O´Connorovej. Kúsok americkej južanskej gotiky ochutnajte už teraz: