Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Finálová desiatka Anasoft litera 2019.

Aktuálny ročník prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera pozná desiatku nominovaných spisovateľov.

Porota v zložení Gabriela Magová, Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a Ján Štrasser dnes na rádiu Devín vyhlásili kandidátov na víťaza Anasoft litera. Siedmi autori už túto nomináciu v minulosti úspešne absolvovali. Dvaja z nich ocenenie aj získali.

Desiatka Anasoft litera 2019:

1 Bindzár, Juraj: Zvon (Orman, 2018)

2 Bodnárová, Jana: NOCturná (Trio Publishing, 2018)

3 Dobrakovová, Ivana: Matky a kamionisti (Marenčin PT, 2018)

4 Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart, 2018)

5 Janáč, Milo: Milo nemilo (Kráľovstvo dokonalosti, 2018)

6 Kováčik, Juraj: V panoramatickom kine (Slovart, 2018)

7 Medeši, Ivan: Jedenie (Východoslovenské združenie Valal, 2018)

8 Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018)

9 Vadas, Marek: Zlá štvrť (K. K. Bagala, 2018)

10 Vilikovský, Pavel: RAJc je preč (Petrus, 2018)

Fotografia: Juraj Starovecký

„V roku 2018 vyšlo viac dobrých kníh ako desať. Síce sme sa na tejto desiatke zhodli pomerne rýchlo, ale raz toľko zostalo aj 'pod čiarou'. Sme radi, že sa nám okrem už zabehnutých autorov a autoriek podarilo nájsť aj niekoľko nových mien. Ťažšia časť rozhodovania je ešte pred nami, lebo zatiaľ sa neukazuje jednoznačný favorit a karty môžu zamiešať aj nováčikovia,” takto sa o ročníku verejne vyjadrila tohtoročná porota.

Individuálne vyjadrenie porotcov Anasoft litera 2019:

Magová, Gabriela

porotkyňa 2012, 2019

„Čítali sme dlho, vyberali pomerne krátko, rýchlo sme sa zhodli. Teraz na nás síce dopadol aj smútok, lebo viacerí naši individuálni favoriti sa do desiatky nezmestili – no to je vlastne dobre, lebo to znamená, že tento rok je čo čítať. Myslím si však, že naozajstný boj začne na konci, pri výbere toho ‘najlepšieho’”.

Schmarcová (rod. Somolayová), Ľubica

porotkyňa 2007, 2019

„Objavilo sa nečakané množstvo kníh, ktoré niečím zaujali, zopár jazykom, štýlom, niekoľko príbehom, témou, prístupom či nevídanou autorskou odvahou. Teší ma, že sa tento rok do desiatky dostali aj knihy s výrazným nadhľadom a humorom.”

Štrasser, Ján

porotca 2011, 2019

„Bolo mi ľúto, že vyberáme len desať kníh, lebo postup by si zaslúžili aj iné knihy než vybraté. Myslím si, úroveň prozaickej produkcie roku dvetisícosemnásť dosahuje slušnú úroveň.”

Csiba, Karol

porotca 2019

„Potešilo ma, že sa v hromade kníh našlo viacero odlišných autorských konceptov, ktoré sú zaujímavé aj čitateľsky. Ešte podstatnejšie je, že vo všetkých verziách písania sme neudeľovali iba symbolické body za účasť, hoci aj tá sa občas cení. Myslím si, že v tomto prípade sa súboj o tie skutočné body iba začína. Asi sa máme na čo tešiť.”

Text je z tlačovej správy Anasoft litera.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.