Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Finále ceny Anasoft litera 2020 ovládli ženy

BRATISLAVA – Z Rádia DEVÍN sme sa v piatok poobede dozvedeli tohtoročnú finálovú päťku prestížnej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera. O titul najlepšia prozaická kniha roka 2019 bojujú tieto ženy – Jana Bodnárová, Katarína Kucbelová, Michaela Rosová, Alena Sabuchová a Margita Czóbelová. Jedna z prvých štyroch menovaných autoriek získa koncom septembra finančnú odmenu 10 000 eur, jedine žeby nie a bol by to predsa len muž – Silvester Lavrík.

Nie je to teda úplne ženská päťka

V desiatke ceny Anasoft litera vyhlásenej koncom februrára bolo šesť žien a štyria muži, po prvý raz za históriu ceny sa stalo, že sa v nej ocitlo viac ženských autoriek ako mužských autorov. Vo finálovej päťke sú štyri ženy a jeden muž, ktorý písal o žene, v abecednom poradí:

Jana Bodnárová: Koža (ASPEKT 2019)

Katarína Kucbelová: Čepiec (Vyd. SLOVART 2019)

Michaela Rosová: Tvoja izba (vl. náklad 2019)

Alena Sabuchová: Šeptuchy (Artforum 2019)

Silvester Lavrík: Posledná k.&k. barónka (DIXIT 2019)

„Zo zloženia finálovej päťky som príjemne prekvapený a dohodli sme sa na nej aj celkom rýchlo. Táto päťka skutočne potvdrzuje to, čo sa poslednú dobu objavuje aj v českej literatúre – autorky sú v ofenzíve, viac sa presadzujú a majú aj väčšie ohlasy. Zároveň je táto päťka veľmi rozmanitá, je v nej päť druhov literatúry a aj náročný čitateľ si v nej ten svoj typ nájde,” zhrnul člen aktuálnej poroty ceny Anasoft litera Lubomír Machala z Katedry bohemistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dopĺňa ho Michal Jareš z Ústavu pre českú literatúru Akadémie vied Českej republiky: „Je v nej dosť zaujímavých autoriek, povedzme už strednej generácie, zároveň je v nej dosť tém, ktoré budú možno časom narastať, napr. rómska tematika, stála snaha zotrvávať vo fikcii v prípade Silvestra Lavríka, alebo rozvoľňovanie do menších románových útvarov ako je malý román Jany Bodnárovej či ťažko literárne zaraditeľný Čepiec Kataríny Kucbelovej, ktorý je niekde na pomedzí poučenej reportážnej prózy, ako až trošku maniakálna próza Michaely Rosovej, ktorá vás dostane svojím zaujímavým a presným rytmom, v ktorej sa autorka naozaj snaží pozdvihnúť slovenčinu na tú najvyššiu úroveň. Do budúcna bude preto zaujímavé či si z toho slovenská literatúra niečo vezme, alebo či to bola len náhoda, v každom prípade bude to zaujímavé.”

Päť kníh, ktoré odborná porota ceny Anasoft litera v zložení Zuzana Belková, Lubomír Machala, Peter F. ‘Rius Jílek, Michal Jareš a Dado Nagy do tohtoročného finále Anasoft litery síce nevybrala, stále bojuje o Cenu čitateľov, do ktorej sa viete zapojiť elektronicky na adrese hlasovanie.anasoftlitera.sk:

Peter Balko: Østrov (KK Bagala 2019)

Etela Farkašová: Hodiny lietania (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019)

Zuzana Mojžišová: Modus vivendi (Artforum 2019)

Víťo Staviarsky: Kšeft (Vydavateľstvo Staviarsky 2010)

Peter Šulej: fytopaleontológia (Marenčin PT 2019)

Tretie kolo hlasovania poroty organizátori do štatútu ceny doplnili v roku 2018.

Ženy a muži v pätnástich ročníkoch ceny Anasoft litera

Zaujímavosťou tohto ročníka je, že literárnu cenu Anasoft litera založila v roku 2006 spolu s Marekom Turňom poetka Katarína Kucbelová, ktorá ju do roku 2012 aj viedla. Pred niekoľkými rokmi z organizačného tímu odišla a v tomto roku sa so svojím prozaickým titulom Čepiec ocitla aj vo finále. „Nemyslím si, že ide o konflikt záujmov. Katarína Kucbelová cenu založila ako poetka pred vyše štrnástimi rokmi, kedy ani netušila, že bude písať prózu. Prvú napísala pred rokom, a do desiatky i päťky ju vybrala nezávislá porota. Anasoft litera hodnotí v prvom rade umeleckú hodnotu textu, “ vyjadrila sa súčasná riaditeľka ceny Simona Prokopec Fochlerová, ktorá k pätnástemu výročia pripravila aj základnú štatistiku: „Za existenciu tejto ceny v nej bolo nominovaných spolu sedemdesiatsedem spisovateľov vrátane spisovateliek, tých bolo dvadsaťosem. Hlavnú cenu získalo deväť mužov a štyri ženy, z čoho len Pavel Vilikovský ju ako jediný získal dvakrát a je aj štatisticky najúspešnejším autorom tejto ceny, nominovaný bol osemkrát. Čo sa týka žien, tak štatisticky najúspešňou autorkou je Veronika Šikulová, nominovaná bola trikrát, ale všetky nominácie premenila na jednu hlavnú a na dve čitateľské ceny, po štyri nominácie mali ešte Ivana Dobrakovová a Jana Juráňová.” Dodáva, že ďalším úspešným autorom je Víťo Staviarsky, ktorý mal až päť nominácií, vrátane aktuálnej, s jednou hlavnouInformácie z tlačovej správy Anasoft litera

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Náš člověk aneb A. J. Fikry o knihách, které fakt nemusí

Knižné ochutnávky

Náš člověk aneb A. J. Fikry o knihách, které fakt nemusí

Otevřel jsem knihu Příběhy opředený život A.J. Fikryho. A tam po pár stránkách našel tohle knihkupecké vyznání:

Od Kyjevské Rusi k Pussy Riot

Knižné ochutnávky

Od Kyjevské Rusi k Pussy Riot

Martin C. Putna napsal knihu o souvislostech ruských dějin. Jaký div, že se z knihy stala událost a žádané zboží. Rus je v tancích zase za humny...

Flannery O´Connor: A násilní ho uchvacujú

Knižné ochutnávky

Flannery O´Connor: A násilní ho uchvacujú

Koncom februára Artforum vydáva knihu americkej autorky Flannery O´Connorovej. Kúsok americkej južanskej gotiky ochutnajte už teraz: