Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Dobrodružstvo myslenia jesene 2019

Vydavateľstvo Artforum má fokus jasný: dobrodružstvo myslenia. Či už sa skrýva v kvalitných prekladoch nových zahraničných beletrií z edície -klad, v literatúre pre tak náročnú čitateľskú skupinu, akou je mládež alebo v zaujímavej pôvodnej slovenskej tvorbe. Toto sme si pre vás pripravili na jeseň 2019:

Alena Sabuchová: Šeptuchy

Mladá slovenská autorka Alena Sabuchová si pre jemné, no zároveň i drsné rozprávanie svojho prvého románu zvolila krásny priestor Podlasia. Zabývala ho výnimočnými postavami, stojacimi na hranici nielen dvoch susediacich štátov, ale svojím spôsobom aj dvoch svetov, na hranici mágie.

Podlasie je rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, ktorý autorka navštívila v rámci výskumu, doprevádzaná fotografom Robertom Tappertom. Je to tak trochu zabudnutá zem. Má však veľké, nie celkom poznané čaro a neopakovateľnú atmosféru zahalenú do hmiel vystupujúcich nad močiarmi.

Hrdinkami príbehu z tohto čarovného prostredia sú hrobárova dcéra Dorota a jej najlepšia kamarátka.

Šeptuchy vychádzajú 9. októbra 2019


István Kerekgyártó: Spiatočka

Román Spiatočka nás sprevádza životom Zsolta Vidru pospiatky: od smrti po narodenie. Prechádza s nami zo súčasnosti až do 50. rokov dvadsiateho storočia. Kruto úprimný príbeh hlavného hrdinu sa vinie cez temné podnájmy, panelákové byty, sivé fabriky, zadymené krčmy, nehostinné kasárne, nemocničné izby, väznice až po nocľahárne pre bezdomovcov.

Spiatočka, ktorá mala v Maďarsku veľký úspech je prvým autorovým románom vydaným v slovenčine. István Kerekgyártó svoju knihu uvedie v novembri aj v Bratislave: v kníhkupectve Artforum a na Bibliotéke.

Spiatočka vychádza 16. októbra 2019


Vojtěch Matocha: Prašina 2. Čierny merkurit

“Prašina je dobrodružnou knihou pre mládež, ktorá zaujme aj dospelých technooptimistov.” - Jozef Kuric

Druhý diel zo série dobrodružných kníh pre mládež od Vojtěcha Matochu zavedie mladých čitateľov do snehom zaviatej Prahy, ktorá je zas o niečo temnejšia. Jirka a En začínajú mať medzi sebou tajnosti - čo ich spôsobilo? Do ich vzťahu sa vkráda nedôvera, na scéne sa objavuje tajomný Melichar a v štvrti krchleby číha nová hrozba. Pod oceľovým nebom sa odohrá strhujúci príbeh, ktorý vyvedie z omylu všetkých, čo si mysleli, že na Prašine môže niekedy zavládnuť pokoj.


Prašina 2 vychádza na Veľký knižný štvrtok 17. októbra 2019


Daniel Pastirčák: Pontyho hora

Nová kniha Daniela Pastirčáka pre mladého aj dospelého čitateľa je o chlapcovi Pontym, ktorý sa rozhodol spojiť dva znepriatelené svety. Sám pochádza tak trochu z každého z nich a jeho snom je ukázať im, že existuje aj iná cesta ako nenávisť a predsudky. Autor knihu aj sám ilustroval.

Každý z nás má svoju horu, na ktorú musí počas života vystúpiť. Hora chlapca Pontyho je obrovská, dovysoka čnie uprostred dvoch protipólov – sveta vydezinfikovanej efektívnosti a sveta plného prírodnej emocionality.

Daniel Pastirčák sa v najnovšej rozprávke pre väčších aj celkom dospelých čitateľov so sebe vlastnou bravúrou dotýka boľavých miest našich súčasných dní. Prostredníctvom mnohých metaforických obrazov a podobenstiev kreslí cestu, po ktorej by sme sa mohli vybrať, aby sme na vrcholov hôr svojich životov mohli zapichnúť víťaznú a múdru vlajku.

Pontyho hora vychádza 13. novembra 2019


Ali Smith: Jeseň

Na jeseň konečne vyjde Jeseň, prvý diel z tetralógie ročných období od škótskej autorky Ali Smith. Bude to prvý slovenský preklad diela tejto spisovateľky, ktorej meno sa často objavuje v zahraničných shortlistoch najlepších kníh roku, či nomináciách na prestížne ceny ako Man Booker prize.

V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého. Ich priateľstvo sa začalo náhodou, boli susedmi, no postupne sa zbližovali najmä cez umenie a to, že si jeden na druhého našli čas. Román je tiež označovaný ako prvý skutočne pobrexitový, keďže reflektuje súčasné dianie vo Veľkej Británii.

Jeseň vychádza 20. novembra 2019Zobraziť diskusiu (0)

Šeptuchy

Šeptuchy

Alena Sabuchová

Podlasie – rustikálny lesnatý región medzi Poľskom a Bieloruskom, je tak trochu zabudnutá zem. O to väčšie má čaro a neopakovateľnú atmosféru zahalenú do hmiel vystupujúcich nad močiarmi.

Kúpiť za 11,90 €

Spiatočka

Spiatočka

István Kerékgyártó

Kruto úprimný príbeh hlavného hrdinu sa vinie cez temné podnájmy, panelákové byty, sivé fabriky, zadymené krčmy, nehostinné kasárne, nemocničné izby, väznice až po nocľahárne pre bezdomovcov.

Kúpiť za 12,00 €

Prašina 2. Čierny merkurit

Prašina 2. Čierny merkurit

Vojtěch Matocha

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v prašinskej štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar?

Kúpiť za 12,00 €

Jeseň

Jeseň

Ali Smith

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine. Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období. V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand.

Kúpiť za 12,00 €

Pontyho hora

Pontyho hora

Daniel Pastirčák

Každý z nás má svoju horu, na ktorú musí počas života vystúpiť. Hora chlapca Pontyho je obrovská, dovysoka čnie uprostred dvoch protipólov – sveta vydezinfikovanej efektívnosti a sveta plného prírodnej emocionality. Vo vnútri chlapcovho srdca sa tie vesmíry spájajú, v mieri prepletajú; vonku sú však na život a na smrť znepriatelené.

Kúpiť za 11,90 €

Podobný obsah

Staroba ako priestor na dialóg

Recenzie

Staroba ako priestor na dialóg

Starnutie je v súčasnej dobe vnímané najmä ako hrozba, ktorá vyvolá pocit úzkosti zakaždým, keď si vo vlasoch nájdeme ďalší sivý vlas. Akoby bola do strachu zo šedín pretavená pomerne chmúrna predstava o bezfarebnom svete. Možno aj preto sa obdobie staroby zvykne označovať termínom jeseň života. A slovo „jeseň“ sa nachádza aj v rovnomennom názve diela spisovateľky Ali Smith.

Zima v apríli? Prečo nie.

Recenzie

Zima v apríli? Prečo nie.

Ešte pred pár mesiacmi by nik nepovedal, že atmosféru nového roka môžeme prežiť aj na jar. Všetko stíchne, obchody sú zatvorené. Pocit, že kde niečo končí, ine začína, v nás vyvoláva otázky týkajúce sa vlastnej existencie. Sme spokojní so životom aký vedieme, so vzťahmi, ktoré máme? Sme spokojní so sebou samými a v neposlednom rade, so svetom, ktorého sme súčasťou? Podobné otázky zrejme v dnešných časoch Korony podvedome riešime viacerí. Čakáme, kedy “to” skončí a plánujeme, čo urobíme inak, keď budeme mať možnosť. Nové začiatky sú však zatiaľ v nedohľadne...

Nový rok, nová farebnosť literárnych po-kladov

Správy

Nový rok, nová farebnosť literárnych po-kladov

Onedlho vyjde prvá tohtoročná kniha z edície -klad. Klamárka od Ajelet Gundar-Gošen bude prvá z kníh v novej tehlovej farebnosti. Dizajn edície -klad, ktorá prináša literárne po-klady, kvalitné pre-klady súčasnej svetovej beletrie, má od začiatku na starosti dizajnérka Mária Rojko. Prečo sa farebnosť obmieňa? Podľa akého kľúča spája knihu so slovenskými ilustrátormi? A na aké výtvarnícke mená sa pri ďalších knihách môžeme tešiť? Dozviete sa v krátkom rozhovore.