Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Desiatka najlepších slovenských kníh podľa poroty Anasoft litera

Desiatka je známa a je pre mnohých prekvapivá. V tejto chvíli vám prinášame len krátky prehľad desiatich finalistov, ktorých porota vyberala z doteraz rekordného počtu 227 prozaických kníh, ktoré vyšli v minulom roku - a tie tam na rozdiel od českých literárnych cien neprihlasujú vydavatelia, porota posudzuje všetky knihy, ktoré vyšli. Postupne vám prinesieme ukážky z nich aj reakcie kritikov na tento výber.

Do finále nakoniec porota v zložení Veroniky Rácovej, Ivany Hostovej, Jána Gavuru, Michala Habaja a Pavla Matejoviča vybrala týchto desať titulov v abecednom poradí:

Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko, Orman, 2016

Cigánová, Zuzana: Aksál, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016

Gibová, Ivana: Barbora, boch &katarzia, Marenčin PT, 2016

Fulmeková, Denisa: Konvália, Vydavateľstvo SLOVART, 2016

Havran, Michal: Analfabet, Marenčin PT, 2016

Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu, RUBATO, 2016

Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016

Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016

Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015

Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

RE: Výber ako akt vzdoru? A a B

Správy

RE: Výber ako akt vzdoru? A a B

Diskusia o tohtoročnom výbere finálovej desiatky Anasoft litera pokračuje a práve skutočnosť, že domáca literatúra konečne vzbudzuje aj nejaké silnejšie emócie je hádam dôležitejšia ako samotný výber. Prečítajte si ďalší pohľad na vec - básnik Peter Prokopec reaguje na článok básnika Michala Talla ´Výber ako akt vzdoru´

Výber ako akt vzdoru?

Správy

Výber ako akt vzdoru?

Tlačová správa k vyhláseniu finalistov tohtoročnej ceny Anasoft Litera má nadpis: „Desiatka finalistov Anasoft litera 2017 je prekvapivá“. Iste, pre väčšinu tých, ktorí sledujú dianie okolo nášho najvýznamnejšieho prozaického ocenenia každoročne, bol aktuálny výber poroty skutočne nečakanou správou. Otázkou však, ako pri každom prekvapení, ostáva, či ide o prekvapenie príjemné, alebo skôr rozpačité.

Riedka polievka Anasoft litera 2017

Správy

Riedka polievka Anasoft litera 2017

"Divné sa mi to zdá tento rok, Vilikovský ani Balla nič nenapísali a ani Rakús, ale zato 227 kníh, vo finále sú aj akési čudné, porota isto z vody musela variť a výsledkom je riedka polievka, v ktorej plávajú zhodou okolností aj niekoľkí moji kamaráti, ahojte, neberte to osobne". Píše Martin Ciel.