Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Cynicky úprimný debut o slovenskom zdravotníctve

Tento rok vo Vydavateľstve Slovart vydáva svoj debut Úspešníci začínajúca slovenská autorka Katarína Fedorová.

Autorka sa ako právnička trápila smutnými skúsenosťami svojich klientov s našim zdravotníctvom a sociálnym systémom. „Často som písala na rôzne úrady, ministerstvá, v rámci svojich článkov a kníh som navrhovala rôzne riešenia. Nikto si ich ale nevšímal. Až som si povedala, že o tom teda budem musieť napísať nejakú veselú, svižnú knihu do ktorej všetky tie problémy zakomponujem a tak na ne upozorním ... Nakoniec ma dej zaviedol úplne inde a ťažkým problémom, o ktorých som chcela písať, sa kniha venuje úplne okrajovo.“

Úspešníci sú drsným a vtipným románom o hlade po uznaní a hrôze zo zlyhania. V prudkom tempe a s cynickou úprimnosťou rozvíjajú príbeh lekárky, ktorá svoju prácu, mužov aj deti vníma inak, než by sa patrilo. Dej sa odohráva v reáliách slovenského zdravotníctva, ktoré autorka dôverne pozná. „Mama aj otec sú lekári. Doslova som vyrástla v nemocnici. Okrem toho sa venujem medicínskemu právu a vediem pacientsku organizáciu. Tieto témy my vždy boli blízke.“

Katarína Fedorová pomenúva s nezvyčajnou otvorenosťou a zmyslom pre humor skutočné pocity hrdinky ukryté za predstieranou nehou, vášňou a záujmom. Prezradila, že „názory hlavnej hrdinky na mnohé oblasti života, ako sú vzťahy, práca, deti či zmysel života sú mojimi názormi.“ Knihu písala štyri mesiace po nociach, keďže cez deň musela pracovať a starať sa o deti a možno aj preto bola jej najväčšou kritičkou a podporovateľkou dcéra Laura, ktorá má 17 rokov a kniha je venovaná práve jej. „Je mojím veľkým šťastím. Každý deň som jej čítala, čo som napísala. Keď sa smiala, alebo plakala, vedela som, že je to dobré. Ak pokukovala po mobile, bolo mi jasné, že to musím prepísať.“Katarína Fedorová je vyštudovaná právnička a tiež predsedníčka OZ Hematologický pacient. V oblasti sociálneho zabezpečenia pomáha onkologickým pacientom v rámci bezplatných poradní.


Informácie sú z tlačovej správy vydavateľstva Slovart.

Zobraziť diskusiu (0)

Úspešníci

Úspešníci

Katarína Fedorová

Úspešníci sú drsným a vtipným románom o hlade po uznaní a hrôze zo zlyhania. V prudkom tempe a s cynickou úprimnosťou rozvíjajú príbeh lekárky, ktorá svoju prácu, mužov aj deti vníma inak, než by sa patrilo.

Kúpiť za 11,95 €

Podobný obsah

Láska v čase cholery

Recenzie

Láska v čase cholery

Márquezove romány sa stali obľúbenými po celom svete. Termín magický realizmus, ktorý vystihuje poetiku týchto diel a je ich spoločným poznávacím znamením, autora sprevádza akoby odnepamäti. Kniha s príznačným názvom – Láska v čase cholery je síce ľúbostným románom, ale v tomto prípade ide o jeho výsadu, a nie prekážku.

Tajný príbeh

Recenzie

Tajný príbeh

Na jeseň v roku 1992 sa dostal na knižné pulty román s hypnotickým názvom The Secret history od vtedy len 29 ročnej autorky Donny Tartt, ktorá svojim jasnozrivým spisovateľským talentom dokázala skĺbiť viaceré žánre a vystavať provokatívny detektívny príbeh o študentskej vrstve z vysokých kruhov inšpirovaný jej vlastným štúdiom na súkromnej univerzite Bennington College, ktorú v 80. rokoch navštevovala.

Tragikomická írska odysea

Recenzie

Tragikomická írska odysea

John Boyne je v slovenskom literárnom priestore známe meno; preslávili ho romány ako Chlapec v pásikavom pyžame, Noe na úteku či Chlapec na vrchole hory. Slovart v roku 2019 priniesol jeho ďalší román Neviditeľné besy srdca s prekladom Otta Havrilu.