Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Čo čítajú Stanke, Kucbelová a Šindelka?

Tím Čo čítať? a Jablko.sk bol na Pohode 2017. Šestica zaujímavých ľudí prezradila, aká kniha ich (v poslednom čase) ovplyvnila a čo čítali ako deti. Nahliadnite do knižnice Richarda Stankeho, Kataríny Kucbelovej a Mareka Šindelku.

Vynikajúci slovenský herec Richard Stanke známy svojím zmyslom pre humor čítal ako malý napríklad aj Troch pátračov. Pri spomienke na Záhadu o koktajúcom papagájovi, či príbeh šepkajúcej múmie sa doteraz usmieva. Ako mladý zas podľahol čaru poézie: "Počas puberty som mal rád poéziu, čo je asi trošku nezvyk. Venovali sme sa jej dosť aj na Vysokej škole múzických umení, takže ma dosť ovplyvnila."

A čo číta Richard Stanke dnes? "V poslednom čase ma zaujala kniha o Milošovi Havlovi, majiteľovi bývalého Lucernafilmu. Sleduje anabázu celej jeho rodiny, života za Protektorátu až do jeho smrti v Nemecku."


Český spisovateľ a básnik Marek Šindelka nás svojou analýzou Tolstého Anny Kareniny doslova zhypnotizoval. Odporúčame pustiť si jeho knižný tip vo videu celý, v prepise len krátko: "Je to naprostá klasika, ale jsem z toho unešenej. Příde mi to nádherné, je to ta doba, kdy byly milostné příběhy ještě plnokrevný. Je to historie lásky 19. století. Je v tom strašný cit. Cit pro lidi, soucit. To jsou ti velcí autoři, co k tomu dodat."

Ako malý chlapec mal veľmi rád Malého princa a keď v pätnástich prichádzal do Prahy, mal so sebou jednu preňho veľmi dôležitú knihu: "Vez jsem si sebou pár švestek a Sestru od Topola. Byl to pro mněprůvodce Prahou, tehdejší Prahou a její atmosférou. Tou knihou jsem úplně nasákl."

Poetku Katarínu Kucbelovú v poslednom čase pri výbere literatúry ovplyvnil jej pobyt v Budapešti: "Začala som tam čítať Szilárda Borbélyho Vydedencov. Začala som ho čítať v českom preklade, požičala som si ho v knižnici. Nestihla som ho však prečítať a dočítala som ho v slovenskom preklade. Takže som v podstate čítala dve rôzne knihy od jedného autora. Kto vie, aké je to v maďarčine...? Pre mňa je to výborná a silná kniha." Stopu zanechal aj Bratislavský knižný festival: "Prečítala som si Kolymské denníky, ktoré tam boli odprezentované a potom som si strihla rovno aj toho Šalamova (Varlama Šalamova - pozn. AV), keď som na to už bola pripravená. Potom sú knihy, ku ktorým sa vraciam. Momentálne je to jeden preklad, Katja Petrowskaja, kniha sa volá Asi Esther. Niečo ma k nej stále ťahá. (Asi Esther, Premedia 2015, prekl. Zuzana Demjánová - pozn. AV)

A čo čítala Katarína Kucbelová ako dievča? "Moje detstvo je Astrid Lindgrenová. To je myslím veľmi jasne oddelené od iných autoriek a autorov detskej literatúry. Ja som mala Astrid Lindgrenovú, potom dlho dlho nič a potom už všetko ostatné."Videá vznikli v spolupráci s jablko.sk. Jablko vzniklo preto, lebo jeho zakladatelia chceli ukázať, že sa deje veľa dobrého a pekného. Viac z ich pohľadu na svet môžete zachytiť TU.

Zobraziť diskusiu (0)

Citlivý člověk

Citlivý člověk

Jáchym Topol

Po rokoch nový Topolov román. Topolov dobrodružný román zo súčasnosti sa dotýka tém, ktoré znepokojujú ľudstvo odjakživa: viera, starnutie, zmysel života, samovražda, láska, rodičovstvo a aj tých, ktoré sú teraz najauktuálnejšie: "sťahovanie národov", politická korektnosť, krymský konflikt...

Kúpiť za 12,24 €

Malý princ

Malý princ

Antoine de Saint-Exupéry

Pôvabná knižka nielen pre deti, ale pre všetkých, ktorí chcú deťom porozumieť. Toto dielko dosiahlo svetový úspech a dnes patrí do základného fondu svetovej literatúry.

Kúpiť za 4,66 €

Kolymské denníky

Kolymské denníky

Jacek Hugo-Bader

Drsné podnebie, večne zamrznutá zem, hektolitre vodky. Taká je Kolyma na ďalekej ruskej Sibíri. A k tomu minulosť zjazvená stovkami gulagov a zem nasýtená zlatom. Cez to všetko sa ťahá viac ako dvetisíc kilometrov dlhá cesta vydláždená mŕtvolami väzňov, ktorí ju kedysi dávno stavali. Akoby sme hovorili o nejakej neznámej a nepochopiteľnej planéte.

Kúpiť za 11,69 €

Kolymské povídky

Kolymské povídky

Varlam Šalamov

Povídky ze sovětských gulagů. Varlam Šalamov strávil čtrnáct let v kolymských lágrech a další léta ve vyhnanství. Jeho Kolymské povídky patří k tomu nejhodnotnějšímu, co bylo napsáno o sovětských koncentračních táborech.

Kúpiť za 11,21 €

Vzkříšení modřínu

Vzkříšení modřínu

Varlam Šalamov, Jan Machonin

Kde sa v človeku berie sila a vôľa, aby vyviazol živý z pekla sovietskeho gulagu? Aj na túto otázku hľadá vo svojich poviedkach odpoveď Varlam Šalamov, prozaik, bývalý väzeň a autor rozsiahleho poviedkového cyklu o Kolyme.

Kúpiť za 13,14 €

Podobný obsah

BRaK - Bratislavský knižný festival je za dverami. Čo nám tento rok pripravil?

Správy

BRaK - Bratislavský knižný festival je za dverami. Čo nám tento rok pripravil?

Už piaty rok za sebou príde začiatkom júna do Bratislavy knižný festival, ktorého ambíciou je ukázať nám, čo zaujímavého sa deje v knižnom svete. Festival sa po prvýkrát uskutoční v Divadle Aréna a priľahlom Sade Janka Kráľa a prinesie nám možnosť spoznať desiatky hostí z celého sveta, autorov, vydavateľov, ilustrátorov, dizajnérov. Súčasťou festivalu bude aj predajná výstava kníh viac ako troch desiatok malých vydavateľstiev. V článku nájdete prehľad toho, čo všetko môžete na tomto sviatku dobrých kníh zažiť.

Čo číta Samo Marec?

Tipy na dobré knihy

Čo číta Samo Marec?

Tím Čo čítať? a Jablko.sk bol na Pohode 2017. Šestica zaujímavých ľudí prezradila, aká kniha ich (v poslednom čase) ovplyvnila a čo čítali ako deti. Ako prvý prinášame knižný tip Sama Marca.

​Yuval Zommer: Deti vám povedia, že milujú knihy, ale nepovedia, že milujú Google.

Recenzie

​Yuval Zommer: Deti vám povedia, že milujú knihy, ale nepovedia, že milujú Google.

Takmer všetky názvy jeho kníh v angličtine sa začínajú písmenom B – Big Book of Bugs, Big Book of Blue, či Big Book of Beasts a v dvadsiatich štyroch jazykových mutáciách sa ich predalo viac ako pol milióna. Oceňovaný londýnsky ilustrátor Yuval Zommer napriek plnému kalendáru prišiel do Košíc na malý festival detskej knihy Punktík, aby deti naučil, ako jednoducho a presne nakresliť pavúky, húsenice a chrobáky a predstavil slovenské preklady svojich kníh.