Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Čo bude ďalej? Dobrodružstvo myslenia jar/leto 2018

Nový rok, nové knihy, na ktoré sa môžeme tešiť. Prvý polrok 2018 vydá vydavateľstvo Artforum pre každého niečo: fantastickú klasiku ako Borgesove poviedky, či poéziu Ivana Štrpku, krásne ilustrované knihy pre zvedavé deti Cesta časom a Rastlinopis, ale aj novú prekladovú beletriu Nicole Kraussovej a Nathana Englandera. Jednoducho autorov, ktorých poznáme a máme radi, novinky, ktoré treba spoznať a knihy pre tých, ktorí chcú spoznávať svet. Nech sa páči prehľad pripravovaných kníh vydavateľstva Artforum.

Nová edícia, ktorú treba spoznať

Prekladová beletria vydavateľstva Artforum začne od tohto roku vychádzať v samostatnej edícii. Naším cieľom je, aby značka tejto edície bola zárukou kvalitnej knihy z pera súčasného autora či autorky. Vám, čitateľom a čitateľkám, prinesieme čerstvé ovocie literárneho sveta, príbehy inšpirujúce k dobrodružstvu myslenia.

Jonas Hassen Khemiri - Všetko, čo si nepamätám (apríl 2018)

Mladý švédsky autor je známy svojou poviedkovou tvorbou aj adaptáciami jeho diel pre divadlo a televíziu. Do slovenčiny uvedieme jeho román Všetko, čo si nepamätám, za ktorý získal v roku 2015 najprestížnejšiu švédsku cenu August prize, a ktorý bol preložený do dvadsiatich piatich jazykov. Originálny Khemiriho rukopis ste mohli spoznať v poviedke, ktorú uverejnil web Medzi knihami.

Nicole Krauss - Forest dark (apríl 2018)

Nicole Kraussovú poznáme ako autorku bestselleru a krásnej knihy Dejiny lásky alebo románu Veľký dom. Jej novinku z roku 2017, román Forest dark kritici hodnotia ako “skvost” a “veľký úspech”. Dlho sme teda neváhali a rozhodli sme sa ho priniesť aj slovenským čitateľom a čitateľkám. Je to podmanivý príbeh (alebo skôr dva) o hľadaní zmyslu, ktorý presahuje naše každodenné plahočenie. Hlavnými postavami sú autorka v tvorivej (aj životnej) kríze a starnúci bohatý židovský právnik. Obaja hľadajú odpovede na večné otázky o zmysle života a o tom, kam vlastne patríme.

Nathan Englander - Večera v strede zeme (máj 2018)

Americký spisovateľ Nathan Englander prenikol do povedomia slovenských a českých čitateľov zbierkou poviedok O čem mluvíme, když mluvíme o Anně Frankové (Paseka, 2014). Vo svojom prvom románe Večera v strede zeme svoju “poviedkovú minulosť” nezakrýva - príbeh pretínajú rôzne zemepisné pásma a dejinné epochy, viacero malých príbehov sa prepletá v jeden - príbeh o izraelsko-palestínskom konflikte a hľadaní jeho riešenia. Englander sa inšpiroval skutočným príbehom agenta izraelskej tajnej služby, ktorý zradil a vytvoril tak svojho nepodareného špióna Z. Ten sedí už dvanásť rokov v utajenom väzení v púšti, kde nadviaže zvláštny, nerovný kamarátsky vzťah s jeho dozorcom. Englanderov román je zmes žánrov a čitateľských zážitkov: od magického realizmu, alegorické presahy, cez špiónsky triler a romantický príbeh bez príkras. Recenziu na román uverejnil Denník SME.


Pre malých čitateľov, čo chcú spoznať svet

Cesta časom - Peter Goes (január 2018)

Vydajte sa na cestu časom, ktorá nás prevedie dejinami sveta od veľkého tresku až po súčasnosť. Spoločne sa pozrieme na zuby dinosaurom, na život a vynálezy obyvateľov starovekých miest, zažijeme kruté grécko-perzské vojny, budeme sa plaviť na lodiach s Vikingami, tancovať s deťmi kvetov či spomínať na Pražskú jar. Krásna kniha belgického ilustrátora Petra Goesa je plná maličkých detailov, ktoré spolu tvoria veľké dejiny. Pre detského čitateľa prinášajú nie jednoduchý kontext rôznych dejinných období, no formou, ktorá zaručene nebude nudiť. Cesta časom je dobrodružný žážitok, ktorý po prekladoch do dvadsiatky jazykov konečne máme aj v slovenčine.


Rastlinopis - Jiří Dvořák (marec 2018)

Český spisovateľ a biológ Jiří Dvořák už v roku 2015 zaviedol deti do ríše všakovakého hmyzu a hávede v knihe Hávedník. Texty plné zaujímavostí spolu s vtipnými ilustráciami Daniely Olejníkovej vytvorili neodolateľnú kombináciu pre zvedavé deti. Na oslavu jari tento rok vydáme jeho Rastlinopis, ktorý opäť zodpovie náročné detské otázky: prečo pŕhľava pŕhli? Prečo sa nám chce z cibule plakať? A prečo je najdrahšia káva taká, ktorú kakajú cibetky? Rastlinopis ilustrovaný Alžbětou Skálovou je rodinná knižka pre malé aj väčšie deti a určite aj pre rodičov, ktorí sa budú čudovať, koľko toho ešte nevedeli.

Pre veľkých, čo chcú lepšie spoznať svet

Cela číslo 20 - Marína Zavacká (marec 2018)

Historička Marína Zavacká sa venuje téme propagandy a výskumu totalitných režimov v 20. storočí. Je známa ako slovenská kapacita vo svojej téme, no nezostáva len v akademických vodách. Aktívne prijíma pozvania do diskusií a má dar zrozumiteľne a výstižne priblížiť aj komplexné situácie laickému publiku. Jej kniha Cela číslo 20 ukazuje hrôzy Slovakštátu na príbehu Márie Janšákovej, ktorá bola bez vysvetlenia vzatá do väzby a väznená v Ilave. V knihe Zavacká ukazuje podobnosť praktík proti jednotlivcovi, ktoré neskôr využíval aj iný totalitný režim - komunizmus.

Juraj Mesík - Posledné impérium (apríl 2018)

Juraj Mesík je analytik globálnych trendov, publicista a ekologický aktivista. V jeho najnovšej knihe s podtitulom Texty o agónii Ruska na jednom mieste zhromaždil svoje čitateľmi vyhľadávané články zamerané na situáciu v Rusku a Ukrajine publikované v rôznych slovenských médiách. O obsahu viac prezradia názvy vybraných kapitol: Mier pre čaše časy; Ruský vpád do Ukrajiny – šanca na zmenu; Československo 1968, Ukrajina 2014; Čo priniesol Ficovi posol od Putina?; či Žaba na jadrovej bombe.


Známe, no zatiaľ nespoznané

Fikcie - Jorge Luis Borges (marec 2018)

Poviedková zbierka Fikcie patrí k najslávnejším dielam argentínskeho spisovateľa a básnika Borgesa. Pôjde o prvé ucelené samostatné slovenské vydanie v kvalitnom preklade. Borges v týchto poviedkach dáva dôraz na silu fikcie. Snahu o realistické písanie vnímal ako zradu podstaty spisovateľského umenia. V jeho majstrovských poviedkach sa môžeme teda tešiť na únik z reality, ktorý ocenil aj časopis Le Monde, ktorý zbierku zaradil do svojho výberu 100 najvýznamnejších kníh 20. storočia.

Básne - Ivan Štrpka (máj 2018)

Je pre nás veľkou cťou, že v našom vydavateľstve vyjde aj nová zbierka básní Ivana Štrpku. Básnika, prozaika, prekladateľa a dvorného textára Deža Ursinyho netreba dlho predstavovať. Onedlho zaňho nanovo prehovoria jeho osobité básne.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Ediční plán Argo - říjen 2018 - březen 2019

Správy

Ediční plán Argo - říjen 2018 - březen 2019

Edičák Arga je vždycky interesantní. Dobří redaktoři, dobří překladatelé, zkušenosti, mnoho let v plném provozu, dobré renomé u zahraničních agentů. Nabízím seznam k prolistování a stručnou komentovanou prohlídku edičákem.

Ediční plán Odeonu  - 2. pololetí 2018

Správy

Ediční plán Odeonu - 2. pololetí 2018

Tentokrát k nově ohlášeným titulům světové literatury přibyla i nové grafická úprava edice Světová knihovna. Správně. Už se to přece jen začalo jedno motat do druhýho, stíženou orientaci měli jak čtenáři, tak knihkupci. První novou obálku má poprvé do češtiny přeložený druhý román Juliana Barnese Než potkala mě. Pro víc info zalistuj edičákem.

Ediční plán nakladatelství Host  - podzim 2018

Správy

Ediční plán nakladatelství Host - podzim 2018

Přes 60 novinek včetně španělského a italského napínáku, dvou původních českých novinek, sci fi, fantasy, včetně série N. K. Jemisinové, jejíž první dva díly získaly nejvyšší žánrové ocenění Hugo, knihy pro děti a dvě nové básnické sbírky a tak dále. Nakladatelství Host a jejich nakladatelský mix.