Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Čakanie na sneh

Čakanie na sneh bude druhou detskou knihou od Petra Gärtnera. Autor vošiel do pozornosti v roku 2017 svojím debutom O čertovi Kolofónovi. Kniha bola napísaná na motívy rovnomennej úspešnej divadelnej hry jeho bábkového divadla Morgonrock. V Čakaní na sneh sa však posúva od rozprávky viac k realizmu. Hrdinom príbehu je malý chlapec vo veku dieťaťa na prvom stupni základnej školy. Tejto vekovej kategórii je kniha venovaná.

„Momentálne pracujem na viacerých textoch, kde sa snažím vytvoriť niečo ako ‚Deti z Bullerbynu na deväťdesiatkovom slovenskom sídlisku‘. Niečo z toho práve vychádza na pokračovanie v Slniečku a Čakanie na sneh je prvý ucelený text z tejto mojej snahy, ktorý zároveň vychádza knižne,” vysvetľuje autor.

Koncept knihy zahŕňa aj veľké množstvo ilustrácií, keďže bude určená pre prvočitateľov. Tie jednak text odľahčia, no zároveň budú slúžiť aj na ilustráciu reálií z minulosti, ktoré už dnešné deti určite nepoznajú. O ilustrácie sa postarala Marta Matus, čerstvá absolventka ateliéru ilustrácie na VŠVU, ktorá ma už na konte spolupráce s vydavateľstvami E. J. Publishing či Albatros. Sú poňaté lyricky a civilne, aby vystihli atmosféru obdobia príchodu zimy.

„Vždy som chcel napísať ‚knihu o snehu‘. Zachytiť, čo znamená pre malé deti zima. Dej sa odohráva od konca jesene do Vianoc a vo voľnom, nie veľmi dramatickom slede zachytáva rôzne detské rituály a zvyky. Takže ono to vlastne nie je tak úplne zimná kniha, skôr som sa snažil zobraziť také mravčanie v bruchu, keď už sa všetci na ten sneh tešia. Vzhľadom na námet som zvolil viac lyrický prístup, ktorý som vo svojej doterajšej tvorbe takmer vôbec nepoužíval. Kniha tak bude, aspoň dúfam, čiastočne aj odkazom na pôvodnú slovenskú literatúru pre deti a mládež. Dielo som zároveň písal tak, aby vytvorilo dialóg medzi deťmi a rodičmi, keďže hovorí o tom, ako sa Vianoce a zima prežívali kedysi. Ten dej príbehu je trochu také bezčasie, sú to síce deväťdesiate roky, ale mnoho vecí sa v tej dobe žilo ešte tak ako v osemdesiatych alebo sedemdesiatych rokoch. Mojím zámerom je tak u malých čitateľov formovať povedomie o minulosti,” slovami Petra Gärtnera.

Na grafickej úprave sa podieľa skúsený dizajnér Peter Gála, ktorý má za sebou množstvo spoluprác s vydavateľstvami Artforum, Slovart či ďalšími. Bude to zároveň prvá kniha vychádzajúca vo vlastnej vydavateľskej réžii autora. Krst knihy je naplánovaný na koniec októbra. Kniha vzniká vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

Úryvok:

„Celé sídlisko čaká na sneh. Už niekoľko dní je sneženie cítiť vo vzduchu, a keď ťahajú rodičia svoje deti domov zo školy, všetky sa pozerajú do neba, kedy začne padať. Ráno, hneď keď rozlepím oči, bežím k oknu, ale vonku stále nie je bielo.

Aj v škole pozerám z okna a myslím na sane, ktoré čakajú v zamknutej pivnici. Keď sa poobede vrátim, idem ich do kočikárne skontrolovať. V kočikárni je plno rárohov: bicykle, kvetináče, detská ohrádka, lopatky do piesku, a tam vzadu sa skrývajú aj moje sane.”
Peter Gärtner (1986) ‒ spisovateľ, divadelník, absolvent odboru scenáristika a dramaturgia na VŠMU (2011). Jeho prvotina je detská ilustrovaná kniha O čertovi Kolofónovi (2017), ktorá vychádza z rovnomennej bábkovej hry. Autor sa pred písaním kníh venoval práve bábkovému divadlu a okrem písania hier pre vlastné divadlo má na svedomí aj scenár k inscenácii Lovci duchov v Bábkovom divadle Žilina (2019). Jeho ďalším románom bola kniha Veľký román (Zum Zum production, 2019). Okrem iného sa venuje aj písaniu scenárov pre televízie, recenzií a blogov a organizovaniu rôznych kultúrnych podujatí.Zobraziť diskusiu (0)

O čertovi kolofónovi

O čertovi kolofónovi

Peter Gärtner

Prepis rovnomennej úspešnej divadelnej hry, s ktorou kočovné Bábkové divadlo Morgonrock pochodilo celé Slovensko. Ustráchaný čert Kolofón doteraz iba dobroty z pekelného kotla vylizoval, ale teraz musí Luciferovi priniesť dve neposlušné deti! Na zemi stretáva pokrokovo zmýšľajúcich Janka s Marienkou, citovo rozorvanú Ježibabu, lúpežníkov a zdravú bio stravu.

Kúpiť za 10,93 €

Veľký román

Veľký román

Peter Gärtner

Tridsiatnik Martin Komínek sa už dlhé roky snaží získať finančnú podporu od Literárneho inštitútu na napísanie svojho Veľkého románu, ako pateticky sám nazýva knihu, na ktorej pracuje. Keď mu jedného dňa Inštitút udelí dotáciu, nedokáže tomu uveriť.

Kúpiť za 12,26 €

Podobný obsah

Štedrá kôpka kníh alebo Knižné sady a boxy ako darček

Recenzie

Štedrá kôpka kníh alebo Knižné sady a boxy ako darček

Mali ste vo svojej izbe poličku verneoviek alebo potteroviek? Ak sa vám páči nápad s knižným boxom alebo sadou kníh, máme pre vás štedrý výber. Pretože v niektorých knihách sa oplatí stratiť na dlhší čas. Dôvodom môže byť napínavé putovanie s hlavným hrdinom. Vtedy je dobré mať poruke všetky diely. Inokedy nás očarí spôsob rozprávania a chceme mať doma všetko, čo obľúbený autor napísal. Pestujme vo svojich najbližších knižné zberateľstvo.

Telo svine je tak stavané, že sa nedokáže pozrieť na oblohu

Recenzie

Telo svine je tak stavané, že sa nedokáže pozrieť na oblohu

​Atlasy zvierat nie sú na knižnom trhu žiadnou novinkou. Tie špeciálne určené pre deti sú typické zjednodušenými definíciami, kratším textom a názornejším popisom. Švédka Maja Säfströmová zvolila vo svojej knihe Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách podobný kľúč, lebo využíva minimum textu a veľa obrazu, čo je pre detského čitateľa príťažlivé.

Nebojme sa čudných kníh - ale naučme sa s nimi narábať

Správy

Nebojme sa čudných kníh - ale naučme sa s nimi narábať

Ľudské lebky napichnuté na konároch vyschnutého stromu, vyčkávajúce havrany a čierna mačka so zježeným chvostom, vystrašené zvieratá s vycerenými zubami v ľudských pózach a pokrivený tučný človek, ktorý sa díva na horiacu chalupu. Tak vyzerala obálka knihy s názvom Najkrajšie slovenské rozprávky určenej najmenším deťom, ktorá vyšla s ilustráciami Jaroslava Vodrážku niekedy v päťdesiatych rokoch. Krutý naturalizmus jej textov aj ilustrácií nebol vtedy ojedinelý, bol skôr pravidlom. Kým dnes ježibabu Janko s Marienkou jednoducho šupnú do pece a zavrú za ňou dvierka, vtedy sa tá už veru iba vzdúvala a fučala ako mechy, jazyk vypľazila, bielka na očiach jej vyskočili ako upečené vajcia, sila znej vybehla a telo upieklo sa na škvarku.