Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

BRaK sa vracia

Bratislavský knižný festival sa blíži, vracia sa v dňoch 17. do 20. mája do Pisztoryho paláca s témou Jazyky knihy a opäť ponúkne domáce aj svetové mená literatúry a knižnej tvorby. Izraelčan, držiteľ Man Booker Interntional 2017 David Grossman, zásadná postava nemeckého komiksu Reinhard Kleist, výstava Jiřího Šalamouna, čínsky básnik a disident Liao I-wu, oceňovaný iracký autor Hassim Blásim či portugalský spisovateľ Gonçalo M. Tavares.

V nadväznosti na tému aktuálneho ročníka – Jazyky knihy – tohtoročný BRaK prináša aj silný vizuálny program. Zásadná postava nemeckého komiksu, Reinhard Kleist, predstaví svoju grafickú novelu Nick Cave: Mercy on Me aj prostredníctvom performance, kedy ho počas kreslenia doplní Caveova hudba v podaní Roba Pospiša, Martina Sillaya, Juraja Šušaníka, Petra Raitla, Romana Harvana a Jozefa Luptáka. Samotný festival vo štvrtok 17. 5. odštartuje šnúra vernisáží, približujúcich rôzne podoby knižnej ilustrácie. Silnú francúzsku scénu predstaví výstava Anne-Margot Ramstein v galérii Art Books Coffee na Baštovej či Laurenta Moreaua, autora nádhernej adaptácie Knihy džunglí, v priestoroch Francúzskeho inštitútu.

V galérii Univerzitnej knižnice bude vo štvrtok otvorená výstava Jiřího Šalamouna, legendárnej postavy stredoeurópskej knižnej ilustrácie, ktorá návštevníkom pripomenie množstvo postáv a príbehov z dielne autora obľúbeného Maxipsa Fíka. Počas celého trvania festivalu budú v priestoroch samotného Pisztoryho paláca prístupné diela z knihy Codex Seraphinianus, príbehy sympatickej Emy z dielne Ivety Merglovej či ilustrácie Jindřicha Janíčka, Dávida Soboňa a Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva z Art Studia Agrafka. Motívy z tvorby zúčastnených autorov tvoria aj pouličnú galériu, ktorá v týchto dňoch propaguje festival na citylightoch v uliciach Bratislavy.

Okrem Reinharda Kliesta festival navštívia aj autor surrealistickej encyklopédie imaginárneho sveta, Luigi Serafini, čínsky básnik a disident Liao I-wu, oceňovaný iracký autor Hassim Blásim či portugalský spisovateľ Gonçalo M. Tavares, ktorého román Jerusalem sa ocitol v európskom vydaní sprievodcu po najlepších knihách dejín „1001 kníh, ktoré musíte prečítať, kým zomriete“. Stretnutia s autormi a masterclassy ilustrátorov doplnia workshopy komiksovej tvorby, letterpressu, knižnej väzby a sieťotlače.

O hudobný program sa postará ukrajinský spisovateľ Serhij Žadan so svojou 7-člennou punkovou úderkou Sobaki, ako aj domáci Ľubo Burgr (Ali Ibn Rachid). Počas celého festivalu budú v kine Film Europe prebiehať aj sprievodné premietania filmov ako napríklad 20 000 dní na Zemi, Faust či slovenská novinka Válek, ktorej sa zúčastnia aj tvorcovia.

Program pre deti v spolupráci s časopisom Bublina prinesie textársku dielňu s raperom Vecom a stand-up komikom Tomášom Hudákom, texty si účastníci budú môcť následne zhudobniť počas dielne s hudobníčkou Katarínou Málikovou. V nedeľu poobede si priatelia a spolupracovníci pripomenú spisovateľa a filmára Petra Krištúfka, ktorý v apríli tragicky zahynul pri autonehode.


Celý program festivalu nájdete na www.brakfestival.sk/program, vstup na podujatie bude prvýkrát symbolicky spoplatnený sumou 2 eurá.


Spracované za základe tlačovej správy BRaKu.Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.