Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

BRaK - Bratislavský knižný festival je za dverami. Čo nám tento rok pripravil?

Už piaty rok za sebou príde začiatkom júna do Bratislavy knižný festival, ktorého ambíciou je ukázať nám, čo zaujímavého sa deje v knižnom svete. Festival sa po prvýkrát uskutoční v Divadle Aréna a priľahlom Sade Janka Kráľa a prinesie nám možnosť spoznať desiatky hostí z celého sveta, autorov, vydavateľov, ilustrátorov, dizajnérov. Súčasťou festivalu bude aj predajná výstava kníh viac ako troch desiatok malých vydavateľstiev. V článku nájdete prehľad toho, čo všetko môžete na tomto sviatku dobrých kníh zažiť.

Nosnou témou štvrtého ročníka BRaK-u je svet „Za zrkadlom“ (podľa slávnych príbehov Lewisa Carrolla o Alici), teda svet snovosti, mágie a imaginácie, do ktorého vstupujeme cez stránky kníh. Málokto reprezentuje toto spojenie tak, ako Alberto Manguel, kanadsko-argentínsky spisovateľ a riaditeľ Národnej knižnice v Buenos Aires, pre ktorého je mágia kníh ústrednou životnou témou. Čitatelia po celom svete ho poznajú najmä ako autora skvelých „kníh o knihách“, ako Dejiny čítania, Knižnica v noci, ale aj ako človeka, ktorý patril do okruhu „predčítačov“ legendárneho J. L. Borgesa v čase, kedy už bol slávny argentínsky spisovateľ takmer úplne slepý.

Jedna z najznámejších Borgesových poviedok „Babylonská knižnica“ dala meno aj diskusii Michala Havrana o budúcnosti knižníc v ére digitálnych archívov a odvekom sne človeka zhromaždiť všetko poznanie ľudstva na jednom mieste. Jej hosťami budú pražský spisovateľ, držiteľ ceny Magnesia litera Michal Ajvaz, filozof a vysokoškolský profesor Miroslav Marcelli a v Amsterdame pôsobiaci publicista, intermediálny umelec a zakladateľ portálu Monoskop Dušan Barok. Záznam diskusie odvysiela v cykle Večer na tému Rádio Devín.

Špecifickú formu života „za zrkadlom“ zosobňujú hrdinovia úspešného románu Jeana-Michela Guenassiu Klub nenapraviteľných optimistov, ktorí si žijú svoju paralelnú, exilovú realitu v zadnom trakte jednej z parížskych kaviarní. Vďaka skvelému prekladu Ani Ostrihoňovej, ale aj dotyku so stredoeurópskymi reáliami si dielo získalo množstvo čitateľov aj u nás, vďaka čomu sa ponuka autorových titulov v slovenčine nedávno rozrástla aj o jeho najnovší román Valčík stromov a oblohy o tajnej láske Vincenta van Gogha. Rozhovor s francúzskym spisovateľom, nositeľom prestížnej Goncourtovej ceny, bude viesť Michal Havran.

Tradične pevné miesto má na BRaK-u komiks, ktorý tento rok reprezentuje hviezdna nemecká autorka Birgit Weyhe. Rodáčka z Mníchova strávila mladosť v Ugande a Keni a túto svoju africkú skúsenosť programovo spracúva aj vo svojej tvorbe – jej najnovšia knižka Madgermanes o osudoch “gastarbeiterov” z Mozambiku v niekdajšej DDR bola vyhodnotená ako najlepší nemecký komiks uplynulého roka. Pre najmenších záujemcov o komiksové umenie bude určený workshop poľského ilustrátora Adama Wójcického.

V rámci platformy Visegrad Book Forum, ktorej cieľom je prezentovať kľúčové osobnosti, podujatia a témy stredoeurópskeho literárneho života, sa okrem iných predstavia Paulina Wilk a Anna Król, autorky, vydavateľky a zakladateľky Big Book Festivalu - najväčšej literárnej udalosti v hlavnom meste Poľska, oceňovaný košický typograf a knižný dizajnér Samuel Čarnoky, „enfant terrible“ poľskej reportážnej školy Jacek Hugo-Bader, či trojica mladých, no už etablovaných autorov, tvorba ktorých rozvíja postupy magického realizmu - Imre Bartók (HU), Peter Balko (SK) a Weronika Murek (PL). Slovenský preklad úspešného debutu poľskej spisovateľky „Pestovanie teplomilných rastlín Mičurínovou metódou“ vychádza v preklade Patrika Orieška vo vydavateľstve BRaK.

Domácu tradíciu literárneho nahliadania „za zrkadlo“ si pripomenieme cez dramatizovaný program, zostavený zo scenárov vedúceho člena Československej surrealistickej skupiny Vratislava Effenbergera pod názvom „Tlučte hrbaté“. Scénické čítanie pre troch pseudohercov a nesúvisiacu projekciu uvedú básnici Ondřej Škrabal, Ondřej Budeus a Olga Pek z časopisu Psí víno. S prednáškou o vizuálnej stránke poetiky slovenských nadrealistov vystúpi kurátor a výtvarný teoretik Ján Kralovič a pripravený bude aj dadaistický workshop pre deti pod vedením českej ilustrátorky Anny Pleštilovej.

V spolupráci s Medzinárodným vyšehradským fondom a Literárnym informačným centrom spúšťa BRaK aj prvý ročník ocenenia BABA – Bratislava Artist´s Book Award pre najlepší projekt pôvodnej autorskej knihy mladých tvorcov z krajín V4. Cena je spojená s finančnou odmenou 1500 EUR a možnosťou šesťtýždňovej rezidencie v bratislavskej novej Cvernovke, určenej na vývoj a finalizáciu víťazného knižného projektu s možnosťou jej riadneho vydania. O jej udelení rozhodne medzinárodná porota v zložení Géraldine Alibeu (FR), Maurizio Quarello (IT) a Romana Romanyšyn (UA) začiatkom júla.

Súčasťou BRaK-u je od jeho počiatkov aj plnohodnotný hudobný program. Štvrtý ročník festivalu otvorí ikona súčasnej vážnej hudby Lubomyr Melnyk, ktorého vďaka jeho špecifickej hracej technike označujú aj za najrýchlejšieho klaviristu sveta. Nonkonformný prístup k hudbe spája aj českú skupinu Lesní zvěr a elektro-punkový projekt Drumtyatr legendy ukrajinského undergroundu Jurija Izdryka, ktorí vystúpia na spoločnom koncerte v piatok večer. Sobotný program bude patriť vystúpeniu pražského Agon Orchestra s programom Typornamento, ktorý je poctou intermediálnemu umelcovi a priekopníkovi novej hudby na Slovensku Milanovi Adamčiakovi. Koncert je sprievodným podujatím profilovej výstavy nedávno zosnulého umelca v Slovenskej národnej galérii, v spolupráci s ktorou sa koncert uskutoční.


Kompletný program festivalu


Štvrtok 1. júna

20.00 Sála / Lubomyr Melnyk (CND)

Hovoria o ňom, že je najrýchlejším klaviristom planéty. Vynašiel vlastný hudobný jazyk, ktorý nazval „continuous piano playing“ a neustále ho rozvíja. Jeho koncerty patria k hudobným sviatkom – nielen pre svoju zriedkavosť, ale najmä vďaka transcendentálnej atmosfére, ktorú vytvárajú. Ikona súčasnej klasickej hudby, kanadský skladateľ a klavirista Lubomyr Melnyk, vystúpi na Slovensku vôbec po prvýkrát.

Piatok 2. júna

17.00 Galéria / Vernisáž festivalových výstav: Alžběta Skálová (CZ), Palo Čejka (SK) a ilustrátori z ASIL-u (SK)

18.00 Sála / Slávnostné otvorenie festivalu

19.00 Sála / Jean-Michel Guenassia (FR)

Francúzsky spisovateľ, držiteľ Goncourtovej ceny, si svetový ohlas získal najmä románom Klub nenapraviteľných optimistov o skupine východoeurópskych imigrantov, hľadajúcich únik z exilovej každodennosti v zadnom trakte jednej z parížskych kaviarní. K stredoeurópskym reáliám sa vrátil aj v románe Vysnívaný život Ernesta G. a nedávno mu v slovenskom preklade vyšla najnovšia kniha Valčík stromov a oblohy o tajnej láske Vincenta van Gogha. Rozhovor vedie Michal Havran

21.00 Fuga / Lesní zvěř (CZ) / Drumtyatr (UA)

Česká skupina Lesní zvěř vznikla v Brne v roku 2001. Jej zvuk je definovaný slobodným pohybom medzi rôznorodými žánrami, ale aj rýmom nespútanou slamovou poéziou. Na festivalové pódium prinesú energickú zmes psychadélie, akustického drum´n´bassu a nu jazzu. Drumtyatr je ukrajinská elektro-punková smršť, za vznikom ktorej stojí legenda ukrajinského literárneho undergroundu Jurij Izdryk. Jeho spoluaktérom je mladý básnik a performer Grigory Semenčuk.

Sobota 3. júna

10.00 Loft / BRaKfast: Maurizio Quarello (IT)

Taliansky tvorca, porotca ceny BABA – Bratislava Book Award, sa v oblasti knižnej ilustrácie presadil už svojou prvotinou Babau cerca casa, za ktorú získal v roku 2005 ocenenie za najkrajšiu obrázkovú knihu (picture book) roka. Zoznam cien, výstav a zahraničných vydaní odvtedy rapídne narástol a dnes patrí meno Maurizio Quarello medzi najrešpektovanejšie ilustrátorské značky v Európe. Jeho tvorbu sme mohli opakovane vidieť aj v úzkom výbere poroty na Bienále ilustrácii Bratislava.

Visegrad Book Forum

11.00 Loft / Ako sa robí kniha: Monika Kompaníková (SK), Martina Stašíková (SK), Ján Gregor (SK)

Čo všetko predchádza momentu, kedy sa kniha objaví na pulte kníhkupectva? Aké zložky, profesie a činnosti do jej prípravy vstupujú a v akej miere sa podieľajú na konečnej cene knihy? Do zákulisia prípravy knižného diela nahliadneme spolu so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou, vydavateľom Jánom Gregorom a Martinou Stašíkovou z autorskej spoločnosti LITA. Diskusiu povedie Oliver Rehák z Denníka N.

12.00 Loft / Anna Król & Paulina Wilk (PL)

Kultúra nebolí – pod týmto heslom, ktoré dalo meno celej organizácii, sa v roku 2012 zrodil varšavský Big Book Festival. Stáli za ním Paulina Wilk a Anna Król, autorky a publicistky aktívne aj vo vydavateľskej oblasti. Ich zámerom bolo obnoviť upadajúcu kultúru čítania a preniesť ju ako sebavedomú kultúrnu prax do digitálnej éry. Dnes je Big Book Festival najväčším knižným podujatím vo Varšave a jednou z hybných síl čitateľskej revolúcie v štyridsaťmiliónovom Poľsku.

13.00 Loft / Ján Kralovič (SK)

Medzivojnová, surrealizmom ovplyvnená slovenská avantgarda, priniesla okrem literatúry čerstvý vietor aj do oblasti vizuálnej kultúry. Teoretik výtvarného umenia, kurátor a zberateľ kníh Ján Kralovič sa pustil do mapovania vizuálneho jazyka kľúčových diel slovenského nadrealizmu. Počas prednášky predstaví obálky, koláže, ilustrácie a knižné úpravy, ktoré zadefinovali základné podoby slovenského avantgardného hnutia.

14.00 Loft / Tlučte hrbaté! Ondřej Škrabal (CZ), Ondřej Buddeus (CZ) a Olga Pek (CZ)

Režisér Ondřej Škrabal prizval svojich kolegov z časopisu Psí víno - Olgu Pek a Ondřeja Buddeusa - k revízii diela spisovateľa a historika umenia Vratislava Effenbergera, od roku 1951 nástupcu Karla Teigeho v úlohe vedúceho československej Surrealistickej skupiny. Vratislav Effenberger sa snažil redefinovať východiská surrealizmu a určiť tak jeho nový smer. Z jeho pseudoscenárov, ktoré mali zostať nerealizované, vzniklo scénické čítanie pre troch pseudohercov a nesúvisiacu projekciu.

15.00 Loft / Weronika Murek (PL) / Imre Bartók (HU) / Peter Balko (SK)

Trojicu mladých stredoeurópskych autorov spája rozvíjanie tradícií magického realizmu, ale aj enormný úspech ich knižných prvotín – Imre Bartók sa na maďarskej literárnej scéne etabloval ako autor trilógie Rok potkana, v ktorej sa z filozofov Marxa, Heideggera a Wittgensteina stanú obávaní zločinci, Peter Balko sa svojím debutom Vtedy v Lošonci prihlásil k odkazu Václava Pankovčína, aj k cene čitateľov Anasoft litera a knihu Weroniky Murek Pestovanie teplomilných rastlín Mičurínovou metódou, ktorá sa na BRaK-u dočká slovenského vydania, označili nadšené poľské média rovno za „hlas prichádzajúci z iného sveta.“

16.00 Loft / Jacek Hugo-Bader (PL)

Hovoria mu zlý chlapec poľskej reportážnej školy. Jeho meno je spojené s denníkom Gazeta Wyborcza, pre ktorý píše od roku 1990. Svoju fascináciu post-sovietskym svetom premietol do série reportážnych článkov a kníh, z ktorých jedna – Kolymské denníky – sa nedávno ukázala aj v slovenčine. Rozhovor vedie prekladateľ Patrik Oriešek.

17.30 Sála / Babylonská knižnica: Michal Ajvaz (CZ), Miroslav Marcelli (SK), Dušan Barok (SK)

Vo svojej známej poviedke vykreslil J. L. Borges obraz zdanlivo nekonečného archívu, ktorý obsahuje všetky mysliteľné knihy. Sen zhromaždiť na jednom mieste celé ľudské poznanie sa tiahne naprieč dejinami - od Alexandrijskej knižnice až po Google. Mystiku starých archívov pomaly nahrádza neviditeľná stopa digitálneho sveta. O tom, ako sa menia formy civilizačnej pamäte a ako tieto formy tvarujú nás, budú s Michalom Havranom diskutovať pražský spisovateľ Michal Ajvaz, filozof Miroslav Marcelli a intermediálny umelec a zakladateľ projektu Monoskop Dušan Barok. Diskusiu z cyklu Večer na tému zaznamenáva Rádio Devín.

19.00 Sála / Alberto Manguel (RA)

Kanadsko-argentínsky spisovateľ a riaditeľ Národnej knižnice v Buenos Aires patril v mladosti k okruhu „predčítačov“ J. L. Borgesa v čase, kedy spisovateľ zápasil s postupujúcou slepotou. Podpísal sa pod množstvo antológií (spolu s Giannim Guadalupim zostavil napríklad slávny Slovník imaginárnych miest), ale literárny svet s nadšením prijal najmä jeho „knihy o knihách“ ako Dejiny čítania, alebo Knižnica v noci. Vo svojom najnovšom diele vstupuje „za zrkadlo“ vlastných čitateľských zážitkov, aby tam preskúmal pocit, ktorý nás ku knihám privádza – zvedavosť (Curiosity.) Rozhovor s Albertom Manguelom vedie Zuzana Husárová.

21.00 Sála / Agon Orchestra: Typornamento

Koncertný program Typornamento je poctou známeho pražského hudobného telesa všestrannému tvorcovi a kľúčovému aktérovi slovenskej neoavantgardy Milanovi Adamčiakovi. Na kompozíciách, vychádzajúcich z Adamčiakových grafických partitúr, sa podieľalo sedem generačne blízkych skladateľov. Koncert je súčasťou veľkej retrospektívnej výstavy Adamčiak začni!, ktorú ešte v súčinnosti s nedávno zosnulým umelcom pripravili v Slovenskej národnej galérii.

Nedeľa 4. júna

10.00 Loft / BRaKfast: Géraldine Alibeu (FR)

Francúzska ilustrátorka a porotkyňa ceny BABA – Bratislava Book Award vstúpila do oblasti knižnej tvorby po štúdiu na Vysokej škole úžitkového umenia v Štrasburgu. Hoci je známa najmä ako úspešná autorka ilustrácií kníh, vydaných vo viacerých európskych krajinách, v rovnakej miere a s rovnako originálnym prístupom sa venuje aj keramike a tvorbe animovaných filmov.

Visegrad Book Forum

11.00 Loft / Samuel Čarnoký (SK)

Prvým príznakom záujmu košického typografa o písmená a ich tvary bola niekoľkoročná skúsenosť s graffiti a streetartom. Neskôr nasledovalo štúdium grafického dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde dnes Samo Čarnoký pôsobí ako pedagóg. Na tejto pôde sa zrodila aj publikácia Súčasná tvorba písma na Slovensku, ktorá získala minulý rok Národnú cenu za komunikačný dizajn.

12.00 Loft / Dušan Barok (SK)

Slovenský intermediálny umelec Dušan Barok sa pohybuje na hranici umenia, spoločenských vied a informačných technológií. Ako kľúčový aktér bratislavskej nezávislej scény stál na prelome tisícročí pri zrode časopisu 3/4 revue, festivalu Multiplace a celého radu ďalších projektov. Najznámejším z nich je Monoskop, rozsiahla online databáza avantgardných publikácií a materiálov o médiách a umení. Momentálne pôsobí ako výskumný pracovník na Amsterdamskej univerzite.

13.00 Loft / Birgit Weyhe (D)

Ilustrátorka a autorka grafických noviel, rodáčka z Mníchova, strávila mladosť v Ugande a Keni. Po návrate do Nemecka študovala literatúru a históriu, neskôr k nim pridala ilustráciu. Svoje skúsenosti z Afriky programovo spracúva aj vo svojej tvorbe – jej najnovšia knižka Madgermanes o osudoch „gastarbeiterov“ z Mozambiku v niekdajšej DDR bola vyhodnotená ako najlepší nemecký komiks uplynulého roka. Rozhovor s Birgit Weyhe vedie Michal Hvorecký.

14.00 Loft / Svein Størksen (S)

Nórsky ilustrátor a knižný dizajnér založil v roku 2007 spolu s Kristin Roskifte vydavateľstvo Magikon, zamerané na vizuálne náročné knihy, komiksy a obrázkové knihy pre deti. Pod rovnakou značkou pravidelne publikuje aj katalógy s prácami súčasných nórskych ilustrátorov. Počas prezentácie na BRaK-u bude reč nielen o jeho ceste k vlastnému tvorivému a vydavateľskému výrazu, ale aj o fenomenálnom rozkvete knižnej kultúry v Škandinávii.

15.00 Loft / Daniel Majling

Počas práce na dramatizáciách veľkých diel ruskej literárnej klasiky sa dramaturgovi Slovenského národného divadla Danielovi Majlingovi stala zvláštna vec. Od istého momentu si k nemu začali po večeroch nachádzať cestu príbehy, ktoré síce slávne ruské diela v mnohom pripomínali, ale od ich „čítankových“ verzií sa predsa len v podstatnej miere líšili. Zozbierané texty preto radšej odniesol do nemenovaného vydavateľstva, kde ich ako zostavovateľ vydal pod súborným názvom Ruzká klazika.

Workshopy

Sobota 3. júna

11.00 Galéria / Maurizio Quarello

12.30 Galéria / Anna Pleštilová

14.00 Galéria / Dzive: Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková, Natália Jarembáková

15.30 Galéria / Marine Schneider

Nedeľa 4. Júna

11.00 Galéria: Géraldine Alibeu

12.30 Galéria: Adam Wójcicki

14.00 Galéria: Art Studio Agrafka: Romana Romanyšyn, Andrij Lesivfoto web BRaK https://brakfestival.sk/#ofestivale

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Reinhard Kleist - Nick Cave: Mercy on me

Knižné ochutnávky

Reinhard Kleist - Nick Cave: Mercy on me

Nick Cave nedávno koncertoval vo Viedni aj v Prahe a kto by aj netušil o živote tohoto hudobníka nič, ale zažil by jeho posledné koncerty, vycítil by, že tento austrálsky hudobník má za sebou turbulentný život plný bolesti, pádov, slávy aj uznania. Grafická novela nemeckého výtvarníka Reinharda Kleista nie je biografiou, ale spojením biografických faktov, vymyslených vecí a postáv z jeho pesničiek. Reinharda Kleista môžete stretnúť naživo na festivale BRaK, ktorý začína 17. mája.

Guenassia: Chcel som spochybniť legendu o prekliatom umelcovi

Správy

Guenassia: Chcel som spochybniť legendu o prekliatom umelcovi

Jean-Michel Guenassia je autorom obľúbeného Klubu nenapraviteľných optimistov. Druhého júna vystupuje na literárnom festivale Brak pri príležitosti vydania slovenského prekladu jeho najnovšieho románu o osudovej láske Vincenta van Gogha a pri tej príležitosti poskytol rozhovor do novín Čo čítať?.

Mohamed Šukri: Nahý chlieb

Knižné ochutnávky

Mohamed Šukri: Nahý chlieb

Marocký spisovateľ Šukrí sa narodil v tridsiatych rokoch v Maroku a naučil sa písať až ako dvadsaťročný, no nikto pred ním ani po ňom neukázal Európanom lepšie realitu severnej Afriky - zbedačenú krajinu, v ktorej sa dá len ťažko normálne a dôstojne žiť. Pre svoju otvorenosť, popisy sexuálnych scén, vyšla kniha v Maroku až po dvadsiatich rokoch. My si ju môžeme prečítať vďaka prekladu orientalistu Marek Briešku a vydavateľstvu BRAK. Knihu odporúča Aňa Ostrihoňová