Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Bezhviezdne more

Bezhviezdne more predstavuje literárny mnohosten, je to román napísaný s vášňou, určený zanieteným čitateľom, ktorí sa radi túlajú fantastickými literárnymi krajinami a vôbec im neprekáža, ak zablúdia. Pretože Bezhviezdne more je práve o nachádzaní zabudnutých príbehov a objavovaní tých ešte nenapísaných. Jedna z najpôsobivejších tém knihy je predstava, že my sami sme len postavami, ktorých príbeh číta niekto iný. A nad všetkými príbehmi bdie (alebo sníva?) demiurg neustále tvoriaci nové a nové zápletky.

Erin Morgensternová na seba upozornila hneď prvým románom Nočný cirkus (Ikar, 2012). Získala ním v roku 2012 prestížnu cenu Locus za debut. Po niekoľkých rokoch prichádza s novým, ambicióznym dielom Bezhviezdne more. Hlavná postava je mladý muž Zachary, ktorý „verí v knihy“ ‒ je to knihomoľ ako z definície, no objav pre neho neznámej knihy Sladké žiale spôsobí, že literárny a reálny svet začnú strácať svoje predtým narysované hranice. Z vysokoškolského prostredia sa dej presúva na bizarný literárny večierok, odtiaľ cez takmer špionážnu epizódu nájde Zachary cestu do tajomného podzemia plného chodieb, kníh a mačiek (aj keď pri tých je ťažko určiť ich počet, ako vraví jedna z postáv). Kým dospeje k zmyslu svojho hľadania, spozná Zachary ďalších obyvateľov tohto takmer mystického miesta, kde neplatí štandardné vnímanie času ani priestoru.

Hlavnou líniou sa prepletajú ďalšie mikropríbehy, ktoré sú často metaforickým zobrazením povahy rozprávania. Niektoré majú podobu rozprávky, iné čerpajú z mýtov, ďalšie pripomínajú tragédiu. Vo všetkých vidíme, aký hlboký zmysel pre ľudské životy má fikcia; rozprávanie príbehov zásadne formuje skúsenosti ľudí a umožňuje im vnímať vlastný život v širšej perspektíve. Pri niektorých epizódach sa však neubránime otázkam, či ich postavy nie sú skôr zajatcami vlastných príbehov alebo či sa vôbec dočkajú slobodnej voľby v konaní, pretože sa zdá, že už od narodenia im bol prisúdený konkrétny osud, z ktorého niet úniku.

Bezhviezdne more je pomerne rozsiahly text, v ktorom dominujú lyrické pasáže, blúdenie v podzemnej budove sa dá zameniť s blúdením vo vlastnom vnútri. Neexistuje tu takmer žiadny konflikt medzi postavami, práve naopak: postavy vyhľadávajú prítomnosť iných, pretože vedia, aké pominuteľné sú šťastné okamihy. Románom sa vinie aj romantická línia, no podobne ako v mýtoch ani tu to nie je jednoduchý lineárny milostný príbeh vzťahu dvoch ľudí. Skôr pripomína rieku s meandrami s nejasným smerovaním.

Na záver ešte jedna zaujímavosť, ktorá je zároveň aj literárnou hrou: keď debatný krúžok okolo postavy Kat s hosťujúcim moderátorom Zacharym diskutuje o povahe dobrých príbehov, menuje ich atribúty: zmena, záhada, vývin postáv, sexuálne napätie, prekážky, ktoré treba prekonať, prekvapenia, zmysel. Čitateľ takto dostáva návod na kvalitnú literatúru a autorka zároveň podstupuje skúšku ohňom, pretože každý, kto číta Bezhviezdne more, si môže priebežne uvedené znaky overiť. Z uvedeného tiež vyplýva, že román najviac ocenia čitatelia, ktorí uprednostňujú pomalé čítanie, neprekáža im ponoriť sa do textu na neurčitý čas a pre ktorých je literárne hľadanie dôležitejšie ako vyústenie v závere.


Erin Morgensternová: Bezhviezdne more

Preklad: Zuzana Trstenská

Lindeni, 2020

464 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Bezhviezdne more

Bezhviezdne more

Erin Morgensternová

Erin Morgenstern nám v novom románe otvára dvere do svojej zlatom pretkanej fantázie, pričom hľadá s čitateľmi odpoveď na otázku, aká je skutočná sila príbehov. Kultový román Nočný cirkus si získal srdcia a podmanil predstavivosť miliónov čitateľov po celom svete. Bezhviezdne more je spisovateľkiným vyznaním lásky všetkým čitateľom, neskutočne snovým, znepokojujúcim i vášnivým, prekypujúcim citmi a mystériami. Zachary Ezra Rawlins objaví v univerzitnej knižnici zvláštnu knihu a na jej stránkach jeden deň z vlastného detstva popísaný do neskutočných detailov. Kým nemo dumá nad touto nevysvetliteľnou záhadou, natrafí na tri stopy ‒ včelu, meč a kľúč ‒, ktoré ho zavedú na literárny maškarný ples. Krátko nato sa ocitne v prastarej knižnici hlboko v podzemí, kde sa nachádzajú všetky zabudnuté mestá, obývajú ich odvekí milenci a nebožtíkovia šepocú zabudnuté príbehy. Zachary sa musí mať na pozore pred strážcami, ktorí obetovali priveľa, aby ochránili jedinečnú zbierku. Aj pred tými, ktorí robia všetko pre jeho skazu. Prečo mu však robí spoločnosť sympatický bosý mladík Dorian, kým sa túla vinutými podzemnými chodbami, zabudnutými schodiskami, preplnenými tanečnými sálami a aj neskutočne sladkými plážami Bezhviezdneho mora? Zachary napokon sám vyrozumie, ako musí konať ‒ a to nielen v knižnom príbehu, ale aj v skutočnom svete.

Kúpiť za 16,62 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.