Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Ako riaditelia CIA formujú históriu a budúcnosť

Publicistická cunami literatúry faktu, ktorá sa spustila po páde Berlínskeho múru, neopadla ani po tridsiatich rokoch. Pravidelne sa vzdúva a každoročne vyplavuje desiatky kníh tematicky zasahujúcich do obdobia studenej vojny a mnohé z nich nadväzujú na udalosti terajšieho globálneho sveta. A, pravdaže, na vrchole tejto vlny sa vždy nesú osvedčené vydavateľské trháky sveta špionáže.

Kniha Chrisa Whippleho Riaditelia špionážnych služieb – Ako riaditelia CIA formujú históriu a budúcnosť nie je výnimkou. Je to séria osemnástich príbehov riaditeľov Ústrednej spravodajskej služby CIA. Začína sa Richardom Helmsom, ktorý vstupuje in media res do krížovej paľby politickej bitky, v ktorej sa najväčšia výzvedná organizácia Spojených štátov amerických ocitla na konci vojny vo Vietname a následnej aféry Watergate, na základe ktorej musel prezident Nixon abdikovať.

Helmsa, ktorý celý profesionálny život strávil v CIA, niekoľko ráz vyšetroval Kongres USA. No Richard Helms odmietal prezradiť poslancom tajomstvá tejto špionážnej organizácie. Jeho postoj k zastupiteľským orgánom ho urobil veľmi populárnym v spravodajskej komunite. Keď ho nakoniec v roku 1977 odsúdili za klamanie poslancom na podmienečný trest a na vysokú finančnú pokutu, len čo vyšiel na ulicu pred súdnu budovu, jeho fanúšikovia za necelých desať minút vyzbierali celú sumu, ktorá pokryla vymeraný peňažný trest.

Ak vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami (Carl von Clausewitz), tak špionáž je jej predĺženou rukou... Platí to aspoň v USA, ako rukolapne dokazuje autor Chris Whipple v kapitole venovanej Johnovi Brennanovi, riaditeľovi CIA za prezidenta Baracka Obamu. John Brennan bol hlavným zdrojom informácií pre autora tejto inak zaujímavej knihy, určenej najmä čitateľom, ktorí toho o špeciálnych službách veľa nevedia. Pre tých zasvätenejších to je znovu vyrozprávaná stručná história CIA. John Brennan sa tu spomína v spojitosti s aférou „Russiagate“, v kancelárii na siedmom poschodí v sídle CIA vo virgínskej Langley vystriedal neslávne odchádzajúceho riaditeľa Davida Petraeusa, ktorému sa prevalila jeho milostná peripetia s jeho biografičkou, podplukovníčkou americkej armády, Paulou Broadwellovou (neskôr ju za trest degradovali späť na hodnosť majorky). Petrauesa, hrdinu amerických vojen v Iraku a v Afganistane a neskôr riaditeľa CIA, sledovala FBI. Zistilo sa, že má tajnú schránku elektronickej pošty, prostredníctvom ktorej si dohováral s Broadwellovou milostné schôdzky a vymieňal si s ňou korešpondenciu, ktorá mala ostať utajená pred manželskými partnermi tohto mileneckého páru. Pravdepodobne Paula Broadwellová si zaumienila spoznať život veliteľa, o ktorom mala písať, do najmenších detailov...

Rozprávanie histórie CIA prostredníctvom príbehov jej riaditeľov končí autor Chris Whipple príbehom prvej ženy, ktorá sa dostala na čelo tejto organizácie. Súčasnou riaditeľkou Ústrednej spravodajskej služby (do vymenovania nového prezidenta) je Gina Haspelová, smutne preslávená šéfka tajného väzenia CIA v Thajsku, ktorá riadila urýchlenú likvidáciu všetkých videozáznamov z mučenia podozrivých teroristov z organizácie Al-Káida.

Autorovi sa zväčša podarilo poukázať na napätie medzi riaditeľmi CIA a Bielym domom, ktorý sa vždy usiloval presadzovať si svoje politicko-mocenské ciele aj prostredníctvom CIA.

Chris Whipple sa však pohybuje po tenkom ľade. Tam, kde sa od neho žiada lepšie vysvetliť zložitú úlohu a funkciu riaditeľa CIA, najmä keď ide o informovanie prezidenta o nepriaznivých správach v podobe spravodajských neúspechov či dokonca prípadov špionáže a zrady vo vlastných radoch.

Kniha je dobrým dovolenkovým či sviatočným čítaním. Je vhodným darom pre tých, ktorí si radi z času na čas prečítajú, ako vlastne veľmoci fungujú a ako si zabezpečujú svoju pretrvávajúcu moc.

Chris Whipple je spisovateľ, novinár, tvorca dokumentárnych filmov a prednášateľ. Pracuje aj pre CNN, publikuje v New York Times, Washington Post a v časopise Vanity Fair.


Chris Whipple: The Spymasters. How the CIA Directors Shape History and Future

(Chris Whipple: Riaditelia špionážnych služieb. Ako riaditelia CIA formujú históriu a budúcnosť)

New York: Scribner, 2020

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.