Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Adrian Tchaikovsky: Psí vojáci

Ľudstvo sa odjakživa predháňalo vo vymýšľaní nových, ešte ničivejších zbraní. Keď sa neosvedčili tie robotické, vrhli sa na vývoj biotických. Ibaže niektoré bioformy sa akosi nepodarili. Boli inteligentnejšie a schopnejšie. V kombinácii s implantátmi dokázali veci, o ktorých nemali tušenie ani samotní výskumníci...Recenze od Eriky Eny Adamcové, psaná původně pro Sarden.cz

Aport Šarik, aport!
Volám sa Rex a som veľmi dobrý pes. Milujem pánka a robím všetko, čo mi povie a on mi vraví, že som dobrý pes. Nestvorili ma, aby som myslel, naprogramovali ma k poslušnosti. Som totiž biotická zbraň, vodca svorky. V svorke je Meda – biotická medvedica, Včielky aj Drak. Drak je niečo medzi krokodílom, varanom a možno hadom. Vyrobili nás jedinečných a s pomocou implantátov navyše poriadne vylepšili. Problém je, že sa neviem (možno sa bojím) sám rozhodovať. Meda mi radí, keďže je najmúdrejšia, je to dobrá Meda. Pán všetkým oznámi, kde je nepriateľ a my trháme a strieľame. Žiaden aportík! Verte mi, keď nás zbadáte, budete mať iné starosti, než hádzať aportíky. Od strachu sa vám stiahnu zadky. Darilo sa nám a boli sme dobrý pes a dobrá Meda, Drak a Včielky, až kým sa neobjavila Ellene Asantová. Potom sa svet zrútil a môj priateľ Hartnell nám daroval slobodu. Zrazu neboli rozkazy, nebol nepriateľ, iba nie - nepriatelia a my sme museli zistiť, či sú nebezpeční. Meda sa s nimi porozprávala, lebo Meda pozná množstvo slov. Spriatelili sme sa, všetkých chránili a oni nás kŕmili. Kravy sú úplne skvelé jedlo.


Ťažký život opusteného psa
Rozkazy som poslúchal rád. Lenže z môjho pánička je vojnový zločinec. Kňúúúk... Na jeho rozkaz sme vraždili nevinných. Neposlúchnuť sa nedalo. Zlý pes, zlý... Pán vedel, myslel a velil. Čo mám robiť? Bez neho nerozoznám, čo je správne a čo nesprávne. Meda vraví, že sa to naučím, pomôže mi. Aj vďaka mne ľudia nakoniec prijmú biotické bytosti medzi seba. Zatiaľ sa strašne boja, sme pre nich ohavné zbrane a zo strachu robia hrozné veci.
Mám svedčiť na súde o zmiznutých dôkazoch a ľuďoch. Na súde bude aj môj pánko. Dokážem tentokrát odporovať jeho príkazom? A navyše je tu ktosi neuveriteľne podobný Ellene Asantovej. S tou ženskou je niečo v neporiadku. Divne vonia a ja sa v pachoch vyznám. Určite sa zase všetko pokazí. Kňúúúk, zlý pes, zlý...

Žijeme na malom ostrove. Vediem svorku a všetci ostatní bionickí psi ma poslúchajú. Pretože ja som ten, kto vie rozhodovať. Snažíme sa zapadnúť, pracujeme a zarábame. Lenže stále sa nás mnohí boja. Sme zbrane a najlepšie by bolo, keby sme robili to, kvôli čomu nás vytvorili, naprogramovali a vycvičili. Vojen sa vedie viac, než dosť. Treba len nájsť veliteľa, ktorý nebude zločinec a určí skutočné ciele. Potom mi zase povedia, že som dobrý pes. Nie, sám si poviem, že som dobrý pes. Meda mi stále pomáha a radí. Meda je teraz oveľa múdrejšia. Svet by sa jej asi mal báť. Ale ona je dobrá Meda. Ktoho vie, čo nás ešte v budúcnosti čaká a koľko času máme? Starneme.
Volám sa Rex a už viem, že som veľmi dobrý pes, haf, haf, vrrrrr...

Ešte jeden implantát, prosím...
Psí vojáci je román, ktorý sa môže stať skutočnosťou. Bionické stvorenia nasadené do bojov, poslúchajú na slovo, vraždia bez zbytočných otázok, premýšľania, zábran, či výhrad svedomia. Ako ich budú ľudia vnímať? Uvidia v nich zbrane, nebezpečné stroje, či mysliace a cítiace bytosti? Zatvoria ich do kotercov, ako zvieratá v útulkoch? Rex, Meda, Včielky a Drak sa vyrovnávajú so životom aj s ľudmi. Zmieri sa ľudstvo s tým, čo stvorilo, a aké to stvorilo? Lebo akosi pričasto odmietame niesť zodpovednosť za svoje skutky.
Tchaikovsky nastoľuje vážne otázky, na ktoré dáva odpovede, občas odľahčené skrytým humorom. Udalosti rozpráva vždy jedna z postáv, vďaka čomu uvidíte zmeny, ktoré v jej myslení nastali a postupne pochopíte aj odlišnosti vo vnímaní sveta a toho, čo prežila. Celý román takto získava ľudskejší a pútavejší rozmer. S postavami sa spriatelíte a občas vás prepadne chuť poškrabkať tie nebezpečné monštrá za uškami a povedať im dobrý pes...

Kniha má na prebale skvelú ilustráciu a výborný je taktiež preklad Martina D. Antonína.
Nezľaknite sa preto mohutného Rexa z obálky a prečítajte si príbeh zaznamenaný tými, ktorí ho prežili na vlastnej koži, chlpoch či kožušinke. Že prečo? Pretože je to sakramentsky dobré rozprávanie! Túžite predsa z čipu spätnej väzby počuť ono magické: dobrý čitateľ, dobrý...

Erika Ena Adamcová, psáno pro web o sci-fi a fantastice Sarden.cz

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Vyvzdorovat si soběstačnost jako cestu ke druhým

Recenzie

Vyvzdorovat si soběstačnost jako cestu ke druhým

Píšící violoncellistka Zuzana Dostálová (1976) napsala svou čtvrtou knihu. Soběstačnost v ní znamená dokázat se protlouct životem, který hází pod nohy klacky a zkouší, kolik síly ze sebe ještě člověk dokáže navzdory všemu vydolovat.

Je v poriadku, že veci bývajú v neporiadku

Recenzie

Je v poriadku, že veci bývajú v neporiadku

​Nemám si čo povedať s ľuďmi čítajúcimi ezoterickú literatúru. Mrzí ma to, chcel by som. Zaoberať sa vnútrom, svojim duchovnom, vzťahom medzi mnou a ostatnými. Naoko to znie ako ideálne poslanie. Zdá sa, že je čoraz dôležitejšie hovoriť o pocitoch. Do veľkej miery za to môže neistota, absencia poriadku a chaos, v ktorom sa dá s istou mentálnou a psychickou investíciou pohybovať. Hovorme o pocitoch. Nie je to bezcenné. Buďme však k učiteľom citov kritickí, nenechajme si radiť od každého samozvaného spasiteľa milujúceho manipuláciu a zisk, hoci vo svojich knihách deklaruje presný opak a odsudzuje materializmus.

Muž, který se směje

Recenzie

Muž, který se směje

Victor Hugo je hádam najznámejší francúzsky spisovateľ. Vrcholný predstaviteľ svetového romantizmu stvoril nezabudnuteľné dielo, ktoré dokáže silno uchvátiť i dnes. Určite tomu napomáhajú i mnohé filmové spracovania jeho najzásadnejších románov. Počas života dokázal neraz veľmi búrlivo rozvíriť stojaté vody verejnej mienky. Za svoje politické postoje si vyslúžil nie len veľký počet oddaných stúpencov, ale i nútený pobyt vo vyhnanstve, z čoho potom vyťažil inšpiráciu pre jeden zo svojich najslávnejších výtvorov.