Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

7 dní — 7 nocí 2019: Ďalší ročník literárneho festivalu s nonstop kníhkupectvom

Nepretržité otváracie hodiny kníhkupectva, veľa besied, koncertov, aktivity pre deti, výstava ale aj divadlo čakajú publikum na štvrtom ročníku jedinečného podujatia 7 dní — 7 nocí, ktoré sa bude konať od piatku 28. júna do piatku 5. júla v Banskej Bystrici.

Rozmanitý program týždňového festivalu otvorí v piatok 28.6. v priestoroch historickej bašty na Lazovnej ulici 19 vernisáž fotografickej výstavy 1989 / Sametová nežná, ktorú tam diváci a diváčky nájdu až do konca festivalu a následne špeciálny sólový koncert Kataríny Málikovej, ten má však výrazne limitovanú kapacitu. Týždňový kníhkupecký maráton zas v Artfore začne párty s hudobným výberom zaujímavých miestnych osobností DJs Neusohl #02.


Festival 7 dní — 7 nocí prinesie množstvo diskusných stretnutí a prednášok. Už v sobotu 29.6. sa pripojí k programu #PRIDEBB a spolu s mesačníkom Kapitál pozýva na prednášku Jolany Novotnej o LGBT+ senioroch a seniorkách. Nedeľný program bude patriť ďalšej časti cestovateľského programu Strelka o juhu Severnej Ameriky a jeho autoroch. Od pondelka do štvrtka organizátori prichystali nový cyklus prednášok o:, počas ktorých vystúpia sociologička Zuzana Kusá, historik Miloslav Szabó, dizajnér Samo Čarnoký a kulturológ Juraj Malíček.

V pondelok 1.7. festival uvedie maďarského hosťa, spisovateľa Benedeka Tottha, ktorému prednedávnom na Slovensku vyšiel preklad knihy Mŕtve body o temných zákutiach dospievania. Nebude však núdza ani o domácich autorov a autorky v kombinácii s exotickými témami. V špeciálnej “africkej” diskusii vystúpi 3. júla Mária Ferenčuhová s Marekom Vadasom a v piatok 5. júla, príde do Banskej Bystrice Milo Janáč, ktorý sa s príbehom jednej východoslovenskej krčmy dostal až do finálovej desiatky Anasoft litera.

V divadelnej časti programu festival 30. júna uvedie predstavenie Søren Kierkegaard o dánskom velikánovi filozofie, ktorý sa prednedávnom s veľkým úspechom vrátil aj na pulty kníhkupectiev s titulom Choroba na smrť.. Filmový program ponúkne 1.7. na amfiteátri Sklenenu izbu, adaptáciu slávneho románu o Vile Tugendhat od Simona Mawera a vo štvrtok 4.7., v Kine v bazéne, projekciu jedinečného dokumentu Hranice práce, ktorý osobne uvedie jeho hlavná respondentka, česká novinárka Saša Uhlová.

Na svoje si počas festivalu prídu aj najmenší diváci a diváčky. Vo štvrtok 4.7. vystúpi v Záhrade úplne nový hudobný projekt Toddler Punk, v ktorom známi hudobníci zo skupín Billy Barman, Le Payaco a Diego hrajú pesničky na texty Moniky Kompaníkovej, ktorá k nim vytvorila aj originálnu knihu. Okrem koncertu je pre deti pripravená aj špeciálna pesničkárska dielňa, v ktorej si budú môcť zložiť vlastnú pieseň práve s autorkou a hudobníkom Ľubošom Kuklišom.

Pokiaľ ide o hudobné premiéry, festival okrem už spomínaných vystúpení prinesie 3.7. aj bystrickú premiéru českej skupiny Houpací koně, ktorá vo svojich poetických textoch už tridsať rokov zrkadlí svoje rodné Ústí nad Labem a navyše svoj aktuálny album Desolation Peak venovali Jackovi Kerouacovi. Nielen hudobný program zavŕši 5.7. koncert Tribute to Jaro Filip, na ktorom bude pokrstený Spevník trojice Lasica + Filip + Satinský z vydavateľstva Literárna bašta a vystúpi na ňom špeciálny JF TRBT BAND s hostkou Dorotou Nvotovou a skupinou Sto múch.

Výhodné vstupenky na festivalové podujatia je možné na portáli Predpredaj.sk.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom.


Kompletný program podujatia:

PIATOK 28.6.2019

20:00 Literárna bašta

Výstava: 1989 / Sametová nežná na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

21:00 Literárna bašta

Katarína Máliková na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

23:00 Artforum Banská Bystrica

DJs Neusohl #02 — noc v kníhkupectve

SOBOTA 29.6.2019

16:00 Literárna bašta

Kapitalks: Zviditeľnime LGBT+ seniorov a seniorky

NEDEĽA 30.6.2019

18:00 Artforum Banská Bystrica

StrelkΔ — Americká bohéma: Južnejšie než Florida

20:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Søren Kierkegaard na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

PONDELOK 1.7.2019

17:00 Literárna bašta

Zuzana Kusá o: ostrej hranici / 7 dní — 7 nocí 2019

18:30 Literárna bašta

Literárne disko: Benedek Totth na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

21:30 Amfiteáter Banská Bystrica

Letné kino na amfiteátri: Sklenená izba

UTOROK 2.7.2019

17:00 Literárna bašta

Juraj Malíček o: Neilovi Stephensonovi / 7 dní — 7 nocí 2019

19:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Literakvíz 07/2019 na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

21:30 Kino v bazéne

Moving Mountains na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

STREDA 3.7.2019

17:00 Literárna bašta

Miloslav Szabó o: klérofašistoch / 7 dní — 7 nocí 2019

18:30 Literárna bašta

Literárne disko: Na zdravie, Afrika! / M. Ferenčuhová + M. Vadas

20:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Houpací koně na festivale 7 dní — 7 nocí 2019

ŠTVRTOK 4.7.2019

17:00 Literárna bašta

Samuel Čarnoký o: slovenských fontoch / 7 dní — 7 nocí 2019

16:00 + 19:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Toddler Punk: koncert + workshop na festivale 7 dní - 7 nocí

21:30 Kino v bazéne

Hranice práce (film + diskusia so Sašou Uhlovou) ☐ Kino v bazéne

PIATOK 5.7.2019

18:00 Literárna bašta

Literárne disko: Na zdravie, Slovensko! / Milo Janáč

20:00 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Tribute to Jaro Filip — JF trbt band / Dorota Nvotová / Sto múch

Informácie sú z tlačovej správy podujatia 7 dní - 7 nocí

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Edičný plán Literárnej bašty — I. polrok 2020

Knižné ochutnávky

Edičný plán Literárnej bašty — I. polrok 2020

Sviatky odpočinku ubehli ako voda. Po rušnej jeseni pre vás máme pripravené ďalšie tituly z rozbehnutých edícií, ako aj zopár nových projektov. Lenivým a opatrným pohybom sa pozrime na to, čo chystáme v prvej časti roka 2020 a s ktorými knihami si budete môcť opäť v pokoji vydýchnuť a premýšľať počas letných dovoleniek. Ak vám to, samozrejme, bude dopriate.

Poviedka mesiaca február 2020: Ziemowit Szczerek - Sivý dym

Knižné ochutnávky

Poviedka mesiaca február 2020: Ziemowit Szczerek - Sivý dym

Maďarsko vedie vojnu proti Rumunsku, Moskva a Petrohrad sú minulosťou, Dunaj sa rozlial do celej Panónskej panvy. Kde to, dopekla, sme? Nad strednou a východnou Európou sa rozprestiera tajomný Sivý dym. Neplatia v ňom fyzikálne zákony, nefunguje v ňom nič z normálneho sveta. Rastúca hmlovina priťahuje pozornosť vedcov, ale aj rôznych dobrodruhov. Jedným z nich je Marcin Szreniawa, vojnový reportér a agent tajnej organizácie, ktorý sa pohybuje po regióne Dymu a viac ako odpovede na pálčivé otázky ho zaujíma permanentné vzrušenie. A ešte drogy. Román poľského reportéra a spisovateľa Ziemowita Szczereka, to je buď geopolitické sci-fi, futuristická tragigroteska, alebo prognóza vývoja na pár (posledných) rokov v strede Európy.

​Ani teraz, ani vtedy, ani potom.

Recenzie

​Ani teraz, ani vtedy, ani potom.

Román Rozšírenie bojového poľa je priamym výsmechom tézy - žiť pre prítomné okamihy. Houellebecq nemusel do detailu opisovať atmosféru okolia. Všetko sa automaticky vtiahne do hmlistej sivej. Paríž sa stane neznesiteľným miestom pre život a opisovaná generácia je terčom vulgárnych a skeptických úvah o tom, aké smiešne je živiť akékoľvek ambície a idealizovanú vôľu po budúcnosti. Kniha je neveriackym mávnutím ruky nad rôznymi snahami a náboženstvom v nej je žitím obmedzená samota.Túto ale netreba ľutovať.