Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

2% pre medziknihami.sk

Viete, koľko času vám zaberie prečítanie našej poviedky mesiaca? Približne 2% z Vášho dňa. A viete koľko správ z literárneho sveta, rozhovorov, ukážok, poviedok či reportáží ste mohli v minulom roku čítať na medziknihami.sk? Viac ako 250, ak nerátame desiatky pozvánok na literárne podujatia. Knihy, ktorým sa venujeme, vyberáme podľa vlastného uváženia a skúsenosti, neplatia nám za to žiadne vydavateľstvá ani distribúcie. Na medziknihami.sk vás neotravujú blikajúce reklamy ani vulgárne diskusie. A 2% z Vašej dane nám toto všetko umožňujú.

Literárny portál medziknihami.sk prevádzkuje nezisková organizácia Art-fórum pre literatúru, má dvoch stálych členov redakcie a niekoľko pravidelných externých spolupracovníkov, ktorí nás informujú o tom, čo sa deje v literatúre na Slovensku aj v zahraničí. Obsah medziknihami.sk môžu slobodne využívať a zdieľať okrem čitateľov aj ďalšie malé kníhkupectvá či vydavateľstvá. Všetko robíme popri našej práci, a o to radšej.

Ako nám môžete poukázať 2% zo svojich daní?

Tlačivá vyplnené našimi údajmi si môžete stiahnuť z www.dvepercenta.sk.

Názov: Art-fórum pre literatúru, n.o.,

Sídlo: Kozia 20, 811 03 Bratislava

Právna forma: Nezisková organizácia

IČO: 42168767


Ak ste zamestnanec:

 • Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov a o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane.
 • Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2 % dane. Uveďte naše údaje a vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane.
 • Najneskôr do 30. apríla 2018 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste Vášho bydliska.

Ak ste živnostník

 • Podľa typu príjmov, ktoré ste v roku 2017 mali, vyplňte Daňové priznanie typu A alebo Daňové priznanie typu B.
 • Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2 % dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane

Môžete nám venovať 2% (minimálne 3 €), ak ste v roku 2017 neboli dobrovoľníkom, alebo ak ste dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín.

Ak ste v roku 2017 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín, môžete nám venovať 3% z Vašej zaplatenej dane. Požiadajte organizáciu, pre ktorú ste pracovali ako dobrovoľník o potvrdenie tejto práce

 • Do príslušných kolónok Vášho daňového priznania o venovaní 2% z dane vyplňte naše údaje a podpíšte políčko pri týchto údajoch.
 • Najneskôr do 31.marca. 2018 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste Vášho bydliska. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

Ak ste fyzická osoba

 • Vyplňte daňové priznanie podľa toho či máte príjmy len zo závislej činnosti (Daňové priznanie fyzických osôb TYP A, Potvrdenie o podaní daňového priznania), alebo máte príjmy podľa § 5 až 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (Daňové priznanie fyzických osôb TYP B, Potvrdenie o podaní daňového priznania).
 • Najneskôr do 31.marca. 2018 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste Vášho bydliska. K tomuto dátumu musíte tiež zaplatiť dane z príjmov.

Ak ste právnická osoba

 • Vypočítajte si Vaše 1,0% (2%) z dane z príjmov právnickej osoby - to je maximálna suma, ktorú nám môžete ako PO poukázať. Poukázať môžete aj menej ako 1,0% (2%), musí však byť splnená podmienka minimálne 8€ na jedného prijímateľa.

POZOR: Ak ste v minulom roku až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane (zvyčajne do 31.3.) NEDAROVALI financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (našej či inej organizácii), môžete poukázať 1,0% z dane – vyznačíte v daňovom priznaní, že poukazujete 1,0% z dane. Ak ste v minulom roku až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane (zvyčajne do 31.3.) DAROVALI financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (našej či inej organizácii), môžete poukázať 2% z dane – označíte v daňovom priznaní, že poukazujete 2% z dane.

 • Vyplnené daňové priznanie doručte do 31. marca 2018 na Váš daňový úrad (podľa Vášho sídla) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Dôležité termíny

 • do 31. marca 2018 - Podanie daňových priznaní zo strany daňovníkov (fyzické osoby), ktorí podávajú daňové priznanie + podanie daňových priznaní právnickými osobami - Vyhlásenie je už súčasťou daňového priznania
 • do 30. apríla 2018 - Zasielanie vyhlásení zo strany daňovníkov, za ktorých daňovú povinnosť vyrovná zamestnávateľ (zamestnanec okrem vyhlásenia zasiela aj Potvrdenie o zaplatení dane)

Ak ste už poukázali dane iným neziskovým organizáciám a predsa nás chcete podporiť, môžete tak urobiť priamo na číslo účtu Art-fórum pre literatúru, n.o.:

SK26 1100 0000 0029 2985 9913.

Viac o postupe pri poukázaní dane nájdete aj na www.rozhodni.sk, tlačivá vyplnené našimi údajmi si môžete stiahnuť z www.dvepercenta.sk.


Ďakujeme!
Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.